تاريخچه دفینه و کاوشگران عتیقه و گنج در ايران
رموز گنج یابی و باستان شناسی
آموزش گنج یابی، باستان شناسی، دفینه، زیرخاکی و عتیقه

تاريخچه دفینه و کاوشگران عتیقه و گنج در ايراندر کتابها و داستان های قدیمی و تاریخی بسیار خوانده و شنیده ایم، که عده ای از گذشته ها بدنبال گنج می دویدند، و گاهی شغلشان در همین رابطه بوده، یعنی جویندگی گنج و یا دلالی و خرید و فروش آن، و یا تهیه و فروش نقشه و گنج نامه و یا نسخه. همیشه در این رابطه عده ای هم علاقه مند بودند، عتیقه ای داشته باشند، و پز آنرا بدهند، و یا بگویند از اجدادمان است. البته مفهوم گنج در گذشته ها به سکه ها و ظروف طلا و نقره و بضاً مجسمه ها و اشیای متنوع دینی و غیره و همچنین کتاب بود. بنابر این گنج کاری بود و بازاری و بورسی داشت، بدلیل درآمد خوب، یهودیان زیادی در اینکار بودند. بیشترین موقعیت و اوج کار و بازار گنج در گذشته، از ابتدای هزاره دوم در قسطنطنیه و بغداد، و تعدادی شهر های کوچکتر دیگر بود. خود بخود مطابق امروز، مافیایی و گروه هایی و صنف هایی در این کار ایجاد شده بود، عده ای هم در آن بازار مشغول ساخت گنج های و نقشه های تقلبی بودند. امروزه بعضی از این تقلبیها را بعنوان مدرک تاریخی، در موزه ها نگه می دارند، و عده ای بر اساس آنها تاریخ ساده و بی اساسی، چون حمله اسکندر را می گویند، و اینها در مواردی گیج و گنگ هم میشوند. درست شبیه داستان عزیز نسین، که در کتابش می گوید: مگر تو مملکت شما خر نیست. مثلا سکه های تقلبی که هفت یا هشت صده پیش، بر اساس داستان اسکندر مقدونی در قسطنطنیه درست کرده اند، امروزه بسیاری از کم دانش های پر مدرک تحصیلی، نمی توانند تشخیص دهند که تقلبی است. چندین سال پیش شخصی با خوشحالی نسخه ای آورد، که برای او بخوانم، تا سپس برود و بکند و پولدار شود. این نسخه در اواسط پادشاهی قاجاریه جعل شده بود، ولی از زمان علی عمادالدوله بویه خبر می داد، به او گفتم این یک سند مهم تاریخی، درباره وجود تاریخی گنج های تقلبی است. ادامه دارد و بازنویسی می شود.
*
عكس انوش راويد در يك منطقه باستاني، عكس شماره ۴۵۴۹ .
پاتوق وسوسه‌ شدگان ثروت
در خيابان منوچهري زمان حکومت گذشته، درست آنجايي كه مغازه‌ هاي قیمتی كنار هم قرار دارند، دستفروشاني هستند، كه مي ‌توان از زير زبانشان حرف‌هايي درباره نقشه‌ هاي گنج بيرون آورد. البته آنها بسختي به رهگذران و جويندگان نقشه‌ هاي گنج اعتماد مي‌ كنند، چرا كه خوب مي ‌دانند افتادن در اين معركه چه خطراتي دارد. مردي كه بساطي جلوي پايش گسترده می گوید: هر از چند گاهي كلاهبرداراني پيدا مي‌شوند، و نقشه‌ هاي قلابي گنج را به فريب‌ خوردگان ثروت مي‌ فروشند. او از قيمت اين نقشه‌ها هم با خبر است، و مي‌گويد با صد هزار تومان هم مي ‌شود نقشه ‌اي نيم بند دست و پا كرد. البته جواني ديگر كه كمي بالاتر بساط كرده، اطلاعاتش دقيق‌تر است می گوید، كساني هستند كه نسخه ‌هاي قديمي مربوط به اجدادشان را به منوچهري مي‌آورند، و با آب و تاب فراوان از اموالي مي ‌گويند، كه زير خاك مخفي شده است. او معتقد است اين نسخه‌ها مربوط به زمان‌هايي است، كه آدم‌ هاي چند سده پيش به دليل آشفته شدن اوضاع مملكت مثلا به دليل بروز جنگ، دارايي ‌هاي خود را زير خروارها خاك پنهان كرده‌اند، و حالا نوادگان آنان مي‌آيند، تا دارايي‌ هاي اجداد خود را به نام گنج به فريب ‌خوردگان ثروت بفروشند. اما بي‌شك اينان نيز چيز واقعي در بساط ندارند، و دام فريب را براي ساده ‌لوحان پهن كرده‌اند.
قابل توجه:۹۰ درصد كساني كه دنبال گنج هستند، مي ‌بازند! و از ۱۰ درصدي كه به چيزي مي‌رسند، ۵ درصد شان گرفتار قانون مي ‌شوند، و از ۵ درصد باقيمانده فقط ۲ درصد به اشياي قيمتي مي ‌رسند. اما اين آمار براي جويندگان گنج اسباب تنبيه نيست، آنها به پند كارشناسان گوش نمی دهند، بلكه به مغناطيسي جلب مي‌ شوند، كه از دل زمين برمي‌آيد.
اينها گفته‌ هاي عسكر مرادي، كارشناس يگان حفاظت از ميراث فرهنگي است، او معتقد است هيچ كدام از نقشه ‌هايي كه مي‌ توان با ترفند از منوچهري و سيداسماعيل خريداري كرد، مورد تاييد كارشناسان نيست، چرا كه كلاهبرداراني كه اين نقشه‌ها را مي‌ كشند، خط و زبان تاریخی را نمی شناسند، براي همين خطوطي را سر هم مي ‌كنند، تا افراد بي‌اطلاع را به دام بيندازند. مرادي البته تعداد فريب‌ خوردگان را آنقدر زياد مي‌ داند، كه نمي ‌تواند آمار دقيقي درباره آنها بدهد. اين در حالي است، كساني كه كلاهشان برداشته شده است، چون خود را نيز متهم مي ‌دانند، از ترس سازمان ميراث فرهنگي اطلاعي نمي‌دهند، هر چند اگر اطلاع نيز بدهند، كاري از دست كسي بر نمي ‌آيد، و كلاهبردار پول‌ها را با خود برده است.
او به همين دليل معتقد است، نبايد گول افراد فالگير يا كساني كه درويش مسلكند خورد، که ادعاي اطلاع از غيب هم را دارند. ولي كسي كه عزمش را براي كسب ثروت، آن‌هم از نوع باستاني‌ اش جمع كرده، هرگز به اين حرف‌ها اعتماد نمي‌ كند. او مي ‌داند كه در طول تاريخ گنج‌ هاي شاهان ايراني بويژه در زمان‌ هايي، كه كشور با بحران مواجه مي ‌شده، جايي امن‌تر از عمق زمين نداشته ‌اند. آنها همچنين مي ‌دانند كه به واسطه تاريخ پر فراز و نشيب ايران، مردم بويژه ثروتمندان اشياي قيمتي خود را به دست خاك، يا شكاف ديوار مي‌ سپرده‌ اند، تا با رفع اوضاع بحراني دوباره به سراغش بروند. البته از آنجا كه ايرانيان باستان به زندگي پس از مرگ نيز باور داشتند، بخشي از اجناس قيمتي ‌شان به همراه آنان دفن مي ‌شده، پس امروز گورستان‌ هاي باستاني هم، جاذبه‌ اي وصف ‌نشدني براي جويندگان گنج است.
اما يك جوينده گنج هر چقدر هم كه تيزهوش باشد، اگر حرفه ‌اي و عضو باندي خاص نباشد، بالاخره در دام فريب مي ‌افتد. تشخيص اصالت نقشه‌ها و اجناس به دست آمده از حفاري‌ها، يكي از دام‌ هاي هميشه پهن است. كارشناسان و صاحب ‌نظران تاريخ و فرهنگ، به هيچ وجه اصالتي براي نقشه‌ هاي گنج قائل نيستند. چرا كه باور دارند، با گذشت ساليان متمادي و روي دادن حوادث متعدد، مجالي براي بقاي نقشه‌ هاي گنج نمانده است.

اشیاء باستانی در افغانستان
گذشته های خیلی دور و هزاره سوم و چهارم ق،م، و قبل از پیدایش خط و نویسایی و دین های تاریخی شناخته شده امروزی، در افغانستان مركزی مردم بت هایی از سنگ درست می كردند، و آنها را بعنوان خدایان در معابد قرار می دادند. اكثر این بت ها را با هیبت پادشاهان و رهبران خود می ساختند، و با همان تركیب پوشاك درست می كردند، نه برهنه. امروزه از این بتها تعداد خیلی كمی موجود است، از تعداد اندكی كه موجود است متوجه می شویم، كه در آن زمان توانایی سنگ تراشی، شهر سازی و اجتماعات پیشرفته وجود داشته است. یكی از وظایف اصلی جوانان باهوش افغانستانی، شناساندن تاریخ كشور خودشان، برای بها دادن به آنها در جهان می باشد.
كار علمی و تحقیقی خیلی كمی درباره تمدن و مدنیت، دینها و بت های باستانی افغانستان شده، به همین جهت در دنیای باستان شناسی مدرن آنها را بخوبی نمی شناسند. در صورتی كه كار تحقیقی و علمی روی آنها انجام شود، و به زبان های مختلف در اینترنت منتشر شود، باستان شناسان و موزه داران رسمی و غیر رسمی، با آنها آشنا می شوند، و با كشف های آزاد متعددی كه در افغانستان انجام می شود، می تواند درآمد خیلی خوبی برای دولت و مردم افغانستان امروزی یا در واقع بخشی ایران جنوب شرقی ایران بزرگ باشد. هر كجا كه بتی كشف شده باشد، آنجا معبدی بوده و در آنجا بت های دیگر و یا اشیاء قیمتی دیگر هم موجود خواهد بود، و كلاً آن زمین قیمت تاریخی و باستان شناسی دارد.
مهمترین موضوع در رابطه با این كشفیات جدید، كارها و تحقیقات علمی درباره تاریخ افغانستان است، كه در نهایت می توان نتیجه گرفت، تمدن بشری چگونه و چرا و از كجا شروع شده است. در یك مورد از جدید ترین این كشفها، كه در مركز افغانستان انجام شده، عكس سر ملكه يا بت بانویی را دیدم، كه از زیر خاك بیرون آورده بودند، و بیش از سه هزار سال قدمت دارد. در آن نقش و نگار هایی است، و كلاهی بسر دارد، ولی هیچ نوشته ای ندارد، هر یك از ابروان او را، با هفت نگین كوچك فیروزه تزئین نموده اند، كه نشانه اهمیت عدد ۷ بوده است. در واقع هر یك از خطوط و نقش و نگار آن نشانه اولیه پیدایش علوم مي باشد، كه بخوبی در این سر مجسمه سنگی نمایان شده است. مو های او از زیر كلاه بیرون آمده، و تا زیر چانه قیچی شده و آویزان است، درست مانند ملكه های مصر باستان، و چند حلقه گردنبند دارد، كه باعث شده گردن او بلند تر بنماید، نمونه آن حلقه ها و گردن بلندتر شده، در قبایل بدوی اتیوپی و افریقا موجود است. اما اثرات ضربات بسیار قدیمی چكش و كلنگ در آن پیداست، كه گویا از سر دشمنی، و یا از بین بردن آن وارد شده بوده است، ولی همچنان تازه و زنده می نماید.
اگر این قبیل بت ها و یا اشیاء عتیقه زیر خاكی، در دنیا و علم شناخته نشوند، ارزش كمی خواهند داشت، اما اگر آنها را بشناسانند و معرفی كنند، تاریخ و داستان آنها را بگویند و بنویسند، بهایی فوق العاده بدست می آورند. در غیر اینصورت آنها را با نازل ترین قیمتها از چنگ ملت خوب افغانستان در می آورند، و بدون هیچ كار علمی و تحقیقی، به گوشه اتاق یك عتیقه باز یا باستان دوست می رود، نه علم از آن نصیبی می برد، نه مردم به پول خوبی می رسند. وظیفه روشنفكران است مردم را آگاه كنند، كه اول باید روی هر یك از اشیاء عتیقه و زیر خاكی كار های علمی و تحقیقی، بازاریابی و ارزش گذاری انجام شود. بعد از این شناسایی خود بخود، در حراج های قیمتی لندن و غیره بفروش می رسد، یعنی همه سود می برند، هم اهل علم، و هم مردم. مانند همین ملكه يا بتی كه من عكس های آنرا دیدم، نشان از اهمیت بانوان در سه يا چهار هزار سال پیش افغانستان دارد، درست بر عكس دور های قرون جدید.
*
عكس سر مجسمه ملكه يا بت تاريخي،
 • تذکر مهم : برای آشنایی با اسرار گنج یابی و آموزش دفینه یابی به کتاب های (پکیچ آموزش گنج یابی در ایران،  چشم طلایی ، اسرار کاوش ، میراث زرین و به ویژه پکیچ آموزش گنج یابی در ایران) در فروشگاهی که لینک و بنرش در داخل وبلاگ وجود دارد، مراجعه کنید...

   

  مجموعه کامل آموزش گنج یابی در ایران (پکیچ زیرخاکی و گنج مشک آبادی)‎ کاملترین و تنها اثر منحصر به فرد است که تمام منابع موثق آموزشی و کاربردی را یکجا دارد. کاملترین منبع تمام منابع گنج یابی است.
ارسال توسط ایرانیکان

گنج و دفینه های ايران

آیا تاکنون درباره گنج های باستانی ایران شنیده اید، گنج معروف داریوش هخامنشی که در محدوده شهر همدان امروزی پنهان نموده و تا به امروز راز آن گشوده نشده است .
طلای پادشاه بزرگ ایرانیان ، داریوش سوم هخامنشی که در سالهای ۳۸۰ تا ۳۳۰ قبل از میلاد می زیست ،
بزرگترین گنج تمام دورانها به شمار می آید.
بخشی از این گنج را امپراتور مقدونیان ، اسکندر کبیر(۲۳۲ – ۳۵۶ ق.م ) زمانی که در سالهای حدود (۳۳۴ ق.م) کشور پادشاهی ایران را تسخیر وگنجینه های شوش ، ایسوس (شهری در کشور ترکیه کنونی) ، دمشق و تخت جمشید را چپاول کرد، به تاراج برد .


امپراتور فاتح، تنها در تخت جمشید حدود ۹۰۰۰ تالنت طلا و ۴۰۰۰۰ تالنت نقره به غنیمت گرفت . هر تالنت با معیارهای امروزی حدود ۲/۲۶ کیلوگرم بود . یعنی این که بیش از ۱۰۰۰ تن یا به حساب دیگر ، بیش از ۵۰ کاروان بزرگ حیوانات بارکش پر از فلزهای قیمتی به دست او افتاد و همه آنها تنها در یک شهر!!!
مورخ و وقایع نگار باستانی یونان «دیودور» چنین نگاشته است که اسکندر کبیر
گنجهای حاصل از تمام گنج خانه های تسخیر شده ایران را بر بیش از ۳۰۰۰ شتر بارکش و ۱۰۰۰۰ جفت قاطر، یعنی بیش از ۲۳۰۰۰ حیوان بارکش ، به کشور خود انتقال داد .
اسکندر در آن زمان در ایران ، بدون احتساب بخشی از گنجینه ها که داریوش سوم به نقاط امن برده بود، ۷۵۰۰۰۰ تالنت ، حدود ۱۹۶۵۰ تن، یعنی تقریبا ۹۸۰ کامیون باری ۲۰ تنی پر از طلا و نقره به غنیمت گرفت.

تازه جواهرات و سایر اشیای با ارزش را به حساب نیاورده ایم. وقتی که او بعد با ارتش خود به مصر لشکر کشی کرد ، بنا به نگارشهای باستانی، دستور داد که سپرهای حفاظتی سربازانش را به نقره خالص آب نقره کاری کنند( غنایم جنگی او از پارسها تا این اندازه زیاد بود).
داریوش با کاروان کوچکی از گنجهایش به اقامتگاه تابستانی خود در هگمتانه (شهر همدان امروزی در ایران) یعنی جایگاه آخرین گنج خانه اش گریخت. بنا به نگارشهای فرهنگی باستانی؛
داریوش هخامنشی قبل از آن که بمیرد، دستور داد که تمام طلاها، نقره ها و اشیای قیمتی دیگر را در نزدیکی شهر، دفن کنند. وقتی که اسکندر اقامتگاه تابستانی را به تسخیر در آورد ، هیچ اثری از گنج بر جای نمانده بود. اسکندر نیروهایش را وادار کرد هفته ها در اطراف شهر بدنبال گنج مدفون بگردند که جستجویی بی حاصل بود .

نزدیک به ۲۵۰ سال پس از آن سردار رومی مارکوس لیزینیوس کراسوس ( ۵۳ – ۱۱۵ ق.م) به جستجوی این گنجینه طلا پرداخت و برای آن حتی با پارتها ، یکی دیگر از اقوام نژادی آسیای صغیر، جنگ کرد. پارتها در آن زمان سلسله پادشاهی جدیدی را در ایران بر پا کرده بودند (سلسله اشکانیان). سرداران رومی ژولیوس سزار ( ۴۴ - ۱۰۰ ق.م) و مارکوس آنتونیوس (۳۰ – ۸۳ ق . م) و همچنین امپراتور روم، نرون (۶۸ – ۳۷ میلادی) نیز ، همگی بدون هیچگونه موفقیتی به جستجوی گنج افسانه ای داریوش پرداختند .
در سال ۱۹۷۳ (۱۳۵۲ شمسی) شاه وقت ایران دستور کاوش این گنج را داد؛ یک هیئت آمریکایی با پیشرفته ترین تجهیزات حفاری و اکتشاف به کار پرداخت ، اما نتوانست گنج را پیدا کند. به این ترتیب:
گنجینه طلای داریوش تا به امروز همچنان در مکانی در محدوده ای به شعاع ۱۰۰ کیلومتری در اطراف شهر همدان قرار دارد .
منبع: « در جستجوی گنج » نوشته: نوربرت فون فرانکشتاین، ترجمه: بهروز بیضایی ، انتشارات قدیانی
 • تذکر مهم : برای آشنایی با اسرار گنج یابی و آموزش دفینه یابی به کتاب های (پکیچ آموزش گنج یابی در ایران،  چشم طلایی ، اسرار کاوش ، میراث زرین و به ویژه پکیچ آموزش گنج یابی در ایران) در فروشگاهی که لینک و بنرش در داخل وبلاگ وجود دارد، مراجعه کنید...

   

  مجموعه کامل آموزش گنج یابی در ایران (پکیچ زیرخاکی و گنج مشک آبادی)‎ کاملترین و تنها اثر منحصر به فرد است که تمام منابع موثق آموزشی و کاربردی را یکجا دارد. کاملترین منبع تمام منابع گنج یابی است.
تاریخ: یک شنبه 26 دی 1395برچسب:گنج ,دفینه یابی , ايران,,
ارسال توسط ایرانیکان

داستان گنج یاب و عتیقه یاب

هوا تاریک است و تنها قرص کامل ماه، دشت را روشن کرده، چند مرد، کاغذی را که از جنس پوست آهو است باز می کنند و با روشنایی چراغ قوه آن را با دقت می خوانند، درست آمده اند. اگر قرص ماه کامل شود در دشتی که به کوه مثلثی منتهی است سنگی دیده می شود که سایه اش اندازه خودش است. زیر آن سنگ را باید کند تا به گنج رسید...
سودای گنج و گنج یابی از دیرباز بشر را مسحور خود کرده، چنانچه در ایران نیز طرفداران زیادی دارد. افراد زیادی را می توان یافت که سال ها تمام وقت و ثروت خود را صرف یافتن گنج کرده اند ولی هیچ نیافته و به خاک سیاه نشسته اند. اقبال ایرانیان برای یافتن گنج به اندازه ای است که قاچاقچیان بین المللی آثار تاریخی نیز به این مسئله پی برده و از طریق واسطه های متعدد سعی می کنند تا علاقه مندان به گنج یابی را تحریک به جستجو کنند و اگر در این میان چیزی پیدا کردند از طریق همان واسطه ها از مرزهای کشور خارج کنند و به گالری های خصوصی و مجموعه داران سرشناسی بفروشند.
هرچند طبق کنوانسیون ۱۹۷۰ یونسکو، ورود، خروج و انتقال غیرقانونی اموال فرهنگی تاریخی کشورهای عضو که به طور غیرقانونی از کشور خارج و به خاک کشور دیگری وارد شده اند ممنوع است و باید به کشور مبدا بازگردند اما راه های فرار بسیاری نیز وجود دارد چنانچه اگر از خروج آن شی ۳۰ سال بگذرد، این قانون ملغی به شمار می رود.
● آیا واقعا گنج وجود دارد؟
اما آیا به راستی «گنج» وجود دارد. هنوز هم هستند افراد بسیاری که تصور می کنند گنج ها طلسم دارند و اگر غیر از صاحب خود به دست فرد دیگری برسند از دست او خارج شده و یا برایش مشکل می آفرینند. هنوز هم هستند کسانی که تصور می کنند اگر خمس گنج پیدا شده را بدهند، آن مال حلال شده و می توانند پول آن را در خانه هزینه کنند.
تصور وجود و دستیابی به «گنج» سال های بسیاری است که در ذهن ایرانیان نقش بسته. «گنج» در واقع همان آثار تاریخی و تمدنی همه ایرانیان است که به عنوان میراث فرهنگی باید در موزه های کشور نگهداری و برای نسل های آینده حفظ شود. اما سوداگران گنج از هیچ فرصتی برای کندوکاو در زمین های ایران فروگذار نیستند. آنها با صرف هزینه های بسیار، اجاره یا خرید فلزیاب، خرید نسخه های گنج که اغلب تقلبی هستند و صرف زمان به دنبال گنج هستند.
● هرگز نقشه گنج واقعی ندیده ام
علی آقا، یکی از گنج یابان حرفه ای استان مازندران است. او خاطرات زیادی از دورانی دارد که به دنبال گنج بود. حالا پس از ۲۵ سال جستجو در پی گنج خود را بازنشسته می داند چرا که در طی دوران گذشته هیچ نیافته و همان چیزهایی را هم که داشته، از دست داده است. او می گوید: «هیچگاه نقشه واقعی ندیده ام. همه اینها که به اصطلاح روی پوست آهو نوشته شده و شامل چند خط و نشانه است تقلبی هستند. کارشناسان میراث فرهنگی خودشان آدرس ها را به ما می دادند. فکر کنم الان هم همین طور باشد. بعد عده ای می رفتند دنبال آن آدرس. اگر چیزی پیدا می کردیم خودشان ارزیابی می کردند و می خریدند و یا اینکه ما را به عده دیگری معرفی می کردند که آنها این اجناس را می خریدند».
او حتی به حضور چند خارجی و دخالت برخی از سفارتخانه های خارجی در ایران در خرید و فروش آثار مکشوفه از حفار ی های غیرمجاز خبر می دهد. «آنها اشیایی را که پیدا می کردیم به قیمت خیلی پائین تر از قیمت واقعی از ما می خریدند. چون امکان خرید و فروش این آثار در داخل وجود نداشت و ما هم هیچ راهی نداشتیم تا بتوانیم آنها را از کشور خارج کنیم». او از واقعیت تلخ دیگری نیز پرده برمی دارد و آن این است: فروش آثار زرین هم وزن خودشان! علی آقا در این باره می گوید: «معمولا طلاها به وزن خودشان خریدار دارند. طلاسازها آثار زرین را می خرند و آب می کنند». او از شایعه اعدام قاچاقچیان آثار تاریخی خبر و ادامه می دهد: «معمولا وقتی کسی مجموعه ای پیدا می کند تا چند سال جرات نمی کند درباره آن به کسی چیزی بگوید. در حقیقت باید حتما مطمئن باشد که خریدار پیدا کرده و سپس از راز عتیقه های خود پرده بردارد وگرنه ممکن است به قیمت دستگیری او تمام شود».
علی آقا کسانی را به یاد می آورد که یک مجموعه مجسمه طلا در ابعاد کوچک پیدا کرده بودند ولی جرات نداشتند آن را بفروشند. علی آقا درباره قدمت آثاری که قاچاقچیان پیدا می کند نیز می گوید: «کسی چیزی درباره قدمت آنها نمی داند چرا که هیچکس کارشناس نیست. حفاران غیرمجاز فقط آثار را پیدا می کنند». او همچنین تاکید می کند که در این کار تقلب خیلی زیاد است و خیلی ها همه هستی خود را بر سر خرید آثار تقلبی از دست می دهند».
اینها واقعیت های تلخی است که درباره گنج یابان وجود دارد هرچند به دلیل برخی محدودیت ها قسمت های اعظمی از صحبت های علی آقا حذف شد ولی می توان با همین حرف ها هم فهمید که وضعیت تا چه حدی فاجعه آمیز است.

زهرا سوهانی
 • تذکر مهم : برای آشنایی با اسرار گنج یابی و آموزش دفینه یابی به کتاب های (پکیچ آموزش گنج یابی در ایران،  چشم طلایی ، اسرار کاوش ، میراث زرین و به ویژه پکیچ آموزش گنج یابی در ایران) در فروشگاهی که لینک و بنرش در داخل وبلاگ وجود دارد، مراجعه کنید...

   

  مجموعه کامل آموزش گنج یابی در ایران (پکیچ زیرخاکی و گنج مشک آبادی)‎ کاملترین و تنها اثر منحصر به فرد است که تمام منابع موثق آموزشی و کاربردی را یکجا دارد. کاملترین منبع تمام منابع گنج یابی است.
تاریخ: یک شنبه 26 دی 1395برچسب:داستان ,گنج یاب ,عتیقه یاب,
ارسال توسط ایرانیکان

شرایط حفاری دفینه و گنج یابی

آرام آرام زمین را می کاود، تاریکی شب مجالی است برای آنکه می خواهد تاریخ خود را به سرقت ببرد ...هجمه بی وقفه سرقت آثار تاریخی در کشورهای دارای تمدن چیزی نیست که بتوان آن را به زمان خاصی نسبت دادو یا آنکه در عرض چند روز آن را ریشه کن کرد اما این هجوم می خواهد تاریخی را به یغما ببرد که در پشت آن قرار است سالها تمدن و فرهنگ سرقت شده و از بی هویت از مکانی به مکان دیگر رخت سفر بربندد.
تعرض به آثار، ابنیه و محوطه های باستانی در ایران این روزها دیگر نامی سنجاق شده بر تمامی داشته ها و نداشته های تاریخی و ملی ماست اما آنکه چطور این وقایع رخ می دهد مدلول چند حاشیه است که شاید در این مجال بیان آنان بی سبب ننماید.
۱) ذکر یک سئوال بی جواب برای آنکه بدانیم و ندانیم : «چه فرق دارد که آثار تاریخی ایران در کشورهای حاشیه خلیج فارس فروخته شود و یا آنکه همگی در موزه ای در گوشه ای از ایران گرد فراموشی بخورند که حتی بسیاری ندانند که به عنوان مثال فلان اثر باستانی در کجا نگهداری می شود و یا آنکه در کشاکش اما و اگرهای چسبیده به پای نمایش این آثار در کشورهای مختلف اصلآ دیده نشود و دیگر روز در کشوری دیگر و بنام تمدن نداشته دیگری به ثبت برسد.
۲) این روزها نقل مجالس دوستداران میراث ایرانیان در هر گوشه دنیا به این مسئله ختم می شود:« سرقت ، تعرض و یا کاووش غیر مجاز در محیط های باستانی » یادم می آید روزی که مردم جیرفت برای یک لقمه نان - و براستی تنها یک لقمه نان- به زمین های زراعی خویش که هیج نمی توانستند جز باد از آن درو کنند هجوم برده بودند، پروفسور یوسف مجید زاده باستان شناس نام آشنای دیار جیرفت وفتی دید که کار دیگر از کار گذشته و حتی شیخ نشینان حاشیه خلیج همیشه فارس نیز به واسطه خرید آثار باستانی موجود در این محوطه باستانی به فکر تهیه نقشه و سندی جعلی دیگر برای تاریخ سازی برای خویش افتاده اند ، به روستاهای اطراف سفر کرد و با همراهان خود تنها به ذکراین مورد بسنده کرد که شما در حال فروختن تاریخ خود هستید.آن روزها را گرچه می توان روزهای اوج حمله به تاریخ باستان ایران بر شمرد اما شاید ذکر این جمله پس از تعرض به یک محوطه تاریخی و یا سرقت آثار تاریخی از یک موزه چندان مناسب به نظر نمی رسید وقتی می توان علاج واقعه پبش از وقوع جست و با آموزش عمومی از بروز چنین اتفاقاتی که می توان نام آن را فاجعه نیز نهاد جلوگیری نمود.
۳) فروختن تاریخ در کشوری که خود را تاریخ ساز می داند چندان زیبا به نظر نمی رسد،مطمئنآ ایرانی نسبت به هویت خود متفاوت تر از دیگر اقوام حساسیت به خرج می دهد، اما چرایی این امر برای ایرانیان که خود از تاریخ سازان به شمار می روند از چگونگی آن مهمتر به نظر می رسد. وقتی در کشورمان چندین هزار کیبومتر مربع محوطه باستانی وجود دارد که تنها چند صد کیلومتر از آن مورد مراقبت و حفاظت فیزیکی قرار می گیرد دیگر چه انتظاری می توان داشت که این محوطه های باستانی مورد هجمه قرار نگیرند ؛ یک حساب کاملآ معمولی.
۴) این یک واقعیت است که تشکیل یگان ویژه پاسداران میراث فرهنگی هم که یکی از نیاز های جدی میراث فرهنگی ایران به شمار می رفت نیز در چند سال گذشته نتوانسته است از بار تعرض به محوطه های باستانی بکاهد.
نخست آنکه نگاهی گذرا به چگونگی شکل گیری این یگان و حتی خصوصی سازی شدن آن در امر ملی نگهداری و صیانت از آثار تاریخی و باستانی خود جای تامل دارد و سپس وقتی یگان ویژه حفاظت از آثار تاریخی در حد یک نیروی دفاعی و نه یک نیروی ضابط به فعالیت می پردازد و در این میان این یگان خصوصی- دولتی قرار است در محدوده اندگ پیرامون خود به فعالیت بپردازد ، در صورت هر گونه اتفاق ناخوشایند هیچ پاسخی نمی تواند داشته باشد چه می توان کرد جزآنکه برای یک بخش خصوصی- دولتی که با مدیریت بازنشستگانی! از نیروی انتظامی اداره می شود دعای خیر نمود و ابهامی در روبروی پرسش های انبوه ملتی گذاشت که از بین رفتن نفایس و داشته های تاریخی و باستانی خود را به نظاره نشسته اند.
۵) در فرهنگ عامه ما مرسوم شده است که هر گاه گنجی یافتی خمس آن را بپرداز و بقیه را به مال خود بیافزای.انگار وقت آن رسیده تا آموزش های دوباره در مورد باور های عمومی مردم به کار گرفته شود و این ادیپ احمقانه گنج یابی از میان مردم رخت بربندد...مقوله ای که بسیاری از علمای دین و فقها به آن اهتمام ورزیده اند و در این میان فتاوای زیادی نیز در رد گنچ یابی و تعرض به محیط های باستانی برای مقلدین خویش صادر نموده اند.
 • تذکر مهم : برای آشنایی با اسرار گنج یابی و آموزش دفینه یابی به کتاب های (پکیچ آموزش گنج یابی در ایران،  چشم طلایی ، اسرار کاوش ، میراث زرین و به ویژه پکیچ آموزش گنج یابی در ایران) در فروشگاهی که لینک و بنرش در داخل وبلاگ وجود دارد، مراجعه کنید...

   

  مجموعه کامل آموزش گنج یابی در ایران (پکیچ زیرخاکی و گنج مشک آبادی)‎ کاملترین و تنها اثر منحصر به فرد است که تمام منابع موثق آموزشی و کاربردی را یکجا دارد. کاملترین منبع تمام منابع گنج یابی است.
تاریخ: یک شنبه 26 دی 1395برچسب:شرایط, حفاری ,دفینه , گنج یابی ,
ارسال توسط ایرانیکان

گوهرشناسی و انواع گنج ها و سنگهای قیمتی

شناخت گوهرها و روش استحصال، پي جويي و استخراج آنهابه علت ارزش و زيبايي و كميابي و خصوصيات ارزشمند ديگر، از دير باز مورد توجه انسان بوده است. كشور عزيز ما نيز در گذشته از اين امر مستثني نبوده و مطالعات باستان شناسي و معدنكاري قديم و همچنين كتابهاي ارزشمندي كه از دانشمنداني چون ابوعلي سينا، زكرياي رازي و.... به جا مانده، همه حاكي از اهميتي است كه پيشينيان ما براي اين علم قائل بوده اند.
امروزه اقتصاد و تجارت جهاني تا حد زيادي به اين علم وابسته است؛ و گسترش و پيشرفت اين دو بطور قابل توجهي لازم و ملزوم يكديگر شده اند و كتابها و سايتهاي بي شماري در زمينه اين علم به وجود آمده است ليكن در كشور ما با وجود داشتن منابع ارزشمندي همچون فيروزه بي همتاي نيشابور ـ عقيق، انيكس و غيره توجه ويژه و همه جانبه اي نسبت به اين علم چه از نظر پايه اي (مدارس و دانشگاهها) و چه تحقيقات اكتشافي (توسط سازمانهاي اجرايي مثل سازمان زمين شناسي)، از نظر انتشارات (نبود سايتهاي علمي و كتابهاي مفيد اندك) و چه از نظر اقتصادي (بخش تجارت سنگهاي قيمتي) نشده است كه اين خود به كمبود اطلاعات و نداشتن شناخت كافي و دقيق از ارزش و اهميت و نوع گوهرها و علم گوهرشناسي برمي گردد، لذا جهت گسترش اين علم پيشنهاداتي ارائه مي گردد.
نگاهي به علم گوهر شناسي

دنياي گوهر ها، دنياي زيبا و رنگارنگ مملو از سنگهاي قيمتي ارزشمندي است كه هر يك شرايط خاص زمين شناسي را براي بوجود آمدن خويش طلب كرده و به خاطر كميابي كه در طبيعت دارند خواستار فراوان دارند. آنچه در اين زمينه بايد مورد توجه قرار گيرد اين است كه يك زمين شناس بايستي از ديد گوهرشناسي به هر سنگي كه پيش روي خود در فيلد مي بيند نظر داشته باشد تا ارزش واقعي بسياري از گوهرها را كه شايد بي توجه بارها از كنار آن گذشته است در يابد. هزاران كاني مثل اپيدوت، ديوپسيد، اوپال و گارنت، آندالوزيت، كرديريت و..... در دنياي امروزه از ارزش فوق خوبي در علم گوهر شناسي برخوردارند در حاليكه بسياري از زمين شناسان ما مثل ديگر مردم تنها گوهرهای الماس و فيروزه،یاقوت را ارزشمند دانسته و بدون اعتنا از كنار ساير گوهرها در اين بهشت زمين شناسي (ايران) عبور مي نمايند.
شناخت اين علم در جوامع علمي ما به حدي ضعيف است كه ما حتي در تعريف آن دچار مشكل هستيم بطوريكه آنچه به طور معمول متداول است گوهرشناسي و جواهر شناسي را مترادف و هم معني مي دانند در حاليكه گوهرشناسي شناخت سنگهاي قيمتي آن هم از ديدگاه خاصي است كه به آن پرداخته خواهد شد در حاليكه جواهرشناسي استفاده از سنگهاي قيمتي بر روي فلزات گرانبها مثل طلا و نقره و.... مي باشد و بيشتر خاص صنف جواهرفروشان است. ارزش واقعي گوهرها وقتي براي يك زمين شناس يا فرد عادي ملموس تر خواهد بود كه بداند اگر بطور مثال يك گرم طلا ده هزار تومان قيمت دارد و قيمت دو گرم آن بيست هزار تومان مي باشد اين قيمت گذاري براي الماس و ديگر سنگهاي قيمتي به طور تصاعدي است يعني اگر يك گرم گوهر طبیعی ارزشمند قيميت ده هزار تومان قيمت داشته باشد قيمت دو گرم آن صد هزار تومان خواهد بود (بر طبق قانون تاورنيه :
قيمت اقيراط × ۲(وزن) = قيمت گوهر Tavernier's law ) )
در ضمن علاوه بر وزن مواردي چون زيبايي (Beauty)، استقامت (Durability) كميابي (Rarity)، مد روز بودن (Fashion) و قابل حمل بودن (portability) نيز در ارزش گذاري تعيين كننده مي باشند.
برايصدور شناسنامه براي يك سنگ قيمتي كه البته اين مورد نيز ارتباط مستقيم با قيمت گذاري دارد سه بخش اصلي مورد توجه قرار مي گيرد:
۱ ـ خصوصيات رنگ شامل رنگ اصلي (Hue)، غلظت (Saturation)، تيرگي و روشني (Tone)
۲ ـ پاكي (پاك بودن از ناخالصي داخلي، خراش و پريدگي و...... )
۳ ـ برش و درجه بندي آن (تناسب و تقارن، صيقل و اتمام كار)
مباني علم گوهرشناسي اگر چه در مواردي بسيار مشابه با كاني شناسي است اما بايد دانست در روشهاي شناخت يك گوهر از آنجاييكه استفاده از آزمايشهاي تخريبي مثل درجه سختي، سطح شكستگي، خاكه گرفتن، استفاده از اسيد و ساير موارديكه به گوهر صدمه وارد مي نمايد ممنوع بوده و در عوض آزمايشهايي چون گرفتن ضريب شكست، طيف نوري، وزن مخصوص، مشاهدات ميكروسكپي و خواص نوري، شناخت ناخالصي هاي دروني، استفاده از فيلتر هاي خاص مثل Chelsea ****** و ... مهم مي شوند.
دغدغه اوليه يك گوهرشناس در درجه اول و در حال حاضر (بعلت پيشرفت اين علم و ساخت انواع غير طبيعي و استفاده از انواع مشابه) شناخت گوهر و استفاده آن در جايگاه واقعي آن است زيرا امروزه گوهرها انواع مختلفي دارند:
۱ ـ طبيعي (Natural) سنگهايي كه درطبيعت وجود دارند و در طبيعت ساخته شده اند.
۲ ـ مصنوعي (Synthetic) سنگهايي كه در لابراتوار ساخته مي شوند و مانند نمونه طبيعي هستند
۳ ـ جايگزين (Imitations) سنگهايي كه مي توانند هم طبيعي باشند و هم مصنوعي كه داراي ارزش كمي هستند و به جاي سنگ ارزشمند استفاده مي شوند مثل گارنت به جاي ياقوت (Ruby)
۴ ـ ساخته بشر (Man Made) ـ از اين جهت اين نوع جزو گروه مصنوعي(Synthetic) محسوب نمي شوند اين است كه سنگها در طبيعت وجود ندارند و تنها بدست بشر ساخته شده اند مثل G.G.G (Gallium Gadolinium Garnet) كه يك نوع شبه الماس است.

چه بايد كرد؟

علم شناخت سنگهاي قيمتي (gemology) بايستي جايگاه واقعي خود را در كشورمان پيدا نمايد ما بايستي همگام با پیشرفت این علم در دنياي امروزو در نهايت توسعه تجارت جهاني اطلاعات خویش را به روز نماییم در اين رابطه شناخت درست مباني و منابع اطلاعاتي اين علم و تشكيل يك بخش گوهرشناسي جهت اكتشاف و استحصال اين سنگها و تدريس آن در دانشگاهها و مراكز آموزشي مي تواند گامي مؤثر باشد.
با توجه به اينكه تجديد منابع ارزشمند كشورمان همچون فيروزه نيشابور به عنوان يك سنگ قيمتي بي نظير و پرطرفدار در دنيا غير ممكن و احتياج به شرايط خاص و زمان طولاني زمين شناسي دارد توجه به ارزش واقعي اين گوهرها و نظارت دقيق بر نحوه استخراج ، فرآوري و صادرات آنها احتياج به بازنگري كلي و اصولي دارد.لذا باتوجه به موارد ذكر شده وب سايت اين مديريت نيز اطلاعاتي هر چند اندك را در اختيار علاقمندان مي گذارد

 • تذکر مهم : برای آشنایی با اسرار گنج یابی و آموزش دفینه یابی به کتاب های (پکیچ آموزش گنج یابی در ایران،  چشم طلایی ، اسرار کاوش ، میراث زرین و به ویژه پکیچ آموزش گنج یابی در ایران) در فروشگاهی که لینک و بنرش در داخل وبلاگ وجود دارد، مراجعه کنید...

   

  مجموعه کامل آموزش گنج یابی در ایران (پکیچ زیرخاکی و گنج مشک آبادی)‎ کاملترین و تنها اثر منحصر به فرد است که تمام منابع موثق آموزشی و کاربردی را یکجا دارد. کاملترین منبع تمام منابع گنج یابی است.
تاریخ: یک شنبه 26 دی 1395برچسب:گوهرشناسی,گنج ,سنگهای قیمتی,,
ارسال توسط ایرانیکان

جغرافياي گنج و سنگ‌هاي قيمتي

استان‌هاي قم، خراسان، كرمان، همدان، اصفهان، سمنان و كردستان از مهم‌ترين مناطق داراي معادن سنگ‌هاي قيمتي و نيمه قيمتي در كشورمان به شمار مي‌روند. متأسفانه اكتشاف و بهره‌برداري معادن سنگ‌هاي قيمتي در كشور، متولي مشخصي ندارد. حتي اطلاعات معادني كه مورد شناسايي و حتي استخراج قرار مي‌گيرند، همواره به صورت محرمانه باقي مي‌ماند. در اين ميان، به دليل اين كه بخش‌هاي مختلف اقتصاد سنگ‌هاي قيمتي سامان‌دهي و مديريت نشده‌اند، اتفاقات ريز و درشت مبهمي در اين حوزه به وقوع مي‌پيوندد كه سيماي واقعي آنها تا سال‌ها در هاله‌اي از ابهام فرو مي‌ماند.
جواهربازار - نمایشگاه و فروشگاه آنلاین جواهرات و سنگ های قیمتی
مهندس شهسواري، معاون بخش زمين‌شناسي وزارت صنايع و معادن، درباره تعداد و حجم معادن سنگ‌هاي قيمتي كشورمان، مي‌گويد: “تنها مي‌توان در مورد آمارهاي معادن ثبت شده و داراي پروانه فعاليت صحبت كرد كه تعداد آنها نيز بسيار اندك است، هرچند معادن ثبت‌نشده‌اي هم هستند كه اكنون در حال بهره‌برداري مي‌باشند.”

شهسواري با تأكيد بر اين نكته كه ذخاير معدني سنگ‌هاي قيمتي كشور بيشتر سنگ‌هاي نيمه قيمتي هستند، تصريح مي‌كند: فيروزه، عقيق، روزكوارتز، آميتيست، آندوزيت، تيانيت، كريزكلات،‌ وارازيت، دُر، باباقوري، چشم گربه‌اي، چشم ببري،‌ جاسپر، گارنت و اپيدوت از انواع سنگ‌هاي نيمه قيمتي موجود در ايران مي‌باشند. البته بايد به مرواريد خليج فارس نيز اشاره كرد كه شهرت جهاني دارد. جواهربازار - نمایشگاه و فروشگاه آنلاین جواهرات و سنگ های قیمتی

به گفته وي، از ميان معادن ثبت شده كشور، معدن عقيق قم و معادن فيروزه نيشابور، از اهميت بسياري برخوردارند. معدن عقيق قم از سال ۸۲ راه‌اندازي شده و در مرحله تجهيز قرار دارد، لذا هنوز به بهره‌برداري نرسيده است. در ميان معادن فيروزه نيشابور هم تنها از يك معدن بهره‌برداري مي‌شود.
 • تذکر مهم : برای آشنایی با اسرار گنج یابی و آموزش دفینه یابی به کتاب های (پکیچ آموزش گنج یابی در ایران،  چشم طلایی ، اسرار کاوش ، میراث زرین و به ویژه پکیچ آموزش گنج یابی در ایران) در فروشگاهی که لینک و بنرش در داخل وبلاگ وجود دارد، مراجعه کنید...

   

  مجموعه کامل آموزش گنج یابی در ایران (پکیچ زیرخاکی و گنج مشک آبادی)‎ کاملترین و تنها اثر منحصر به فرد است که تمام منابع موثق آموزشی و کاربردی را یکجا دارد. کاملترین منبع تمام منابع گنج یابی است.
تاریخ: یک شنبه 26 دی 1395برچسب:جغرافياي, گنج , سنگ‌هاي قيمتي,,
ارسال توسط ایرانیکان

ایران سرزمین گنج ها و دفینه ها و هنرها

هنر و مردم‌ نگاهی به‌ گنجینه‌های باستانی‌ و هنری ایران

شناختن تاریخ تمدن ایران در دوره- های پیش از تاریخ و پیشرفتهای ایران در قرنهای گذشته بر همهء میهندوستان و یک‌یک‌ افراد جامعهء امروز ایران لازم و واجب است. حدود وسیع ایران قدیم و مرزهای گذشتهء آن‌ بهترین و قطعی‌ترین سند عظمت این کشور در عصرهای گذشته است.تا آنجاکه اطلاع‌ داریم،حدود ایران از زمان شاهنشاهی‌ هخامنشی،که از ۵۴۸ پیش از میلاد شروع‌ می‌شود،رو به توسعهء کامل رفت،چنانکه‌ وسعت ایران در زمان داریوش و خشایارشا از ماورای ترکستان تا سرزمین یونان و از هند تا حبشه بود.پیوسته در طول این مدت‌ شاهنشاهی ایران برای حفظ مقام برتری‌ سیاسی و وسعت آب و خاک خود با کشورهای‌ مقتدر و همسایگان نیروممند دست و پنجه نرم‌ کرده است.بارها و بارها در معرض هجوم‌ و تاخت‌وتاز سپاهیان بیگانه،از جمله‌ سپاهیان اسکندر و اعراب و چنگیز و هلاکو و تیمور،قرار گرفته است،ریشهء ملیت خود را حفظ کرده است،و عاقبت به یاری خصائل‌ نژادی و نیروی روحی از این میدان خطرناک‌ پیروز درآمده است.
روشس کشورگشایی و کشورداری‌ شاهنشاهان ایران،موقعیت جغرافیایی ایران، خصوصیات بازرگانی آن،ارتباط با ملتهای‌ جهان آن روز،و استعداد و نبوغ ذاتی‌ مردمان این کشور موجب شده است که ایران‌ باستان به پایهء تمدن بسیار درخشانی برسد. نمونه‌هایی از آثار آن تمدن باستانی،که‌ امروز در مراکز گذشته و پایتختهای باستانی‌ ایران،مانند تخت‌جمشید،شوش،و هگمتانه، پابرجاست،حاکی از عظمت ایران قدیم و پیشرفت ایرانیان در مراحل مختلف تمدنی‌ درخشان است.
در کتاب صنایع ایران دو تن از دانشمندان‌ ایرانشناس،که پژوهشهای گرانبهایی در تاریخ تمدن باستنای ایران کرده‌اند،در مقاله‌ای سرزمین ایران را مرکز ماقبل تاریخ‌ و فلات ایران را سرچشمهء تمدن صنعتی عالم‌ قدیم دانسته‌اند و گفته‌اند که به تدریج، براثر ارتباط با اقوام دیگر،تمدن باستانی‌ آن به کشورهای دیگر راه‌یافته است.بنابراین، ایران از لحاظ پیدایش صنایع خدمت بزرگی‌ به دنیا کرده است و نفوذ کاملی در عالم‌ هنر و صنایع جهانی دارد.
کاوشهای چندین ساله در خرابه‌های‌ شوش و زمینهای هفت‌تپه خدمتهای بزرگی‌ به تاخی تمدن کرده است.پیدا شدن آثار گوناگون،مانند ساختمانها،اشیا و آلات‌ سفالی رنگین منقش،مجسمه‌های استخوانی‌ و گلی،ظرهای گل پخته،سنگ نبشته‌ها و هزاران گونه اشیای دیگر باب بزرگی در تاریخ‌ صنایع و معماری قبل از میلاد گشوده است

 • تذکر مهم : برای آشنایی با اسرار گنج یابی و آموزش دفینه یابی به کتاب های (پکیچ آموزش گنج یابی در ایران،  چشم طلایی ، اسرار کاوش ، میراث زرین و به ویژه پکیچ آموزش گنج یابی در ایران) در فروشگاهی که لینک و بنرش در داخل وبلاگ وجود دارد، مراجعه کنید...

   

  مجموعه کامل آموزش گنج یابی در ایران (پکیچ زیرخاکی و گنج مشک آبادی)‎ کاملترین و تنها اثر منحصر به فرد است که تمام منابع موثق آموزشی و کاربردی را یکجا دارد. کاملترین منبع تمام منابع گنج یابی است.
تاریخ: یک شنبه 26 دی 1395برچسب:ایران, سرزمین, گنج , دفینه ,هنر,,
ارسال توسط ایرانیکان

شرایط فروش فلزیاب یا گنج یابآیا فروش فلزیاب آزاد است؟

ترک همدانی، مصطفی - تبلیغات فلزیاب درپایتخت و فروش آن در آثار باستانی غوغا می کند. کاوشگران و قاچاقچیان ،فلزیاب را ابزار تخریب میراث فرهنگی کرده اند. صنعت تولید داخلی فلزیاب رو به زوال است.جیب تولیدکننده داخلی خالی و جیب قاچاقچیان سرشار از منافع حاصل از فروش شده است.

در میان دهه ی هفتاد سازمان میراث فرهنگی برای حفظ و نگهداری آثار و ابنیه باستانی به دنبال ممنوعیت صنعت فلزیاب ، اعم از تبلیغ و خرید و فروش و استفاده بود . نهایتا این امر که طی لایحه ای به مجلس شورای اسلامی ارسال شده بود ، طی ماده واحده به شرح زیر در تاریخ ۱۵/۱۲/۱۳۷۹ به تصویب قوه مقننه رسید.
قانون‌ ضرورت‌ اخذ مجوز برای‌ ساخت‌، خرید و فروش‌، نگهداری‌، تبلیغ‌ و استفاده‌ از دستگاه‌ فلزیاب‌
ماده‌ واحده‌ ـ ساخت‌، خرید و فروش‌، نگهداری‌، تبلیغ‌ و استفاده‌ از هرگونه‌ دستگاه‌ فلزیاب‌ و همچنین‌ ورود آن‌ به‌ کشور، منوط‌ به‌ اخذ مجوز از سازمان‌ میراث‌ فرهنگی‌ کشور می‌باشد.
تبصره‌ ۱ـ دستگاههای‌ اجرایی‌ برای‌ انجام‌ وظایف‌ خاص‌ سازمانی‌ خود از شمول‌ این‌ قانون‌ مستثنی‌ می‌باشند.
تبصره‌ ۲ـ متخلفان‌ از مفاد این‌ قانون‌، به‌ ضبط‌ و مصادره‌ دستگاه‌ مذکور محکوم‌ می‌شوند. چنانچه‌ دستگاه‌ فوقِ در حفاری‌ غیر مجاز به‌ قصد کشف‌ اموال‌ فرهنگی‌ ـ تاریخی‌ مورد استفاده‌ قرار گیرد علاوه‌ بر مجازات‌ فوقِ، مرتکب‌ به‌ یک‌ سال‌ تا سه‌ سال‌ حبس‌ مجازات‌ مقرر در ماده‌ (۵۶۲) قانون‌ مجازات‌ اسلامی‌ ـ مصوب‌ ۲/۳/۱۳۷۵ ـ محکوم‌ می‌شود.
تبصره‌ ۳ـ آئین‌‌نامه‌ اجرایی‌ این‌ قانون‌ شامل‌ نحوة‌ احراز صلاحیت‌ متقاضیان‌ مجوز، مدت‌ اعتبار آن‌ و دیگر موارد لازم‌، حداکثر شش‌ ماه‌ پس‌ از ابلاغ‌ این‌ قانون‌ توسط‌ وزارت‌ فرهنگ‌ و ارشاد اسلامی‌ پیشنهاد و به‌ تصویب‌ هیات‌ وزیران‌ خواهند رسید.
قانون‌ فوقِ مشتمل‌ بر ماده‌ واحده‌ و سه‌ تبصره‌ در جلسه‌ علنی‌ روز دوشنبه‌ مورخ‌ پانزدهم‌ اسفندماه‌ یکهزار و سیصد و هفتاد و نه‌ مجلس‌ شورای‌ اسلامی‌ تصویب‌ و در تاریخ‌ ۲۵/۱۲/۱۳۷۹ به‌ تایید شورای‌ نگهبان‌ رسیده‌ است‌. مهدی‌ کروبی‌ رئیس‌ مجلس‌ شورای‌ اسلامی‌
حال نکات زیر درباره قانون فوق قابل توجه است :
اولا : توجه قانونگذار به صنعت فلزیاب : با عنایت به این که تولید کنندگان دستگاه های فلزیاب از سال های قبل مشغول بکار بوده و انواع این سیستم ها را تحت عناوین فلزیاب ، معدنیاب ، بازرسی بدنی و ... که کاربرد های فراوانی داشته است را تولید مینمودند ، قانون گزاران محدودیت در تولید و فروش فلزیاب را به ما قبل از این قانون تسری ندادند.
همین امر نیز موجب خنثی سازی نیت و قصد سازمان میراث فرهنگی در جلوگیری از تبلیغات گسترده و فروش فلزیاب شد . آگهی های ریز و درشت بر در و دیوار شهر ها و فعالیت آشکار دفاتر فروش این شرکت ها گواه و مؤید این مدعاست.
ثانیا: ممنوعیت صنعت فلزیاب با چه قصدی ؟
بر خلاف نظر سازمان میراث فرهنگی که فلزیاب را وسیله تخریب آثار باستانی میداند ، این ابزار در موارد متعدد اعم از بازرسی بدنی و معدنیاب و کشاورزی و دامی(کشف فلز در علوفه دام) ردیابی لوله آب و گاز و خطوط برق ، تلفن ، زیر زمینی و... موثر است، بنابر این بر خلاف قصد و نیت سازمان میراث فرهنگی نه تنها این ابزار مفید ، مخل در امر حفاظت و صیانت در آثار باستانی نیست، بلکه مانند هر وسیله مفید دیگر مانند برق ، که نیاز به مدیریت در مصرف و جلوگیری از بروز خطر در آن دارد ، نگهداری از آثار میراث فرهنگی و تولید دستگاه فلزیاب دو مقوله جدای از هم می باشند و نیازمند فرهنگ استفاده و مدیریت می باشد.
ثالثا : قانون کار آمد و ساز و کار قانونی مبارزه با تخریب کنندگان آثار باستانی ماده ۵۶۲ قانون مجازات اسلامی است که می گوید. هرگونه حفاری وکاهش به قصد بدست آوردن اموال تاریخی ، فرهنگی ممنوع بوده ومرتکب به حبس از شش ماه تا سه سال و ضبط اشیاء مکشوفه به نفع سازمان میراث فرهنگی کشور و آلات و ادوات حفاری به نفع دولت محکوم می شود . چنانچه حفاری دراماکن ومحوطه های تاریخی که در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است ، یا در بقاع متبرکه و اماکن مذهبی صورت گیرد علاوه بر ضبط اشیاء مکشوفه وآلات و ادوات حفاری مرتکب به حداکثر مجازات مقرر محکوم میشود .
تبصره ۱ - هر کس اموال تاریخی ، فرهنگی موضوع این ماده را برحسب تصادف بدست آورد و طبق مقررات سازمان میراث فرهنگی کشور نسبت به تحویل آن اقدام ننماید به ضبط اموال مکشوفه محکوم میگردد .
تبصره ۲ - خرید و فروش اموال تاریخی ، فرهنگی حاصله ازحفاری غیرمجاز ممنوع است و خریدار و فروشنده علاوه بر ضبط اموال فرهنگی مذکور ، به حبس از شش ماه تا سه سال محکوم می شوند . هرگاه فروش اموال مذکور تحت هر عنوان از عناوین بطور مستقیم یا غیرمستقیم به اتباع خارجی صورت گیرد ، مرتکب به حداکثر مجازات مقررمحکوم می شود .
چنانکه مشاهده میشود این ماده قانونی فراگیر بوده و دامنه آن جامع تر و فراتر از قانون ممنوعیت تولید دستگاه فلزیاب عمل می کند . و بنابر آنچه که گفته شد بر خلاف طراحان قانون ممنوعیت تولید فلزیاب از زمان تصویب قانون ، نه تنها فروش فلزیاب در جامعه کاسته نشده است بلکه عرصه بر تولید کننده داخلی محدود و بر وارد کننده (قاچاق) از خارج کشور به ویژه کشورهای همجوار فراخ گردیده چنانکه استیلا و فروش محصولات فلزیاب خارجی در بازار ایران غوغا کرده و ایران را بازار هدف قرار داده اند .
رابعا: این محدودیت عاملی برای عقب ماندگی فناوری صنعت فلزیاب در ایران شده و از آنجا که سایر کشورها به سرعت این فناوری را ارتقا داده و در زمینه های مثبت آن (بجز کاوش طلا وتخریب آثار باستانی!) اعم از سامانه های بازرسی در گمرکها و فرودگاهها و نهادهای امنیتی و.... بهره برداری می نمایند ، بنابراین نه تنها سودسرشار حاصل از تولیداتشان را در کشورهای دیگر به جیب زده بلکه فروش قاچاق این فناوری را به قیمتهای نجومی می رسانند چنانکه قیمت بعضی از آنها تا بیست میلیون تومان هم می رسد.
مصطفی ترک همدانی وکیل پایه یک دادگستری
 • تذکر مهم : برای آشنایی با اسرار گنج یابی و آموزش دفینه یابی به کتاب های (پکیچ آموزش گنج یابی در ایران،  چشم طلایی ، اسرار کاوش ، میراث زرین و به ویژه پکیچ آموزش گنج یابی در ایران) در فروشگاهی که لینک و بنرش در داخل وبلاگ وجود دارد، مراجعه کنید...

   

  مجموعه کامل آموزش گنج یابی در ایران (پکیچ زیرخاکی و گنج مشک آبادی)‎ کاملترین و تنها اثر منحصر به فرد است که تمام منابع موثق آموزشی و کاربردی را یکجا دارد. کاملترین منبع تمام منابع گنج یابی است.
تاریخ: یک شنبه 26 دی 1395برچسب:شرایط ,فروش, فلزیاب, گنج یاب, گنج, زیرخاکی,,
ارسال توسط ایرانیکان

ساروج و گاز طلا یا گنج

رسیدن به ساروج حتما دلیل بر وجود دفینه نیست.. ساروج به دلیل محکم بودن و ضد اب بودنش تو ساخت پل . دیوار . اتاقک محصولات و ... استفاده میشده ..
بله طلا اگه جایی بمونه تولید گاز میکنه و و اگر راه در رو نداشته باشه انفجار رخ میده.. چون قدیمیا به این امر پی برده بودن برای اجناس طلا هواکش میگذاشتن... این گاز اطراف دفینه رو گرم میکنه باعث میشه مار ها کنار دفینه لانه کنند که برخی افراد به اشتباه آن را طلسم مینامند..

 • تذکر مهم : برای آشنایی با اسرار گنج یابی و آموزش دفینه یابی به کتاب های (پکیچ آموزش گنج یابی در ایران،  چشم طلایی ، اسرار کاوش ، میراث زرین و به ویژه پکیچ آموزش گنج یابی در ایران) در فروشگاهی که لینک و بنرش در داخل وبلاگ وجود دارد، مراجعه کنید...

   

  مجموعه کامل آموزش گنج یابی در ایران (پکیچ زیرخاکی و گنج مشک آبادی)‎ کاملترین و تنها اثر منحصر به فرد است که تمام منابع موثق آموزشی و کاربردی را یکجا دارد. کاملترین منبع تمام منابع گنج یابی است.
تاریخ: یک شنبه 26 دی 1395برچسب:ساروج , گاز طلا , گنج,
ارسال توسط ایرانیکان

فروش گنجینه چندین میلیون یورویی

فروش الماس ۱۴ ميليون يورويي

اين جواهر به وزن ۱۲,۰۴ قيراط كه قيمت پايه آن هشت ميليون دلار معادل ۶.۲۵ ميليون يورو تعيين شده بود در حراج موسسه كريستيز هنگ كنگ به مبلغ ۱۷.۵ ميليون دلار معادل ۱۴ ميليون يورو به فروش رفت.


مارسيان پينك ،يك الماس بسيار نادر صورتي ۱۲,۰۴ قيراطي امروز در يك حراج موسسه كريستيز هنگ كنگ همه ركوردها براي خريد اين نوع الماس را شكست.
به گزارش روز سه شنبه جام جم آنلاين به نقل از خبرگزاري فرانسه، يك كارشناس جواهر گفت: تاكنون هرگز يك الماس صورتي به شكل گرد و با اين اندازه در بازار مشاهده نشده بود.
اين جواهر به وزن ۱۲,۰۴ قيراط كه قيمت پايه آن هشت ميليون دلار معادل ۶.۲۵ ميليون يورو تعيين شده بود در حراج موسسه كريستيز هنگ كنگ به مبلغ ۱۷.۵ ميليون دلار معادل ۱۴ ميليون يورو به فروش رفت.
هاري وينستون جواهر فروش آمريكايي و كلكسيونر در سال ۱۹۷۶ هنگامي كه اين الماس را خريد نام آن را " مارسيان پينك" ( مريخي صورتي) گذاشت.
اغلب الماس هاي صورتي طبيعي رگه هاي رنگي متمايل به بنفش، خاكستري يا نارنجي دارند اما در اين الماس هيچ رگه اي مشاهده نمي شود. مترجم: بهرام افتخاري.
 • تذکر مهم : برای آشنایی با اسرار گنج یابی و آموزش دفینه یابی به کتاب های (پکیچ آموزش گنج یابی در ایران،  چشم طلایی ، اسرار کاوش ، میراث زرین و به ویژه پکیچ آموزش گنج یابی در ایران) در فروشگاهی که لینک و بنرش در داخل وبلاگ وجود دارد، مراجعه کنید...

   

  مجموعه کامل آموزش گنج یابی در ایران (پکیچ زیرخاکی و گنج مشک آبادی)‎ کاملترین و تنها اثر منحصر به فرد است که تمام منابع موثق آموزشی و کاربردی را یکجا دارد. کاملترین منبع تمام منابع گنج یابی است.

 
تاریخ: یک شنبه 26 دی 1395برچسب:فروش ,گنجینه, چندین, میلیون, یورویی,
ارسال توسط ایرانیکان

کشف گنج و دفینه مخفی روسيه

پس از ۴۰ سال سكوت صورت گرفت:‌
افشاي گنج پنهان روسيه

پس از ۴۰ سال سكوت و پنهانكاري، روسيه از وجود يك معدن الماس در اين كشور كه داراي ذخايري بالغ بر چندين ميليارد قيراط است، پرده برداشت. اين معدن كه در سال هاي دهه ۱۹۷۹ كشف شده در سيبري شرقي در دهانه اي به نام پوپيگاي آستروبلم قرار دارد كه بر اثر سقوط يك شهاب سنگ در ۳۵ ميليون سال پيش به وجود آمده است.


به گزارش روز پنجشنبه جام جم آنلاين به نقل از لومتن، روس ها در دهه ۱۹۷۰ ميلادي در اين دهانه كه ۱۰۰ كيلومتر شعاع آن است معدني از الماس را كشف كردند كه ذخاير آن ميلياردها قيراط برآورد شده است.

اما در آن زمان روسيه از معادن الماس ياكوتي بهره برداري كرده و مايل نبودند با افشاي ماجراي كشف اين گنجينه فرا زميني قيمت اين سنگ گرانبها در بازار سقوط كند.
بنابراين براي مدت بيش از ۴۰ سال روس ها سكوت اختيار كردند و سرانجام روز گذشته مسكو به دانشمندان انستيتوي زمين شناسي و معدن شناسي نووسيبريسك اجازه افشاي وجود اين معدن را داد.
البته به دليل اينكه سختي اين الماس هاي كهكشاني دو برابر الماس هاي زميني است نمي توان از آنها در صنعت جواهرسازي استفاده كرد، در عوض اين الماس ها گنجينه اي بي انتها براي استفاده در تكنولوژي هاي حساس محسوب مي شوند.
در واقع ، اين يك ثروت آسماني است كه نصيب روسيه شده است. مترجم: بهرام افتخاري.

 • تذکر مهم : برای آشنایی با اسرار گنج یابی و آموزش دفینه یابی به کتاب های (پکیچ آموزش گنج یابی در ایران،  چشم طلایی ، اسرار کاوش ، میراث زرین و به ویژه پکیچ آموزش گنج یابی در ایران) در فروشگاهی که لینک و بنرش در داخل وبلاگ وجود دارد، مراجعه کنید...

   

  مجموعه کامل آموزش گنج یابی در ایران (پکیچ زیرخاکی و گنج مشک آبادی)‎ کاملترین و تنها اثر منحصر به فرد است که تمام منابع موثق آموزشی و کاربردی را یکجا دارد. کاملترین منبع تمام منابع گنج یابی است.
تاریخ: یک شنبه 26 دی 1395برچسب:کشف, گنج, دفینه, مخفی, روسيه ,
ارسال توسط ایرانیکان

ارتباط گنج و ساروج

در مورد ارتباط  دفینه و ساروج باید عرض کنم که وجود دیواره ساروج دال  بر وجود بار و گنج نیست ممکنه بسیاری از استحکامات خود را ب صورت ساروج می ساختند به خاط استقامت و کیفت ضد رطوبت بودن آن . ولی گاز صلا نیز از خطرناکترین گازی هیست که بشر کشف کرد بسیار خطرناک و کشنده مواظب باشید ولی در اتاقک ساروجی منفجر نمیشه

 • تذکر مهم : برای آشنایی با اسرار گنج یابی و آموزش دفینه یابی به کتاب های (پکیچ آموزش گنج یابی در ایران،  چشم طلایی ، اسرار کاوش ، میراث زرین و به ویژه پکیچ آموزش گنج یابی در ایران) در فروشگاهی که لینک و بنرش در داخل وبلاگ وجود دارد، مراجعه کنید...

   

  مجموعه کامل آموزش گنج یابی در ایران (پکیچ زیرخاکی و گنج مشک آبادی)‎ کاملترین و تنها اثر منحصر به فرد است که تمام منابع موثق آموزشی و کاربردی را یکجا دارد. کاملترین منبع تمام منابع گنج یابی است.
تاریخ: یک شنبه 26 دی 1395برچسب:ارتباط ,گنج, ساروج,
ارسال توسط ایرانیکان

محوطه باستانی و گنج دار شهرستان سراوان

تپه كَلاُتكْ بَخْشانْ:
موقعيت جغرافيايى: شهرستان سراوان - بخش مركزى - دهستان حومه - روستاى بخشان
قدمت: هزاره اول پيش از ميلاد تا دوره اسلامى
مشخصات تپه: اين تپه تا اوايل دوره اسلامى مسكون بوده و بعد از آن متروك شده و در غرب آن مسيل كشيده شده است در شمال اين تپه زمينهاى مزروعى ديده مى ‏شوند.
تپه كَلِه بُرْزاد:

 • تذکر مهم : برای آشنایی با اسرار گنج یابی و آموزش دفینه یابی به کتاب های (پکیچ آموزش گنج یابی در ایران،  چشم طلایی ، اسرار کاوش ، میراث زرین و به ویژه پکیچ آموزش گنج یابی در ایران) در فروشگاهی که لینک و بنرش در داخل وبلاگ وجود دارد، مراجعه کنید...

   

  مجموعه کامل آموزش گنج یابی در ایران (پکیچ زیرخاکی و گنج مشک آبادی)‎ کاملترین و تنها اثر منحصر به فرد است که تمام منابع موثق آموزشی و کاربردی را یکجا دارد. کاملترین منبع تمام منابع گنج یابی است.
تاریخ: یک شنبه 26 دی 1395برچسب:محوطه, باستانی , گنج دار ,شهرستان, سراوان,
ارسال توسط ایرانیکان


اشیای عتیقه و باستانی شهرستان زاهدان


آثار باستانی وتاریخی شهرستان زاهدان
محوطه باستانى لاديز:
موقعيت جغرافيايى:شهرستان زاهدان - بخش ميرجاوه - رودخانه لاديز
كاوشگران: گروهى از دانشگاه مينه سوتا به سرپرستى گارى هيوم
قدمت:دوران پارينه سنگى تاريخ بررسى و كاوش: م برابر با ۱۳۴۴ ه . ش
مشخصات:در اين منطقه اشيايى سنگى از دوران پارينه سنگى كه متعلق به ۸۰ تا ۱۰۰ هزار سال پيش مى ‏باشند شناسايى سطحى شده ‏اند و ابزارى مانند ساطور بدست آمده است كه شبيه آثار بدست آمده از محوطه سوان در پاكستان و محوطه «اولدوى» آفريقاى شرقى هستند.
تپه باستانى گَراغِه:
موقعيت جغرافيايى:شهرستان زاهدان - بخش نصرت‏آباد - روستاى گراغه
مشخصات:در اين محل معادن مس و در جوار آن سرباره‏ هاى ذوب مس شناسايى شده كه بيان كننده محل زندگى انسانهايى در گذشته كهن مى‏باشد كه در حال حاضر به صورت تپه ‏هايى از خاك در محل موجود است.
بناهاى صخره‏ اى تَمينْ:
موقعيت جغرافيايى: شهرستان زاهدان - بخش ميرجاوه - دهستان تمين روستاى تمين
مشخصات: در اين محل نوعى معمارى شبيه معمارى صخره‏اى ديده مى ‏شود كه از اهميت خاصى برخودار است و برخى از اين فضاها در حال حاضر مورد بهره ‏بردارى اهالى قرار مى ‏گيرند.
قلعه گودال روپَسْ:
موقعيت جغرافيايى: شهرستان زاهدان - بخش ميرجاوه - دهستان تمين - روستاى روپس
كاوشگر و تاريخ كاوش: سكرين در سال ۱۹۲۸ ميلادى برابر با ۱۳۰۷ ه.ش
مشخصات: اين قلعه در دامنه شمالى كوه تفتان در روستاى روپس قرار دارد. و داراى تعدادى اطاق حجره مانند مى ‏باشد كه در حال حاضر مخروبه است.
قبرستان قديمى هفتاد مُلاّ روپَسْ:
موقعيت جغرافيايى: شهرستان زاهدان - بخش ميرجاوه - دهستان تمين - روستاى روپس
كاوشگر و تاريخ كاوش: سكرين در سال ۱۹۲۸ ميلادى قدمت: دوره اسلامى
مشخصات: در اين محل قبرستان عجيبى كشف شده كه داراى قبور قديمى است و از جمله قبرهاى هفتاد ملا مى ‏باشند كه در داخل يك غار طبيعى بزرگ قرار دارند. چون اين قبور در داخل يك غار طبيعى واقع شده ‏اند از باد و باران محفوظ مانده ‏اند. تعداد قبرها بيش از هفتاد است و بناى قبرها از خشت و گل و تخته‏ هاى چوبى پهن مى ‏باشد. سكرين نخستين محقق غربى است كه در سال ۱۳۰۷ ش - ۱۹۲۸ م به اين محل آمده و آن را مورد بررسى سطحى قرار داده است. بناى قبرها مربوط به دوران اسلامى مى ‏باشد. در خصوص ماجراى كشته شدن آنها روايات مختلفى توسط مردم بومى گفته شده كه مستند نيستند و از ذكر آنها خوددارى مى ‏شود.

 • تذکر مهم : برای آشنایی با اسرار گنج یابی و آموزش دفینه یابی به کتاب های (پکیچ آموزش گنج یابی در ایران،  چشم طلایی ، اسرار کاوش ، میراث زرین و به ویژه پکیچ آموزش گنج یابی در ایران) در فروشگاهی که لینک و بنرش در داخل وبلاگ وجود دارد، مراجعه کنید...

   

  مجموعه کامل آموزش گنج یابی در ایران (پکیچ زیرخاکی و گنج مشک آبادی)‎ کاملترین و تنها اثر منحصر به فرد است که تمام منابع موثق آموزشی و کاربردی را یکجا دارد. کاملترین منبع تمام منابع گنج یابی است.
تاریخ: یک شنبه 26 دی 1395برچسب: اشیای, عتیقه , باستانی ,شهرستان ,زاهدان ,,
ارسال توسط ایرانیکان

موزه های گنج و عتیقه سیستان و بلوچستان

 
موزه های سیستان و بلوچستان راهی به عمق تاریخ پنج هزار ساله
زاهدان - خبرگزاری مهر: موزه های سیستان و بلوچستان به خصوص موزه منطقه ای جنوب شرق در زاهدان با به نمایش گذاشتن آثار به دست آمده از محوطه های باستانی و تاریخی راهی به عمق تاریخ پنج هزار ساله این استان است.
به گزارش خبرنگار مهر، موزه منطقه ای جنوب شرق در زاهدان درصدد است تا با معرفی منطقه جنوب شرق ایران در بخش های باستان شناسی، مردم شناسی و زیست محیطی تعریف جامع و کاملی از منطقه ارائه دهد.
در بخش باستان شناسی اطلاعاتی از قبیل مشخصات سایت و محوطه باستانی شهر سوخته، کوه خواجه، دهانه غلامان، اسپیدژ، جیرفت و سایر آثار باستانی، تاریخی منطقه جنوب شرق جهت بازدید علاقمندان جمع آوری شده است.
اشیاء به نمایش درآمده در این موزه، آثار حاصل از کاوش های باستان شناسی در محوطه های باستانی منطقه مثل سفالینه ها، اشیاء فلزی، گلی، سنگی، شیشه، تابلوهای نفیس و کتب خطی است.
در بخش مردم شناسی این موزه نیز، ادبیات شفاهی، مشاهیر، فرهنگ و آداب و رسوم، لباس، خوراک و صنایع دستی معرفی می شود.
در بخش هم کف رمپ، بوم شناسی سیستان و بلوچستان و منطقه جنوب شرق کشور معرفی می شود، به همین منظور ویترین هایی برای نمایش تاکسی درمی از گونه های حیوانی و گیاهی منطقه در کنار آکواریوم (آبزیان آب شور) استان تعبیه شده است.
در رمپ به عنوان ورودی اصلی موزه تابلو، تصویر آثار شاخص تاریخی، فرهنگی، جاذبه های طبیعی و مردم شناسی منطقه به نمایش گذاشته شده است.
یکی دیگر از قسمت های مهم موزه منطقه ای جنوب شرق کتابخانه است که دارای پنج هزار جلد کتاب شامل کتاب های تخصصی با موضوعات میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری است.
موزه پست و ارتباطات:
این موزه در یک طبقه بنا شده و در ساخت و تزیین آن از خشت و آجر استفاده شده است.
ورودی اصلی این بنا دارای ایوانی رفیع طاق جناقی و تزئینات آجری بصورت پله ای و همچنین خطوط اسلیمی در زیر طاق ایوان است.
این بنا درسال ۷۶ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.
موزه پست از بخش های مختلفی تشکیل شده که عبارتند از: مدیریت، نگهبانی، سالن سمعی بصری و تالارهای نمایش.
اشیاء و آثار به نمایش گذاشته شده در این موزه شامل، انواع مهرهای شهر سوخته، ابزار آلات ارتباطی، نمونه ماکت کبوتر خانه و مجسمه مرد پستچی است.
موزه مردم شناسی سیستان:
این موزه در ساختمان کنسولگری ایران و انگلیس واقع شده و در سال ۸۵ به عنوان موزه مردم شناسی افتتاح شده است.
این موزه شامل بخش مردم شناسی، معرفی شاهنامه، مراسم و آیین های سنتی، زیور آلات، محصولات کشاورزی، زندگی عشایری، صید و صیادی، صنایع دستی، آلات موسیقی و کتب خطی است که با صحنه سازی به نمایش گذاشته شده اند.
بخش دیگر این موزه نیز باستان شناسی است که دارای شش گالری از آثار باستانی مکشوفه از سایت های دشت سیستان، شهر سوخته، دهانه غلامان، کوه خواجه و زاهدان کهنه است.
موزه شهر سوخته:
این موزه جهت معرفی محوطه باستانی شهر سوخته با مساحت ۴۷۰ متر مربع در محل مجتمع فرهنگی این سایت قراردارد.
این موزه دارای دو بخش عمده معرفی گورستان و معماری است.
در بخش گورستان با الهام از خاکسترهای موجود در لایه های شهر سوخته با استفاده از رنگ آمیزی تیره و نور پردازی خاص دنیای بعد از مرگ تداعی می شود و با کمک فرم هایی که الهام گرفته از طرح سفال های پیش از تاریخ است آثار در معرض دید بازدید کنندگان قرار می گیرد.
در بخش معماری نیز که دارای ماکت های کارتوگرافی از کل محوطه و پستی و بلندی اطراف آن است، سعی شده تا نمایی در مقیاس کوچکتر و ملموس از کل سایت در اختیار علاقمندان قرار دهد.
قسمت های جانبی دیگری نیز وجود دارد که به معرفی جانور باستان شناسی و گیاه باستان شناسی می پردازد.
موزه محلی سراوان:
این موزه در محل ساختمان قدیم فرمانداری این شهرستان واقع شده است.
مصالح بکار رفته در معماری آن عمدتا آجر و خشت خام است.
این بنا در فهرست آثار ملی کشور ثبت شده و در سال ۸۸ به عنوان موزه محلی سراوان به بهره برداری رسیده است.
این موزه شامل دو بخش مجزا اداری و گالری های نمایش است که قسمت اداری آن از بخش های مدیریت، پژوهش، سمعی و بصری، کتابخانه و .... تشکیل شده است.
فضای داخلی موزه از گالری های گذری بر تاریخ بلوچستان، نگاهی بر نگاران، آیین ها و مراسم ها، صنایع دستی، زندگی روزمره و گالری حیاط وحش با استفاده از صحنه سازی به روایت تصویر بیان شده است.
در محوطه این موزه نیز زندگی عشایر بلوچ به نمایش درآمده است.
موزه ایرانشهر:
موزه محلی ایرانشهر در بخشی از فضای قلعه ناصری قراردارد و شامل بخش های باستان شناسی و مردم شناسی است.
در این موزه محلی مجموعه آثار فرهنگی و اشیاء مکشوفه از کاوش های باستان شناسی شامل ظروف سفالی، زیور آلات، وسایل اندازه گیری و ابزار زندگی مردم منطقه در معرض نمایش گذاشته شده است.
موزه قرآن و عترت:
این موزه که همزمان با سی امین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی افتتاح شد شامل مجموعه اتاق هایی جهت بازگو کردن خاطرات دوران پر برکت تبعید مقام معظم رهبری و نمایش نسخ خطی از قرآن کریم، تفاسیر، کتاب های دعا و اسناد و نامه های مربوط به انقلاب است.
موزه محلی چابهار:
این موزه در محل ساختمان قدیم فرمانداری چابهار قرارداد.
مهمترین بخش موزه محلی چابهار مجموعه تاریخ و باستان شناسی (قبل از تاریخ، دوره تاریخی، دوره اسلامی) و مجموعه مردم شناسی است که موضوعات مهم نمایشی در این بخش انواع مسکن، پوشاک زنان و مردان، زیور آلات، سازها و ادوات موسیقی و مجموعه های صنایع دستی است.
صنایع دستی نمادی از هنر زنان و مردان سیستان و بلوچستان
زنان و مردان گوشه گوشه سیستان و بلوچستان از دوران کهن تاکنون با خلق آثار دستی، هنر زیبای به ارث مانده از نیاکانشان را نسل به نسل منتقل کرده و زیبایی های طبیعت و ذوق و هنر خود را با سر انگشتان هنرمندشان به معرض نمایش در می آورند.
مهمترین رشته های صنایع دستی سیستان و بلوچستان قالی بافی، گلیم بافی، سفالگری، حصیر بافی، پرده بافی، نمد مالی، سوزن دوزی و آیینه دوزی، پریوار دوزی، تور دوزی، خامه دوزی و سیاه دوزی است.
سوزن دوزی:
سوزن دوزی از کارهای دست دوزی است، که تنها با امداد دستان توانا و فکر خلاق هنرمندان بر عرصه پارچه جاودان می شود.
به این هنر بلوچی دوزی نیز گفته می شود.
انواع محصولات سوزن دوزی عبارتند از: رومیزی، سجاده، کوسن، روتختی، جانماز، سفره عقد، پشتی و ...
خامه دوزی سیستان:
هنری که ریشه دور و نخستین همنوایی سوزن و پارچه و زایش های روحی مردم سرزمین هیرمند فرمند را به نمایش می گذارد.
تاریخ و قدمت این هنر را مصادف با زمان ظهور ابریشم در سیستان می دانند به گونه ای که اوج این هنر را می توان به دوره های اشکانی و ساسانی نسبت داد.
در نخستین نوشته های اسلامی، سیستان مکان تولید بهترین بافت های ابریشمی و پشمی توصیف شده است.
نقوش آن توسط نخ ابریشمی یا پنبه ای که معمولا به رنگ سفید است بر روی پارچه پنبه ای یا کتانی دوخته می شود.
نقوش با توجه به نوع دوخت حالت برجسته ای بر روی پارچه دارند که این حالت موجب زیبایی پارچه می شود.
خامه دوزی بر روی لباس، جانماز، رومیزی، کوسن و عرقچین کاربرد است.
قالی بافی:
شروع قالی بافی در سیستان مربوط به دو هزار سال پیش است که اقوام سکایی در دشت زرخیز سیستان ساکن شده و به کشاورزی پرداختند.
طرح های قالی سیستان شبیه به نقش های ترکمن است و نقش های اصیلی چون بلوچی، صدر خانی، فتح الهی و .... دارد.
شال و گلیم سیستان از نظر شهرت، در کنار بافت های فارس و طبرستان یاد می شود.
سکه دوزی:
در گذشته ای نه چندان دور این هنر در خانواده بلوچ نقش صندوق پس انداز را داشته است.
امروزه هنر سکه دوزی بلوچ به عنوان تزیین رویه رختخواب پیچ و تزیینات دیوار کوب تولید و به بازار عرضه می شود.
آیینه دوزی:
زنان هنرمند سیستانی با استفاده از نخ های الوان قطعات کوچک آیینه را با فواصل معین و به صورت اشکال منظم بر روی انواع لباس های محلی مانند جلیقه، کلاه، کیف، ساک دستی، سجاده و... می دوزند.
گلیم بافی:
گلیم بافی از دیگر رشته های صنایع دستی رایج در سیستان و بلوچستان است.
تاریخچه گلیم بافی به زمان ورود قوم سکاها به منطقه سیستان باز می گردد.
گلیم وسیله ای است که به عنوان زیرانداز در چادرها و محل های عمومی نظیر قهوه خانه ها و همچنین در تهیه لوازم کار و زندگی مانند چادر شب، سجاده، خورجین، جوال، پشتی، جل اسب و... استفاده می شود.
گلیم بیشتر توسط زنان چادرنشین که دامدار هستند بافته می شود.
نقوش اکثر گلیم ها سنتی و بدون طرح والگو ورنگ های مورد استفاده تیره است.
سیاه دوزی:
نوع دیگر سوزن دوزی سیستان است که در آن از نخ های سیاه ابریشم استفاده و برای روی لباس به کار برده می شود.
حصیر بافی:
این صنعت در منطقه سیستان اصیل بافی و در بلوچستان تگرد تلفظ می شود.
حصیر از نی نیزار (دریاچه هامون) و برگ درخت خرما تهیه می شود.
قدمت بافت حصیر در سیستان به بیش از پنج هزار سال می رسد.
چادر بافی (پلاس بافی):
همان سیاه چادر است، و بافت آن مانند گلیم می باشد که از آن به عنوان سرپناه برای عشایر و گاهی نیز بعنوان آغلی برای دام ها استفاده می شود.
این سیاه چادرها در برابر آفتاب، حرارت، باران و ... مقاوم هستند.
معرق کاری:
هنر معرق را نمی توان محدود به سیستان دانست، اما آنچه که پس از یافتنش تارخ پیدایش اولین معرق کاری های تمدن بشر را به چالش کشید، کشف شانه معرق کاری شده در شهر سوخته سیستان بود که نشانگر زایش نخستین جوانه های فکری این هنر اصیل و دیرپای ایرانی در سرزمین نیمروز است.
سفال کلپورگان:
هنر و صنعت ظریف و حساسی که از شرق سرچشمه می گیرد، و مرکز تولید آن در فاصله ۳۰ کیلومتری شهرستان سراوان واقع شده است.
نوع خاص سفال کلپورگان در ایران کاملا مشخص و شباهتی از نظر تولید و رنگ به سفال های دیگر مناطق ندارد.
در ساخت سفال، مردان وظیفه حمل خاک از تپه یا محل سفالگری و آماده کردن گل را بر عهده دارند و مراحل ساخت آن توسط زنان بلوچ و به صورت کاملا ابتدایی و با دست تولید می شود.
سفال کلپورگان نشان دهنده تداوم حیات شش هزار ساله نوعی سفال پیش از تاریخ جهان است.
زیورآلات سنتی:
طلا سازی هنر جاودان و درخشنده است که اهمیت زیادی در زندگی بشر داشته و اغلب برای خودآرایی استفاده می شود.
وجود کوره های ذوب فلز در این دیار شاید قدیمی ترین کوره های ذوب فلز در جهان باشد که نشان از قدمت هنر فلز سازی در این منطقه است.
هنر زیورآلات سنتی در این منطقه آمیزه ای از هنر میناکاری، مشبک، منبت و کنده کاری است.
این هنر دارای تنوع محصولات است که می توان از انواع آن به گوشواره، سینه ریز، پارونچ النگو، سربند کپکو، کیدوشمس اشاره کرد.
 
 • تذکر مهم : برای آشنایی با اسرار گنج یابی و آموزش دفینه یابی به کتاب های (پکیچ آموزش گنج یابی در ایران،  چشم طلایی ، اسرار کاوش ، میراث زرین و به ویژه پکیچ آموزش گنج یابی در ایران) در فروشگاهی که لینک و بنرش در داخل وبلاگ وجود دارد، مراجعه کنید...

   

  مجموعه کامل آموزش گنج یابی در ایران (پکیچ زیرخاکی و گنج مشک آبادی)‎ کاملترین و تنها اثر منحصر به فرد است که تمام منابع موثق آموزشی و کاربردی را یکجا دارد. کاملترین منبع تمام منابع گنج یابی است.
تاریخ: یک شنبه 26 دی 1395برچسب:موزه های, گنج, عتیقه, سیستان و بلوچستان ,
ارسال توسط ایرانیکان

فهرست قلعه های گنج و باستانی سراوان

 
قلعه هِیتَکْ: موقعیت جغرافیایى: شهرستان سراوان - بخش مرکزى - دهستان حومه - روستاى هیتک قلعه دِزکْ: موقعیت جغرافیایى: شهرستان سراوان - بخش مرکزى - دهستان حومه - روستاى داورپناه مشخصات: این قلعه که داراى معمارى بومى است از خشت و گل ساخته شده و در گذشته محل اقامت و حکمرانى على ‏محمدخان پدر دوست محمدخان بارکزایى بوده است و در سال ۱۳۰۷ ه.ش با لشکرکشى قواى رضاخان توسط قشون دولتى به تصرف درآمده است و در این محل با درگیرى بین قواى نظامى و نیروهاى تحت امر دوست محمدخان، سرهنگ باقرآقاخان داورپناه بوسیله یکى از اسرا کشته مى‏شود و از آن موقع این محل بنام داورپناه نامیده مى‏شود. قلعه کوهَکْ: موقعیت جغرافیایى:بخش بم‏پشت - دهستان کوهک و اسفندک - روستاى کوهک قدمت: دوران اسلامى - قاجار مشخصات : در کتاب باستان شناسى و تاریخ بلوچستان به نقل از امان‏ الله جهانبانى آمده است: »این قلعه در روى سنگ مرتفعى واقع است و از استحکام کافى برخوردار است که در سال ۱۲۹۰ ه.ش توسط وکیل ‏الملک دوم (مرتضى قلى ‏خان) حکمران کرمان و بلوچستان تصرف شده است در این قلعه شخصى مدفون است که به باور مردم، این شخص صاحب کرامت است. در کنار این مقبره چاه آبى است که هفتاد ذرع عمق دارد و به گفته اهالى هر زمان که قلعه محاصره شود اهالى قلعه از آبى که با کرامت صاحب قبر از چاه مى ‏جوشیده و به اندازه پانزده ذرع مى ‏ایستد استفاده مى ‏کنند. پس از وکیل ‏الملک بار دیگر ابراهیم خان بمى این قلعه را به تحت سلطه حکمران کرمان و بلوچستان در مى ‏آورد چون مدتى توسط انگلیسى ‏ها در جریان حکمیت گلداسمیت از ایران جدا شده بود. قلعه اِسفَنْدَکْ: موقعیت جغرافیایى: بخش‏بم‏پشت - دهستان کوهک و اسفندک - روستاى اسفندک قدمت:دوران اسلامى قلعه دِهَکْ: موقعیت جغرافیایى: بخش مرکزى - روستاى دهک قدمت:دوره اسلامى قلعه‏هاى جالْق: موقعیت جغرافیایى: شهرستان سراوان - بخش جالق - دهستان جالق قدمت: دوران اسلامى (سلجوقى - قاجار) - جالق داراى سه قلعه است. قلعه کَله ‏گان: موقعیت جغرافیایى: شهرستان سراوان - بخش جالق - دهستان کله‏گان - روستاى کله ‏گان قدمت: دوران اسلامى قلعه ناهوگْ: موقعیت جغرافیایى: بخش جالق - دهستان ناهوگ قدمت:دوران اسلامى قلعه زابُلى: موقعیت جغرافیایى: شهرستان سراوان - مرکز بخش زابلى قدمت:دوره اسلامى قلعه پَسْکوه: موقعیت جغرافیایى: بخش سیب و سوران - دهستان پسکوه - روستاى سپکوه قدمت: دوران اسلامى قلعه کَنْتْ: موقعیت جغرافیایى: بخش سیب و سوران - دهستان هیدوچ - روستاى کنت قدمت: دوران اسلامى قلعه گُشْتْ: موقعیت جغرافیایى: شهرستان سراوان - بخش مرکزى - دهستان گشت - روستاى گشت قدمت: دوره اسلامى - قاجار مشخصات: این قلعه از خشت و گل ساخته شده است و در زمان لشکرکشى قواى رضاخان (۱۳۰۷ ه.ش) اولین نقطه اتکاى نیروهاى تحت امر دوست محمدخان بارکزایى بوده است.
قلعه چشمه نِمَکْ (جوشان): موقعیت جغرافیایى: بخش مرکزى - دهستان گشت قدمت: دوره اسلامى قلعه هیدوچ: موقعیت جغرافیایى: بخش سیب و سوران - دهستان هیدوچ - روستاى هیدوچ قدمت: دوران اسلامى قلعه بَخْشان: موقعیت جغرافیایى: شهرستان سراوان - بخش مرکزى - دهستان حومه - روستاى بخشان قدمت: دوران اسلامى
 • تذکر مهم : برای آشنایی با اسرار گنج یابی و آموزش دفینه یابی به کتاب های (پکیچ آموزش گنج یابی در ایران،  چشم طلایی ، اسرار کاوش ، میراث زرین و به ویژه پکیچ آموزش گنج یابی در ایران) در فروشگاهی که لینک و بنرش در داخل وبلاگ وجود دارد، مراجعه کنید...

   

  مجموعه کامل آموزش گنج یابی در ایران (پکیچ زیرخاکی و گنج مشک آبادی)‎ کاملترین و تنها اثر منحصر به فرد است که تمام منابع موثق آموزشی و کاربردی را یکجا دارد. کاملترین منبع تمام منابع گنج یابی است.
تاریخ: یک شنبه 26 دی 1395برچسب:فهرست ,قلعه های, گنج , باستانی, سراوان,
ارسال توسط ایرانیکان

شهرستان سرباز معدن گنج و آثار باستانی

 
با تلاش اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی سرباز هفت اثر باستانی و تاریخی در این شهرستان در فهرست آثار ملی جای گرفته است.
به گزارش تفتان ایران، این آثار شامل یک محوطه تاریخی به همراه گورستان آن مربوط به هزاره سوم قبل از میلاد، محوطه های چروک و رودیک کشیگور مربوط به اوایل اسلام، تپه های قدیمی کتین بن، ملک گزان، سبی ها و کرندان مربوط به قرون میانه و متاخر اسلامی است.
در گذشته نیز آثار مختلفی از این شهرستان تاریخی به ثبت رسیده و با ثبت این هفت اثر، تعداد آثار ثبت شده سرباز از ۱۹۴ مورد به ۲۰۱ اثر باستانی و کهن رسیده است.

شهرستان سرباز در ۵۰۰ کیلومتری جنوب استان واقع شده است که در قرن های گذشته به عنوان گذرگاه عبور کاروان ها به جنوب شرق آسیا بوده است.
 • تذکر مهم : برای آشنایی با اسرار گنج یابی و آموزش دفینه یابی به کتاب های (پکیچ آموزش گنج یابی در ایران،  چشم طلایی ، اسرار کاوش ، میراث زرین و به ویژه پکیچ آموزش گنج یابی در ایران) در فروشگاهی که لینک و بنرش در داخل وبلاگ وجود دارد، مراجعه کنید...

   

  مجموعه کامل آموزش گنج یابی در ایران (پکیچ زیرخاکی و گنج مشک آبادی)‎ کاملترین و تنها اثر منحصر به فرد است که تمام منابع موثق آموزشی و کاربردی را یکجا دارد. کاملترین منبع تمام منابع گنج یابی است.
تاریخ: یک شنبه 26 دی 1395برچسب:شهرستان ,سرباز ,معدن, گنج, آثار باستانی,
ارسال توسط ایرانیکان

نگاهی کوتاه به سرزمین گنج و دفینه های فراوان

هوشنگ سربندی براهويی
بـيش از ۴۰۰۰ تا ۹۰۰۰ سال پيش از اين ملت بلوچ دارای شکلی از حکومتی بوده است که سران حکومتش به پيشدادی يا پيشداديان مشهور بوده اند( شايد در دادرسی و قضاوت از سايرين آنزمان پيشی داشته اند، لذا به اين نام مفتخر شده اند). از برخی آثار بدست آمده، پـيشدادی ها به زبانی که با زبان امروزی بلوچی نزديک بوده تکلم ميکرده اند. آثار مشهودی نشان ميدهد که آنها در ايالتهای رخشان، خاران، نيمروز و سبزوارانِ بلوچستان زندگی ميکرده اند و سوهتگ شهر (شهرسوخته) که در نيمروز واقع است، نيز يکی از آثار بدست آمده ای است که قدمت آن مقارن با تاريخ پيشداديان ميباشد.

رد گيری های باستانشناسان و زمينشناسان در بابل(عراق) نشان ميدهد که هنر و فرهنگ بابليان از فرهنگ و هنر مردم بلوچ دوران پيشداديان و قبل از آن تأثير پذيرفته است زيرا قدمت برخی آثار هنری تاريخ بابليان قريب ۷۰۰۰ سال بوده اما قدمت آثار مشابه بدست آمده در بلوچستان بيش از ۷۰۰۰ ودربرخی از نقاط آن همچون مهرگر ( ميان دو ايالت شال"کويتـه" و سِـبّی ) تا ۱۰۰۰۰ سال ميباشد.

از آنجاييکه اکتشافات و پیگيری آثار باستانی بلوچستان در دست مردم بلوچ نيست و حکومتهای پارس وپاکستان هر چه را که در اين زمينه بنام بلوچ باشد از انظار پنهان، نابود و يا بنام "تاريخ" خودشان می افزايند، لذا جمع آوری تاريخ بلوچستان دچار مشکل زور و سياست شده و کشف حقايق نياز به زمان دارد.

در چند سال اخير انواع مختلف سرقتهای تاريخی از جانب رژيمهای "ايران" که متاسفانه در مدارس و دانشگاهها نيز " تدريس"؟ ميشود، به کوشش مورخين مردمی افشا گرديده که بنوبه خودم از زحمات اين مورخين تشکر ميکنم.

پس از پيشداديان، کـَيانيان ۲۵۰۰ تا ۴۰۰۰ سال قبل، در تاريخ بلوچستان ظهور ميکنند که در ايالات شال ( کويتـه )، رخشان و نيمروز بلوچستان سکونت داشته اند که دعوت از آنها تا مازندران و زابلستان ( زابلستان، ايالتی در پشتونستان يا " افغانستان" است که در جنوب شرقی قندهار واقع ميباشد. اينکه رضا مير پنج و " مورخينش" بخشی از ايالت نيمروز را زابل و زابلستان ناميده اند، از کم سوادی و عدم آگاهی آنها بوده است) و از جانب مردم آن مناطق صورت گرفته است. تاريخ کَـيانيان را پيش از منابعی چون " فردوسی" و آنچه که رژيمهای " ايران" بخورد مردم داده اند، نيز پيش از آنکه لوح هايی بوسيله رژيم رضاميرپنج از بلوچستان پيدا و در تخت جمشيد و هخايشان دفن شود، کتابی بنام خدانامه مشخص کرده است. از اين کتاب چند برگی بيش که در کتابخانه ای شخصی در هندوستان وجود دارد، باقی نمانده است.

به باور من و رد گيری هايی که در اين خصوص داشته ام، فردوسی شهنامه اش را از روی خدانامه نوشته و بسته بندی کرده است، بطوريکه هر چه بنام بلوچ بوده تغيير و به آريايی هايش نسبت داده است. و خدانامه نيز مقارن همان سالها مفقود شده است.( نکند فردوسی وقتيکه از سر هم کردن کتابش فارغ شده، خدانامه را نابود کند!، از برخی آدمها که خصوصا روحيه و فرهنگ راسيستی و عاشق جنگ وخون و نظاميگری باشند شکی نيست).

در همين خصوص بجاست مثالی از هنرهای رضاميرپنج بياورم: درسال ۱۹۲۷ که قشون مشترک انگليس و رضاميرپنج بلوچستان را اشغال ميکنند، شوکت الملک قاينی پدر اسدالله علم برای افراد ناشناخته ای که رضاميرپنج وانگليسیها به عنوان سرباز با خود به نيمروز بلوچستان آورده بودند، لقب وشناسنامه کيانی ميدهد. از نوع اينگونه هنرهای آريايی بسيار وبيشمار داريم.

زمانيکه گشتاسب کـَيازهی يا کـَيانی خان يا سردار بلوچها بوده، روزی شخصی به ديوان وی ميآيد که سخنان وی توجه گشتاسب را جلب ميکند و او را نزد خود نگه ميدارد.( مورخين محل اين ديوان را در جايی نزديک شهر کويته امروزی بلوچستان تخمين زده اند) پس از مدتی شخص مذکور که زردشت نام داشته است بنا به تفکر و سليقه مردم آنزمان حرفهايش مورد پسند اهالی قرار گرفته و مشهور ميشود. کتابی از زردشت باقی مانده که آويستا نام دارد و هنوز "مريدانی" در برخی نقاط دارد.

آخرين خوانين يا سرداران کـَيانيان آشِکانيان( آشِکزهيان: عاشق زاده ها ) بوده اند. به استناد به آثاری از جمله سنگ نوشته هايی بر قبر آشِک بوس در گنبد کاووس واقع در تورکمِـن صحرا، نشان ميدهد که زبان آشِکانيان با زبان امروزی بلوچی تفاوتی چندانی نداشته است.

آشِکانيان در قضاوت، انصاف، سادگی و مردم دوستی در تاريخ گذشته بی مانند اند. در زمان آنها به شهر سازی و آبادی توجه زياد ميگردد، تجارت با چين و هندوستان به آن اندازه از رشد ميرسد که ملل چين و هند به کمک بلوچها راه ابريشم را احداث ميکنند.

فرم و شکل لباس مردم بلوچ در دوران عاشِقانيان يا آشِکانيان با شکل امروزی لباس مردم بلوچ تفاوتی ندارد. ( تکنيکی که در فرم دهی و ديزاين لباس بلوچی بکار رفته است، آنچنان با هوای مناطق گرم آسيای ميانه مناسب است که در صد سال گذشته بسياری از مردم هند، پنجاب، سند و افغانستان استفاده از لباس بلوچی را بر فرمهای ديگر البسه ترجيح داده اند).

مورخين معتقد اند اثری از جنگ در دوران آشِکانيان پيدا نشده است. آنها به حقوق و عبور از چراگاههای ديگر ملل بی احترامی نکرده اند، بلکه ساير ملل همسايه تمدن و فرهنگ آشِکانيان را پسنديده و از حکومت آنان بميان خود دعوت بعمل آورده اند. بسياری از لغات بلوچی که در زبانهای ملل محترم کورد و گيلک در آميخته است، به اهتمال زياد از دوران آشِکانيان ميباشد.

۲۵۰۰ تا ۲۵۵۰ سال قبل، در ميان تاجيکستان و خراسان امروزی ملتی درچراگاههای اين مناطق با رمه داری و کوچ ميزيسته است که آنزمان آرين نام داشته است. آرينها گاهگاهی به کاروانهای راه ابريشم به شبيخون و غارت ميپرداختند. در تاريخ آمده است که نام رهبر و يا رئيس باند آنها سَحاک ماردوست(ضحاک ماردوش) بوده است.

حکومت چين وآشِکانيان بلوچ که از چنين پديده ای در عجب فرو رفته بودند، گاهی راهها و مردم خود را از شبيخونهای آرين ها رهانيده و مواظبت ميکردند. اما آرينها که شيفته اجناس و دست آوردهای هنری ديگر ملل که برای تبادل از راه ابريشم حمل ميگرديده، شده بودند، برای بدست آوردن اين اموال به نيرو و قدرت بيشتری نياز داشتند. از اينرو با ملت مُـغول که در همسايه گی شان بوده دوستی، خويشاوندی و سپس عجين ميشوند که پس از آن به آغ هون ( آرين ـ مُغل ) ناميده ميشوند.

آرين ـ مُـغل ها با لشکر و توان بيشتری شروع به غارتگری ميکنند. مردم بسياری از آبادی های مختلف بر اثر حملات آرين ـ مغلها محل سکونتشان را تـَرک و کوچ کرده و يا آواره ميشوند. پس از گذشت چند سالی آرين ـ مغولها متوجه ميشوند که آبادی ای در اطرافشان باقی نمانده تا غارت کنند. لذا شخصی از ميان آنها راه حلی کشف ميکند که تا به امروز مورد استفاده حکومتهای ديکتاتور و شوينيست قرار ميگيرد ؛: شخص مبتکر هخا نام داشته است واز طريق تبليغ آداب و رسوم بلوچها وسخنان زردشت مردم فراری از ستم خود را شروع به جمع آوری ميکند تا با اين سياست دوباره به تاراجگری ادامه بدهند. آرين ـ مغولها به هخا ميـپـيوندند و پس از مدتی به هخامنشيان مشهور ميشوند. لذا از دوران هخامنشيان به بعد بود که مذهب، فلسفه، سياست و جنگ در کنار يکديگر و به نفع ديکتاتوری در اين مناطق رواج پيدا ميکند.

چنين اوضاعی سبب شد تا مردم بلوچ با فرهنگ والای آشِکانی اشان در بلوچستان باقی بمانند و ارتباطشان را با جهان خارج قطع نمايند.

از آنجاييکه آرين ـ مغولهای هخايی نتوانستند بر عادات ديرينه و غارتگری اشان غلبه نمايند، لذا تعداد بيشتری از مردم آواره شده وبسياری مجبور ميشوند نزد الکساندر ( اسکندر ) رومی شکايت ببرند.

الکساندر که خوی جنگدوستی داشت با يک حمله نه تنها هخامنشيان را قلع و قمع کرد، بلکه سر از هندوستان در آورد و گناه و بی گناه را در آتش جنگش سوخت و بازماندگان ملتهای مورد حمله را متحمل پرداخت ماليات نمود.

پس از مرگ الکساندر، آرين ـ مغولها به سر کردگی ساسانزهی ها يا ساسانيان که از ميان خودشان بود گِرد يکديگر جمع شدند. از آنجاييکه حملات الکساندر باعث بجای گذاشتن فنون جنگی شده بود، اين موضوع آرين ـ مغولهای ساسانيانی را به تشکيل سرباز و سپاه تشويق کرد. ساسانيان سراسر عمر حکومتشان را با يورش و چپاول مشغول بودند. بطوريکه هيچ ملتی در اطرافشان از گزند آنها آسوده نبود. چندين بار به بلوچستان حمله کرده و پس از کشتار های بي شمار بسياری زن و کودک را با خود بردند که برای هميشه گم شدند.

زمانيکه اسلام ظهور ميکند،دین اسلام باعث ايجاد اتحاد و نظمی بی سابقه در ميان عربها ميشود آرين ـ مغل های ساسانی که برای غارت به هر سوی دست درازی ميکردند، چند بار از جانب عربها به آرامش و روابط بهتر دعوت شدند. اما فرهنگ و عادات آرين ـ مغلها که با زورگويی و چپاول گره محکمی خورده بود، مشکل بود که عادات غير اجتماعی و غيرعاقلانه را با زبانی خوش و يا با پيغام از سر آنها بيرون آورد.

در چنان شرايطی که بلوچها و ساير ملل منطقه از شرارتهای آرين ـ مغلها تحمل را دشوار ميديدند، سياهسوار بلوچ پيغام دوستی و همکاری مردم بلوچ را با عربها به خليفه آنها عُـمَـر ميرساند.

عربها از سياهسوار بلوچ درخواست ميکنند تا برای درهم شکستن عـجـم ها ( آرين ـ مغولها ) سپاه عربها را ياری دهد.

سـپاه عربها از غرب و لشکر بلوچها از شرق چنان حرکتی ميکنند که بر اثر آن زورگويی آرين ـ مغول های ساسانی از منطقه ريشه کن و نابود ميگردد.

« جهت آگاهی هم ملتی های بلوچ خود بعرضشان ميرسانم؛ لشکر بلوچها پس از درس عبرتیکه به آرين ـ مغولها ميدهند، در شام (سوريه) باقی ميمانند. پس از چند سالی زمانيکه ميان فرزندان خليفه علی و فرزندان معاويه بر سر حکومت جنگ در ميگيرد و اوضاع آن مناطق آشفته ميشود، لذا بلوچها دوباره به وطنشان باز ميگردند. قريب ۱۳۹۰الی ۱۴۰۰ سال پیش از تاريخ اين نوشته».

عربها تا چند قرن بر مناطق آرين ـ مغولها " پارس"حکومت ميکنند. ملت بلوچ هم در طی اين مدت از هجوم آرين ـ مغولها آسوده بود. اما حکومتهای عربها گاهی خوب، گاهی ضعيف و گاهی ظالم بوده اند. از اينرو دوباره آرين ـ مغولها پيشه پدرانشان هخاها و ساسانیها را که همانا غارت وخونريری بود پيش ميگيرند و در اشکال حکومتهای تيموری، غزنوی، افشاری، گورکانی و... به چپاول ادامه ميدهند. يکی از نشانه های شوم تاريخ آنها يورش همايون و بابر به هندوستان است که دهها سال مردم شريف اين سر زمين را به بيچارگی و فلاکت نشاندند.

 • تذکر مهم : برای آشنایی با اسرار گنج یابی و آموزش دفینه یابی به کتاب های (پکیچ آموزش گنج یابی در ایران،  چشم طلایی ، اسرار کاوش ، میراث زرین و به ویژه پکیچ آموزش گنج یابی در ایران) در فروشگاهی که لینک و بنرش در داخل وبلاگ وجود دارد، مراجعه کنید...

   

  مجموعه کامل آموزش گنج یابی در ایران (پکیچ زیرخاکی و گنج مشک آبادی)‎ کاملترین و تنها اثر منحصر به فرد است که تمام منابع موثق آموزشی و کاربردی را یکجا دارد. کاملترین منبع تمام منابع گنج یابی است.
تاریخ: یک شنبه 26 دی 1395برچسب:نگاهی, کوتاه , سرزمین, گنج , دفینه,,
ارسال توسط ایرانیکان

سیستان و بلوچستان استان عتیقه و زیرخاکی ها

سرزميني كه اكنون بلوچستان نام دارد، به اسم «مكا» «مكه» مشهور بوده كه يوناني‌ها آن را «گدروزيا» ناميده اند. در زمان قديم در سرزمين بلوچستان باتلاق بسيار وجود داشت و «اراينا» يا «ايرينا» در زبان سانسكريت به معني باتلاق است و برخي معتقدند از تركيب اين كلمه با كلمه «مكا» كلمه‌اي پديد آمد كه به مرور زمان به «مكران» تبديل شد. كلمه بلوچستان نيز از زماني به اين سرزمين اطلاق شد كه بلوچ‌ها در آن سكونت كردند.

در فرهنگ معين درباره قوم بلوچ آمده است:«قومي ايراني، صحرانشين و دلير ساكن بلوچستان، طوايف خارجي كمتر در آن ناحيه نفوذ كرده و ايشان در برابر بيگانگان مقاومت نموده‌اند. آنان لهجه خاصي دارند كه به بلوچي معروف است در تپه‌هاي بلوچستان آثاري به دست آمده است كه تاريخ اين سرزمين را به سه هزار سال پيش از ميلاد مي‌رساند.

آنچه مسلم است، كورش هنگام لشكركشي به هند، مكران را نيز تصرف كرد. فردوسي در شاهنامه، ازگردان بلوچ سخن گفته است يكي از وقايع مهم بلوچستان، عبور اسكندر مقدوني از اين سرزمين در هنگام بازگشت از هندوستان است كه در جريان آن در اثر وجود ريگ‌هاي روان، بيابان‌هاي خشك و بي‌‌آب و سرسختي مردمان اين سرزمين‌، اكثر قواي خويش را از دست داد .

در زمان خلافت خليفه دوم، اين سرزمين به وسيله عرب‌ها فتح و يكي از سرداران عرب به عنوان حاكم آن منصوب شد، ولي در اثر مخالفت‌ها و جنگ‌هاي مردم بلوچستان با وي، سرانجام اين سرزمين را ترك كرد در سال سي‌صد و چهار هجري قمري، سرزمين بلوچستان به وسيله ديلميان فتح گرديد.

در زمان حكومت سلجوقيان در كرمان، منطقه بلوچستان نيز توسط آنها اشغال و تابع كرمان شد بعد از حكومت نادر، بلوچستان اسماً جزو ايران بود، اما حكومت مركزي تسلط كاملي بر آن نداشت.

محمدشاه قاجار ايرانشهر را تصرف كرد و پس از آن تمامي نواحي ساحلي بلوچستان به مرور زير سلطه حكومت مركزي ايران قرار گرفت.

 • تذکر مهم : برای آشنایی با اسرار گنج یابی و آموزش دفینه یابی به کتاب های (پکیچ آموزش گنج یابی در ایران،  چشم طلایی ، اسرار کاوش ، میراث زرین و به ویژه پکیچ آموزش گنج یابی در ایران) در فروشگاهی که لینک و بنرش در داخل وبلاگ وجود دارد، مراجعه کنید...

   

  مجموعه کامل آموزش گنج یابی در ایران (پکیچ زیرخاکی و گنج مشک آبادی)‎ کاملترین و تنها اثر منحصر به فرد است که تمام منابع موثق آموزشی و کاربردی را یکجا دارد. کاملترین منبع تمام منابع گنج یابی است.
تاریخ: یک شنبه 26 دی 1395برچسب:سیستان و بلوچستان, استان ,عتیقه , زیرخاکی,,
ارسال توسط ایرانیکان

سیستان و بلوچستان سرزمین گنج و دفینه ها

عصر حَجَرْ (۵۰۰۰ ق.م):

شروع دوران تمدن ماقبل تاريخ بلوچستان در عهد دوم است كه حدود ۵۰۰۰ سال پيش از ميلاد مى‏باشد. اساس زندگى انسان در اين دوران استقرار در مراكز مجتمع به نام روستاها است. با استقرار انسان در اين دوره در روستاها، خشت‏هايى از خاك رس كه شكل هندسى منظمى نداشتند ساخته شد. اين اختراع در وضع بناها و ساختمانها تحولى بزرگ بوجود آورد و بعدها منتهى به ساخت آجر شد كه منظم‏تر و داراى رنگ قرمز بود و در تزئين بناها از آنها استفاده مى‏شد. در كتاب تاريخ پيشرفت علمى و فرهنگى بشر آمده است: «بلوچستان فن قالب زنى‏آجر را ازسومر اخذ كرده است و شروع اين كار مطابق با ابتداى شروع كار پادشاهى سومر مى‏باشد. و اين بيان كننده وجود روابط تجارى ميان اين دو خطه است».عصر مس:

در اين دوران از فلز و بخصوص از مس چكش كارى شده و همچنين از منگنز استفاده مى‏كردند و از آن اشيايى مانند درفش و سنجاق درست مى‏كردند. ولى هنوز ذوب فلزات را نمى‏دانستند. ولى پس از فراگيرى ذوب فلز، آثارى از كوره ‏هاى ذوب فلز در بلوچستان، سيستان و دشت قزوين ديده شده كه از قديمى‏ترين كوره‏ هاى ذوب فلز در جهان هستند. در كتاب ايران در سپيده‏ دم تاريخ آمده است: «ظروف سفالين رنگين نقش‏دار كه در سراسر ايران پيدا شده ‏اند از برجسته‏ ترين خدمات انسان عصر مس به تمدن بشرى هستند. جانشين بى‏واسطه سفالهاى رنگين ايران در اوايل دوره‏ سنگ، مس به شمار مى‏رود. ظروف ياد شده در شوش و نواحى ديگر ايران و از جمله در بلوچستان در شرق ايران پيدا شده‏ اند».


به نظر امير توكل كامبوزيا، عصر مس كه پيدايش آن در بين‏ النهرين است به واسطه معادن مس موجود در بلوچستان است چون در سراسر بين‏ النهرين، ناحيه‏ اى پيدا نمى‏شود كه معدن مس داشته باشد در حالى كه در بلوچستان معادن قديمى وجود دارد كه در گذشته از آنها استخراج مى‏شده است و از طريق دريا براى سومر حمل مى‏شده و به شهرهايى همچون «اور»مى‏رسيده است. نمونه‏ اى از اين معادن تعطيل شده از منطقه نصرت‏ آباد و زاهدان تا چابهار به صورت پراكنده وجود دارند.عصر مِفْرَغْ (۲۰۰۰ ق.م):

طبق بررسى‏هاى انجام شده باستان‏شناسى در دره سند و غرب آن دربلوچستان، ويرانه قرارگاههايى متعلق به عهد مفرغ ديده شده است كه نشان دهنده پديده شهر مى‏باشند. لزوماً اين شهرها به عنوان مراكز كشاورزى بودند گرچه تجارت نيز به عنوان عاملى در انتخاب محل و خصوصيات شهرى مؤثر بوده است. نمونه اين مراكز شهرى در ناحيه «مِهِى»در جنوب بلوچستان در دوران تمدن «كَوْلى» مى‏باشد كه حكم لنگرگاه تجارى داشته است و ظروف سنگى زينت كارى شده كه در اين محل پيدا شده‏ اند بيان كننده وجود ارتباط بين تمدن سومر و تمدن كولى هستند.

به عقيده برخى از باستان شناسان ، ارتباط گسترده‏ اى بين تمدنهاى سومر، هند و بلوچستان وجود داشته و طبق نظريه دكتر هال، سومريان فرهنگ‏شان را از هند گرفته‏ اند، ولى هم سومريان و هم هنديان اوليه داراى يك اصل و فرهنگ مشترك هستند كه در بلوچستان بوده است. در حقيقت بلوچستان به عنوان واسطه‏ اى بين دو تمدن كهن هند و سومر بوده، و حتى مى‏توان گفت كه هنديان و سومريان فرهنگ خود را ابتدا از بلوچستان اخذ كرده‏اند و تمدن بلوچستان با تمدن غرب و شرق هماهنگى داشته است.

گيرشمن در كتاب ايران از آغاز تا اسلام چنين مى‏گويد: «تمدن ظروف سفالين منقوش در سراسر فلات ايران ظهور كرد، اين فن در جاده جنوبى تا سيستان كشيده شد و از آنجا به بلوچستان و دره سند سرايت كرد و از سوى شمال، شالوده فرهنگ و تمدنى را كه در ناحيه مرو يافته شده است، بنا نهاد و به احتمال قوى به بلخ رسيد».
 • تذکر مهم : برای آشنایی با اسرار گنج یابی و آموزش دفینه یابی به کتاب های (پکیچ آموزش گنج یابی در ایران،  چشم طلایی ، اسرار کاوش ، میراث زرین و به ویژه پکیچ آموزش گنج یابی در ایران) در فروشگاهی که لینک و بنرش در داخل وبلاگ وجود دارد، مراجعه کنید...

   

  مجموعه کامل آموزش گنج یابی در ایران (پکیچ زیرخاکی و گنج مشک آبادی)‎ کاملترین و تنها اثر منحصر به فرد است که تمام منابع موثق آموزشی و کاربردی را یکجا دارد. کاملترین منبع تمام منابع گنج یابی است.
تاریخ: یک شنبه 26 دی 1395برچسب:سیستان و بلوچستان, سرزمین ,گنج, دفینه ,,
ارسال توسط ایرانیکان

آموزش شاقول جیوه ای برای دفینه و عتیقه

 شاقول می تونه بدنه اش از چوب ساخته بشه و یا اینکه بدنه اش از فلز برنج ساخته شود و طول بند اون ۵۶ سانتیمتره البته قبلا جایی خونده بودم در دوران باستان درعلم شاقول برای نقره از ۵۶ سانتیمتر وبرای طلا از ۶۳سانتیمتر استفاده میکردنندحرکت شاقول به این صورته که موقع برخورد به جنس خودشو به طرف جنس میکشونه و برروی هدف حالت دورانی پیدا میکنه وبقیه چیزها رو که از کدوم طرف وبه چه شکلی میچرخه خود طرف باید آزمایش و تست کنه که همه چیز دستش بیاد و در شاقول بیشتر از جیوه نقره ای استفاده میشه که اگه از جیوه قرمز یا سبز استفاده کنید خیلی بهتر کار می کنه مسلما چوب کاره همون برنج و انجام میده واینکه شاقول کاری به متراژ نداره چون یون ازاد شده از جنس که روی سطح زمینه میگیره و یک نکته مهم دیگه اینه که باید شاقول توی دست ثابت باشه و دست لرزش نداشته باشه
 • تذکر مهم : برای آشنایی با اسرار گنج یابی و آموزش دفینه یابی به کتاب های (پکیچ آموزش گنج یابی در ایران،  چشم طلایی ، اسرار کاوش ، میراث زرین و به ویژه پکیچ آموزش گنج یابی در ایران) در فروشگاهی که لینک و بنرش در داخل وبلاگ وجود دارد، مراجعه کنید...

   

  مجموعه کامل آموزش گنج یابی در ایران (پکیچ زیرخاکی و گنج مشک آبادی)‎ کاملترین و تنها اثر منحصر به فرد است که تمام منابع موثق آموزشی و کاربردی را یکجا دارد. کاملترین منبع تمام منابع گنج یابی است.
تاریخ: یک شنبه 26 دی 1395برچسب:آموزش, شاقول جیوه ای , دفینه , عتیقه,گنج,,
ارسال توسط ایرانیکان

خواص مار در علائم شناسی گنج و دفینه

علائم شناسی، طلسمات زیر خاکی


حالا یک مثال واقعی برای شما میزنم که به این علم آگاهی پیدا کنید و مارها را نیز بشناسید.


یکی از خواص مار

این اتفاق در سال هزار و سیصد و چهل هفت در کوهای دالاهو افتاده است و شخصی که این اتفاق برایش افتاده است فوت شده که مرد بسیار بزرگی بود. (خدا بیامرزتش).
از خدمت فرار کرده بود و در کوه دالاهو سردرگم بود و نمیتوانست راه را پیدا کند و از آنجا خلاص شود. کنار درختی نشسته بود و فکر میکرد که چه باید بکند که دید سه مرد با محاسن سفید و بلند از دور میآیند. وقتی نزدیک شدند و راوی را دیدند گفتند که اینجا چه میکنی؟
راوی گقت که در این کوها گم شده است.
آن سه مرد به راوی گفتند میتوانی چند روز برای ما غذا درست کنی و در عوض هر روز یک تومان مزد بگیری؟
راوی دید که این سه مرد برای هر روز میخواهند مزد یک ماه را به او بدهند. قبول کرد که برای آنها غذا درست کند و بعد آنها راه خروج از کوه را به او نشان دهند.
آن سه مرد نشستند جلوی کوه و شروع به گفتن ذکر کردند و راوی هر روز برای آنها غذا درست میکرد و آن سه مرد بدون خستگی و خوابیدن هفت روز به کار خود ادامه دادند.
روز هفتم راوی دید که ماری از دل کوه بیرون آمد و بطرف آن سه مرد میآید.
از ترس داشت سکته میکرد.
سعی کرد که به آنها بگوید که متوجه شد آنها خودشان میدانند.
راوی دید که مار به این سه مرد نزدیک شد و سرش را روی پای یکی از این مردها گذاشت و این سه مرد همانطور که با صدای بلند ذکر میگفتند سر مار را از بدنش جدا کردند و ذکر به پایان رسید.
بعد از آن دم ما را نیز جدا کردند و به راوی گفتند که از این مار برایشان آبگوشت درست کند.
راوی در دل گفت: اینها رو باش میخوان آبگوشت مار بخورند.
راوی رفت و شروع به پختن آبگوشت مار کرد که یکی از این مردها به راوی نزدیک شد و گفت کار ما تمام شده است و پس از خوردن ناهار و شستن ظرفها راه میافتیم و میرویم.
آبگوشت حاظر شد و این سه مرد بر عکس همیشه به راوی غذا تعارف نکردند و تا ته این آبگوشت را خوردند و به راوی گفتند که ظرفها را بشور که راه بیفتیم.
راوی شروع کرد به شستن ظرفها وقتی که داشت ظرفها را می شست با خود گفت مگر این آبگوشت چه مزه ای داشت که این سه نفر با ولع آن را خودند و به من هم ندادند. دستش را به ته ظرف آبگوشت برد و به پیاله کشید و به دهن گذاشت تا مزه آن را بفهمد.
ناگهان دید که ته رودخانه را میبیند.
به کوه نگاه کرد دید که داخل کوه را نیز میبیند.
به هر چیزی که نگاه میکرد داخل آن را میدی. که یکباره وحشت کرد و به آن سه مرد گفت که داخل همه چیز را میبیند.
آنها گفتند که نگران نباش و داروئی به راوی ما دادند و او بیهوش شد و وقتی به هوش آمد دید که دیگر داخل هیچ چیزی را نمیبیند.
آن سه مرد هفت تومان پول و آدرس خروج از کوه را برایش گذاشته بودند و رفته بودند.
راوی ما تازه فهمید که چه اشتباهی کرده است و چه علمی را از دست داده است.
این یکی از مواردی بود که از مار استفاده میشود.
 • تذکر مهم : برای آشنایی با اسرار گنج یابی و آموزش دفینه یابی به کتاب های (پکیچ آموزش گنج یابی در ایران،  چشم طلایی ، اسرار کاوش ، میراث زرین و به ویژه پکیچ آموزش گنج یابی در ایران) در فروشگاهی که لینک و بنرش در داخل وبلاگ وجود دارد، مراجعه کنید...

   

  مجموعه کامل آموزش گنج یابی در ایران (پکیچ زیرخاکی و گنج مشک آبادی)‎ کاملترین و تنها اثر منحصر به فرد است که تمام منابع موثق آموزشی و کاربردی را یکجا دارد. کاملترین منبع تمام منابع گنج یابی است.
تاریخ: یک شنبه 26 دی 1395برچسب:خواص, مار , علائم شناسی, گنج , دفینه,بار , ,
ارسال توسط ایرانیکان

علائم شناسی گنج و دفینه در طلسمات زیرخاکیحیوانات و طلسم

شاید نوشتن این مطلب در قسمت طلسمات درست نباشه ولی به خاطر اینکه مطالب زیر با گفتن ذکرهای مخصوص به واقهیت نزدیک میشود و با ذکر است که میتوان از اعضای بدن حیوانات استفاده کرد و همچنین اگر ذکر آن را بلد نباشی ارزشی نخواهد داشت ، تصمیم گرفتم که مطالب فوق را در قسمت طلسمات بنویسم.

اول حیواناتی که در این زمینه از همه مهمتر هستند رو براتون نام میبرم و به تدریج مطالب این حیوانات را اضافه میکنم.
به ترتیب اولویت مار مهمترین حیوان است و بعد از آن هدهد و بعد از آن جعد و بعد از آن گرگ و کفتار جزو مهمترین حیوانات هستند.

ملکه مارها

اول از مارها براتون بگم.
مارها یک ملکه دارند که بین بیست تا پنجاه سانتیمتر هست و به رنگ سفید و بسیار ضریف و کوچک. به اندازه ای که میتوان به سادگی آن را با دست گرفت و له کرد. ولی به این سادگی هم نه یکم کار داره و اون اینکه ملکه مارها همیشه بر روی پشت یک افعی سوار هست و آن افعی ملکه مارها را از جائی به جائی میبرد. و در تمام ساعات روز و شب از آن حفاضت میکند.
کسی که بتواند این مار کوچک را زنده بگیرد از همه چیز دنیا بی نیاز خواهد شد و کسی که به این مار آسیب رساند قطعا نخواهد توانست که در این دنیا زندگی کند و کشته میشود.

این مار بسیار نادر است و آماری که از دیده شدن این مار وجود دارد از انگشتان دست کمتر است.
وقتی کسی ملکه مارها را به اسارت میگیرد میتواند برای آcادی آن هر چیزی تقاضا کند و مارهای دیگر برای پس گرفتن ملکه خود تقاضای شخص را براورده میسازند. و اگر این مار را به هر صورت از بین ببرید مارها با غریضه خود شما را پیدا و نابود میسازند.
اگه خاطرتون باشه چند سال پیش در شمال ایران یک خانه را مارها تسخیر کردند و صاحب آن را کشتند که حتی رسانه ها هم نشون دادند ولی هیچ کس نتوانست بگوید که هزاران مار از کجا سر از آن خانه در آوردند و دلیل آن چه بود که من امروز برای شما گفتم. و دلیلی نداشت جز از یبن بردین یکی از ملکه های مارها.
حالا از این مار کم یاب بیرون بیائیم و سراغ بقیه مارها برویم.
بزرگترین استفاده کننده از مارها درویشهائی هستند که به علوم غریبه آشنا هستند و کسانی که علم علوم غریبه دارند. البته اینطور فرض نکنید که با داشتن این علم هر ماری میشود کرد چون این علم بسیار پیچیده است و کسانی که به استادی این علم رسیده اند از دوازده خان آن فقط به هفت خان آن اشنائی دارند که تعداد این انسانها به عدد صد نمی رسد. ولی این افراد هر کاری که بخواهند میتوانند انجام دهند.

 • تذکر مهم : برای آشنایی با اسرار گنج یابی و آموزش دفینه یابی به کتاب های (پکیچ آموزش گنج یابی در ایران،  چشم طلایی ، اسرار کاوش ، میراث زرین و به ویژه پکیچ آموزش گنج یابی در ایران) در فروشگاهی که لینک و بنرش در داخل وبلاگ وجود دارد، مراجعه کنید...

   

  مجموعه کامل آموزش گنج یابی در ایران (پکیچ زیرخاکی و گنج مشک آبادی)‎ کاملترین و تنها اثر منحصر به فرد است که تمام منابع موثق آموزشی و کاربردی را یکجا دارد. کاملترین منبع تمام منابع گنج یابی است.
تاریخ: یک شنبه 26 دی 1395برچسب:علائم شناسی, گنج , دفینه ,طلسمات, زیرخاکی,,
ارسال توسط ایرانیکان
طلسمات و تله های گنج و دفینه


طلسم به معنای توهم هست که اگر بتوانی بر آن قالب شوی ، موفق می شوی و اگر نتوانی بر آن قالب شوی ضربه میخوری.
طلسم به دو قسمت کلی تقسیم میشود:
۱-طلسمات قبل از اسلام
۲-طلسمات بعد از اسلام

طلسمات قبل از اسلام مانند:
طلسم آتش ، طلسم باد ، طلسم آب ، طلسم رعد و برق ، طلسم اژدها و طلسم شیطان که طلسم شیطان از سخترین طلسمات است و هر کسی نمیتواند به راحتی بر آن غالب شود. طلسمات بعد از اسلام که طلسم مورچه و طلسم رتیل ، طلسم عقرب ، طلسم مار ، طلسم جن تعدادی از آنها هست. بغیر از طلسم شیطان و طلسم اژدها راه گشایی در بقیه طلسمات بسیار ساده است و فقط این دو طلسم خیلی سنگین هست و طلسم شیطان بسیار خطرناک.
کلیه طلسمات شرایطی دارد که با آنها باطل میشود و با دانستن این شرایط کار بسیار آسان میشود.
طلسمهای قبل از اسلام را میتوان با مسائل بعد از اسلام نیز باطل کرد.
بطور مثال بسیاری از طلسمات با ده قاف یا چهل کاف یا شصد قاف باطل میشود.
برای طلسمات دو تا مثال میزنم که بدانیم اصلا با طلسم روبرو شدیم یا نه.
فرض میکنیم در جائی کار مکنیم که به آب خوردیم و کار مشکل میشود.
اگر در آّب رفتیم و بیرون آمدیم و دیدیم خشک هستیم این طلسم است و اگر بیرون آمدیم و خیس بودیم این طلسم نیست بلکه به آب واقعی خوردیم یا در جائی که احساس میکنیم طلسم مار دارد باید یکی از مارها رو بگیریم اگر از دستمان رد شد و نتوانستیم آن را بگیریم طلسم است و اگر توانستیم آن را بگیریم ، این دیگر طلسم نیست.
خوب حالا یک پیش زمینه ای هم در مورد تله ها برای شما بگم.
تله نیز به دو دسته تقسیم میشود.
تله هایی که به آنها بار میدهیم تا عمل کنند و تله هایی که ار آنها بار میگیریم تا عمل کنند.
که هر دو به صورت مکانیکی عمل میکنند.
هر کدام از این دو نوع تله خود به انواع گوناگون تقسیم میشوند که کار کرد همه آنها به همین شکل است.
برای این مبحث بیشتر از این توضیح نمیدم چون خودش یک دنیایی است و می توان چندین کتاب در مورد آن نوشت.
 • تذکر مهم : برای آشنایی با اسرار گنج یابی و آموزش دفینه یابی به کتاب های (پکیچ آموزش گنج یابی در ایران،  چشم طلایی ، اسرار کاوش ، میراث زرین و به ویژه پکیچ آموزش گنج یابی در ایران) در فروشگاهی که لینک و بنرش در داخل وبلاگ وجود دارد، مراجعه کنید...

   

  مجموعه کامل آموزش گنج یابی در ایران (پکیچ زیرخاکی و گنج مشک آبادی)‎ کاملترین و تنها اثر منحصر به فرد است که تمام منابع موثق آموزشی و کاربردی را یکجا دارد. کاملترین منبع تمام منابع گنج یابی است.
تاریخ: یک شنبه 26 دی 1395برچسب:طلسمات , تله های, گنج , دفینه ,زیرخاکی, بار ,,
ارسال توسط ایرانیکان

شرح مختصر علائم شناسی مکان دفینه و گنجالبته در رابطه با این مطلب حرف بسیار است ولی چون حوصله دردسر ندارم فقط مطلبی را برای شما میگویم که در یک کتاب چاپ شده است.


کسانی که به دنبال حفاری میروند باید علائم شناسان خوبی باشند.

اگر علائم شناس خوبی نباشید حفار خوب و موفقی نخواهید بود. چون هر علائمی برای خودش داستان و حکایتی دارد مانند خطهای تصویری که هر کدام از آنها حرفی برای گفتن دارند.

به طور مثال باید بدانید که سگ یا گاو یا هر تصویری چه مفهومی دارد تا بتوانید حفار خوبی شوید.

 • تذکر مهم : برای آشنایی با اسرار گنج یابی و آموزش دفینه یابی به کتاب های (پکیچ آموزش گنج یابی در ایران،  چشم طلایی ، اسرار کاوش ، میراث زرین و به ویژه پکیچ آموزش گنج یابی در ایران) در فروشگاهی که لینک و بنرش در داخل وبلاگ وجود دارد، مراجعه کنید...

   

  مجموعه کامل آموزش گنج یابی در ایران (پکیچ زیرخاکی و گنج مشک آبادی)‎ کاملترین و تنها اثر منحصر به فرد است که تمام منابع موثق آموزشی و کاربردی را یکجا دارد. کاملترین منبع تمام منابع گنج یابی است.
ارسال توسط ایرانیکان

علائم شناسی مکان گنج و زیرخاکی

عتیقه . بار . گنج . آموزش گنج و زیرخاکی.
اگر در جائی دو متر مربع گیاهی سبز نشود نشانه بار هست؟

یکی از دلائل سبز نشدن میتونه گاز طلا باشه ولی دلائل دیگری هم باعث سبز نشدن زمین میشود.
یکی از آنها میتونه سنگ باشه.
ممکنه در آن جائی که شما میگوئید در زیر زمین تخته سنگی وجود داشته باشه که مانع سبز شدن علف بشه یا ریشه کوه.
دلائل دیگه هم میتونه باعث این قضیه بشه و نمیتوان فقط به بار ربط داد.

 • تذکر مهم : برای آشنایی با اسرار گنج یابی و آموزش دفینه یابی به کتاب های (پکیچ آموزش گنج یابی در ایران،  چشم طلایی ، اسرار کاوش ، میراث زرین و به ویژه پکیچ آموزش گنج یابی در ایران) در فروشگاهی که لینک و بنرش در داخل وبلاگ وجود دارد، مراجعه کنید...

   

  مجموعه کامل آموزش گنج یابی در ایران (پکیچ زیرخاکی و گنج مشک آبادی)‎ کاملترین و تنها اثر منحصر به فرد است که تمام منابع موثق آموزشی و کاربردی را یکجا دارد. کاملترین منبع تمام منابع گنج یابی است.
ارسال توسط ایرانیکان

خطر گاز گنج یا طلا در دفینه یابی

در مرحله ای که حفار درست در مسیر خروج گاز (هواکش) نزدیک هدف قرار گرفته و یا خیلی به اصل دفینه نزدیک شده باشد، بسیار خطرناک می باشد.

توجه داشته باشید که از ابتدا نشت گاز تا به دماغتان برسد ، بلافاصله نفستان بر نمی گردد و دچار فلج موقت ریه و شش های شما شده و اگر فوری شما را از محل خارج نکنند و سرکه به شما نخورانند ، ظرف چند ثانیه خواهید مرد!! ؟
چرا که این گاز ترکیبی از گاز سیانور می باشد.
ضمنا فقط در مواردی که گاز بصورت ناچیز نشت کند ، این مراحل قابل اجراست و گرنه صد در صد یا کور می شوید یا مشکل شدید تنفسی درست شبیه افرادی که با دیگر گازهای شیمیایی مسموم می شوند، روبرو می گردید و یا در جا میمیرید.

توضیح آخر اینکه این گاز حتی میتواند از راه پوست برای شما مشکل مسمومیت ایجاد کند و در مواردی که در معرض گاز شدید و یا زیاد قرار گیرید، با سوزش و خارش شدید شروع شده و سپس بلافاصله متورم شده و تاول هایی نا جور بر روی پوستتان نمایان می گردد که باید در کمترین زمان ممکن به بیمارستان مراجعه نمایید.
 • تذکر مهم : برای آشنایی با اسرار گنج یابی و آموزش دفینه یابی به کتاب های (پکیچ آموزش گنج یابی در ایران،  چشم طلایی ، اسرار کاوش ، میراث زرین و به ویژه پکیچ آموزش گنج یابی در ایران) در فروشگاهی که لینک و بنرش در داخل وبلاگ وجود دارد، مراجعه کنید...

   

  مجموعه کامل آموزش گنج یابی در ایران (پکیچ زیرخاکی و گنج مشک آبادی)‎ کاملترین و تنها اثر منحصر به فرد است که تمام منابع موثق آموزشی و کاربردی را یکجا دارد. کاملترین منبع تمام منابع گنج یابی است.
تاریخ: یک شنبه 26 دی 1395برچسب:خطر, گاز ,گنج , طلا , دفینه یابی,دفینه , بار , ,
ارسال توسط ایرانیکان
تله هاي فيزيكي و مكانيكی دفینه و گنج در ایران

با توجه به اينكه بسياري از دوستان كار جستجو و تجسس را در دل صخره ها وبيابان ها انجام مي دهند بر خود لازم ديديم براي حفظ جان و سلامتي دوستان و يا افرادي كه در اين مناطق زندگي مي كنند در اينجا اين مبحث را بيان كنم از آنجا كه به احتمال زياد خيلي از اين تله به مرور زمان از كار افتاده باشد ولي خيلي از آن ها به قوت خود پايدار است و هر سال در گوشه و كنار جهان خبر كساني كه در اين تله ها گرفتار مي شوند به گوش مي رسد . چيزي كه در اينجا بايد به آن تاكيد كنم اين است كه اين تله ها مختص كشور ما نيست و نمونه هاي آن در كشور ها ي مختلف ديده شده
در ابتدا يكي از سمبل هاي خطر كه از گذشتگان به ما ارث مانده و در آن پدران ما خطر ها را به ما گوش زد كرده اند در اينجا مي آورم. 

قلب يا دلسمبل دل در بعضي ار تعابير به
معناي طلا آمده قلب به صورت كامل و يا به صورت مختلف شكسته آمده است كه در
زيرانواع شكل و تعابير آن آمده است. ۱-دلي كه كوشه اي از آن ترك
برداشته مي تواند براي ما پيغام هاي مختلفي داشته باشد يكي از آن ها به
معني مرگ آمده كه اگر به آن توجه نشود مي تواند براي ما مخاطره انگيز باشد

۲-قلبي كه شكل رعد بر روي آن باشد در سمتي كه رعد اشاره مي كند براي ما خطر وجود دارد و در هنگام كار در آن نقطه بايد مواظب باشيم

۳-قلبي كه قسمت پايين آن جدا
شده . مفهوم آن اين است كه سمتي كه نوك قلب براي ما نشان مي دهد خطري وجود
دارد كه اين خطربراي ما به شكل محسوس و قابل ديدن است.

۴-قلبي كه از وسط نصف شده . وجود خطر در فاصله ي نزديك را براي ما نشان مي دهد فقط مسير آن را مشخص نمي كند .

۵-اين سمبل هم وجود خطر در مسير نامعلوم را براي ما نشان مي دهد

در مجموع اين خطرات مي تواند
افتادن از جاي بلند – افتادن سنگ و صخره بر روي شما – سمي بودن هوا و آب –
مار و عقرب سمي – و پاشيدن زهر بر روي زير خاكي مي تواند باشد.

تصوير اول(از پايين) كه در
ابتداي ورودي تونل ها زده مي شود ومعمولا در ورودي اين مدل تونل ها سمبل هاي خطر
نيز ديده مي شود اين مدل تله ها به در ورودي بسته شده و در هنگام ورود به
آن سنگ هايي كه در بالاي قرار داردكار كليد را انجام مي دهند ازجاي خود
تكان مي خورند وپشت سر آن سنگ بالايي و شني كه در بالاي آن قرار دارد بر
ورودي تونل مي ريزد و راه را سد مي كند.


تله ي كه با كمك شن و ماسه كار مي كند
اين تله با فشرده شدن شن و
ماسه در زير صخره ي استاده ي بلند صورت مي گيرد.اين مدل تله ها در صورت
ظاهر به تله شباهت ندارد و در ديد نخست صخره اي ايستاده است كه در جلو آن
يك در و يا صندقي گذاشته شده است هر موقع دسته ي اين صندوق برگردانده شود
شن و ماسه ي كه در پشت صندوق فشرده شده شروع به ريزش به داخل ويا فضاي خالي
ايجاد شده در پشت صندوق مي كند و زير صخره بزرگ خالي مي شود و مي ريزد.
حال اين سوال پيش مي آيد اگر شما به اين مدل صندوق در موقع جستجو كردن
برخورد كرديد آن را جستجو مي كنيد و يا بي خيال مي شويد و از كنار ان مي
گذريد . در اكثر مواقع در اثر هيجان مستقيما به طرف صندوق رفته و شروع به
جستجوي آن مي كنند . و به تله بودن آن بي تفاوت مي شوند .
اولين كاري كه بايد انجام دهيد اين است كه از خود بپرسيد:
۱-آيا براي جستجوي داخل صندوق بايد در آن را باز كرد ؟

۲-آن كساني كه اين دفينه را مي خواستند مخفي كنند آيا آن را در زير اين صخره در يك صندوق به راحتي ول مي كردند؟

۳- آيا تله ي كه پيدا كرده ايم به صورت دست نخورده رها كنيم ؟تا يكي كه فرد ديگري كه به اين تله ها وارد نيست در آن گرفتار شود ؟


تله هاي زميني
چگونگي
كار كردن اين تله بسيار ساده است و با فشار بر يك طرف تله ي زميني تعادل
آن به هم مي خورد و مي ريزد معمولا اين تله با وزن بالاي ۴۵ كيلويي به كار
مي افتد.معمولا سمبل هاي كه دليل بر وجود اين تله است در روي ديوار مي توان
پيدا كرد و اين سمبل ها در نزديكي تله ديده مي شود .تله هاي زميني جوري
مستور مي شوند كه قابل ديدن نباشند و شيارهاي بينابيني فقط در صورتي آشكار
مي شود كه با دقت به آن نگاه شود.اين مدل تله ها در تمام دنيا ديده شده است
 • تذکر مهم : برای آشنایی با اسرار گنج یابی و آموزش دفینه یابی به کتاب های (پکیچ آموزش گنج یابی در ایران،  چشم طلایی ، اسرار کاوش ، میراث زرین و به ویژه پکیچ آموزش گنج یابی در ایران) در فروشگاهی که لینک و بنرش در داخل وبلاگ وجود دارد، مراجعه کنید...

   

  مجموعه کامل آموزش گنج یابی در ایران (پکیچ زیرخاکی و گنج مشک آبادی)‎ کاملترین و تنها اثر منحصر به فرد است که تمام منابع موثق آموزشی و کاربردی را یکجا دارد. کاملترین منبع تمام منابع گنج یابی است.


.ارسال توسط ایرانیکان

انواع ملات ساروج در دفینه و گنج یابی

پیش از اختراع سیمان، ملات ساروج را برای اندود و آب‌بندی کردن آب‌انبارها و حوضها مصرف می‌کردند، ولی امروزه مصرف آن بسیار کم شده و ملات سیمان جای آن را گرفته است. ملاتهای ساروج مصرفی در ایران به دو گونه تقسیم می‌شوند: ساروج گرم و ساروج سرد.

ملات ساروج گرم
ساروجهای گرم در واقع نوعی ملات آهک آبی هستند که از پختن و آسیاب کردن سنگهای آهکی رس‌دار به دست می‌آیند و این نوع ملاتها در جنوب ایران در کناره شمالی خلیج فارس به کار می‌رفته و پس از گذشت سالها در ساختمانهای دریایی پابرجا مانده‌اند. مشهورترین ساروج از این نوع متعلق به بندر خمیر می‌باشد.


ملات ساروج سرد
ماده چسباننده این ملات از اختلاط آهک، خاکستر و آب حاصل می‌شود، برای قوام و چسبندگی به آن خاک رس می‌افزایند و ماسه بادی نیز در آن نقش پرکنندگی و استخوان‌بندی دارد، برای جلوگیری از ترک‌خوردگی به ساروج، لوئی (پنبه جگن) یا موی بز می‌زدند. خاکستر دارای مقدار زیادی سیلیس غیر بلوری است که به هنگام اختلاط با دوغاب آهک با آن ترکیب شده و سیلیکات کلسیم به وجود می‌آید، ولی این عمل به کندی پیش می‌رود و از این جهت ملات ساروج، کندگیر است.
ملات ساروج از اختلاط ۱۰ پیمانه گرد آهک شفکته، ۷ پیمانه خاکستر الک شده، یک پیمانه خاک رس، یک پیمانه ماسه بادی، ۳۰ تا ۵۰ کیلوگرم لوئی (برای هر مترمکعب ملات)، آب به قدر کافی و ورز دادن آنها به دست می‌آید.
ساروج نرم یا خمیری وجود نداره بلکه منظور از ساروج از این نوع ساروجی است که از منطقه شهرستان خمیر به دست میاد

 • تذکر مهم : برای آشنایی با اسرار گنج یابی و آموزش دفینه یابی به کتاب های (پکیچ آموزش گنج یابی در ایران،  چشم طلایی ، اسرار کاوش ، میراث زرین و به ویژه پکیچ آموزش گنج یابی در ایران) در فروشگاهی که لینک و بنرش در داخل وبلاگ وجود دارد، مراجعه کنید...

   

  مجموعه کامل آموزش گنج یابی در ایران (پکیچ زیرخاکی و گنج مشک آبادی)‎ کاملترین و تنها اثر منحصر به فرد است که تمام منابع موثق آموزشی و کاربردی را یکجا دارد. کاملترین منبع تمام منابع گنج یابی است.
تاریخ: یک شنبه 26 دی 1395برچسب:انواع, ملات, ساروج , دفینه , گنج یابی,
ارسال توسط ایرانیکان

Cavefinder دستگاه گنج یاب غار

Cavefinder
   

دستگاه جستجوگر غار بر حسب اصل مقاومت زمين برنامه ريزي شده است. محاسبات عددي تونلها، غارها و آبهاي زيرزميني از قبل در ريزپردازنده دستگاه برنامه ريزي شده است. در زمينهاي هموار اين دستگاه قادر به كشف گودالها وفضاهاي خالي در اعماق ۴۰ متري زمين ميباشد. كار كردن با اين دستگاه خيلي راحت است وفقط كافي است كه الكترودها را بر روي زمين تنظيم كنيد و دستگاه را روشن نماييد. سپس براحتي در صفحه نمايشي جواب "بلي" و يا "خير" را مشاهده خواهيد كرد

 • تذکر مهم : برای آشنایی با اسرار گنج یابی و آموزش دفینه یابی به کتاب های (پکیچ آموزش گنج یابی در ایران،  چشم طلایی ، اسرار کاوش ، میراث زرین و به ویژه پکیچ آموزش گنج یابی در ایران) در فروشگاهی که لینک و بنرش در داخل وبلاگ وجود دارد، مراجعه کنید...

   

  مجموعه کامل آموزش گنج یابی در ایران (پکیچ زیرخاکی و گنج مشک آبادی)‎ کاملترین و تنها اثر منحصر به فرد است که تمام منابع موثق آموزشی و کاربردی را یکجا دارد. کاملترین منبع تمام منابع گنج یابی است.
تاریخ: یک شنبه 26 دی 1395برچسب:دستگاه, گنج یاب, غار,گنج,,
ارسال توسط ایرانیکان

دفینه و گنج یابی با دستگاه جیو سیکر

  یکی از مطمئن ترین روش های پیدا کردن اتاقک ،حفره ،یا دفینه و گنج استفاده از روش جیو الکتریکال است .به این صورت که جریان برق به داخل زمین فرستاده میشود و برگشت آن و میزان مقاومت زمین اندازه گیری می شود و نظر به اینکه هر فلز یا حفره یا اتاقکی مقاومت خاص خود را دارد ، دستگاه با اندازه گیری این مقاومت وجود آنها را مشخص میکند .

همچنین هر فلزی مقاومت خاص خود را دارد و طلا و نقره کمترین مقاومت را در فلزات دارند در صورت وجود این فلزات در خاک سریع وجود آنها مشخص میشود و دستگاه کمترین مقاومت را در زمین حس میکند .

همچنین حفره یا تونل یا اتاقک بیشترین مقاومت را در مقابل جریان الکتریسیته از خود نشان میدهند به همین خاطر در صورت وجود آن دستگاه آن را تشخیص میدهد .نظر به اینکه در یک بار جستجو شما میتوانید ۸۰۰ متر را اسکن کنید برای زمین های بزرگ و نا هموار بسیار مناسب است .در کار با آن احتیاجی به حرکت نیست و شما فقط کافی است الکترود ها را ۴ گوشه زمین قرار بدهید و دستگاه به طور اتوماتیک برق را بین الکترود ها به داخل زمین می فرستد و در برگشت برق به الکترود دیگر وجود هر ناهمواری و فلز ساخته شده به دست بشر را مشخص میکند .
 • تذکر مهم : برای آشنایی با اسرار گنج یابی و آموزش دفینه یابی به کتاب های (پکیچ آموزش گنج یابی در ایران،  چشم طلایی ، اسرار کاوش ، میراث زرین و به ویژه پکیچ آموزش گنج یابی در ایران) در فروشگاهی که لینک و بنرش در داخل وبلاگ وجود دارد، مراجعه کنید...

   

  مجموعه کامل آموزش گنج یابی در ایران (پکیچ زیرخاکی و گنج مشک آبادی)‎ کاملترین و تنها اثر منحصر به فرد است که تمام منابع موثق آموزشی و کاربردی را یکجا دارد. کاملترین منبع تمام منابع گنج یابی است.
تاریخ: یک شنبه 26 دی 1395برچسب:دفینه , گنج یابی, دستگاه ,جیو سیکر ,
ارسال توسط ایرانیکان

احکام زیرخاکی و گنج در اسلام

مسأله ۱۸۲۴ ـ مالى كه در زمین یا درخت یا كوه یا دیوار پنهان باشد و كسى آن را پیدا كند و طورى باشد كه مردم به آن گنج بگویند، در صورتى كه به مقدار نصاب باشد، باید خمس آن را بدهد.
مسأله ۱۸۲۵ ـ اگر انسان در زمینى كه ملك كسى نیست گنجى پیدا كند، مال خود اوست و باید خمس آن را بدهد.
مسأله ۱۸۲۶ ـ نصاب گنج اگر نقره باشد صد و پنج مثقال نقره مسكوك، و اگر طلا باشد پانزده مثقال طلاى مسكوك است، یعنى اگر قیمت آنچه كه از این دو به دست مى آورد به حدّ نصاب برسد، باید خمس آن را بعد از كم كردن مخارجى كه براى آن كرده بدهد، و اگر از غیر طلا و نقره باشد ـ بنابر احتیاط واجب ـ هر چند به یكى از این دو حدّ نرسد، باید بعد از كم كردن مخارج خمس را بدهد.
مسأله ۱۸۲۷ ـ اگر در زمینى كه از دیگرى خریده گنجى پیدا كند و بداند مال كسانى كه قبلا مالك آن زمین بوده اند نیست، مال خود او مى شود و باید خمس آن را بدهد، ولى اگر احتمال دهد كه مال یكى از آنان است، بنابر احتیاط باید به او اطلاع دهد، و چنانچه معلوم شود مال او نیست، به كسى كه پیش از او مالك زمین بوده اطّلاع دهد، و به همین ترتیب به تمام كسانى كه پیش از او مالك زمین بوده اند خبر دهد، و اگر معلوم شود مال هیچ یك از آنان نیست، مال خود او مى شود و باید خمس آن را بدهد.
مسأله ۱۸۲۸ ـ اگر در ظرفهاى متعدّدى كه در یك جا دفن شده مالى پیدا كند كه قیمت آنها روى هم صد و پنج مثقال نقره مسكوك در نقره یا پانزده مثقال طلاى مسكوك در طلا باشد، باید خمس آن را بدهد، ولى چنانچه در چند جا پیدا كند، هر كدام از آنها كه قیمتش به این مقدار برسد، باید خمس آن را بدهد، و آنچه كه قیمت آن به این مقدار نرسیده است خمس ندارد، ولى اگر گنج پیدا شده غیر از طلا و نقره باشد در هر دو صورت ـ بنابر احتیاط واجب ـ بدون ملاحظه نصاب خمس آن را بدهد.
مسأله ۱۸۲۹ ـ اگر دو نفر گنجى پیدا كنند كه از نقره یا طلا باشد، در صورتى كه قیمت آن به صد و پنج مثقال نقره مسكوك در نقره یا پانزده مثقال طلاى مسكوك در طلا برسد، اگر چه سهم هر یك آنان به این مقدار نباشد، بنابر احتیاط واجب خمس آن را بدهند، و همچنین در صورتى كه از غیر طلا و نقره باشد اگر چه به حدّ نصاب نرسد.
مسأله ۱۸۳۰ ـ اگر كسى حیوانى را بخرد و در شكم آن مالى پیدا كند، در صورتى كه آن حیوان تحت تربیت فروشنده بوده، مانند ماهیهایى كه پرورش مى دهند یا چهارپایى را كه در خانه یا باغ علوفه مى دهند، واجب است به فروشنده خبر دهد و اگر معلوم شود مال او نیست، مال خریدار است، و چنانچه در مخارج سالش صرف نشود باید خمس آن را بدهد، و در غیر این صورت مانند ماهیى كه صیاد از دریا صید كرده یا حیوانى را كه از صحرا صید كرده باشد، اگر احتمال عقلایى بدهد كه مال فروشنده است ـ بنابر احتیاط واجب ـ به او خبر دهد، و اگر معلوم شد مال او نیست مال خریدار است، و چنانچه در مخارج سالش صرف نشود باید خمس آن را بدهد. رساله آیت الله وحید خراسانی
 • تذکر مهم : برای آشنایی با اسرار گنج یابی و آموزش دفینه یابی به کتاب های (پکیچ آموزش گنج یابی در ایران،  چشم طلایی ، اسرار کاوش ، میراث زرین و به ویژه پکیچ آموزش گنج یابی در ایران) در فروشگاهی که لینک و بنرش در داخل وبلاگ وجود دارد، مراجعه کنید...

   

  مجموعه کامل آموزش گنج یابی در ایران (پکیچ زیرخاکی و گنج مشک آبادی)‎ کاملترین و تنها اثر منحصر به فرد است که تمام منابع موثق آموزشی و کاربردی را یکجا دارد. کاملترین منبع تمام منابع گنج یابی است.
ارسال توسط ایرانیکان

رهایی از شر طلسم گنج و دفینه

برای در امان ماندن از شر طلسم به این نکته ها توجه کنید. ۱. خواندن و فوت کردن سوره های کافرون ناس و فلق به ۶ جهت بالا پایین چپ و راست عقب و جلو - ۲. خواندن۵ مرتبه آیت الکرسی وهدیه ثوابش به امام عصر ع ۳. خواندن دعای امام چهارم ع دعای حفظ از شر دشمن که در مفاتیح است در ضمن در ادامه اش یک دعای ۲ خط و یک توصیه برای خواندن سوره توحید به شش سمت خوانده در ضمن اگر کسی به تونه بعد از نماز صبح سوره توحید رو به ۶ جهت هر جهت ۲ مرتبه جمعا ۱۲ مرتبه در اون روز هیچ گناهی براش نوشته نمیشه این حدیث امام علی ع است این نکته مهمیه هم در دفینه یابی هم تزکیه نفس حتما مراقبت کنید حتی اگر نماز خون هم نیستید عمل کنید واقعا اکسیره اعظم همینه-۴ . به همراه داشتن و یا خواندن دعای معراج و نادعلی و اگر ونستید ی قرآن کوچک همراه داشته باشید,۵. علامه کفعمی دعایی به عنوان حدیث قدسی نقل کرده است که خداوند به حضرت محمد(ص) فرمود: "کسی که دوست دارد از سحر در امان باشد، بگوید:
ْ "اللَّهُمَّ رَبَّ مُوسَی وَ خَاصَّهُ بِکَلَامِهِ وَ هَازِمَ مَنْ کَادَهُ بِسِحْرِهِ بِعَصَاهُ وَ مُعِیدَهَا بَعْدَ الْعَوْدِ ثُعْبَاناً وَ مُلَقِّفَهَا إِفْکَ أَهْلِ الْإِفْکِ وَ مُفْسِدَ عَمَلِ السَّاحِرِینَ وَ مُبْطِلَ کَیْدِ أَهْلِ الْفَسَادِ مَنْ کَادَنِی بِسِحْرٍ أَوْ بِضُرٍّ عَامِداً أَوْ غَیْرَ عَامِدٍ أَعْلَمُهُ أَوْ لَا أَعْلَمُهُ وَ أَخَافُهُ أَوْ لَا أَخَافُهُ فَاقْطَعْ مِنْ أَسْبَابِ السَّمَاوَاتِ عَمَلَهُ حَتَّی تُرْجِعَهُ عَنِّی غَیْرَ نَافِذٍ وَ لَا ضَارٍّ لِی وَ لَا شَامِتٍ بِی إِنِّی أَدْرَأُ بِعَظَمَتِکَ فِی نُحُورِ الْأَعْدَاءِ فَکُنْ لِی مِنْهُمْ مُدَافِعاً أَحْسَنَ مُدَافَعَةٍ وَ أَتَمَّهَا یَا کَرِیم‏" ۶ .در صحیفه الرضا از امام رضا(ع) نقل شده است: "به جهت دفع ضرر سحر و بطلان آن دستت را مقابل صورت قرار بده و بخوان : بسم الله العظیم ربّ العرش العظیم إلاّ ذهبت و انقرضت,۷ حاج شیخ عباس قمی در کتاب مفاتیح الجنان از امیر المؤمنین(ع) نقل نموده است که جهت باطل کردن سحر این جملات را بنویسید و همراه خود داشته باشید :
بسم الله و بالله ، بسم الله و ما شاء الله، بسم الله و لا حول و لا قوّه إلاّ بالله .قال موسی ما جئتم به السحر إنّ الله سیبطله إنّ الله لا یصلح عمل المفسدین فوقع الحقّ و بطل ما کانوا یعملون فغلبوا هنالک و انقلبوا صاغرین - ۸- خواندن این آیه نیز جهت خنثی کردن اثر سحر وارد شده است:إنَّ ربّکم الله الذی خلق السموات و الأرض فی ستة أیّام ثمّ استوی علی العرش یغشی اللیل النهار یطلبه حثیثاً و الشمس و القمر و النجوم مسخّرات بأمره ألاَ له الخلق و الأمر تبارک الله ربّ العالمین".ادْعُوا رَبَّكُمْ تَضَرُّعاً وَ خُفْیَةً إِنَّهُ لا یُحِبُّ الْمُعْتَدِینَ وَ لا تُفْسِدُوا فِی الْأَرْضِ بَعْدَ إِصْلاحِها وَ ادْعُوهُ خَوْفاً وَ طَمَعاً إِنَّ رَحْمَتَ اللَّهِ قَرِیبٌ مِنَ الْمُحْسِنِین
 • تذکر مهم : برای آشنایی با اسرار گنج یابی و آموزش دفینه یابی به کتاب های (پکیچ آموزش گنج یابی در ایران،  چشم طلایی ، اسرار کاوش ، میراث زرین و به ویژه پکیچ آموزش گنج یابی در ایران) در فروشگاهی که لینک و بنرش در داخل وبلاگ وجود دارد، مراجعه کنید...

   

  مجموعه کامل آموزش گنج یابی در ایران (پکیچ زیرخاکی و گنج مشک آبادی)‎ کاملترین و تنها اثر منحصر به فرد است که تمام منابع موثق آموزشی و کاربردی را یکجا دارد. کاملترین منبع تمام منابع گنج یابی است.
تاریخ: یک شنبه 26 دی 1395برچسب:رهایی , شر, طلسم ,گنج , دفینه,,
ارسال توسط ایرانیکان

تله های گنج و دفینه یابی

با توجه به اینکه بسیاری از دوستان کار جستجو و تجسس را در دل صخره ها وبیابان ها انجام می دهند بر خود لازم دیدیم برای حفظ جان و سلامتی دوستان و یا افرادی که در این مناطق زندگی می کنند در اینجا این مبحث را بیان کنم از آنجا که به احتمال زیاد خیلی از این تله به مرور زمان از کار افتاده باشد ولی خیلی از آن ها به قوت خود پایدار است و هر سال در گوشه و کنار جهان خبر کسانی که در این تله ها گرفتار می شوند به گوش می رسد . چیزی که در اینجا باید به آن تاکید کنم این است که این تله ها مختص کشور ما نیست و نمونه های آن در کشور ها ی مختلف دیده شده
در ابتدا یکی از سمبل های خطر که از گذشتگان به ما ارث مانده و در آن پدران ما خطر ها را به ما گوش زد کرده اند در اینجا می آورم
   

قلب یا دل
سمبل دل در بعضی ار تعابیر به معنای طلا آمده قلب به صورت کامل و یا به صورت مختلف شکسته آمده است که در زیرانواع شکل و تعابیر آن آمده است .

۱-دلی که کوشه ای از آن ترک برداشته می تواند برای ما پیغام های مختلفی داشته باشد یکی از آن ها به معنی مرگ آمده که اگر به آن توجه نشود می تواند برای ما مخاطره انگیز باشد
۲-قلبی که شکل رعد بر روی آن باشد در سمتی که رعد اشاره می کند برای ما خطر وجود دارد و در هنگام کار در آن نقطه باید مواظب باشیم
۳-قلبی که قسمت پایین آن جدا شده . مفهوم آن این است که سمتی که نوک قلب برای ما نشان می دهد خطری وجود دارد که این خطربرای ما به شکل محسوس و قابل دیدن است.
۴-قلبی که از وسط نصف شده . وجود خطر در فاصله ی نزدیک را برای ما نشان می دهد فقط مسیر آن را مشخص نمی کند .
۵-این سمبل هم وجود خطر در مسیر نامعلوم را برای ما نشان می دهد
در مجموع این خطرات می تواند افتادن از جای بلند – افتادن سنگ و صخره بر روی شما – سمی بودن هوا و آب – مار و عقرب سمی – و پاشیدن زهر بر روی زیر خاکی می تواند باشد.


تصویر اول(درپایین) که در ورودی تونل ها زده می شود ومعمولا در ورودی این مدل تونل ها سمبل های خطر نیز دیده می شود این مدل تله ها به در ورودی بسته شده و در هنگام ورود به آن سنگ هایی که در بالای قرار داردکار کلید را انجام می دهند ازجای خود تکان می خورند وپشت سر آن سنگ بالایی و شنی که در بالای آن قرار دارد بر ورودی تونل می ریزد و راه را سد می کند.

تله ی که با کمک شن و ماسه کار می کند.
این تله با فشرده شدن شن و ماسه در زیر صخره ی استاده ی بلند صورت می گیرد.این مدل تله ها در صورت ظاهر به تله شباهت ندارد و در دید نخست صخره ای ایستاده است که در جلو آن یک در و یا صندقی گذاشته شده است هر موقع دسته ی این صندوق برگردانده شود شن و ماسه ی که در پشت صندوق فشرده شده شروع به ریزش به داخل ویا فضای خالی ایجاد شده در پشت صندوق می کند و زیر صخره بزرگ خالی می شود و می ریزد. حال این سوال پیش می آید اگر شما به این مدل صندوق در موقع جستجو کردن برخورد کردید آن را جستجو می کنید و یا بی خیال می شوید و از کنار ان می گذرید . در اکثر مواقع در اثر هیجان مستقیما به طرف صندوق رفته و شروع به جستجوی آن می کنند . و به تله بودن آن بی تفاوت می شوند .
باید اولین کاری که کنید از خود بپرسید که؟
۱-آیا برای جستجوی داخل صندوق باید در آن را باز کرد ؟
۲-آن کسانی که این دفینه را می خواستند مخفی کنند آیا آن را در زیر این صخره در یک صندوق به راحتی ول می کردند؟
۳- آیا تله ی که پیدا کرده ایم به صورت دست نخورده رها کنیم ؟تا یکی که فرد دیگری که به این تله ها وارد نیست در آن گرفتار شود ؟
   

تله های زمینی

چگونگی کار کردن این تله بسیار ساده است و با فشار بر یک طرف تله ی زمینی تعادل آن به هم می خورد و می ریزد معمولا این تله با وزن بالای ۴۵ کیلویی به کار می افتد.معمولا سمبل های که دلیل بر وجود این تله است در روی دیوار می توان پیدا کرد و این سمبل ها در نزدیکی تله دیده می شود .تله های زمینی جوری مستور می شوند که قابل دیدن نباشند و شیارهای بینابینی فقط در صورتی آشکار می شود که با دقت به آن نگاه شود.این مدل تله ها در تمام دنیا دیده شده است .
 • تذکر مهم : برای آشنایی با اسرار گنج یابی و آموزش دفینه یابی به کتاب های (پکیچ آموزش گنج یابی در ایران،  چشم طلایی ، اسرار کاوش ، میراث زرین و به ویژه پکیچ آموزش گنج یابی در ایران) در فروشگاهی که لینک و بنرش در داخل وبلاگ وجود دارد، مراجعه کنید...

   

  مجموعه کامل آموزش گنج یابی در ایران (پکیچ زیرخاکی و گنج مشک آبادی)‎ کاملترین و تنها اثر منحصر به فرد است که تمام منابع موثق آموزشی و کاربردی را یکجا دارد. کاملترین منبع تمام منابع گنج یابی است.
ارسال توسط ایرانیکان

نشانه صلیب در گنج و حفاری دفینه

بیشتر ما این علامت را درقبرستان مسیحیان میبینیم .میگویندکه در دوران مسیحیت این علامت استفاده شده حدود۲۰۰۰ سال پیش اما گاهاجاهایی را ما میبینیم که تا ۳۰۰۰ سال قدمت دارند و علامتی بشکل+ مشاهدهمیشود واین یعنی ...
اما در مکانهای پربار هم این علامت به کار برده شده.
در تفسیر این علامت خیلی باید دقت کرد < چون مهم این است تشخیص دهیم این علامت به مال تعلق دارد یا نشان سنگ مزاراست>
گاهی به معنی اشاره به جای دیگر است: یعنی هر ۴ ساق صلیب را اندازه بگیر هر کدام که بزرگتر بود به آن طرف برو.
گاهی آن ساق که کوچکتر است مسیر را نشان میدهد.
اگر هر ۴ ساق هم اندازه بود به همانجا اشاره دارد.
خیلی باید دقت کرد .
باید یک کارشناس حتما در کنارتان باشد.
صلیبها به شکلهای خیلی متنوعی طراحی شده اند.
در آذربایجان این صلیبها از دوران بیزانس به یادگار مانده اند.
صلیبها گاهی درکنارشان علامت دومی هم دارند مثل یک+ یا o
که به مامقیاس میدهند.
به سر خاچ باید دقت کنید که بسته باشد.
اگه خاچ ما تکی بود درست است ۱-۳-۵-۷-۱۱بهدنبال مزار باشید.
 • تذکر مهم : برای آشنایی با اسرار گنج یابی و آموزش دفینه یابی به کتاب های (پکیچ آموزش گنج یابی در ایران،  چشم طلایی ، اسرار کاوش ، میراث زرین و به ویژه پکیچ آموزش گنج یابی در ایران) در فروشگاهی که لینک و بنرش در داخل وبلاگ وجود دارد، مراجعه کنید...

   

  مجموعه کامل آموزش گنج یابی در ایران (پکیچ زیرخاکی و گنج مشک آبادی)‎ کاملترین و تنها اثر منحصر به فرد است که تمام منابع موثق آموزشی و کاربردی را یکجا دارد. کاملترین منبع تمام منابع گنج یابی است.
ارسال توسط ایرانیکان

ساروج، مانع کشف گنج و دفینه یابی

ساروج مخلوطی است ازآهک وخاکستر و یا روث حیوان که با گل و آب مخلوط می‌کنند و بعد از اینکه خشک شد آن را در کوره آتشین می‌سوزانند تا اینکه به ساروج تبدیل شود، وبعداً آن را نرم می‌کنند یا کوبیدن پتک و یا با سنگ آسیاب بروی آن می‌چرخانند که نرم شود، وخاکستر که در آب بمرور جذب ایندرید کربنیک کند و آهکش بصورت سنگ آهک که محکم وپایدار است در می آید در دروان گذشته ساروج از اهمیت خاصی برخوردار بوده و جهت ساختن حوض، آب انبار، برکه گرمابه و بنای خانه و سد کاربرد داشته است

کاربردهای ساروج :

- ساروج با توجه به خاصیت اصلی آن یعنی نفوذپذیری بسیار اندک به عنوان روکش در سازه‌هایی که در تماس مستقیم با آب بوده‌اند مانند آب‌انبارها ، حوضها ، حمامها و … مورد استفاده قرار گرفته است.

- ساروج با توجه به نحوه اجرای آن از سطحی بسیار بسیار صاف و براق برخورداراست که این ظاهر ساروج ، باعث استفاده از آن در امر تزئینات ساختمان گردیده.

مواد تشکیل دهنده ساروج :

بدنه اصلی ساروج از ترکیب آهک با سیلیس فعال شکل می‌گیرد. نکته مهم در اینجا فعال بودن سیلیس می‌باشد که به سیلیس آمورف یا بی‌شکل معروف است چرا که ساختمان آن بلوری نمی‌باشد. در گذشته برای تامین سیلیس از خاکستری که در محل با سوزاندن فضولات حیوانی حاصل می‌شد استفاده می‌کردند که امروزه می‌توان از جایگزینهایی مانند سیلکافوم میکروسیلیس استفاده کرد. یکی از معایب اصلی ساروج خاصیت کاهش حجم آن می‌باشد که با توجه به کاربرد ساروج در امر پوشش ، این خاصیت باعث ترک خوردگی در سطح و در نتیجه ایجاد اختلال در نقش اصلی آن یعنی نفوذناپذیر کردن سطح می‌شود. برای کاهش اثرات این خاصیت مخرب، در گذشته از الیاف طبیعی که شامل الیاف گیاهی مانند لوئی که از نوعی نی بدست می‌آمده و همچنین الیاف حیوانی مانند پشم بز و شتر و یا گاهی موی سر انسان ، استفاده می‌شده است. امروزه می‌توان از الیاف مصنوعی مانند الیاف پلیمری ، فلزی و یا شیشه‌ای بجای الیاف مصنوعی استفاده کرد. در بعضی مواقع که مواد اصلی تشکیل دهنده ساروج کمیاب بوده و یا گاهی برای بدست آوردن ساروجهایی با خاصیتهای مختلف از ماسه ریز دانه استفاده می‌شده است ولی این ماسه کارآیی ملات را پایین می‌آورده که برای جبران آن از خاک رس استفاده می‌شده است. گاهی مواد افزودنی خاصی مانند تخم مرغ به ساروج اضافه می‌شده که فقط باید با آزمایش اثرات دقیق آن را تعیین نمود

حلال ساروج

قابلیت انحلال هیدروکربورها در آب عموما خیلی کم می‌باشد. مقدار آب موجود در هیدروکربورها با افزایش درجه حرارت زیاد می‌شود. حلالیت هیدروکربورها در کلروفرم ، سولفورکربن و تتراکلریدکربن حائز اهمیت است که با افزایش درجه حرارت ، زیاد و با افزایش وزن مولکولی کاسته می‌گردد. قابلیت انحلال آروماتیکها بیشتر بوده و بعد از آنها اولفین‌ها - نفتن‌ها - متانی‌ها قرار دارد. ضمنا قابلیت انحلال ترکیبات اکسیژنه - ازته - سولفوره ، کمتر از هیدروکربورها می‌باشد. بالاخره نفت ، حلال هیدروکربورهای گازی‌شکل و تقریبا تمام هیدرورکربورهای جامد - گریس‌ها - رزین‌ها - گوگرد و ید می‌باشد. ۱- تیتراسیون کربنات سدیم ۲- دی سولفات امونیوم ۳- هیدروفلوریک اسید صنعتی

ازبین بردن ساروج

شما می توانید از مواد منبسط شونده مانند کتراک استفاده نمائید. این مواد در هنگامی که با آب سرد مخلوط می گردند و به شکل ملاطی درون چالهایی که به همین منظور در سنگ ایجاد شده اند ، ریخته می شوند ، با گذشت زمان اندک منبسط شده و موجب شکستن سنگ می گردند ، قابلیت انبساط این گونه مواد به حدی است که می توانند فشاری معادل ۵۰۰ Kg/Cm۲ و یا ۵ Mpa بر دیواره های چال وارد نمایند . این میزان فشار می تواند بلوک سنگ و یا بلوک سیمان را بدون ایجاد آلودگی صوتی و زیست محیطی و بدون آموزش نیروی متخصص از توده آن جدا نماید.

خرد کردن ساروج
ساخته شود
طریقه خرد کردن هرکدام از انواع ساروجها متفاوت است ولی به طور کلی میتوان آنها را خرد کرد و از بین برد. برای مثال یک الماس را فزض کنید که میخواهید آن را خرد کنید. اگر با پتک هم روی آن بزنید خرد نمیشود ولی اگر بدانید که ضربه را به کجای الماس وارد کنید به راحتی خرد میشود و به قطعات کوچک تقسیم میشود. ساروج هم مانند همین الماس است ، اگر مواد آن در دسترس نباشد باید بدانید که از کجا شروع به شکستن آن بکنید تا بهتر نتیجه بگیرید. برای ساخت مواد جهت خرد کردن ساروج باید نمونه ساروج وجود داشته باشد
 • تذکر مهم : برای آشنایی با اسرار گنج یابی و آموزش دفینه یابی به کتاب های (پکیچ آموزش گنج یابی در ایران،  چشم طلایی ، اسرار کاوش ، میراث زرین و به ویژه پکیچ آموزش گنج یابی در ایران) در فروشگاهی که لینک و بنرش در داخل وبلاگ وجود دارد، مراجعه کنید...

   

  مجموعه کامل آموزش گنج یابی در ایران (پکیچ زیرخاکی و گنج مشک آبادی)‎ کاملترین و تنها اثر منحصر به فرد است که تمام منابع موثق آموزشی و کاربردی را یکجا دارد. کاملترین منبع تمام منابع گنج یابی است.
تاریخ: شنبه 25 دی 1395برچسب:ساروج, مانع ,گنج , دفینه یابی,,
ارسال توسط ایرانیکان

معرفی گنج یاب و فلزیاب در حفاری

اول اینکه امروزه بیشتر سرباریها که دسترسی به آنها آسان هست برده شده است و کمتر میتونید باری رو در سطح زمین پیدا کنید ، پس اولین مسئله مهم برای یک دستگاه خوب عمق آن هست که باید از دوازده متر بیشتر بزند.

مسئله دوم اینه که هر چی کار با دستگاه راحت تر باشد دستگاه بهتر است.
سوم اینکه در قدیم میگفتند که دستگاه باید با خاک منطقه سازگار باشه. این مورد از طرفی درسته و از طرفی غلط. دستگاه باید بتونه خودشو با قطب زمین سازگار کنه و امروزه تمام دستگاهای جدید این توانائی رو دارند.

چهارم اینکه دستگاه باید در کارخانه اصلی ساخته شده باشد و تحت لیسانس نباشه و کارخانه اصلی در یک کشور نباشد و دستگاه در کشوری دیگر مونتاژ شود.
پنجم اینکه دستگاه حتما باید خدمات پس از فروش داشته باشد و اینطور نباشه که دستگاه رو به شما تحویل دهند بدون هیچ خدمات پس از فروش. حتی اگه گارانتی دستگاه خارج از ایران باشه حتما باید دستگاه گارانتی باشه.

ششم اینکه دستگاه رو تا جائی که توان دارید به صورت نو تهیه کنید و تا جائی که امکان دارد از خرید دستگاه های دست دوم پرهیز کنید. چون اگه یک دستگاهی ایراد نداشته باشه کسی اون دستگاه رو به فروش نمیرسونه.
هفتم اینکه دستگاه باید بتونه تمام فلزات و کانیها رو از هم تفکیک کنه و دقیقا به شما بگه که به چه چیزی برخورد کرده اید. و بتونه ذرات رو حذف کنه و احتمالات رو قوی کنه که حتما بار رو گرفته باشه نه ذرات رو.
هشتم اینکه دستگاه باید بتونه عمق رو با اشتباه هر بیست سانتیمتر در ده متر به شما تحویل دهد
و آخر اینکه دستگاه خوب دستگاهی هست که دوره آموزشی داشته باشه و در حین آموزش کار با دستگاه بتونید دستگاه رو امتحان هم کنید که آیا با گفته های فروشنده همخونی داره یا فقط برای فروش دستگاه متوسل به دروغ گفتن میشن.
حتما هر دستگاهی تهیه میفرمائید به آموزش اپراتور و امتحان دستگاه توجه کافی بفرمائید چون مشکل ترین قسمت کار همین هست. اگه شما بهترین دستگاه این کرۀ خاکی رو تهیه کنید ولی نتونید به صورت صحیح با آن کار کنید موفق نخواهید شد.
به هر صورت میدونم که اینجا من کلیات رو مطرح کردم ولی اگه کسی میخواد دستگاهی بخرد که از اون نتیجه بگیره باید به این کلیات به دقت توجه کنه و همه اونها رو مد نظر بگیره.
هیچ وقت در خرید دستگاه سعی نکنید پول خودون رو دور بریزید. دستگاه هائی که زیر بیست هزار دلار هستند نم�%
 • تذکر مهم : برای آشنایی با اسرار گنج یابی و آموزش دفینه یابی به کتاب های (پکیچ آموزش گنج یابی در ایران،  چشم طلایی ، اسرار کاوش ، میراث زرین و به ویژه پکیچ آموزش گنج یابی در ایران) در فروشگاهی که لینک و بنرش در داخل وبلاگ وجود دارد، مراجعه کنید...

   

  مجموعه کامل آموزش گنج یابی در ایران (پکیچ زیرخاکی و گنج مشک آبادی)‎ کاملترین و تنها اثر منحصر به فرد است که تمام منابع موثق آموزشی و کاربردی را یکجا دارد. کاملترین منبع تمام منابع گنج یابی است.
تاریخ: شنبه 25 دی 1395برچسب:معرفی ,گنج یاب , فلزیاب , حفاری,بار,,
ارسال توسط ایرانیکان

گنج و دفینه استانها و شهرهای ایران

جاهای پر بار ایران پس از اصفهان و شیراز عبارت است از:

شمال ایران استان گیلان و مازندران ، استان لرستان ، استان کردستان و استان تهران و آذربایجان شرقی و غربی .

البته این به این منظور نیست که در جاهای دیگر ایران اشیاء عتیقه وجود ندارد ولی به مراتب کمتر از این مکانها هست.
در اکثر مناطق ایران حفاری به صورت گسترده انجام شده و خیلی از نشونه ها و علائم از بین رفته است ولی اگر شما یک حفار خوب باشید همیشه می توانید از کوچکترین علائم بزرگترین نتیجه ها رو بگیرید و خود را به هدف نزدیک کنید.

جاهائی که رفت و آمد سهل هست و کار حفاری انجام دادن راحت ، اکثرا بارهایشان رفته است و جاهائی که کار کردن سخت و راه آن بسیار سخت و خطر ناک هست از نظر حفاری به مراتب سالم تر مانده و کمتر از جاهای دیگر دست خورده و بار آنها کمتر رفته است.
به همین دلیل استان لرستان و کردستان که هم خطر ناک هست هم کوهستانی از نقاط درگر سالم تر مانده.
 • تذکر مهم : برای آشنایی با اسرار گنج یابی و آموزش دفینه یابی به کتاب های (پکیچ آموزش گنج یابی در ایران،  چشم طلایی ، اسرار کاوش ، میراث زرین و به ویژه پکیچ آموزش گنج یابی در ایران) در فروشگاهی که لینک و بنرش در داخل وبلاگ وجود دارد، مراجعه کنید...

   

  مجموعه کامل آموزش گنج یابی در ایران (پکیچ زیرخاکی و گنج مشک آبادی)‎ کاملترین و تنها اثر منحصر به فرد است که تمام منابع موثق آموزشی و کاربردی را یکجا دارد. کاملترین منبع تمام منابع گنج یابی است.
تاریخ: شنبه 25 دی 1395برچسب:گنج , دفینه, استانها ,شهرهای ,ایران,,
ارسال توسط ایرانیکان
جواهرات و سنگهای قیمتی در گنج یابی و کشف دفینه

سنگ تورمالین : سنگی متبلور به رنگهای زرد ، سرخ ، بنفش که معادن آن در برزیل و برمه و آمریکا و سیبری وجود دارد
سنگ دُر دُر بر دو شکل کلی هست. کوهی و بیابانی و بشکل و رنگ بلور میباشد که دارای تللول میباشد و مروارید یکتا در صدف را هم دُر میگویند
سنگ زمرد یکی از اقسام آلومین به رنگ سبز که از سنگهای قدیمی هست و هر چه پر رنگ تر باشد گرانبها تر است
الماس یکی از سنگهای گرانبها که عبارت است از کربن خالص متبلور و در هندوستان ، برزیل ، آفریقا و برخی از کشورهای دیگر بشکل کریستال در کانها پیدا میشود گاهی بی رنگ و گاهی در رنگهای سبز ، سرخ ، آبی ، صورتی ، و سیاه یافت میشود. نوع بی رنگ آن در ردیف سنگهای گرانبها هست و فراوانتر از رنگهای دیگر میباشد ولی کلیه رنگهای آن گرانبها هستند. الماس هر چه درشت تر و پاک تر باشد گرانبها تر است. الماس همه اجسام را مخطط میکند و فقط با گرده های مخصوص خود صیقلی می شود. نوع صنعتی آن در شیشه بری به کار میرود.
یاقوت نوعی سنگ گرانبها هست که از معدن به دست می آید به رنگ سرخ ، زرد ، کبود ، سبز و سفید. نوع سرخ و شفاف آن بعد از الماس از بهترین سنگهای موجود میباشد و هر چه بزرگتر و خوش رنگ تر باشد گرانبها تر است در فارسی قدیم به آن یاکند هم میگفتند یواقیت جمع یاقوت است. رمانی= یاقوت درشت و سرخ رنگ شبیه انار یاقوت خام کنایه از لب معشوق می باشد.
زبرجد یک قسم آلومین رنگین مانند زمرد به رنگ زرد یا سبز که از سنگهای قدیمی است و در جواهر سازی بکار میرود و مشهور ترین آن سبز رنگ است در آمریکا و برزیل و استرالیا و روسیه یافت میشود
لعل یکی از سنگهای قیمتی به رنگ سرخ مانند یاقوت یک قسم آلومین رنگین است و در طبیعت پیدا میشود لعل بدخشان یکی از معروفترین آنها میباشد

کهربا صمغ برخی از درختان نوع سرو و کاج که از منۀ قدیمه تولید و مانند سنگ سفت و سخت شده و به رنگهای مختلف زرد و سرخ و سفید است و بر اثر مالش خاصیت الکتریسیته پیدا میکند و در ۲۷۸ درجه حرارت ذوب میشود و سپس به شکل تیره رنگی میسوزد و در آب و الکل و جوهر سقز حل میشود. یکی از اقسام لینیت زغالی است سخت و براق و به خوبی جلا و صیقل پیدا میکند و در جواهر سازی بکار می رود

عقیق یک قسم کوارنز بی شکل به رنگهای مختلف است. نوع مرغوب آن به رنگ سرخ یا آلبالوئی است و مانند سنگهای قیمتی در زینت بکار میرود نوعی از آن که در یمن به دست می آید و سرخ رنگ است معروف به عقیق یمنی یا یمانی است که بیشتر نگین انگشتر میشود و واحدش عقیقه است
فیروزه یکی از سنگهای قیمتی به رنگهای آبی آسمانی که از معدن استخراج میشود و بیشتر نگین انگشتر از آن به دست می آید و در نیشابور و کرمان و فارس و آذربایجان به دست می آید. بهترین آن از معدنی از نیشابور به دست میآید و آن را فیروزه بواسحاقی میگویند.
یشم سنگی است شبیه عقیق یا زبر جد به رنگهای مختلف کبود ، سبز تیره و رنگ صابونی آن نیز یافت میشود.
لاجورد از سنگهای معدنی به رنگ آسمانی یا آبی پر رنگ که سائئده شده آن در نقاشی به کار میرود و در طب قدیم نیز کار برد داشته است. به عربی به آن لازورد میگویند.
مردار سنگ لیتارژ ، جوهر سرب ، جسمی است به رنگ سرخ یا زرد بیستر از سرب و قلعی گرفته میشود برای ساختن مرهم بکار میرود و به آن سنگ مردار هم گفته میشود.
مروارید گوهری است سفید و درخشان که در داخل صدف رشد میکند. وقتی ذره شنی بین صدف و جبه او قرار می گیرد جانور کم کم ماده آهکی بدور آن ذره ترشح میکند و رفته رفته مروارید ساخته میشود. درشتی آن به اندازه دانه خنثی شروع میشود و تا اندازه تخم کبوتر آن وجود دارد و در خلیج فارس و اقیانوس هند صید میشود.
 • تذکر مهم : برای آشنایی با اسرار گنج یابی و آموزش دفینه یابی به کتاب های (پکیچ آموزش گنج یابی در ایران،  چشم طلایی ، اسرار کاوش ، میراث زرین و به ویژه پکیچ آموزش گنج یابی در ایران) در فروشگاهی که لینک و بنرش در داخل وبلاگ وجود دارد، مراجعه کنید...

   

  مجموعه کامل آموزش گنج یابی در ایران (پکیچ زیرخاکی و گنج مشک آبادی)‎ کاملترین و تنها اثر منحصر به فرد است که تمام منابع موثق آموزشی و کاربردی را یکجا دارد. کاملترین منبع تمام منابع گنج یابی است.
ارسال توسط ایرانیکان

گنج یابی و علوم غریبه

ارتباط. گنج یابی . علوم غریبه.گنج. زیرخاکی. دفینه. گنج باستان. علوم غریبه. آموزش گنج.گنج باستان. گنج بزرگ

علوم غریبه به پنج قسمت تقسیم میشود
کیمیا: از شناخت گیاهان وجمادات و معدنیات و فلزات و خواص انها بهم میرسد كه خدای تعالی چنان قرار داده كه اگر قطره بر فلزی چكد انرا به فلز دیگر تبدیل میكند به تحقیق رسیده كه (اكی) گیاهی است كه در ریگستان پیدا میشود برگ ان به شكل برگ اك است ولی فرقش ان است كه اك شاخها دارد اگر برگ یا شاخش را بشكنند شیری بیرون اید ولی اكی یكشاخست به قدر دو وجب از زمین بلند تر وبه همان متصل است مثل برگهای اك ودر شكستن شیر بیرون نیاید باید از بیخ كنده خشك كند سفوف باریك ساخته حفظ كند وقت لزوم یك طوله قلع گداخته را به قدر یك ماشه از ان سفوف بر ان ریزد به عون خداوند نقره گردد
لیمیا:و ان علم طلسمات است كه از كنوز اسرار به قلم اید و با ان دانسته میشود كیفیات تمزیج قوای فاعله عالیه به منفعلهء سافله تا از انجا حاصلی غریب بدست بیاید ودر این باب كتاب زیاد استواز این قبیل میتوان به كتب طلسم اسكندرونقش سلیمانی وافاق و . . .. اشاره نمود
هیمیا : ان علم تسخیرات باشد كه از معرفت به احوال سیارات سبعه از حیث تصرف انها كه فواعل علوی اند در قوابل سفلی اثر دارند وموضوع ان دعوات وخواتیم وبخورات انها و تسخیر روحانیات وعزائم جنیان و معرفت اقداح و منازل و افسونها واحراز است
سیمیا:و اساس ان خیالات باشد كه مخیله فعالیت دارد وجز احداث مثالات خیالیه حاصلی نیاورد و وجود خارجی ندارد بلكه كلیات وجود ذهنی است ودر اسلام حرام است وجایگاهی ندارد
ریمیا :و ان علم شعبده است كه قوای جوهر ارضیه را با مزج به یكدیگر حاصل و اشكال تازه میدهد وكتاب بحرالعیون مشتهر به ابن حلاج مشتمل بر علم سیمیا و ریمیا است وحل المشكلات حاوی لیمیاو سرالمكتوم شامل هیمیا میباشدو كتاب اسرار قاسمی نیز خلاصه ای از این پنج علم را دارد
 • تذکر مهم : برای آشنایی با اسرار گنج یابی و آموزش دفینه یابی به کتاب های (پکیچ آموزش گنج یابی در ایران،  چشم طلایی ، اسرار کاوش ، میراث زرین و به ویژه پکیچ آموزش گنج یابی در ایران) در فروشگاهی که لینک و بنرش در داخل وبلاگ وجود دارد، مراجعه کنید...

   

  مجموعه کامل آموزش گنج یابی در ایران (پکیچ زیرخاکی و گنج مشک آبادی)‎ کاملترین و تنها اثر منحصر به فرد است که تمام منابع موثق آموزشی و کاربردی را یکجا دارد. کاملترین منبع تمام منابع گنج یابی است.
ارسال توسط ایرانیکان