رموز گنج یابی و باستان شناسی
رموز گنج یابی و باستان شناسی
آموزش گنج یابی، باستان شناسی، دفینه، زیرخاکی و عتیقه

نقش مار در تمدن ایلام
مار در تمدن ایلام دارای جایگاه خاص و از نظر ایلامی ها مار ریشه در جادو دارد.مار در ایلام مظهر دفع بلا و نگهبانی بوده است . از همین رو نقش مار بر روی درپوش های ظروف و همچنین بر روی درگاه ها حکاکی می شده است. همچنین جفت گیری دومار نماد باروری نیز بوده است و از همین روز در تصاویر باستانی ایلام دومار نر و ماده معمولا در کنار یک زن قرار گرفته اند. همچنین نقش مار بر روی دسته های نذورات چون بیل و تبر قرار دارد و همچنین دومار نر و ماده بصورت قرقره وار در هم میپیچند که تختی را برای خدا وایزدان درست کنند (همانند نقش ایلامی در کورنگان فهلیان) که به این نشان می باشد مارها با قدرت جادویی خود محافظ و پشتیبان ایزد و شاه هستند. همچنین نظریاتی وجود دارد که مبنای مقدس بودن مار از ایلام به مصر راه پیدا کرده است . وجود مقدس مار فقط برای ایلامی ها بوده است و ساکنین بین النهرین آن را مقدس نمی دانستند.
" شهریاری ایلام،والتر هینتس، بخش سوم"
تاریخ: چهار شنبه 16 اسفند 1396برچسب:,
ارسال توسط ایرانیکان

تدفین در ایلام باستان
شخصی که دار فانی را وداع میگفت و از قبور باقی مانده چنین برداشت هایی باقی مانده است در قبرهای طاق کنبدی هفت تپه آلات و وسایل مختلفی پیدا شده است و همچنین یک صندوق در قبر که وسایل خصوصی که شخص فوت شده در طول حیات خود از انها استفاده میکرده است را در صندوق قرار میدادند. همچنین معمولا در قبرها لوحی حاوی نوشته هایی میگذاشتند که مضمون اصلی اکثر لوحه ها چنین بوده است : ایزد شوگورناک در گور سخن می گوید و پند میدهد ، او اینجا است ، او سخن می گوید . در گور افراد ساده جامعه معمولا وسایل کمی قرار میدادندو همچنین فاقد سرداب هایی با طاق گنبدی شکل هستند . همچنین در بعضی از گورها لوله های کوچک سفالین قرار دارد که از بیرون به داخل قبر متصل هستند و ظاهرا پس از مرگ هرچند وقت یکبار از این لوله ها آب را به درون قبر برای شخص فوت شده منتقل میکردند! تصور ایلامیان چنین بود که پس از مرگ ایزدی بنام شوگورناک (یکی از ایزدان دنیای مردگان) با شخص فوت شده صحبت هایی انجام می دهد و بعد از ان دو ایزد بانو به نام های لاگامال و ایشنی کراب روح شخص فوت شده را به محضر یکی از بزرگترین خدایان ایلامی یعنی اینشوشیناک که یکی از وظایفش قضاوت برای مردگان بود می بردند. در بعضی از قبور ایلامی همچنین ماسک هایی از گل خام پیدا شده است که برای مردها  معمولا فقط از یک شکل صورت استفاده می کردند ولی تصویر ماسک را برای بانوان به شکل صورت آنها در می آوردند.
"تاریخ ایلام پیر آمیه فصل هفتم و هشتم"
تاریخ: چهار شنبه 16 اسفند 1396برچسب:,
ارسال توسط ایرانیکان

طاق شاه عباسی گنج باستان

طاق شاه عباسی پر رکورد‌ترین بنای تاریخی ایران است ! سدی با ۶۰ متر ارتفاع که نه تنها لقب قدیمی‌ترین و بزرگ‌ترین سد قوسی جهان را با خود یدک می‌کشد، بلکه به مدت ۵۵۰ سال هم به عنوان بلند‌ترین سد در جهان شناخته می‌شد. اما سد شاه عباسی یک لقب دیگر هم دارد که هنوز هیچ سدی موفق به تصاحب آن نشده است: نازک‌ترین سد جهان که به خاطر عرض تاج یک متری‌اش به این نام شناخته می‌شود.

در پایین این بند،  طاقی است آجری كه پاكار آن بر كوههای سنگی دوطرف رودخانه قرار دارد . 11متر بلندای طاق با پهنای متغییر، به گونه ای بی مثال است .در گذشته با ایجاد طاقی بر روی رودخانه ، در محلی كه باید بند جا می گرفته ،مانع حركت آب نمی شدند و بنایی بند را كه مدتهای مدیدی طول می كشیده ، اجرا می كردند .پس از اتمام ساختمان بند ،با تونل كوچك انحرافی، آب را منحرف می كردند تا زیر طاق با مصالح محكم مسدود شود .سپس تونل انحرافی، مسدود شده آب به مسیر اصلی باز می گشته و در پشت سد انباشته می شده وبالای بند در آخرین مرحله. طاق شاه عباسی با قلوه سنگهایی ساخته شده كه این امر به فرموده شاه عباس صورت پذیرفته . طاق شاه عباسی شاهكار معماری باستانی در منطقه است كه پیشینیان با هدف جلوگیری از هدر رفت آب و سیلابهای فصلی اقدام به ساخت آن نموده اند.این طاق زیبا و مستحكم باریك و متشكل از صخره های آهكی قد بر افراشته و ازنظر شرایط زمین شناسی در بهترین محل ممكن ساخته شده است .در واقع طاق شاه عباسی نوعی سد قوسی است كه از استحكام ویژه ای برخوردار است .
تاریخ: چهار شنبه 16 اسفند 1396برچسب:,
ارسال توسط ایرانیکان

نشانە فیل در گنج و دفینه

نماد قدرت و جنگ این حیوان بە خاطر قدرت زیاد در جنگ ها کار برد اساسی داشت و به خاطر بزرگ بودن این حیوان معمولا ایرانی ها درجنگ بر دشمن ظفر می افتادند این نماد بیشتر مخصوص پادشاهان بود چون بعد از جنگ کردن و شکست دادن یک قلعە و یا دهکدە اموال انها را به غارت برده و در راه در بالای بلندی این نماد را بە کارمیبردند و اموال را در ان دفن میکردند تا برای حملە بە دهکدەی بعدی دست و پا گیر انها نشود بنابر این اشیای غارت شدە را بە درون غار میبردند یا بە صورت تل خاکی انرا مدفون میکردند و نماد فیل را در روبە رویه غار پلمپ شدە یا تل خاکی در ان سوی درە روی شیب درە بنا میرکدند بە این صورت کە اگر خرطوم فیل بە سمت پایین درە بود باید درپایین درە بە دنبال تل خاکی یا اثار دوم بود و در کنار ان رودخانە یا چشمه وجود داشته کە اثار دوم نشان دهندەی تل یاحتی خود مکان اصلی بود
ولی اگر خرطوم فیل در خاک فرو رفتە بود دفینە زیر ان قرار داشت و اگر خرطوم نداشت و یا کوتاە بود روبە روی دید فیل غار پلمپ شدە وجود دارد حال اگر خرطوم یا شکم فیل کمی بزرگ بود درون ان مقداری سکه جاساز شدە کە سربار آن میباشد
تاریخ: سه شنبه 15 اسفند 1396برچسب:,
ارسال توسط ایرانیکان