رموز گنج یابی و باستان شناسی
رموز گنج یابی و باستان شناسی
آموزش گنج یابی، باستان شناسی، دفینه، زیرخاکی و عتیقه

این مکان که یکی از آثار تاریخی میباشد در شرق روستای قره تپه از روستای های بخش تسوج و در شمال دریاچه ارومیه و با فاصله ۵ یا ۶ کیلومتری جنوب چاده تسوج به تبریز قرار دارد

 با توجه به اطلاعات کمی که در باره این مکان و مکانهای مشابه در دست است و اینکه با توجه به تحقیقات محلی در براره این مکان هیچ کسی دربراه تاریچخه کول تپه اطلاعات درستی ندارد ولی آنچه میتوان گفت اینکه کول تپه از آثار به جا مانده از آتشکده های ایرانیان قدیم میباشد و بنا به گفته مردم از خاک این مکان در سالهای نچندان دور برای استفاده در کشاورزی و باغداری بکار میبردند که الان ممنوع شده است البته لازم بتوضیح است که این مکان نیازمندبه کاوش بیشتری دارد

و دیگر اینکه از لحاظ واژه شناسی چنین میتوان گفته که :واژهٔ گل با شکل پهلوی و آذری آن گول، در فارسی بمعنای آتش و شعلهٔ آتش است و کول در کردی  به معنای آتش است. در ترکی  کول، به معنی خاکستر است. گل تپه، یا گول تپه قدیمی تر و متعلق به زمانی است که در این جاها آتشکده  ای بوده‌است و کول تپه جدید است.
تاریخ: دو شنبه 21 اسفند 1396برچسب:,
ارسال توسط ایرانیکان

شهداد گنج بزرگ کرمان

شهداد شهری در نزدیکی شهر تاریخی کرمان است این شهر به واسطه محوطه های باستانی خود در زنجیره محوطه های باستانی پیش از میلاد استان کهن کرمان همچون ستاره ای در دل کویر کرمان می درخشد.
به واسطه قرار گرفتن شهداد در حاشیه کویر و شرایط سخت آب و هوایی کمتر کسی حدس می زند یکی از کهن ترین و پر رمز و راز ترین تمدن های بشری در این محدوده سالها قبل زندگی می کردند و به موفقیتهایی همچون مسگری و ساخت نخستین پرچم فلزی جهان به نام درفش شهداد، کشاورزی در دل کویر و صنعت پیشرفته شیشه گری و مس گری رسیده باشند.
نکته قابل توجه در خصوص این شهر رمز آلود معماری این شهر محسوب می شود که شامل شهری با ابعاد بسیار کوچک است بطوریکه دیوارها، سقف، تنور، طاقچه ها و تمام اجزا این خانه ها برای افرادی ساخته شده است که طبیعتا باید از قامت بسیار کوتاهی برخوردار باشند و به همین دلیل شهر شهداد به شهر کوتوله ها شهرت یافته است اما متاسفانه راز های این شهر به دلیل توقف کاوشهای باستانی در این محوطه تاریخی همچنان زیر خروارها شن باقی مانده است.
نکته قابل توجه اینکه مردمان این تمدن پنج هزار سال پیش به دلیلی نامعلوم تمام وسایل خود را در خانه هایشان گذاشته و درِ خانه ها گل می گیرند و از این شهر می روند.
تاریخ: یک شنبه 20 اسفند 1396برچسب:,
ارسال توسط ایرانیکان

مکان خاص گنج و دفینه

نکته ای در مورد اثار وعلائم و نشانه های کشف گنج و زیرخاکی
بعضی اثار بصورت طبیعی توسط پروردگار در روی زمین ساخته شده که بهترین نشانه برای پنهان کردن اشیاء واموال با ارزش گذشتگان که در حال به ان گنجینه یا دفینه گفته میشود.
این اثار از فاصله دور قابل رویت بوده ودر کنار جاده ها وجود داره و اولین نشانه محسوب میشه.
با وجود اینگونه اثار ودر کنار چنین اثاری نمادهای دیگر که توسط گذشتگان ساخته میشد.  در پاره ای موارد برای اینگونه گنجینه ها نسخه ای نوشته میشده ودست به دست از اجداد به فرزندها داده میشده.  در بیشتر موارد نسخه ها در محلی درون نی که با روغنی مخصوص اغشته میشده یا درون موم پنهان میشده.  معمولا اینگونه اثار به نامهایی که از قدیم برروی انها گذاشته میشده معروفیت دارند وبه مرور اسمها خلاصه یا کوتاه یا تغیر نام داده .

پس توجه داشته باشید مکانهایی که نامی معروف و یا نامی خاص دارن باید خیلی دقیقتر و منطقی تحقیق کنید.
تاریخ: شنبه 19 اسفند 1396برچسب:,
ارسال توسط ایرانیکان

کاخ شوش گنج باستان ایرانیان

کاخ شوش:
یکی از آثار معماری هخامنشیان که متاسفانه امروزه جز قطعاتی ویران شده اثری از آن باقی نمانده ، کاخ شوش است . داریوش شوش را به عنوان پایتخت امپراطوری انتخاب کرد . این شهر از طریق سه جاده به تخت جمشید ، اکباتان و بابل متصل میشد . بررسی های انجام شده نشان میدهد که این کاخ نیز مانند دیگر کاخ‌های هخامنشی از چهار قسمت تشکیل شده بود که عبارت بودند از دروازه اصلی ، تالار پذیرایی ، تالار بار عام و اتاق هاي مسکونی . امروزه تالار بار عام و اتاق های مسکونی کاخ شوش از زیر خاک بیرون آمده است . این کاخ طبق معمول بر روی صفه ای برپا شده بود . بخشی از آن به نام آپادانا است که سبک معماری آن نظیر معماری پاسارگاد بوده است . سقف آن بر روی شش ردیف ستون های با پایه مربع قرار داشته و نقش برجسته دو گاو نر بر سر آن ها مشاهده می شده است . این نقش ها ظاهرا تقلیدی از سرستون های آشوری و بابلی است اما در عين حال دارای ویژگی های هنر ایرانی نیز میباشد .
خود بنا بر اساس کاوش های چغازنبیل در ایلام، بر گرفته از طرح کاخ های پادشاهان ایلام است. بر اساس کتیبه داریوش در شوش، مصالح ساختمانی این کاخ از ممالک تابعه امپراطوری به آنجا آورده شده بود. بدین ترتیب که طلا از سارد و باختر ، سنگ لاجورد و عقیق از سغد ، فیروزه از خوارزم ، نقره و چوب برای منبت از مصر ، و سدر از لبنان فراهم میشد. برای عملیات این کاخ سنگ تراشان از ایونی و سارد ، جواهر سازان و زرگران از ماد و مصر ، نجاران از سارد و مصر ، آجر کاران و نقاشان از بابل ، ماد و مصر گرد آمده بودند.
در بخش دیگری از این کتیبه داریوش نقل کرده است که :

مکان گنج و دفینه در کسب درآمد اینترنتی
این کاخ را در شوش ساختم ، تزئینات آن از دور دست آورده شد تا اين که در آن به سنگ رسیدم . هنگامی که کنده شد ، آنگاه شفته انباشته شد ، حدود چهل ارش عمق و در جای دیگر بیست ارش عمق. روی آن شفته کاخ بنا شد.
در کتیبه اردشير دوم هخامنشی اظهار شده است که کاخ داریوش در شوش در زمان پدرش، اردشیر اول ، در حریق سوخت و او به تجدید بنای آن اقدام نمود. کاخ آپادانا در شوش به وسیله آجرهای لعابدار تزیین شده است . بر این آجرها نقش سربازان جاویدان ، شیر های افسانه ای و گاو بالدار به چشم میخورد.
" تاریخ تمدن ایلام و هخامنشیان"
تاریخ: شنبه 19 اسفند 1396برچسب:,
ارسال توسط ایرانیکان