رموز گنج یابی و باستان شناسی
رموز گنج یابی و باستان شناسی
آموزش گنج یابی، باستان شناسی، دفینه، زیرخاکی و عتیقه

اندازه گیری طول در قدیم

واحدهای سنجش طول که در زیر ذکر می شود محلی است و در مبادله با مغازه داران و پیله وران استفاده می شود
1- یک ناخو: یک ناخو برابر  با چهار انگشت به هم چسپیده است (انگشت سبابه تا انگشت کوچک)
2- وجب:فاصله انگشتان باز(از انگشت کوچک تا انگشت شصت) برای اندازه گیری چوب، زمین، پارچه و..... استفاده می شود
3- نیم گز: از سر آرنج تا نوک انگشت میانی دست می باشد در حالیکه انگشتان کاملا در امتداد آرنج قرار گرفته باشند
4- گز: اگر یک دست کاملا به صورت صاف و کشیده در امتداد شانه قرار گیرد و سر نیز رو به شانه دیگر باشد از نوک بینی تا نوک انگشت میانی دست کشیده یک گز محسوب می شود اندازه تقریبی آن در اشخاص متناسب و متوسط معادل یک زرع یا یک متر است
5- چارک : یک چارک معادل 4/1 گز است(حدود25 سانتیمتر)
6- قد:بلندی قامت شخصی است که شیئ سنجیدنی را اندازه می گیرد معمولا گودی آب یابلندی دیوار یا عمق چاه را با آن می سنجند
7- یک جیغ راه: یک جیغ راه مسافتی در حد یک خیز یا یک صد ارس است
8- فرسخ : یک فرسخ راهیست بیابانی که با قدمهای عادی در یک ساعت طی می شود
9- قدم، یک گام کشیده، واحد اندازه گیری طول است که از پاشنه پای عقب تا نوک پای جلو و حدود یک گز محسوب می شود
10-  پا : برای اندازه گیریهای کوچکتر از قدم از پا یعنی از انتهای پاشنه تا سر انگشت یک پا استفاده می کنند.
تاریخ: شنبه 5 خرداد 1397برچسب:,
ارسال توسط ایرانیکان

نشانه غزال یا آهو در دفینه و گنج

نظر اول: در قبل تاریخ و در طول آن همیشه آهو نقش  مهمی در زندگی انسان ها داشته است . آهو با شاخ هایش شناخته می شود. این نشانه به یک مخزن یا پناهگاه اشاره دارد. گاها به جاهای پرپیچ و خم نیز اشاره دارد. نقش آهو روی سنگ قبر نیز می تواند باشد. گاها نیز نماد برکت بوده است. اگر نقش یا حکاکی یا تندیس آهو شاخ داشته باشد، ممکن است نمایانگر دفینه یک راهزن باشد . جهت دیدش و شکل پاهایش خیلی مهم بوده و ممکن است به یک ابزار الکترونیکی نیاز داشته باشیم.

نظر دوم: نماد دینداری می باشد. رهبری، پیروزی، تفریح و  مردانگی را معنی می دهد. نقش آهو و یا تندیس آن نشانه قبر زن نیز می باشد. در مبحث دفینه نیز می گویند که به غار زیر زمینی و یا لابیرنت نیز اشاره دارد. ممکن است پول را مستقیما نشان ندهد. اما از آنجایی که ممکن است مزار زن نیز باشد می تواند به قبر تابوتی نیز اشاره کند. گوزن در گنج یابی – در کنار مزار و یا داخل آن ممکن هدایایی وجود داشته باشد.

نظر سوم: نشانه آهو معمولا در قله کوه ها و یا نقطه شروع  تپه ها نقش شده است. از جایی که نشانه آهو حکاکی شده تا نوک قله کوه همه جا را باید بخوبی بررسی نماییم، سر آهو، شاخ هایش و پاهایش می توانند جهت را نشان بدهند.

نظر چهارم : در افسانه قدیم یونان الهه ماه و شکار می باشد. گوزن در گنج یابی – علاوه بر اینکه در زمینه های مختلفی استفاده می شده است، ولی اگر در یک سنگ ثابت نباشد به هدف زینتی و یا دینی بوده است.

گوزن:

انسانی که این نقش را ایجاد کرده از منطق خودش استفاده کرده است. گوزن نیز برخلاف آهو در دره ها و یا کنار رودخانه ها مشاهده شده است. رد پاهای گوزن جهت را نشان می دهد. اگر گوزن تنها باشد دفینه در جهت نگاهش و نزدیک است. گوزن در گنج یابی – باید به تخته سنگ ها با رنگ متفاوت، بلوکهای صاف تخته سنگ، تخته سنگ های متفاوت درون دره ها با دقت نگاه کرد و اطراف باید به خوبی بررسی شود. دفینه اش در مکان خیلی ساده ایی بوده و کار کمی می خواهد.

این سنگ نگاره های باستانی در دره ی تیمره، واقع در کوه های زاگرس در مرکز ایران فراوان یافته می شود. این نگاره ها که شاید داستانی از شکارگران و جانوران ساکن در این دره ی خاور میانه ای در بیش از ۶,۰۰۰ سال پیش را باز می گویند، به دست هنرمندان روزگار پیش از تاریخ این سرزمین نگاشته شده اند.در آسمان شبانه ی بالای چشم انداز هم رد ستارگان دیده می شود که همگی با هم به گرد قطب شمال آسمانی دایره هایی ساخته اند و به هیچ وجه نشانه دفینه نمی باشد! لذا از هرگونه حفاری و تخریب چنین آثاری جدا خودداری نمایید.
تاریخ: شنبه 5 خرداد 1397برچسب:,
ارسال توسط ایرانیکان

بررسی سنگ آثار وزیری با علایم نسخه ها

گنج یابی یا کاملا اتفاقی صورت می گیرد که داستان های زیادی در خصوص آن وجود دارد که فلانی داشته می رفته خمره ایی را روی آب دید و غیره که مورد بحث ما نیست یا از طریق نسخه یا دستگاه و یا مهمتر از همه سنگ آثار که مختص آثار وزیریه.
در نسخه ها اسمی از سنگ آثار نیست و اگر هم به موردی مثل سنگ ایستاده یا تراش خورده یا علامت خاصی اشاره کرده کاملا دارای مفهوم خصوصی می باشد و هیچ گونه کاربردی برای موارد مشابه دیگر ندارد به عنوان مثال در قسمتی از سند آورده شده در فلان نقطه به سنگی می رسید که روی آن مثلا علامت دایره دارد یا ضرب در دارد ، نمیشه آن را به همه تعمیم داد.ولی در خصوص سنگ آثار وزیری باید بگویم که کاملا استاندارد زمان خود را دارد و قابل تعمیم برای همه جا می باشد. برای مثال یک سنگ لاکپشت با حالت های مختلف برای
هر جا قابل استفاده و کاربرد می باشد و تفسیر آن یکی می باشد و یا سنگ شتر نیز به همین منوال
تاریخ: شنبه 5 خرداد 1397برچسب:,
ارسال توسط ایرانیکان