عتیقه، دفینه و گنج آتشکده ها
رموز گنج یابی و باستان شناسی
آموزش گنج یابی، باستان شناسی، دفینه، زیرخاکی و عتیقه
عتیقه، دفینه و گنج آتشکده ها
دفینه. دفینه بزرگ. گنج بزرگ .گنج آتشکده. گنج یابی. دفینه یابی. نشانه های گنج و دفینه...
 
آتش کده از زمان ظهور حضرت زرتشت که پیامبر ایرانیان فبل از اسلام بود درست شد.
بعضی ها به اشتباه فکر میکنند که ما ایرانیان در زمان قدیم آتش پرست بودیم در صورتی که این صحیح نیست. ایرانیان در زمان زرتشت به آتش احترام میگذاشتند و آن را سمبل میدانستند ، ولی در همان زمان هم یکتا پرست بودند. و به همین خاطر سمبل بودن آتشکده ها برپا شد و موبدینی در آتشکده ها شروع به خدمت کردند.
 
آتشکده ها با هیزم و روعن چراغ همیشه روشن بودهاند. و اگر آتشکده ای خاموش میشد موبد آن مجازات میشد.
موبدان از نظر قدرت دسته کمی از حکومت وقت نداشتند و حرف آنها در دربار بسیار برش داشت. و همچنین برای مردم.
اکثر آتشکده ها نوشته ای دارند به زبان پهلوی و تعداد کمی از آنها نوشته ای دارند به خط میخی.
آتشکده ها در آن زمانها به صورت امانت سرا نیز بوده است. اولین امانت آتشکده ها همان آتش برافراشته آن بوده که هیچ وقت نباید خاموش می شد. و دومین امانت آتشکده ها امانت مردم بوده است که به موبد در آتشکده سپرده میشد.
در آن زمانها چون بانکی وجود نداشت و موبدان مورد احترام و اعتماد مردم بودند ، مردم اموال اضافی خود را به آنها می سپردند یا زمانهائی که میخواستند به سفر بروند امانات خود را به موبدان میدادند و هر وقت که احتیاجی به آنها داشتند یا از سفر بر میگشتند آن را تقاضا میکردند و پس میگرفتند.
در زیر آتشکده ها مکانهائی بنا شده بود که از اموال مردم در برابر دزدان حفاضت کند و موبدان اموال امانتی مردم را در این مکانهای امن میگذاشتند. و رسیدی برای افراد صادر میکردند که بعد از مراجعت با نشان دادن رسید مال خود را دریافت کنند و موبد اموال را در مکانی مشخص دنفن میکرد و یک نوشته (نسخه) از اموال میکشید و در جائی محفوظ میگذاشت که اگر زمان طولانی شد مکان فراموش نشود و خیلی از نسخه ها به این صورت نوشته شد. که هم موبد مرد و هم صاحب مال نیامد و این سند باقی ماند و به صورت نسخه در آمد.
این اسناد جمع میشد و به فردی که به آن موبد موبدان میگفتند تحویل میشد که کل موبدان زیر نظر او بودند.
به طور مثال وزیر خسرو پرویز که خود یکی از موبدموبدان بوده است سلمان فارسی میباشد. و مطلب دیگر در مورد موبد موبدان این هست که آنها دانشمندان زمان خود بوده اند.
اوج شکوفائی آتشکده ها در زمان ساسانی میباشد و کل آتشکده ها دارای اطاقی در زیر خود بود که همیشه آتش در آنجا روشن بود.
نودو هشت درصد آتشکده ها دارای بار میباشند (البته اگر بار آنها نرفته باشد) در بهضی از مناطق که دزدان زیاد به آتشکده ها حمله میکردند و اموال آن را به سرقت میبردند ، اموال آتشکده در بیرون آن مدفون هست.
بیشتر آتشکده ها همیشه در روی بلندی بنا میشد که مردم بتوانند آتش رو ببینند.
تعدادی از آتشکده ها در زمانی که اعراب به ایران حمله کردند و مردم ایران مسلمان شدند به امامزاده تبدیل شد و اکثرا این امامزاده ها شجره ندارند.
در امام زاده هائی که کندوکاو میشود و در زیر آن اطاقی پیدا میشود که در آن دوده فراوان هست نشان میدهد که جزو همین آتشکده ها بودهاند.
در بعضی از آتشکدهها موبدان در آتشکده دفن میشدند و در بعضی از آنها در بیرون آتشکده و اکثر آتشکده ها در زیر خود راهرو و اطاقهای فراوان دارد که به جاهائی در اطراف میرود. و بارها و جنازه موبدان در آنها گذاشته می شده است.
تا اواخر دوران ساسانی و قبل از حمله اعراب به ایران آتشکده ها ساخته میشده است و زمانی که دین اسلام دین رسمی ایرانیان شد ، آتشکده ها از رونق افتادند
به خاطر اینکه مردم به زیارت آتشکده ها نروند و مورد احترام مردم نباشد ، بیشتر به صورت امامزاده در آمد و اشخاص مومن و با ایمان و یا زنان مومنه در این آتشکده ها دفن شدند که از آن به بعد مسلمانان به زیارت آنها میرفتند.
شکل ظاهری آتشکده ها مانند امامزاده های امروزی میباشد و اکثرا دارای گنبد و بارگاه بوده اند.
در آخر در مورد جائی دیگر که مورد پرستش ایرانیان بوده بگم و این مطلب رو به پایان ببریم. قلعه هائی که قلعه دختر نامیده میشود در اصل بنام یکی از خدایان (آناهیتا) بوده است و این قلعه ها نیز جای بسیار مقدسی برای ایرانیان زمان خویش بوده است.
  • تذکر مهم : برای آشنایی با اسرار گنج یابی و آموزش دفینه یابی به کتاب های (پکیچ آموزش گنج یابی در ایران،  چشم طلایی ، اسرار کاوش ، میراث زرین و به ویژه پکیچ آموزش گنج یابی در ایران) در فروشگاهی که لینک و بنرش در داخل وبلاگ وجود دارد، مراجعه کنید...

    

   مجموعه کامل آموزش گنج یابی در ایران (پکیچ زیرخاکی و گنج مشک آبادی)‎ کاملترین و تنها اثر منحصر به فرد است که تمام منابع موثق آموزشی و کاربردی را یکجا دارد. کاملترین منبع تمام منابع گنج یابی است.
ارسال توسط ایرانیکان
نابودی گنج و زیرخاکی محل هخامنشی شوش

بیل مكانیكی محوطه هخامنشی شوش را شخم زد
مالك هتل چندمنظوره شوش در حالی با بیل مكانیكی عرصه محوطه باستانی شوش را كه آثاری از دوره‌های تاریخی ازجمله هخامنشی را در خود مدفون دارد؛ حفاری می‌كند كه پیش از این ساخت هتل در این محدوده ممنوع اعلام شده است.
پارسیان (شاپرزفا)

محمدرضا چیت‌ساز، مدیر پایگاه میراث فرهنگی و گردشگری شوش با اعلام این خبر به میراث خبر گفت: محدوده‌ای كه بیل مكانیكی در آن فعالیت می‌كند، بخشی از عرصه محوطه باستانی شوش است كه طبق ضوابط میراث فرهنگی هرگونه فعالیت عمرانی در آن ممنوع است.
پیش از این نیز مالك هتل چندمنظوره شوش طی اقدامی شروع به حفاری در این محدوده كرده بود كه با نمایان شدن آثاری از سفال، كار وی متوقف شد.
چیت‌ساز گفت: مجوز ساخت هتل در عرصه محوطه‌های باستانی شوش به اشتباه طی یك سال گذشته ازسوی رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوزستان صادر شد. 
اما زمانی كه ازسوی پایگاه میراث فرهنگی شوش با این مجوز مخالفت شد، مالك هتل از ما نیز شكایت كرد كه البته بی‌ثمر بود. پس از پیگیری مسوولان پایگاه میراث فرهنگی شوش، محدوده ساخت هتل مورد گمانه‌زنی قرار گرفت كه منجر به كشف سفال‌های دوران تاریخی احتمالا متعلق به هخامنشیان شد.
این آثار در عمق بسیار كم زمین دیده شده است و به علت بالا بودن سطح آب، باستان‌شناسان نتوانستند لایه‌های پایین‌تر را كاوش كنند.
چیت‌ساز با تاكید بر این نكته كه هرگونه ساخت‌وساز در این محدوده ممنوع است؛ گفت: جایی كه هتل چندمنظوره شوش (كه به هتل امیرزرگر شهرت دارد) ساخته می‌شود، حد فاصل میان كاخ آپادانا داریوش و كاخ هخامنشی شائور است. یعنی مشرق و مغرب این هتل در محدوده 2 كاخ هخامنشی واقع شده است. ساخت‌وساز در این محدوده به معنای تعرض به حریم منظری این دو كاخ هخامنشی است.

  • تذکر مهم : برای آشنایی با اسرار گنج یابی و آموزش دفینه یابی به کتاب های (پکیچ آموزش گنج یابی در ایران،  چشم طلایی ، اسرار کاوش ، میراث زرین و به ویژه پکیچ آموزش گنج یابی در ایران) در فروشگاهی که لینک و بنرش در داخل وبلاگ وجود دارد، مراجعه کنید...

    

   مجموعه کامل آموزش گنج یابی در ایران (پکیچ زیرخاکی و گنج مشک آبادی)‎ کاملترین و تنها اثر منحصر به فرد است که تمام منابع موثق آموزشی و کاربردی را یکجا دارد. کاملترین منبع تمام منابع گنج یابی است.
تاریخ: سه شنبه 30 آذر 1395برچسب:نابودی, گنج ,زیرخاکی ,مکان, هخامنشی ,شوش,
ارسال توسط ایرانیکان

عتیقه و دفینه های شهرری

 كارشناس حوزه‌ میراث فرهنگی گفت: 20 مرداد‌ماه امسال شهرداری منطقه‌ 20 تهران با یك دستگاه بیل مكانیكی به عرصه‌ تپه‌ تاریخی چشمه‌علی در شهرری، به بهانه‌ سامان‌دهی محوطه‌ تجاوز كرد. 
پارسیان (شاپرزفا)

مجد‌الدین رحیمی افزود: پیش از این نیز شهرداری این منطقه بدون كسب موافقت‌نامه از سازمان میراث فرهنگی، فواره‌هایی را در محوطه‌ی چشمه‌علی در مقابل كتیبه‌ی فتحعلی‌شاه ایجاد كرده بود و حتا با پی‌گیری‌های مكرر سازمان میراث فرهنگی و گردشگری هنوز این فواره‌ها جمع نشده‌اند.
وی با اشاره به ماده‌ی 560 قانون مجازات اسلامی (تعزیرات) كه شامل تخلف‌های انجام‌شده در این منطقه می‌شود، یادآوری كرد: براساس این ماده، هر كسی بدون اجازه‌ی سازمان میراث فرهنگی كشور یا با تخلف از ضوابط مصوب و اعلام‌شده از سوی سازمان یادشده در حریم آثار فرهنگی تاریخی مذكور در این ماده مبادرت به عملیاتی كند كه سبب تزلزل بنیان آن‌ها شود یا در نتیجه‌ی آن عملیات به آثار و بناهای مذكور خرابی یا لطمه وارد شود، علاوه بر رفع آثار تخلف و پرداخت خسارت وارده، به حبس از یك تا سه‌سال محكوم می‌شود.
او اظهار داشت: اقدامات انجام‌شده توسط شهرداری منطقه‌ی 20 تهران (شهرری) فاقد وجاهت قانونی‌اند. به همین دلیل، باید علاوه بر توجه به این مفاد قانونی، تأسیسات مخل ایجادشده در كنار كتیبه‌ی تاریخی جمع‌آوری شوند.
وی ادامه داد: متأسفانه به‌تازگی اقدامات غیراصولی مانند نحوه‌ی مداخله در مجموعه‌ی سازه‌های آبی شوشتر، مداخله‌ها در پل خواجو تحت عنوان مرمت، مرمت آرامگاه كوروش، نحوه‌ی رفتار در محوطه‌ی میراث جهانی تخت جمشید (پارسه)، بی‌توجهی‌ها به روند فرسایش در محوطه‌های تاریخی ارزشمندی مانند نقش رستم و كاخ‌های هخامنشی برازجان كه سندهای ارزنده‌ای در راستای معرفی حكم‌رانی ایرانیان بر خلیج فارس هستند، شدت بیش‌تری گرفته‌اند و در هاله‌ای از ابهام، روند فرسایشی زود‌رسی را طی می‌كنند.
رحیمی با تأكید بر این‌كه از اقدام اخیر شهرداری تهران در شهرری از طریق یگان حفاظت مستقر در منطقه‌ جلوگیری شده است، گفت: با این وجود، انجام این اقدام سبب تخریب بخشی از تپه‌ی تاریخی و مداخله‌ در منظر فرهنگی اثر شد. هم‌چنین لرزه‌های ناشی از حركت بیل مكانیكی می‌تواند تأثیر مخربی بر اثر گذاشته باشد.
این كارشناس میراث فرهنگی تأكید كرد: ضرورت دارد، سازمان میراث فرهنگی و گردشگری با توجه خاص به حفاظت و صیانت از مواریث فرهنگی، برخورد‌هایی قاطع و جدی را به‌شكل ملی و بدون تبعیض، در برهه‌ای از تاریخی انجام دهد.
او معتقد است: لفظ نادرست «میراث فرهنگی» شاید ارث بودن این یادگارهای تاریخی را القا كند. در صورتی كه این امانت‌های فرهنگی به نسل‌های بعد نیز متعلق‌اند و بی‌توجهی به روند فرسایش و نبود حفاظت و مرمت اضطراری برای این یادگارها، ما را به‌عنوان نسلی بی‌تفاوت در تاریخی معرفی خواهد كرد. به همین دلیل، لزوم برخورد جدی‌تر سازمان میراث فرهنگی با متخلفان در این حوزه احساس می‌شود. هم‌چنین ابلاغ دوباره‌ی برخی قوانین به متولیان مرتبط با مدیریت شهری درباره‌ی آثاری كه در محدوده‌ی شهر هستند، ضروری به نظر می‌رسد.
وی بیان كرد: بحث آشتی دیگر سازمان‌ها با سازمان میراث فرهنگی و گردشگری باید مطرح شود تا همه‌ی سازمان‌ها خود را رو در روی میراث فرهنگی ندانند. به همین دلیل، تعامل بین شهرداری و میراث فرهنگی پیش از هرگونه اقدام اجرایی، از بروز چنین حركت‌هایی جلوگیری می‌كند.
رحیمی افزود: جدی گرفتن هشدار‌های میراث فرهنگی باید مورد توجه شهرداری باشد و به‌گونه‌ای به نظر نیاید كه وقتی به نصب فواره به‌عنوان عامل مخرب و تهدید‌كننده‌ی نقش‌برجسته و كتیبه‌های چشمه‌علی اعتراض می‌شود، در چند متری این كتیبه با فلسفه‌ی سامان‌دهی محوطه، گودبرداری كنند، آن هم بدون انجام هماهنگی و گرفتن مجوزهای لازم از تنها متولی حفاظت میراث فرهنگی.
محوطه‌ی تاریخی چشمه‌علی در سال 1313 در فهرست آثار ملی به ثبت رسید. محدوده‌ی عرصه‌ آن نیز در همان زمان تعیین شد. پس از آن، با وجود پیوستن ایران به كنوانسیون حمایت از میراث فرهنگی و طبیعی جهان در هشتم دی‌ماه 1353، بی‌توجه مسؤولان در پیش از انقلاب به تجاوزهایی در عرصه‌ی این محوطه‌ی تاریخی منجر شد.

  • تذکر مهم : برای آشنایی با اسرار گنج یابی و آموزش دفینه یابی به کتاب های (پکیچ آموزش گنج یابی در ایران،  چشم طلایی ، اسرار کاوش ، میراث زرین و به ویژه پکیچ آموزش گنج یابی در ایران) در فروشگاهی که لینک و بنرش در داخل وبلاگ وجود دارد، مراجعه کنید...

    

   مجموعه کامل آموزش گنج یابی در ایران (پکیچ زیرخاکی و گنج مشک آبادی)‎ کاملترین و تنها اثر منحصر به فرد است که تمام منابع موثق آموزشی و کاربردی را یکجا دارد. کاملترین منبع تمام منابع گنج یابی است.
ارسال توسط ایرانیکان
كرمانشاه ، سرزمین گنج و عتیقه های مخفی

دفینه . گنج .تپه باستانی. سه گابي.گنج بزرگ. گنج کرمانشاه. دفینه کرمانشاه. زیرخاکی. گنج یابی. دفینه یابی..


این یك واقعیت است كه كرمانشاه، استان گنجینه‌های مدفون‌شده است. گنجینه‌هایی كه هریك از آنها فقط یك رسالت را برعهده دارند و آن این‌كه باستان‌شناسان با بررسی‌های خود از رازهای تاریخی این دیار پرده بردارند تا در راستای شناخت هرچه بیش‌تر تاریخ، فرهنگ و تمدن این سرزمین گامی برداشته شود؛
پارسیان (شاپرزفا)

اما متأسفانه كشف و سرقت اشیای عتیقه توسط افراد سودجو، مانع از تحقق این هدف می‌شود و در جهتی خلاف آنچه انتظار می‌رود، با فروش، قاچاق و حتی تخریب این داشته‌های گران‌قدر، رمزگشایی آنها برای همیشه به آرزویی عبث تبدیل می‌شود. 

اشیای عتیقه، زیرخاكی، سنگ‌های قیمتی، سكه‌های باستانی، حفاری غیرمجاز، قاچاقچیان اشیای عتیقه و... عبارت‌هایی هستند كه در میان مردم كرمانشاه شناخته‌شده‌اند و حتی آنها در نشست‌های مختلف درباره این مسائل با یكدیگر گفت‌وگو می‌كنند.
به گزارش ایسنا، آن‌قدر مناطق باستانی و تاریخی در استان كرمانشاه وجود دارد كه اداره كل میراث فرهنگی و گردشگری این استان برای كنترل و حفاظت از آنها همواره با مشكل روبه‌روست. در این شرایط، حفاری‌های غیرمجاز به‌شكل پراكنده در تپه‌ها و محوطه‌های باستانی این استان انجام می‌شوند. حتی كار به جایی رسیده است كه برخی حفاران كه گویا حوصله حفاری غیرمجاز را به روش‌های متداول كه زمان‌برند، ندارند، با بیل مكانیكی تپه‌ای تاریخی را به امید یافتن آثار می‌كاوند!
چندی پیش، برخی دوست‌داران میراث فرهنگی استان كرمانشاه در تماس با خبرنگار بخش میراث فرهنگی، از حفاری روی تپه «گاكیه» متعلق به دوران پیش از تاریخ، با بیل مكانیكی خبر دادند. برای اطلاع از صحت این موضوع، خبرنگار و عكاس ایسنا به تپه گاكیه رفتند و عمق فاجعه را به چشم دیدند.
سارقانی كه گویا حوصله كندوكاو نداشتند، با بیل مكانیكی به‌سراغ این تپه تاریخی رفته و در چند نقطه آن، حفاری كرده بودند.
این حفاری‌ها كه آثار چنگ‌های بیل مكانیكی به‌وضوح در آنها دیده می‌شد، در یك نقطه به عمق حدود شش متر، در نقطه دیگر به عمق چهار متر، در مكانی دیگر به عمق حدود سه متر و حتا در یك نقطه كه گویا با بیل و كلنگ دستی نیز انجام شده بود، به عمق بیش از 10 متر می‌رسید.
علی رنجبر مسؤول شورای روستای گاكیه در نزدیكی تپه تاریخی گاكیه با تشریح آنچه بر سر این تپه آمده است، گفت: حدود دوهفته پیش، از این حادثه خبردار شدیم و به سرعت به تپه رفتیم و دیدیم، عده‌ای با بیل مكانیكی اقدام به حفاری در چند نقطه از این تپه تاریخی كرده‌اند.
وی كه كارت افتخاری حفاظت از میراث فرهنگی را برای تپه تاریخی گاكیه دارد، با اظهار تأسف عمیق از واقعه رخ‌داده، بیان كرد: پس از دیدن این اتفاق، موضوع را بلافاصله به اداره كل میراث فرهنگی استان و پاسگاه انتظامی منطقه اطلاع دادیم.
رنجبر افزود: متأسفانه در سال‌های گذشته، این تپه تاریخی از گزند و یورش قاچاقچیان اشیای عتیقه در امان نبوده است.
دوماه پیش نیز گزارش مشابهی را از حفاری و یورشی كه قاچاقچیان اشیای عتیقه به تپه «شادمان» برده بودند، منتشر كرد.
در طول سال‌های گذشته، چشم طمع قاچاقچیان اشیای عتیقه به تپه شادمان بوده است و آنها از هر فرصتی برای دست‌برد زدن به این تپه استفاده كرده‌اند.
چوب درازی یكی از مردم روستای شادمان كه كارت عضویت افتخاری میراث فرهنگی را برای حفاظت از تپه شادمان داشت درباره فعالیت قاچاقچیان اشیای عتیقه در این تپه تاریخی،گفت: حدود چند سال پیش در فصل زمستان، افرادی ناشناس اقدام به حفاری روی این تپه كردند كه عمق آن به بیش از 25 متر می‌رسید. این افراد ناشناس چند روز مشغول حفاری روی تپه بودند و از آن‌جا كه فصل زمستان و هوا نامساعد بود، ما نتوانستیم به تپه سر بزنیم و از آنها دلیل حفاری را جویا شویم و درباره این‌كه این افراد چه كسانی بودند یا در این اقدام توانستند، شیء پیدا كنند یا خیر، نتوانستیم اطلاعی كسب كنیم.
هم‌چنین رئیس شورای روستای شادمان درباره این حفاری اظهار داشت: حدود چند سال پیش، شبانه چند نفر اقدام به حفاری روی تپه شادمان كردند. حفاری آنها شاید حدود 20 روز طول كشید؛ اما از این‌كه آنها در این مدت به گنجینه‌ای رسیدند یا خیر، مطلع نیستیم.
این یك واقعیت است كه كرمانشاه، استان گنجینه‌های مدفون‌شده است. گنجینه‌هایی كه هریك از آنها فقط یك رسالت را برعهده دارند و آن این‌كه باستان‌شناسان با بررسی‌های خود از رازهای تاریخی این دیار پرده بردارند تا در راستای شناخت هرچه بیش‌تر تاریخ، فرهنگ و تمدن این سرزمین گامی برداشته شود؛ اما متأسفانه كشف و سرقت اشیای عتیقه توسط افراد سودجو، مانع از تحقق این هدف می‌شود و در جهتی خلاف آنچه انتظار می‌رود، با فروش، قاچاق و حتی تخریب این داشته‌های گران‌قدر، رمزگشایی آنها برای همیشه به آرزویی عبث تبدیل می‌شود.

  • تذکر مهم : برای آشنایی با اسرار گنج یابی و آموزش دفینه یابی به کتاب های (پکیچ آموزش گنج یابی در ایران،  چشم طلایی ، اسرار کاوش ، میراث زرین و به ویژه پکیچ آموزش گنج یابی در ایران) در فروشگاهی که لینک و بنرش در داخل وبلاگ وجود دارد، مراجعه کنید...

    

   مجموعه کامل آموزش گنج یابی در ایران (پکیچ زیرخاکی و گنج مشک آبادی)‎ کاملترین و تنها اثر منحصر به فرد است که تمام منابع موثق آموزشی و کاربردی را یکجا دارد. کاملترین منبع تمام منابع گنج یابی است.
ارسال توسط ایرانیکان
غارت عتیقه و گنج شهربابک


غارتگران میراث تاریخی با بیل مکانیکی محوطه تاریخی روستای مسینان در شهرستان شهربابک را مورد هجمه قرار دادند.
پارسیان (شاپرزفا)
به گزارش مهر در کرمان، شهرستان شهربابک یکی از مناطق تاریخی استان کرمان است که تاکنون ... کمتر مورد توجه قرار گرفته است اما گویی طی روزهای اخیر این منطقه مورد توجه غارتگران میراث تاریخی قرار گرفته است و در منطقه مسینان و در تپه های تاریخی این منطقه با استفاده از ماشین آلات سنگین از جمله بیل مکانیکی به جان این مناطق کهن افتاده اند.
در محل حفاریهای صورت گرفته هم اکنون جای چرخ های ماشین آلات سنگین مشاهده می شود و در چاله های کنده شده مقداری سفال شکسته وجود دارد.
فرماندار شهرستان شهربابک در این خصوص با تائید حفاریهای صورت گرفته در این منطقه تاریخی گفت: این حفاریهای به وسیله ماشین آلات سنگین از جمله بیل مکانیکی صورت گرفته است و جای رفت و آمد این ماشینها روی شنهای منطقه دیده می شود.
حمید افضلی خاطرنشان کرد: شهرستان شهربابک دارای چندین محوطه تاریخی است که تاکنون هیچ کاوشی در این مناطق صورت نگرفته است.
فرماندار شهربابک گفت: برای بررسی وضعیت به وجود آمده در این منطقه به همراه نماینده مردم شهربابک در مجلس شورای اسلامی طی روزهای اخیر بازدیدی از منطقه صورت گرفت و از نزدیک حفاریهای صورت گرفته مورد بررسی قرار گرفت.
افضلی گفت: عده ای سودجو به دلیل عدم وجود دستگاههای مرتبط در این مناطق دست به حفاریهای غیر مجاز می زنند و اگر اثر تاریخی هم در این مناطق یافت شود به دلیل استفاده از ماشین آلات سنگین تخریب می شود.
وی گفت: برای جلوگیری از ادامه این روند با مسئولان میراث فرهنگی در کرمان مذاکراتی صورت گرفته است و به زودی جلسه ای در این زمینه در شهربابک برگزار خواهد شد و یگان ویژه میراث فرهنگی نیز در شهربابک فعال می شود. 
وی با اشاره به وجود روستای 12 هزار ساله میمند در شهربابک و توجه ویژه گردشگران خارجی به این منطقه افزود: نمایندگی میراث فرهنگی در شهربابک اخیرا در منطقه فعال شده است و نیاز به توجه بیشتر دارد.
افضلی درخصوص حفاریها گفت: این حفاریها حداکثر طی دو روز اخیر روی داده است و اثر چرخهای ماشین آلات سنگین به وضوح قابل مشاهده است.
تلاشهای خبرگزاری مهر در خصوص گفتگو با یکی از مسئولان میراث فرهنگی کرمان در این خصوص نیز نتیجه نداد و با وجود اینکه صدا و سیمای کرمان صحنه هایی از این حفاریها را پخش کرده است و فرماندار و نماینده مردم شهربابک در مجلس شورای اسلامی نیز از این منطقه بازدید کرده اند، نماینده میراث فرهنگی در شهربابک از وقوع این حفارها ابراز بی اطلاعی کرد.

  • تذکر مهم : برای آشنایی با اسرار گنج یابی و آموزش دفینه یابی به کتاب های (پکیچ آموزش گنج یابی در ایران،  چشم طلایی ، اسرار کاوش ، میراث زرین و به ویژه پکیچ آموزش گنج یابی در ایران) در فروشگاهی که لینک و بنرش در داخل وبلاگ وجود دارد، مراجعه کنید...

    

   مجموعه کامل آموزش گنج یابی در ایران (پکیچ زیرخاکی و گنج مشک آبادی)‎ کاملترین و تنها اثر منحصر به فرد است که تمام منابع موثق آموزشی و کاربردی را یکجا دارد. کاملترین منبع تمام منابع گنج یابی است.
ارسال توسط ایرانیکان

عتیقه و گنج یابی در کرمان

دفینه . گنج .تپه باستانی. عتیقه .گنج بزرگ. گنج کرمان. دفینه کرمان. زیرخاکی. گنج یابی. دفینه یابی..


هم‌اکنون با استقرار 9 پایگاه یگان حفاظت در حوزه فرهنگی تاریخی جیرفت واقع در استان کرمان حفاری‌های غیرمجاز به صفر رسیده است.
پارسیان (شاپرزفا)
سرپرست پایگاه محوطه تاریخی جیرفت ضمن بیان این مطلب افزود: هم‌اکنون پایگاه‌های یگان حفاظتی در مناطق اسفندقه، سولقان، رابر، شهرقدیم، کنارصندل،‌ رودبار، قلعه گنج، کهنوج و پایگاه حفاظتی جیرفت استقرار یافته‌اند.
حسام عارفی با اشاره به شدت انجام حفاری‌های غیرمجاز در محوطه تاریخی جیرفت در سال 80 بیان داشت:در حال حاضر با استقرار 9 پایگاه حفاظتی در این منطقه حفاری های غیرمجاز به صفر رسیده است.
وی اضافه کرد: در طول سالهای دولت نهم و دهم پایگاه‌های نیروی انتظامی و یگان بسیج برای حفاظت از محوطه تاریخی جیرفت مستقر بودند اما هم‌اکنون پایگاه‌های یگان حفاظتی میراث فرهنگی کشور نیز در این منطقه مستقر شده‌اند.
ارسال توسط ایرانیکان

حراج اشیای تاریخی و عتیقه
مدیر كل موزه‌ها و اموال منقول سازمان میراث فرهنگی و گردشگری جزئیات راه‌اندازی مركز خرید و فروش اشیای فرهنگی و تاریخی مجاز در كشور را تشریح كرد.
پارسیان (شاپرزفا)
ام‌البنین نعمت گرگانی درباره جزئیات راه‌اندازی مركز خرید و فروش اشیای فرهنگی تاریخی در كشور اظهار داشت: طبق برنامه‌ریزی‌هایی كه صورت گرفته است قرار است این مركز در گام اول در یكی از مناطق آزاد كشور راه‌اندازی شود كه احتمالاً در منطقه آزاد كیش خواهد بود.
وی در ادامه  با بیان اینكه مردم می‌توانند برای فروش اشیای تاریخی خود به این مركز مراجعه داشته باشند، افزود: تشكیل این مركز خرید و فروش باعث می‌شود اموال فرهنگی تاریخی مجاز به جای اینكه از كشور خارج شوند در داخل كشور به فروش برسند. معمولاً اشیای فرهنگی تاریخی به صورت غیرقانونی از كشور خارج می‌شوند و ممكن است دارندگان آنها نیز برای خروج این اشیا مبادرت كنند اما چنانچه مكانیسمی داشته باشیم كه در داخل كشور بتوانیم خرید و فروش این اشیا را مدیریت كنیم طبیعتاً از خروج آنها نیز جلوگیری خواهیم كرد.
مدیر كل موزه‌ها و اموال منقول سازمان میراث فرهنگی و گردشگری ادامه داد: در واقع با راه‌اندازی مركز خرید و فروش اشیای تاریخی، بازاری را كه در كشورهای حاشیه خلیج فارس در این زمینه وجود دارد به داخل كشور می‌كشانیم.

ارسال آیین‌نامه راه‌اندازی مركز خرید و فروش اشیای تاریخی به دولت

گرگانی با بیان اینكه برای راه‌اندازی این مركز باید ساز و كارهای قانونی فراهم می‌شد، گفت: پیش از این آیین‌نامه‌ای تخت عنوان حمایت از مالكان و فروشندگان اموال فرهنگی و تاریخی مجاز به تصویب هیئت وزیران رسیده بود اما سازمان میراث فرهنگی موظف بود آیین‌نامه تكمیلی برای آن تهیه كند و مجدداً به هیئت دولت ارسال كند كه در حال حاضر این آیین‌نامه تهیه شده و به دولت نیز ارائه شده است.
وی ادامه داد: به محض اینكه این آیین‌نامه به تصویب هیئت دولت برسد اقدامات اجرایی برای راه‌اندازی این مركز انجام خواهد شد.
مدیر كل موزه‌ها و اموال منقول سازمان میراث فرهنگی و گردشگری با بیان اینكه در حال حاضر نخستین گام برای راه‌اندازی مركز خرید و فروش اشیاء فرهنگی تاریخی مجاز برداشته شده است، اظهار داشت: مدیریت و امور اجرایی این مركز را به بخش خصوصی واگذار خواهیم كرد اما سازمان میراث فرهنگی به عنوان ناظر بر عملكرد آنها نظارت خواهد داشت.

كیش؛ گزینه پیشنهادی برای راه‌اندازی مركز خرید و فروش اشیای تاریخی

گرگانی با اشاره به اینكه گزینه اول برای محل برپایی این مركز خرید و فروش منطقه آزاد كیش است، گفت: اگر این مركز خرید و فروش در مناطق آزاد كشور باشد بسیاری از گردشگران نیز از سایر كشورها امكان خرید اشیای تاریخی مجاز را خواهند داشت.
وی در پاسخ به اینكه آیا با راه‌اندازی این مركز امكان خروج بسیاری از اموال تاریخی ایران به سایر كشورها بوجود نخواهد آمد؟ گفت:‌ اموال فرهنگی تاریخی به دو دسته مجاز و غیرمجاز تبدیل می‌شوند كه در واقع اشیای مجاز، خرید و فروش آنها در بین مردم هیچ‌گونه اشكالی ندارد و عموماً از طریق توارث از نسلی به نسل دیگر منتقل می‌شوند اما امكان خروج از كشور برای آنها وجود ندارد. در مقابل اشیای غیرمجاز نیز كه عمدتاً زیرخاكی هستند حتی در داخل كشور امكان فروش آنها وجود ندارد در نتیجه گردشگران خارجی حتی اگر در این مركز خرید اقدام به خرید یك شیء تاریخی كنند و آن را از كشور خارج نمایند در واقع شیء تاریخی مجاز را از كشور خارج كرده‌اند.

تعیین قیمت پایه برای اشیای فرهنگی تاریخی

مدیر كل موزه‌ها و اموال منقول سازمان میراث فرهنگی و گردشگری ادامه داد: آثار تاریخی مجاز به خرید و فروش، حتی آثار معاصر هم می‌توانند باشند كه مشكلی برای خروج از كشور ندارند و برای گردشگران خارجی قابل فروش خواهند بود.
گرگانی درباره وضعیت قیمت‌گذاری اشیای فرهنگی تاریخی در این مركز خرید نیز اظهار داشت: كارشناس و متخصصی در این مركز برای قیمت‌گذاری حضور خواهد داشت و در واقع همانند حراجی‌های بزرگ دنیا قیمت پایه برای اشیا تعیین خواهد شد.

  • تذکر مهم : برای آشنایی با اسرار گنج یابی و آموزش دفینه یابی به کتاب های (پکیچ آموزش گنج یابی در ایران،  چشم طلایی ، اسرار کاوش ، میراث زرین و به ویژه پکیچ آموزش گنج یابی در ایران) در فروشگاهی که لینک و بنرش در داخل وبلاگ وجود دارد، مراجعه کنید...

    

   مجموعه کامل آموزش گنج یابی در ایران (پکیچ زیرخاکی و گنج مشک آبادی)‎ کاملترین و تنها اثر منحصر به فرد است که تمام منابع موثق آموزشی و کاربردی را یکجا دارد. کاملترین منبع تمام منابع گنج یابی است.
ارسال توسط ایرانیکان
خرید گنج یاب، طلایاب و فلزیاب برای عتیقه یابی
خرید. دستگاه .گنج . فلزیاب.گنج یابی . فلزیابی. ردیاب .دستگاه فلزیاب. گنج یاب
 

 قبل از خرید هر نوع فلزیاب، معدن یاب، حفره یاب و غیره به نکات زیر توجه داشته باشید.

الف: هرگز بدون اطلاع و آگاهی از فروشنده هایی که جا و مکان مشخصی ندارند، اقدام به خرید یا واریز مبلغی به حساب آن ها جداًً خودداری فرمایید.

ب: مراقب باشید سیستم های که هیچ گونه ربطی به فلزیاب ندارند، با تبلیغ دروغین به شما نفروشند و به عنوان مثال چند نمونه از آن ها را به شما معرفی می نماییم.

دستگاه های ژئوفیزیک که این سیستم ها را به نام فلزیاب های تصویری تا عمق ۱۵ الی ۲۰ متر معرفی می نمایند، که این سیستم ها فقط جهت شناسایی رگه های زمین و گسل ها مورد استفاده قرار می گیرد که متاسفانه بعضی از افراد سودجو این سیستم ها را به قیمت خیلی بالا بفروش می رسانند. 

دوربین های حرارتی و دید در شب را به نام فلزیاب تصویری معرفی می نمایند که این سیستم ها نیز هیچ گونه ربطی به فلزیاب نداشته و فقط جهت موارد خاص مورد استفاده قرار می گیرد. 

دستگاه های زنده یاب لیزری را نیز به نام فلزیاب تصویری واقعی تا شعاع ۲ کیلومتر با تبلیغ دروغین بفروش می رسانند، که این سیستم ها نیز هیچ گونه ربطی به فلزیاب نداشته و فقط جهت پیدا کردن افراد زنده به هنگام زلزله در زیر آوار می باشد.

  • تذکر مهم : برای آشنایی با اسرار گنج یابی و آموزش دفینه یابی به کتاب های (پکیچ آموزش گنج یابی در ایران،  چشم طلایی ، اسرار کاوش ، میراث زرین و به ویژه پکیچ آموزش گنج یابی در ایران) در فروشگاهی که لینک و بنرش در داخل وبلاگ وجود دارد، مراجعه کنید...

    

   مجموعه کامل آموزش گنج یابی در ایران (پکیچ زیرخاکی و گنج مشک آبادی)‎ کاملترین و تنها اثر منحصر به فرد است که تمام منابع موثق آموزشی و کاربردی را یکجا دارد. کاملترین منبع تمام منابع گنج یابی است.
ارسال توسط ایرانیکان

سکه های باستانی عتیقه و گنج  ماندگار

سکه شناسی قسمت سوم :

سكه های اشكانی : 

به طور كلی اسناد و مدارك زمان اشكانی بسیار اندك است . سكه های سلاطین اولیه اشكانی تنها معرف نام و لقب پادشاه است . همین امر تطبیق سكه های دوران اشكانی را دچار اشكال كرده است . از اوایل قرن اول قبل از میلاد نام شخص در روی سكه ها نقش گردید و از سال 137 قبل از میلاد سكه ها را با قید تاریخ كه مبدأ آن سال 1312 قبل از میلاد یعنی تأسیس سلسلة سلوكیها بود ضرب می كردند . از زمان سلطنت بلاش اول (57 ـ 51) م بتدریج برای نوشتن روی سكه ها از الفبای آرامی به جای یونانی استفاده كردند . 

اساس پول دولت پارت بر نقره بوده است كه تقلیدی از پول سلوكیان شمرده می شود ولی از قرن دوم پیش از میلاد ایشان مبنای مستقلی برای پول خود ایجاد كردند ولی از لحاظ تسهیل تجارت و داد و ستد و خویش با روم ، پول خود را از حیث وزن با دینار روحی برابر ساختند . در آن زمان تاریخ سكه های پادشاهان پارت از مبدأ عهد سلوكیان احتساب شده و نوشته های آنها به یونانی بوده است . در قرن اول میلادی نوشته های پارتی (آرامی) بر سكه های پارتی پدید آمد و در عین حال جنس فلز سكه ها به بدی گرائید و از وزن آنها كاسته شد . برخی پادشاهیهای كوچك و تابع نیز به نام خود سكه ضرب می كردند .


« در روزهای خیزش پارتیان در سال 238 ق . م پولی كه در بخش شمالی ایران در گردش بود ، همانند پول بقیة امپراتوری سلوكی بود . اما سكه خانه های باكتریا و هكاتوم پولیس رفته رفته ترجیح می دادند كه در ناحیة آنها دراخم رواج یابد ، در صورتی كه میان پادشاهیهای انتیوخوس یكم و سوم در اكباتان سكه ای با این جنس و واحد ضرب نمی كردند و در عوض بر زدن سكه های چهار عرضی بیشتر تأكید می رفته است . وزن استانده ای كه برای سكه ها در نظر می گرفتند برگرفته از نظام آتیك بود چنانچه در سدة سوم پیش از میلاد وزن دراخمها به حدود 4 گرم رسید . نقش رسمی روی این سكه های سلوكی تصویر بر پادشاه بود كه پشت سكه نیمرخ چپ آپالون را نشان می دهد كه بر قبة سپر نشسته و كمانی در دست دارد . بیشترین سكه های پارتی كه اكنون موجود است از گنجینه ای در دورة اترك كه در باختر بجنورد قرار دارد بدست آمده است . فرسوده ترین سكه ها و بنابراین نخستین گروه از سكه های پارتی نیم رخ راست سری بدون ریش را روی سكه نشان می دهد كه با شلقی بر آن نهاده است و بر پشت آن طرف چپ تیراندازی در جامعة مهرانشینان نقش گردیده كه بر پایه ای نشسته و كمانی بدست گرفته است . طرح و ساختمان این سكه ها (پارتی) از سرمشق هلینستی كان و بیش پیروی می كند » . مهرداد اول : 

بعد از شكست آنتیوخوس در مغنسیا حدود 190 ق . م زنجیرهایی كه یونانیان بر دست و پای پارت بسته بودند سست شد و امكان به گردش درآمدن پولی مستقل برای پارت فراهم شد . مهرداد یكم كه در حدود سال 171 ق . م بر تخت نشست عامل اصلی گسترش سیاسی پارت بود . سكه های این پادشاه در درجة اول تصویر چهره ای بدون ریش كه با شلقی بر سر دارد نقش شده كه تقلیدی از سكه های سابق است ، اما بعدها نیم تنه ای با آرایش مشابه جانشین آن می شود . و در پشت سكه تیراندازی بر سپرآپولون نشسته نه بر روی چهار پایه.اكباتان در سال 148 ق . م بدست اشكانیان افتاد ، اما همینكه سكه خانة با اهمیت این شهر به دست مهرداد افتاد از تسهیلات آن بهره مند گردید . شمار زیادی سكة برنزی ضرب گردید . سرانجام سال 140 ق . م نیروهای پارتی بین النهرین را با شهر معروف آن سلوكیة كران دجله به تصرف درآوردند . در اینجا نیز سكه های مهرداد مستقیماً از سكه های پادشاهانی كه به تازگی بیرون رانده شده بودند تقلید می كنند . فرهاد دوم : 

نخستین سكه های فرهاد دوم پسر جوان مهرداد ظاهراً در سكه خانه شوش در الومایی زده شد . چهار دراخمیها بالاخص (با طرح آپولون كه بر قبة سبز نشسته بر پشت سكه) دقیقاً از سبك سكه های كمنسكیرس پادشاه محلی پیروی می كنند . بخش عمده سكه های فرهاد ، دراخما ، سكه های سیمین و برنزی هستند كه در ایران زده می شدند . تصویر روی سكه تنها ریش كوتاهی دارد و تیرانداز پشت آن دارای نوشته « شاه بزرگ ارشك ، پدر خدا است كه لقب اخیر به رساندن مهرداد به مرتبة خدایی اشاره دارد » . یك نوآوری حضور نام سكه خانه ها بر پشت سكه هاست . سكه خانه اصلی اكباتان بی گمان در پیروی از رسم سلوكیان از این نشانه ها چشم پوشیده یك دراخم كه شاید در این شهر ضرب گردید . دوست دار پدر را جانشین پدر خدا می كند . مقران 13 ق . م انتیوخوس هفتم به بین النهرین تاخت ، اما سرانجام شكست یافت و در سلوكیه سكه هایی كه ویژگی سبك یونانی را داشتند به افتخار پیروزی فرهاد ضرب گردید . فرهاد دوم در جنگ با صحرانشینان كشته شد . هوسپا یوسین پادشاه خاراسن از گرفتاری اشكانیان در مرزهای خاوری استفاده كرد و به بین النهرین تاخت ، اولیایی سكه خانة سلوكیه كه سرگردان بودند ، كه چه كسی را به رسمیت بشناسد ، سكه هایی با تصویر مهرداد یكم ضرب كردند ، كه مدتها پیش در گذشته بود و بدین وسیله وقت كشی می كردند . مهرداد دوم : 

مهرداد دوم فردی ممتاز و لایق و مدبر بود . او كه لقب كبیر دارد ، خود را بر روی سكه هایش به یونانی تئوپاتور (پدرخدا) می نامد ، این پادشاه با وجود برخورد با مشكلات فراوان و وضع آشفته ای كه شاهنشاهی پارت داشت . توانست از لحاظ مختلف از حمله سركوبی قبایل و مغلوب ساختن سكاها و انعقاد معاهده با امپراتور چین و سامان دادن به وضع ارمنستان و به اطاعت واداشتن فرمانروایان یونانی باختر ایران را تبدیل به یك قدرت بزرگ جهانی می كند .سكه های مهرداد دوم : 

از مهرداد دوم سكه های متنوعی باقی مانده است كه از لحاظ تزئینات و نوع تاج با هم تفاوت دارند . در یكی موهای سر او لوله شده و از روی پیشای شروع و پشت سر ختم گردیده است . و به جای تاج نوار ساده ای به سر بسته كه در پشت سرآویزان است . در نوع دوم موها به زیر تاجی گرد كه با دو زبانه گوشها را پوشانیده ، قرار گرفته است ، و تاج از سه ردیف مروارید و گلی به طرح ستاره تزئین شده است . بر روی سكة مهرداد القاب مختلفی مانند اپی فانوس (نامی) اورگت (نیكوكار) و دكایو (دادگر) به كار رفته است . همچنین بر روی بعضی از درهم ها به جای كلمة شاه ، شاهنشاه به كار رفته است . 

بر مسكوكات اشكانی علامت شهری كه سكه زده شده ، مشخص است ، از این طریق می توان فهمید چه شهرهایی ضرابخانه داشته اند . بر سكه های پراتی علاوه بر زمان و خط یونانی ، ندرتاً حروف آرامی هم مشاهده می شود . 

نوشته های یونانی روی سكه ها در اوایل حكومت پارت خوب است ولی از اواسط آن و اواخر این حكومت نوشته ها ضراب می شود . علت آن است كه چون ضرابخانه های جدید زده شد كه استادان آنها غیریونانی بودند ، چون زبان یونانی را بلد نبودند ، از سكه های یونانی تقلید كردند ، با بهتر است گفته شود نوشته های آنها را تقلید می كردند . محققین این نوع سكه ها را مسكوكات شده اند بربری می گویند . 

سكه هایی كه از مهرداد دوم باقی مانده او را دارای چشمهایی درشت ، بینی بزرگ روحی و كلاه مروارید دوخته با نیم تاجی به صورت اشعة خورشید بر سر دارد . لقب او بر روی سكه هایش « تئوپاتور » یعنی پسر خدا و « نیكاتور » یعنی فاتح آمده است .سنتروك : 

سنتروك در سن 80 سالگی به پادشاهی رسید و گمان می رود وی برادر اشك ششم مهرداد اول باشد . بر روی سكه ها تصویر وی با ریش پر و سبیل بلند و قیافه ای نجیب مشاهده می شود . تاج وی كلاهی است مدور كه از سه ردیف با مروارید تزئین شده بود . و در وسط آن قطعه جواهر به شكل ستاره نصب است . بر پشت سكه نقره است : شاه بزرگ ، دوستدار پدر .فرهاد سوم : 

از فرهاد سوم دو نوع سكه موجود است . نوع اول تصویر وی با تاجی ساده كه از نواری كه دور سر بسته شده و در پشت سر گره خورده است ، تشكیل یافته است . نوع دوم كه بسیار مجلل می باشد . تاج مدوری است كه زبانه ای روی گوش و زبانة دیگر پشت سر را پوشانده است . دور و لبة تاج از مروارید تزئین گردیده و شعله های آن از قسمت مرور ساطع است و در وسط تاج قطعه ای از گوهر گرانبها به شكل شعله نصب است . تصویر فرهاد و قیافة برازندة او با چشمان درشت و بینی كمی منحرف و سبیل و ریش پر نشان می دهد . بر گردن فرهاد سوم دو ردیف گردن بند قرار دارد و حاشیة قبا از در و گوهر تزئین یافته است . مهرداد سوم : 

فرهاد سوم با توطئه پیران خود ، مهرداد و اُرُدْ از سلطنت بر كنار و حتی بنا بر عقیده عده ای از مورخین فرزندان ناخلف او را مسموم كردند . در بین دو پدر كش جنگ درگرفت و مهرداد برادر بزرگتر بر تخت نشست . ولی به دلیل تندخویی و سخت گیری ، مورد نفرت قرار گرفت ، و بزرگان ارد را به شاهی برداشتند .

از مهرداد سوم سكه هایی به این شرح باقی مانده است . « روی سكه تصویر نیم رخ مهرداد كه به جای تاج ، نواری بر روی قسمتی از پیشانی قرار دارد و موی سر بسته و از پشت سر گره خورده و آویزان است . موهای مجعد روی گردن را گرفته و ریش مدور او نسبتاً كوتاه است . پشت سكه : اشك كمان به دست بر تخت نشسته و اطراف او نوشته القاب قرار دارد » .اُرُدْ اول : 

بعد از مهرداد سوم ، بزرگان اُرُد را به شاهی برداشتند ، دورة پادشاهی ارد یكی از مهمترین قسمتهای تاریخ پارت است . زیرا در این زمان است كه جنگ معروف حران به وقوع می پیوندد و شكست سهمگینی به دولت روم وارد می شود. هنگامی كه پاكر فرزند ارد در جنگ با رومیها كشته شد ، ارد فرند ارشدش به نام فرهاد را جانشین خود كرد ، و خود از سلطنت استعفا داد ، ولی بدست پسرش فرهاد خفه گردید و به قتل رسید ، همانطور كه خود قبلاً پدرش را كشته بود . سكه های ارد اول : 

روس سكه : « تصویر نیم رخ و نیم تنة ارد ، با چشمانی درشت و زیبا و بینی بلند ، سبیل و ریش پر و موهای مجعد كه گردن وی را پوشانیده است . تاج ارد به صورت نواری زرین و مخصط در پشت سر گره خورده تا پشت شانه آویزان شده است . گاهی در زمینة سكه ، هلال ماه یا ماه ستاره نقر است . پشت سكه : اشك كمان به دست بر تخت نشسته و دور نقش وی ، نوشته القاب ارد در هفت ردیف قرار دارد ».خصوصیات مسكوكات اشكانی : 

با توجه به اینكه پرداختن به تمام جزئیات مسكوكات شاهان اشكانی در این تحقیق نمی گنجد لذا به ذكر خلاصه ما بقی می پردازیم . به طور كلی مسكوكات اشكانی از نقره و مس بود . سكه های نقره بر دو نوع بود . 1 ـ دراخم كه آن اصلاً پول یونانی بود 2 ـ چهار دراخمی كه حدود 4 گرم و گاهی كمتر وزن داشته است.

این چهار دراخمی ها با دینار رومی برابری می كرد . كلیة سكه های اشكانی در قشنگی پست تر از سكه های ساسانی است . روی سكه ها صورت شاهان اشكانی است كه بر تخت نشسته و كمانی به دست گرفته و زن آن را كشیده اند . بعضی از سكه ها صورت ارباب انواع یونانی را داراست . در دورة اشكانی پایة پول ایران بر نقره بوده است .

بر سكه های اشكانی شكل زن بندرت پیدا می شود . نمونة آن سكه فرهاد پنجم است كه صورت ماد و اورا داراست . معمولاً بر سكه سرشاه نقش شده ، اما سكه ای هم بدست آمده كه شاه را سوار بر اسب نشان می دهد . از سكه های پارتی چنین برمی آید كه آنها چیزهای زیادی را از یونانی ها و سلوكیان تقلید كرده اند .سكه های ساسانی : 

دولتهای هخامنشی ، اشكانی و ساسانی كه روی هم رفته بیش از هزار سال بر ایران حكومت كردند همگی به ضرب سكه پرداختند . ولی سكه های ساسانی دارای اهمیت بیشتری است . زیرا منابع گرانبهایی از حیات اجتماعی و اقتصادی و سیاسی آن دوران ارائه می دهد . پیروزیهای مهمی كه شاهپور اول در مقابله با رومیها داشت ، در تاریخ آن زمان و اوضاع آن زمان دارای اهمیت فراوان بود . به طوری كه شاهپور اول دستور داد نقش آنها را بر روی صخره ها كنده كاری نموده ، ولی این رویدادها بر روی سكه ها نقش بسته نشده علت آن این است كه سكه برای ساسانیان عمدتاً یك وسیله اقتصادی بود . نوع سكه های ساسانی : 

ظاهراً مسكوكات عهد ساسانی دو نوع بوده است . یك نوع آنها از طلا ضرب می شد ، و دیگری از نقره . مسكوكات طلا كه دینار گفته می شد ، بندرت به دست می افتد . پادشاهان اولیة ساسانی نوعی سكة طلا داشته اند كه از حیث وزن ، با سكة امپراتوران روم به نام (اوری) Aurrei مساوی بوده است . علاوه بر اینها سكه هایی طلایی از آن زمان به دست آمده از حیث وزن با هم تفاوت دارند . درهم نقره را تقریباً همیشه به یك وزن ضرب می كرده اند . سنگینی این درهمها بین 65/3 تا 94/3 گرم است . سكه های كوچك نقره هم ضرب می كرده اند از اینقدر دیوبول diobole (معادل نیم درهم) و اوبول یا دانگ معادل درهم و همیوبول معادل درهم . سكه های مسی هم در آن زمان ضرب می شده كوچكترین پولی كه اسم آن از زمان ساسانیان به ما رسیده است . پیشیز است .نوشته های روی سكه ها : 

نوشته های روی سكه های ساسانی به خط پهلوی ساسانی (فارسی میانه) است . و در بعضی نوشته های رمزی مورد استفاده قرار گرفته است . بر روی سكه هموراه نام و لقب پادشاه ضرب می گردید . اما بعد از پادشاهی بهرام چهارم نوشته های پشت سكه تغییر كرده و محل ضرب سكه و به دست دادن سال پادشاهی است . البته سكه هایی مع در موارد خاص ضرب می شدند نوشته های ویژه ای داشتند . نوع نوشته ها تا روزگار بهرام گور (پنجم) یكسان است . 

« مزدا پرست ، خدایگان ، شاهنشاه ایران كه از نسل یزدان است » از پادشاهی هرمز یكم تا پادشاهی شاهپور سوم گهگاه عبارت «وانیران» نیز وارد آن عبارات می شود . 

پشت سكه عموماً شكل آتشدانی است كه در وسط دو نفر قرار گرفته است . پشت سكه های شاهان معلی فارسی در زمان سلوكی ها و اوایل پارتها نیز شكل آتشدانی بوده است .

در روی سكه های ساسانی ، نام شهرهایی كه سكه در آنجا زده شده با علامت اقتصادی مشخص گردیده است . مثلاً « ست » علامت شهر استخر ـ رام : علامت شهر رامهرمز ـ دا : داراب گرد و غیره . سكه های ساسانی در زمان خسرو اول به حد اعلای بزرگی رسیده بود .

سكه خانه ها : 

از همان آغاز حكومت ساسانی ، حكومت مركزی در كار سكه زنی نظارت دقیقی می كرده است . در آنجا حكومت ساسانی سه سكه خانه بیشتر نبوده است . ولی در زمان شاپور دوم و با سفرهای جنگی او سكه خانه های جنگ نیز بوجود آمدند . كه یكی از آنها در افغانستان كنونی بود . ساسانیان هنگامی كه به قدرت رسیدند همة سكه های نواحی نیمه مستقل را كه از دورة اشكانی مانده بود از گردش خارج كردند . اما با فتح موقتی سرزمین كوشان در زمان شاهپور دوم و جانشینان او ناگزیر شدند كه با پول بیگانه خود را سازش دهند و آن را بپذیرند .شرح سكه های اردشیر اول : 

« نوع اول : اردشیر از روبرو تصویر شده ، اطراف كلاه او « مروارید » دوزی است و هلال و ستاره ای بر آن دیده می شود . نوع دوم : نیمرخ راست اردشیر با كلاه معروف اشكانی تصویر شده است . در انتهای كلاه دو ردیف مروارید دوزی دیده می شود . كه فاصلة میان آن دو ردیف نیز مروارید دوزی است ، موی سر در زیر پوشش كلاه كه آن نیز مروارید دوزی است پنهان شده است ؛ از كلاه نواری بنام « نوار اشهره وند » آویخته است ، گرد تصویر چنبری نقطه چین ضرب شده است » .شاهپور اول : 

« تصویر نیم رخ شاپور با افسر شهریاری كنگره دار كه گوئی بر بالای آن نصب شده است . از گوی و انتهای افسر شهریاری رو به بالا دیده می شود » پشت سكه : « آتشگاه كه پایه آن ستونی است بلند ، بر پایه ، آتشدان نهاده شده است . مجموعة آتشگاه از چند قطعه راست گوشه تشكیل شده است در دو سوی آتشگاه دو تصویر با افسر كنگره دارد دیده می شود كه از كمرشان شمشیری آویخته است و نیزه ای بدست دارند » .خصوصیات كلی سكه های ساسانی : 

مسكوكات ساسانیان از طلا ، نقره ، مس و برنج است . سكه های طلای ساسانی در زمان شاپور اول و دوم موافقتی با سكه های طلای رومی داشتند . ولی بعدها وزن سكه های طلا مختلف شد . سكه های نقرة ساسانی همان درخم است ، ولی از تحقیقات محققین چنین ب می آید كه در آن زمان درخم استعمال نمی شد . سكة نقره را زوز یا زوزون می گفتند یا كرشه هم گفته می شد . سكة نقره نزدیك به یك متقال وزن داشت . به احتمال فراوان پول مسی را معا می گفتند (معا یك لغت سامی است ) . بعضی از سكه های ساسانی دارای خط آرامی است . ولی اكثریت با خط و زبان پهلوی ساسانی نوشته می شدند . 

لوكونین عقیده دارد كه ساسانیان سكه های خود را بر روی سه فلز طلا ، نقره و برنز ضرب می كردند . یكی از ویژگیهای سكه های ساسانی تصویرهای یكسان بر رویه و پشت سكه ها بود كه در آنها تصویر نیم تنة شاهنشاه در سمت راست نقش می شد . گاه در سكه های ساسانی نقش شاه و جانشین او یا تصویر سه گانة شاهنشاه بانوی بانوان و جانشین شاه نقش می گیرد .

باید دانست كه سكه های پهلوی ساسانی برای فهم تاریخ ساسانیان دارای اهمیت زیادی است . بزرگترین مجموعة سكه های ساسانی در موزة بریتانیاست . چون تاج هر یك از شاهان ساسانی شكل خاصی است . می توان سكه های آنها را تشخیص داد . مثل : اردشیر كه ابتدا مروارید نشان بود ولی شكل آن تغییر كرده و به صورت گویی كه شاید علامت كرة زمین یا خورشید باشد درآمد . تاج شاهپور اول كنگره دار بود و شباهت به تاجهای سلاطین هخامنشی داشته است ، و نیز بر روی آن گویی نصب شده و مرصح به جواهر بوده است . تاج شاهپور دوم نیز كنگره دار بوده كه گویی منسوجی بر فراز آن است ، و از اطراف دارای نوارهای مواج است . شكل این تاج از شاپور اول تقلید شده و تفاوتی كه با آن دارد از حیث قوسهای كوچكی است كه بر فراز لبة تحتانی تاج دیده می شود .

لازم به ذكر است زمانی كه ایرانیان در زمان شاهپور دوم و جانشینانش بر سرزمین كوشان غلبه كردند ، لقب « گوشانشاهان » یا « شاه بزرگ » كوشانیان داشتند . این موارد از سكه هایی كه در زمان شاهپور دوم بدست آمده است ، مشخص می شود .

سخن آخر : 

بحث سكه و سكه شناسی بحث بسیار گسترده ای است كه بدون شك شناسایی این سكه ها ، با توجه به اینكه از منابع مهم و اصلی به شمار می روند ، می تواند به سیر پیدایش تمدنها و چگونگی سقوط آنها ، نوع آداب و رسوم و بسیاری مسائل دیگر را بر ما روشن سازد . با شناسایی سكه ها می توان ، نقاط كور و تاریك بحثهایی تاریخی و جاهایی كه اسناد آنها موجود نیست را روشن كرد و به حقایق موردنظر دست رسی پیدا نمود . اگر باستان شناسان و متخصصان كشورمان با حفاری در جاهایی كه نیاز به حفاری دارد بتوانند با پیدا كردن سكه هایی كه هنوز در زیر خاك قرار دارند همت گمارند ، می توانند كمك فراوانی به تاریخ این كشور و جهان نموده و عظمت ایران را در گذشته بیش از پیش نمایان كنند . جای جای این كشور كهن سال آثار گذشتگان ما وجود دارد . كه روزگاری در جهان حرف اول را می زدند و اكنون فقط آثار آن باقی است . ما نیز به داشتن چنین اجدادی افتخار می كنیم و با سعی و تلاش و فرهنگ سازی سعی در حفظ آثار قدیمی این كشور و جلوگیری از به تاراج رفتن این سرمایه ملی خواهیم كرد ، و این مهم جز با همیاری تمامی ایران دوستان میسر نخواهد بود.

  • تذکر مهم : برای آشنایی با اسرار گنج یابی و آموزش دفینه یابی به کتاب های (پکیچ آموزش گنج یابی در ایران،  چشم طلایی ، اسرار کاوش ، میراث زرین و به ویژه پکیچ آموزش گنج یابی در ایران) در فروشگاهی که لینک و بنرش در داخل وبلاگ وجود دارد، مراجعه کنید...

    

   مجموعه کامل آموزش گنج یابی در ایران (پکیچ زیرخاکی و گنج مشک آبادی)‎ کاملترین و تنها اثر منحصر به فرد است که تمام منابع موثق آموزشی و کاربردی را یکجا دارد. کاملترین منبع تمام منابع گنج یابی است.
ارسال توسط ایرانیکان
سکه گنج و دفینه، سکه های عتیقه
قسمت دوم سکه شناسی باستان
 
اوضاع اقتصادی و واحد پول در بابل : 

تسلط ایرانیان در بابل امور بازرگانی بابلیان را از جریان عادی خارج ننمود ، منافع و نزول پول در حدود 20 درصد بود نقره واحد پول محسوب می شد و گاهی در مقابل طلا نیز معاملات انجام می گرفت اما مسكوك طلا معمول نگشته بود . مس مدتی جای نقره را گرفت ولی بعداً متروك گردید . 

 

پول كه ساده ترین روش و وسیلة مبادلة است اولین بار در لیدی بوجود آمد و در آغاز قطعه فلزی بود ، مخلوط از نقره و طلا ( 30 درصد این سكه ها نقره بود ) كه هر شهر علامت خود و یا تصاویر دیگری را بر آن نقش می كرد . شهرهای یونانی واسطه انتقال آن به یونان شدند . در نتیجه رواج پول ، رژیم سیاسی و اجتماعی كه از قرنها پیش در اژه معمول شده بود . متزلزل شد . و جای خود را به رژیم جدیدی داد . 

« كروزسی پادشاه لیدی دو نوع سكه طلا و یك نوع سكه نقره رواج داد . نوع اول طلای خالص : استاتر 17/8 گرم ـ نیم استاتر 08/4 گرم ـ استاتر 72/2 گرم ـ استاتر 36/1 گرم ـ 68/0 گرم ـ سكه های نقره : استاتر 89/10 گرم ـ نیم استاتر : 44/5 گرم ـ استاتر ( ترتیه ) : 63/3 گرم ـ استاتر ( هكته ) : 81/1 گرم ـ استاتر ( همی هكته ) : 90/0 گرم . بدین ترتیب یك استاتر نقره ده گرم و هشتاد و نه صدم گرم وزن داشت و ده سكه نقره به وزن 90/108 گرم با یك استاتر طلا به وزن 17/8 گرم مبادله می شد . با رعایت نسبت یك به سیزده » 

پارسیان (شاپرزفا)پارسیان (شاپرزفا)پارسیان (شاپرزفا)
داریوش اول : پارسیان (شاپرزفا)پارسیان (شاپرزفا)پارسیان (شاپرزفا)

در میان پادشاهان باستانی كمتر فرمانروایی را می یابیم كه مانند داریوش به این خوبی دریافته باشد كه كامیابی یك ملت باید بر بنیاد اقتصادی سالم گذاشته شود . داریوش می دانست كه ابتدا باید یك دستگاه منظم از وزنها و اندازه ها داشته باشد . یك نمونه رسمی از این اندازه ها ارش شاه است كه مانند خط كشی از سنگ آهن سیاه با اندازة 118 اینچ است و نام و عنوان داریوش روی آن اصل اعتبار آن را نشان می دهد . 

بعضی تصور كرده اند كه داریوش اولین كسی است كه نخستین سكه ها را در ایران رواج داد . داریوش بی آنكه سكه های سابق را از رواج اندازد ، پولی به اسم در یك در ایران رواج داد . این سكة طلا از سكة طلای كرزوس كه در لیدی زده می شد سنگین تر بود . مقارن با این سكه طلا پولی از نقره زدند كه به شكل یا سیكل معروف است . وزن سكة های نقره 6/5 بود ، بنابراین می توان استنباط كرد كه نسبت نقره به طلا در آن زمان یك به سیزده و ثلث بوده است . مسكوكات ذكر شده در ایران و ممالك تابعه رواج داشت و مالیات ها و حقوق ساخلوها و غیره با این سكه ها پرداخت می شد . ولی باید در نظر داشت كه دریك را كم سكه می زدند و در مجموع پول مسكوك در خزانه های ایران بیشتر از شمش بود . به همین جهت عدة دریك هایی كه تا زمان ما باقی مانده است كم است . 

ظاهراً ساتراپها مجاز بودند سكة نقره كم ارزش و مس برنند ، این نوع سكه ها غالباً در آسیای صغیر و فینیقیه زده می شد . ولی در سكه های مزبور در خارج از ایالت آنها حكم جنس را داشت . سكة طلا فقط همان دریك بودند كه فقط شاه می توانست ضرب كند ، روی سكه های هخامنشی تاریخ نیست اما از صورت شاهان می توان تاریخ آنها را تقریباًمعین كرد . حدس می زنند كه اولین سكة داریوش در سال 516 ق . م زده شده است . 

بر یك طرف دریكها صورت تیراندازی از پاریس است كه یك زانو را به زمین زده و زه كمان را می كشد . دو دریكی و نیم در یكی خیلی كم به دست آمده است . از نوشته های مورخین یونانی معلوم است كه طلا و نقره را در خزانة شاهان غالباً به صورت شمش حفظ می كردند و هر زمان كه لازم می شد ، شمش را به صورت مسكوك در می آورند .در دورة هخامنشی پایة پول بر طلا بود ، و خود دریك هم به معنای طلایی ( زریك ) است . از ضرابخانه های ایران اطلاعاتی در دست نیست ولی سكه های كم ارزش نقره در مستعمرات یونانی ، آسیای صغیر و فینیقیه زده می شد . 

داریوش نسبت به سكه ها و بدون غش بودن آنها بسیار حساس بود ، چنانچه هرودت می گوید : یكی از عواملی كه آریانه حاكم مصررا اعدام كرد این بود كه سكه ای از نقره زد كه كامل العیار بود ، اگر چه ولات حق زدن سكه نقره را داشتند ولی كامل العیار بودن سكه ها داریوش را خوش نیامد ، زیرا او می خواست كاری كرده باشد كه هیچ یك از سلاطین قبل از او نكرده باشند . 

داریوش علاقه داشت كه عیار پول طلا ( دریك ) و پول نقره شكل همیشه یك اندازه باشد و هیچ نقطه ای از امپراطوری ایران در پول طلا و نقره بیش از میزان مقرر غش نمی زدند . . به همین جهت پول ایران مرغوب ترین پول دنیای قدیم بود و مورد اعتماد تقریباً تمام كشورهای دنیای قدیم بود . حتی اگر داریوش متوجه می شد كه ضرابخانه ها كه زیر نظر ساتراپها كار می كردند بیش از اندازه در سكه ها غش زده اند ، به شدت برخورد می كرد ، نمونة آن والی باختر بود كه به شدت مورد مجازات قرار گرفت . 

« داریوش نوع سكه ها را برای جانشینان خود معین كرد . روی سكه شاه لاغر با ریش ، در حالت نیم دوان ، نیم خم شده است . او جامة شاهانه بر سرش كه كمی خم شده تاج جنگی است . در دست راستش نیزه ای با ته حكفت كه نوك آن پایین است . از روی شانة راستش چسبیده ؛ روی شانة چپش تركشی است ، و در دست چپش كمان زه داری است . به این سكه ها كه اغلب برای رشوه دادن به سیاستمندان یونانی به كار می رفت نام كمانگیر داده بودند . 

بعد ها در نوع دیگری از این سكه ها یك خنجر كوتاه آخته افزوده شد . مانند سكه های كهن تر لیدی ، پشت آنها فقط چهار گوش جای مهر را دارد ؛ سكه های سیمین فقط نشان جای ابزار مهر را دارد . از مقدار هنگفت فلزهای گرانبها كه همچو باج دریافت می شد ، فقط مقدار كمی را سكه می زدند ، و ماندة آن را به صورت شمش اندوخته می شد . 

به همین دلیل بهنگامی كه اسكندر خزانه های شوش را تصرف می كند با مقدار زیادی شمش روبرو می شود . در بین سكه های هخامنشی ، به سكه هایی بر می خوریم كه از لحاظ هنری ممتازند ، دریك روی سكه ها شاه سوار بر اسب و بر روی دیگر نقش كشتی نقر شده است . پس از داریوش كبیر بعضی از ممانك و ساتراپها ، البته به ندرت اجازه یافتند كه جداگانه سكه ضرب كنند ، روی سكه به خط و زبان آن منطقه ای بود كه سكه را در آنجا ضرب می كردند . اما بیشتر به خط آرامی بود . زیرا خط میخی مخصوص كتیبه ها بود و برروی سكه به كار نمی رفت . 

در این دوره تهیه و به كار اندازی سكه در معاملات نه تنها در امور بازرگانی داخلی و خارجی تسهیلاتی فراهم كرد . بلكه به توسعه بانكها كه به تدریج رونق می گرفتند نیز كمك مؤثری كرد . در اواخر عهد هخامنشی دو دریكی نیز ضرب می شد . بر روی سكه های داریوش نقش یك كماندار پارسی كه همان پادشاه بود حك می شد . از آن پس یونانیها به دریك نام عمومی كماندار را دادند . چنانچه اژه زیلاس فرمانده اسپارت گفت كه مراده هزار كماندار پارسی بیرون می كنند كه منظور كمانداران بود كه روی سكه های طلا نقش بسته بودند . سكه های نقره داریوش شِكِل بود و یونانیها آن را در خم نا م نهادند . 

در زمان خشایارشا دو سوم مزد را جنس و یك سوم را با سكه پرداخت می كردند و بدین ترتیب پس از تقریباً نیم قرن از ضرب اولین سكه ، پول توانست جای خود را در معاملات گوناگون باز كند . 

همواره بر اثر ورود مسكوكات ، تجارت داخلی شاید سریعتر از تجارت خارجی توسعه می یافت . همچنین سكه ، فعالیت بانكها را توسعه داد . شاهنشاهی هخامنشی برای بانكها امكاناتی بوجود آورد كه تا آن زمان سابقه نداشت . در زمان هخامنشیان بانكهای خصوصی تأسیس شد . 

شاهان هخامنشی خراج را به شكل زیر انبار می كردند . آنها طلا یا نقره را ذوب می كردند و درون كوزه ای می ریختند . وقتی كه كوزه پر می شد ، آن را انبار می كردند و هنگام نیاز آن قدر كه لازم بود از كوزه ها را می شكستند و سكه ضرب می كردند . هنگامی كه اسكندر شوش را تصرف كرد ، با مقدار زیادی شمش خام روبرو شد كه خام نگهداری می شد . 

دربارة خراج در زمان كوروش و كمبوجیه هیچگونه ضرورت وجود پول را ایجاد نمی كرده است چون اقوام خراج خود را به صورت فلزات گرانبها پرداخت می كردند . با وجود این سكه های طلایی لیدی بوسیلة هخامنشیان مورد استفاده قرار می گرفتند . البته این امكان هم وجود دارد كه كروز ئیدهای نقره منحصراً در زمان تسخیر سارد بوسیلة كوروش ضرب و رایج شده و به این ترتیب عملاً نقش پول پادشاهی را بازی كرده باشند . سكه های خشایار شا :

نقش مهمولی سكه های شاهنشاهی ، اختلاف تصوییر این شاهنشاه با تصویر داریوش اول به واسطة بزرگی سرو بر جستگی گونه و ریش بلند و نوك تیز واضح است . پشت سكه فرورفتگی نا منظم و مستطیلی شكل می باشد . شِكِل ( نقره ) به وزن 55/5 و دریك خشایار شا به همین طرح و به وزن 40/8 گرم است . 


سكه های اردشیر اول : 

سكه های اردشیر اول با جزئیات كمی نسبت به سكه های پدرش خشایار شا اختلاف مختصری دارد . روی سكه نقش معمولی سكه های شاهنشاهی ، تاج كمی بلندتر از تاج خشایار شاو ریش مرتب و مستقیم تا روی سنه آمده است . و موهای سر در پشت گردن برگشته و انبوه می باشد . پشت سكه فرورفتگی نا منظم در وسط دارد ، ( نقره ) به وزن 5 گرم می باشد . سكه های داریوش دوم : 

روی سكه نقش معمولی سكه های شاهنشاهی ، نیم رخ داریوش دوم با ریش مجعد و در همو موهای ترك ، ترك كه در پشت گردن به موازات هم ریخته شده است و بر روی سر وی تاج بلند با دندانه نوك تیز قرار دارد و قیافة او شكسته و پیر است . پشت سكه مانند سكه های اردشیر است . سكه های اردشیر دوم :

« برای تمیز دادن سكه های اردشیر دوم و صحت تشخیص آنها بهترین وسیله مقایسه آنهاست با سكه های سلاطین تابع یا ساتراپهای آن دوره است . چنانچه از روی سكه های شاه صیداتیسافرن ساتراپ سارد ( كه در یك طرف سكه تصویر این پادشاه منقوش است ) می توان سكه های اردشیر دوم را به خوبی تشخیص داد و تنظیم كرد . روی سكه نقش معمول سكه های شاهنشاهی است ، نیم رخ اردشیر دوم با تاج كوتاه و موهای جمع شده در پشت گردن ، برخلاف معمول سكه ای از اردشیر بدست آمده است كه در حال كشیدن كمان است . پشت سكه به شكل مربع و دارای كنده كاری نا منظم می باشد . » سكه های اردشیر سوم : 

« نقش معمولی سكه های شاهنشاهی ، نیم رخ اردشیر با ریش بلند و نوك تیز با موهای پر پشت كه گوشها و پشت گردن را به خوبی پوشانده است و تشخیص سكه های این شاهنشاه با مقایسة سكه های سلاطین ممالك تابع مثل اواگوراس دوم كه در یك طرف سكه نقش اردشیر سوم باشد ، بسیار سهول است . پشت سكه فرورفتگی نا منظم دارد . سكه ای از این پادشاه مكوجود است كه به جای آنكه مانند معمول نیزه به دست داشته باشد دستش را بلند كرده است . سكه های داریوش سوم : 

این شاهنشاه علاوه بر دریك و شِكِل ، دو دریكی و نیم در یكی نیز سكه زده است و نقش روی سكه بیشتر به وضع معمولی می باشد . گاهی كماندار كه شخص شاهنشاه است ، به جای نیزه خنجر به دست گرفته است . در پشت سكه برای نخستین بار به جای مربع فرورفته نا منظم دو هلال و برجستگی های موجی شكل یا قسمتی از بدنة كشتی نفر گردیده است . سكه های این شاهنشاه پس از انقراض امپراطوری هختامنشی نیز رایج بوده و مانند مظهر ملیت ایران تا مدتی ضرب آنها ادامه داشته است . اسكندر : 

در گذشته چنین می پنداشتند كه اسكندر در یكسان كردن پولهای سراسر شاهنشاهی خویش با برابر ساختن میزان زر و سیم بر پایة سكه های آتنا كوشش به جای آورده باشد . به جای آورده باشد شاید می خواست ستاتر زر را كه برابر با 20 در خم بود به جای دریك تثبیت كند . 

منتها نسبت سیم به زر را به جای هخامنشی بر پایه 1 : 10 قرار دهد . 

این پندار كهن را می توان زد كه از آنجا كه اسكندر نه می توانست یك چنین یكنواختی در شاهنشاهی خویش پدیدار كند و نه چنین كاری را كرد . كار گاههای درم زنی گذشته همچنان به كار ادامه دادند و خزانه داری كشور همچنان كه دوران هخامنشی بود بر جای ماند . 

پول و سكه های نقره در سراسر دنیای هلنی وضع اقتصادی را دگرگون ساخته بود به طوری كه ازدیاد پول باعث تورم شده بود . ارزش طلا و نقره تقلیل پیدا كرد و به طوری كه نوشته اند در عصر سلوكوس اول طلاهایی كه 

در اثر فتوحات از ایران خارج شده بود ، بعداً به علت رونق تجارت به ایران بازگشت و مواد اولیه مانند چوب و فلزات كه ایران و هند از تهیه كنندگان آن بودند بسیار مورد تقاضا بود و مبادلات بیشتر شامل اشیاء از جمله احجاركریمه و جواهر و ادویه و داروهایی كه از هند تا حدود برتانی ( در مغرب فرانسه ) صادر می شد بودند . 

بازرگانی حیات اقتصادی یونان را تشكیل می داد . بازرگانی بود كه ثروتهای زیاد در شهرهای بزرگ بوجود آورد و جمعیت روز افزون شهرها را اشتغال به كار می داد . نقل و انتقال پول دیگر ، اكنون كاملاً جای معاملة جنس را كه چهار صد سال پس از ضرب اولین سكه رواج داشت گرفته بود . بانكدارها به دولت و مردم اعتبار می دادند . 

در زمان حكمومت سلوكیان سكه های نقره در بابل ضرب می شد و در بازار مبادله می گشت. زمانی كه سكه های نقره جهت نیازهای نظامی در نبرد علیه سوریه مورد استفاده قرار گرفت و سكه های نقره را از بابل خارج كردند . 

سكه های مسی رواج یافت . از دوران سلوكوس اول یك سكة نقرة 4 درهمی به دست آمده كه بر روی آن فیلی را نشان می دهد كه احتمالاً از جمله فیلهایی بوده كهچاندرا گوپا از خاندان مویاها به وی هدیه كرده است . دربارة ایجاد پادشاهی باختر در عهد سلوكی اطلاعاتی به كمك سكه ها باقیمانده ، از این دوره به دست آمده است. این سكه ها از چهل فرمانروایی یونانی است كه در باختر و یا شمال غربی هند حكموت می كردند . در واقع سكه شناسان تاریخ دودمانهای این سامان را از روی سكه های مذكور باسازی كرده اند .

هنگامی كه اسكندر ، جانشین پدرش گردید ، خزانة مقدونی عبارت بود از شصت تالان مسكوكات نقره و چند جام طلا و نقره . حال آنكه قرض پادشاه مذكور به پانصد تالان بالغ می گشت . فقر خزانه بدلیل لشكركشی های فیلیپ بود ، زیرا آنچه را به دست می آورد خرج لشكركشی می كرد . خود اسكندر هم بعد از فوت پدر برای حمله به ایران ناچار به قرض شد و هشتصد تالان قرض كرد . 

البته این فقر مالی دیری نپائید و با تصرف ایران و خزانه های بابل و شوش و تخت جمشید اسكندر ثروت زیادی بدست آورد .فتوحات اسكندر در ایران موجب متوقف شدن كار ضرابخانه ها نگردید ،وآنها همچنان به كار خود ادامه می دادند .

« سكه های اسكندر بدین طرح می باشند : استاتر طلا كه در یك طرف آن تصویر اسكندر به وضع آتنا با كلاه خود به چشم می خورد و در طرف دیگر الهة فتح با بالهای گشاده ایستاده است . چهار درهمی های معروف كه تصویر نیم تنة اسكندر به طرز هراكلس كه كلاهی از پوست شیر نمد به سر دارد ، بر روی آنها نقش شده است و در پشت سكه زئوس خدای بزرگ یونان بر روی تخت نشسته و عصای قدرت و سلطنت مطلق را به دست گرفته است و نام اسكندر به خط یونانی در كنار سكه است ».

  • تذکر مهم : برای آشنایی با اسرار گنج یابی و آموزش دفینه یابی به کتاب های (پکیچ آموزش گنج یابی در ایران،  چشم طلایی ، اسرار کاوش ، میراث زرین و به ویژه پکیچ آموزش گنج یابی در ایران) در فروشگاهی که لینک و بنرش در داخل وبلاگ وجود دارد، مراجعه کنید...

    

   مجموعه کامل آموزش گنج یابی در ایران (پکیچ زیرخاکی و گنج مشک آبادی)‎ کاملترین و تنها اثر منحصر به فرد است که تمام منابع موثق آموزشی و کاربردی را یکجا دارد. کاملترین منبع تمام منابع گنج یابی است.
تاریخ: سه شنبه 30 آذر 1395برچسب:سکه, گنج , دفینه, سکه های عتیقه,عتیقه, زیرخاکی, ,
ارسال توسط ایرانیکان
سکه شناسی در گنج و دفینه، انواع سکه های عتیقه

دوستان عزیز در این جا به شناخت عنواع سکه و تاریخچه سکه می پردازیم.
سرزمین ایران یكی از كهن ترین سرزمینهاست . كشور ما دارای گذشته پر افخاری است كه آثار آن در طی قرون متمادی با وجود آسیب های زمانه و غارت و آتش سوزی و بوالوسی افراد جاهل هنوز پا بر جا ایستاده و حكایت از عظمت گذشته و تاریخ هنر و تمدن مردمان این سرزمین دارد . در سرزمین ایران در اغلب نقاط ، در زیر تلهای خاك و ویرانه ها ، آثار نفیس و گنجینه های متنوعی نهفته است كه روزگاری دست هنرمندان و صنعتگران با نداشتن وسایل و ابزار كافی آن را ساخته و با نقش و نگار ، طرح ، رنگ یا كنده كاری و برجسته كاری ، قدرت دست و روح هنری خود را به ثبوت رسانده و تجسم داده اند . 

تحقیق و مطالعه در هر قسمت از آثار كهن مملت ما نه تنها تاریخ گذشته این سرزمین را روشن می سازد ،  بلكه به تغییر و تحول تاریخ تمدن دنیای قدیم و ارتباطی كه ملل از لحاظ نژادی ، هنری و اقتصادی با یكدیگر داشته اند كمك می كند . مردمان اولیه و بدوی برای زندگی بهتر و رفع حوائج روزانه همیشه در تلاش وضع بهتر بوده اند و همین اصل یعنی عشق به حیات بوده كه تاریخ تمدن را بوجود آورده است و ملتها را به طرف روزگار بهتر و اختراعات و اكتشافات وا داشته است . كشف آتش و به كار بردن فلزات هر یك مبدأ مهمی در سیر تكامل بشر بوده است . 

از وقتی كه زندگی اولیه به شكل اجتماع شروع شد ، انسانها احساس كردند كه به كمك یكدیگر نیاز دارند و ناچار هر یك با سعی و عمل خود به رفع حوائج دیگری پرداخت تا توانست از دسترنج دیگری منتفع گردد . این عمل ابتدایی را باید اولین نظام اجتماع و اقتصاد و اصل داد و ستد دانست . با پیشرفت تمدن و تشكیل شهرها و اختراع خط و ایجاد خانه و مسكن ، ارتباط افراد با یكدیگر بیشتر گردید و مبادله و تجارت به صورت وسیعتری در آمد و كم كم داد و ستد و معارضة فردی جای خود را به مبادله و تجارت داد ، به طوری كه كوشش در توسعة امور اقتصادی و ارتباطات ، موجد تشكیل دولتها و طرق و سوارح و تأسیسات بحری در مناطق دریایی و سازمانهای مختلف و تنظیم قوانین برای بررسی و انتظام امور گردید ، چنانچه قسمت مهمی از قانون حمورایی مربوط به امور تجارت و كسب و كار است . ( این قانون نامه در خرابه های شوش پیدا شده و در موزه لوور فرانسه نگهداری می شود ) صحنه های نقاشی در عصر قدیم چه آنچه به امور دنیایی و چه آنچه مربوط به دنیای دیگر است . وضع داد و ستد و توزیع را نشان می دهد . 

تشكیل دولتها و رفاته اجتماعی و انضباط امور اقتصادی و تولید ثروت موجد اصولی گردید كه كم كم به پیدایش سكه منجر شد . مملكت ما ایران نیز در این قسمت ، مانند سایر شعب هنری سهمی دارد كه نه تنها از نظر سكه شناسی و تاریخی قابل ملاحظه است ، بلكه از لحاظ هنری نیز بسیار ذی قیمت است . امید است با حفاری های گسترده ای كه در حال حاضر در قسمتهای مختلف ایران انجام می شود ، متخصصان كشورمان با روشن كردن ابعاد تاریك كشورمان و كشف اسناد و مدارك جدید مربوط به تاریخ ایران اطلاعات تازه تری از تاریخ سكه نیز بدست آورند . تاریخچة پول : 

میلیونها مردم جهان با تلاش و فعالیت مداوم ، نیرو و عمر خود را صرف می كنند و حاصل این كوششها و زحمات را بصورت پول دریافت می نمایند . بی تردید می توان گفت كه امروز اساس گردش چرخهای اجتماع بر پول نهاده شده وسیعترین روابط اجتماعی انسان بكمك پول انجام می گیرد . امروز حتی كودكان هم می دانند پول چیست و چه ارزشی دارد . باید گفت كه كمتر كسی پیدا می شود كه هر روز با مقداری پول سر و كار نداشته باشد و بهمین نسبت هم كمتر كسی از خود سؤال می كند كه پول از كجا پیدا شده و تاریخچة آن چیست و در قدیم چه چیزی به جای پول وجود داشت . علم سكه شناسی : 

سكه شناسی قسمت مهمی از باستان شناسی است كه شاهد زنده ای از تمدن دنیای قدیم و ملل مختلف می باشد . علم سكه شناسی توانسته است بزرگترین خدمت را در روشن كردن تاریخ گذشته بنماید و گوشه های تاریك و مبهم را روشن كند . سكه در هر دوره نمایندة عادات ، آداب ، خط ، زبان ، هنر ، مذهب ، تمدن ، ثروت ، ورشكستگی و ارتباطات تجاری هر ملت و مملكتی است ، یعنی منبع اطلاعاتی صحیح و دقیق از دنیای قدیم ، یعنی از دورانی كه آثار هنری ، ابنیه ، معابر و مقابر ویران قدیم را از روی قرنیه به طور ناقص و گاهی با تصور از آنچه از بنا به جا مانده تعمیر و تا حدی به صورت اصلی درآورند و با حقیقت زمان تطبیق دهند . در این قسمت سكه ، حلال مشكلات شده و كمك شایانی به تاریخ هنر دنیای قدیم نموده است . 

روی اغلب سكه های یونان صورت خدایان افسانه ای و بناهای تاریخی مانند : كولیزه (محل نمایش جنگ حیوانات وحشی با انسان) یا اكروپل آتن (خرابه های آتن كه در بلندی روی تخته سنگی عظیم قرار گرفته است) و غیره منقوش گردیده است . این نمونه ها دقیق و ظریف برای بناها و نقص و شكستگی مجسمه ها مطابق اصل بزرگترین كمك و راهنما شده اند . قسمت مهمی از آثار هنری ساسانی كه فلزكاری و زرگری است و خوشبختانه قطعاتی بسیار جالب از صحنه های شكار ، رزم و بزم از حفاریها بدست آمده است و بواسطة تطبیق با سكه های آن دوره كه تصویر كامل هر یك از سلاطین به طور دقیق و ظریف از تزئین سر و سینه ، آرایش مو و تاج است می توان این شاهكارهای هنری را با صداقت شخصی و منتسب به هر یك از شاهان واقعی نمود . (قسمت مهمی از این ظروف نقره و طلا در موزة لنینگراد است) . قبل از پیدایش سكه : 

قبل از اختراع و ایجاد سكه با وزن صحیح و مقدار معین فلز ، ارتباط و داد و ستد مردم از راه مبادله صورت می گرفت . تمدنهای قدیم بدون آشنایی با سكه ، زندگی تجارتی خود را از راه مبادله می گذراندند . در روی نقاشیها و حجاریهای مصر قدیم ، صحنه های معاملات و داد و ستد بوسیلة معاوضه صورت گرفته است دیده می شود . در اوستا دربارة مزد كارگران یا گرفتن جریمه از چهار پایان ذكر شده است . برای پرداخت دست مزد یك پزشك برای درمان كدخدایان یك گاو و برای شهربانان یك اسب خوب و برای پادشاهان یك گردونه چهار اسبه و برای زنان به ترتیب یك ماده الاغ ، یك ماده گاو و یك ماده شتر مقرر می كرده اند . اشكال بدوی پول : 

استفاده از اشكال اولیه پول در جهان سوم و شمال آمریكا سابقه دارتر است . اسناد و مدارك بیشتری مبنی بر استفاده از پول در این مناطق نسبت به اروپا وجود دارد . در كنار چیزهایی كه به عنوان پول مورد استفاده قرار می گرفتند ، استفاده از مهره در شمال آمریكا ، صدفهای كاوری در افریقا و آسیا و دندانهای نهنگ از همه رایج تر بوده است . در جامعه فیجیان هدایای ، دندان نهنگ بخش مهمی از مراسم های خاص بودند . دندانهای نهنگ Tambua ( گرفته شده از كلمه Taboo ) بودند كه اهمیت مذهبی داشته و تا اواسط دهه 1960 به عنوان پول مصرف داشته است . 

در دورة هومر شاعر معروف یونانی چهار پایان اساس قیمتها بوده اند . دولتها برای جلوگیری از تقلب در عیار سكه ها ، علامت مشخصی را بر روی شمشهایی كه وزن معین داشتند ضرب می زدند كه در حقیقت این علامت گذاری اولین قدم برای ایجاد سكه می باشد . 

معادن مس قبرس یكی از مهمترین عایدی این ناحیه بوده است . و در الواح مصری متعلق به 14000 یا 1600 ق . م در دوران سلطنت فرعون مصر آمنوفیس سوم یا آمنوفیس چهارم از واردات مهم مس از قبرس به مصر سخن رفته است . در بعضی از الواح شاه قبرس در قبال معاوضة شمش های مس از فرعون خواسته كه نقره برایش بفرستد . هدف از ایجاد سكه :

نخستین هدف از ایجاد سكه قومیت ، حاكمیت و استقلال و آزادی بوده است . در آن زمان از جمله وسایل آسان كردن مبادلات و تجارت به حساب می آمد و شاید بتوان گفت بعد ها این جنبه بر جنبه های دیگر برتری یافت . پیدایش سكه :

سكه عبارت است از یك قطعه فلز به وزن معین كه روی آن علامت رسمی دولت یا حكومتی كه عیار و وزن آن را تعهد می كند ، منقوش شده است . روایات در مورد اولین سكهها متفاوت است و اكثر دانشمندان سكه شناسی نظر هرودت را كه مردم را نخستین كسانی می داند كه سكه ضرب كرده اند را قبول دارند . نخستین سكه های لیدی مخلوطی از طلا و نقره كه به آن الكتروم می گفتند ساخته شده بود كه بر روی آن شیارهای موازی و پشت سكه چند فرورفتگی حك شده و گاهی در بعضی از این فرورفتگیها نقش حیوانی كه شبیه روباه است دیده می شود . در دورة كرزوس سكه های معروف كرزوئید ایجاد گردید كه می توان آن را اولین سكة حقیقی دانست زیرا هم دارای جنبة هنری است و هم تمام شرایط سكه تا به امروز نیز در آن مراعات شده است . ایرانی ها پس از فتوحات پی در پی در آسای صغیر به وجود سكه و لزوم آن پی بردند ولی پادشاهان هخامنشی چون كمبوجیه و كوروش به ضرب آن اقدام نكردند ، اما به شهرها و ممالكی كه تابع ایران شده بودند اجازه دادند كه به ضرب سكة محلی خود ادامه دهند . داریوش اول برای اولین بار در ایران یه ضرب سكه های طلا و نقره اقدام نمود و سكه های طلا در یك و از طلای خالص و به وزن 41/8 گرم و شكل نقه 6/5 گرم است . داریوش هم برای ترتیب اوزان تناسب طلا و نقره را ( به ) را به كار برد و چون در یك 41/8 گرم با وزن 112 گرم نقره مطابقت می كرد و این وزن برای گردش در تجارت و كسب سنگین و غیر حمل بود ، از این رو به ده قسمت تقسیم نمود و هر سكه 21/11 گرم وزن داشت . در این صورت سكة نقره 21/11 گرم با یك سكة طلای در یك 41/8 گرمی مطابقت می نمود . ولی داریوش برای سهولت امور معاملاتی سكه های نقره را به نصف وزن تقلیل داد كه همان شكل معروف است كه 6/5 گرم است ، بنابراین بیست شكل نقره ارزش یك در یك طلا را داشته است . 

ضرب سكه در چین پس از كشورهای دیگر متداول گردید ولی چینیها خودشان مستقلاً مبادرت به این كار كردند و آنرا از ملل دیگر یاد نگرفتند . ژاپنیها و كره ایها ضرب سكه را از چین اقتباس نمودند . اصول فنی ضرب سكه در ضرابحانه های قدیم : 

حسن احتیاج در امر تجارت و داد وستد مردم قدیم را بر انگیخت كه از فلزات استفاده كنند و بوسیلة ان معاملات خود را انجام دهند . ابتدا فلز را به شكل تبر ، طقه ، دیگ و خنجر به كار می برند و بعد با پیشرفت تمدن مس ، آهن ، برنر ، طلا و نقره را به صورت شمش ، طقه دراورند . برای آنكه قطعات سكه هم وزن ، هم شكل و هم نقش باشد ، اصولی بود كه باعث پیدایش ضرابخانه شد . 

سكه را بوسیلة سر سكه ضرب می كردند ، سر سكه كه استوانه ای شكل یود ، و از برنز یا آهن ساخته شده و در یك طرف آن نقش مورد نظر حك گردیده بوده ، بر روی سندانی فلزی قرار می دادند ، فلز را كه كمی گرم شده بود ، و قابل اثر ، بر روی آن گذاشته ، بعد سر سكه را از طرفی كه منقوش بود بر روی آن قرار داده ، بعد از تنظیم آن چكش را با شدت می زندند ، تا اثر نقش بر
روی سكه نقر گردد . 

با ضرب سكه در ایران مبادلات بازرگانی بین المللی راحت تر ، روانتر و سریعتر شد . و این امر تحولی بزرگ در امر اقتصاد و تجارت بود . سكه قدمتی بیش از این تاریخ داشت و متجاوز از یك قرن قبل از ایجاد حكومت هخامنشی ، برای اولین بار در یونان متداول شد و به دنبال آن لیدیاییها از یونانیها ضرب كردن سكه را فرا گرفتند و آن را در داد و ستد به كار بردند . 

پس از فتح لیدی به وسیلة كوروش ، ضرب سكه به همان ترتیب در ضرابخانه های سارد ادامه یافت . هنگامی كه داریوش به پادشاهی رسید و پس از فرونشاندن اغتشاشات اولیه ، به ضرب سكه پرداخت كه به دریكا مشهور شدند . سكه ها از جنس طلا و نقره بودند و سكه های طلا مخصوص داریوش بود . از آن پس ، در سراسر امپراطوری سكه فقط به نام داریوش ضرب می شد . 

لازم به توضیح است كه اكثر مورخان لیدیها را اولین قومی می دانند كه سكه ضرب كرده اند . جنس سر سكه ها :

چون جنس سر سكه از آهن یا برنز بود اغلب پس از استعمال زیاد حالت ساییدگی پیدا می نمود . چنانچه این سائیدگی در بعضی از سكه ها مشاهده می شود . از این رو ضرابخانه ها بایستی سر سكه های متعددی داشته باشند تا بتوانند به موقع از آنها استفاده كنند . جنس فلزات :

قسمت مهمی كه در سكه قابل ملاحظه است . نوع و جنس فلزات است . چون در دوران بسیار قدیم از عهدة تصفیه بر نمی آمدند و نمی توانستند آن حد را كه لازم بود فلز را خالص كنند و از موادخارجی جدا نمایند . ناچار فلزات را به همان وضعی كهاستخراج می شده به كار می بردند . برای اولین بار در حدود هزارة چهارم استعمال آن بیشتر گردید ، چنانچه مس را ذوب كرده و با آن اشیایی مانند تبر و خنجر ساختند . در مصر در هزارة پنجم یا ششم قبل از میلاد ، عصر فلز شروع شد . جنس فلز هر محل اغلب معرف وضع اقتصادی و قدرت مالی آن می باشد ، مثلاً سكه های هخامنشی علاوه بر آن كه مزد مزدوران خارجی بود ، در سراسر یونان نیز در جریان بود و با كمال میل و رغبت خارجی ها متاع و كالای خود را در مقابل دریافت آن به فروش می رساندند . از آین رو جنس فلز تأثیری فراوان در گردش سكه داشت و اساس مهم اقتصاد در دنیای قدیم تا به امروز بوده است .

  • تذکر مهم : برای آشنایی با اسرار گنج یابی و آموزش دفینه یابی به کتاب های (پکیچ آموزش گنج یابی در ایران،  چشم طلایی ، اسرار کاوش ، میراث زرین و به ویژه پکیچ آموزش گنج یابی در ایران) در فروشگاهی که لینک و بنرش در داخل وبلاگ وجود دارد، مراجعه کنید...

    

   مجموعه کامل آموزش گنج یابی در ایران (پکیچ زیرخاکی و گنج مشک آبادی)‎ کاملترین و تنها اثر منحصر به فرد است که تمام منابع موثق آموزشی و کاربردی را یکجا دارد. کاملترین منبع تمام منابع گنج یابی است.
ارسال توسط ایرانیکان
شیوه گنج یابی و مومیایی اجساد در ایران و مصر
اگه رفتید جائی حفاری و قبری را شکافتید و به یک چنین مسئله ای برخوردید نه بترسید نه فکر کنید که حتماّ باید به بار برسید. چون احتمالا وقتی قبر بغل ان را نیز بشکافید به همچین مسئله ای بر می خورید و این به خاطر خاک آن منطقه می باشد....
 

در مصر باستان به دو صورت اجساد را مومیائی میکردن اول طبقه مرفه و دوم طبقه متوسط. طبقه متوسط را شکمشان را باز میکردن و توی آن را خالی میکردند و در سر سوراخی درست میکردند و مغز را از آن در می آوردند و جسد را مومیائی میکردند. ولی طبقه اشراف و پول دار به این صورت بود که کلیه اعضای داخلی بدن را از معقد در میآوردند و مغز را از بینی و بعد جنازه را شش ماه در آب نمک می گذاشتند و چربی های آن را کاملا آب می کردند و سپس جسد را مومیائی میکردند. در کنار اجساد مومیائی مصری کنیزان و نوکران و سگ و گربه خانگی و هر چیزی که صاحب جسد به آن تعلق خاطری داشت را با جسد مومیائی و دفن میکردند که در زندگی پس از مرگ مشکلی نداشته باشد.


هندی ها نیز اجساد را مومیائی میکردند ولی به دلیل مصرف ادویه فراوان در هند اجساد مومیائی شده کیفیت مطلوبی ندارند.
در ایران به علت نبودن آن نمک خاص و گیاهان خاص برای مومیائی کردن اجساد موفقیتی حاصل نشد و ایرانیان به تکنیک شیمیائی کردن اجساد پرداختند که اجساد بسیار سالم تر از مومیائی میماند. ( تقریباّ کاملاّ سالم و مثل روز اول) 
وقتی یک جسد را شیمیائی میکنند سالها مو و ناخن های دست و پا رشد میکنند تا به نقطۀ ایست رشد برسند.
اگه رفتید جائی حفاری و قبری را شکافتید و به یک چنین مسئله ای برخوردید نه بترسید نه فکر کنید که حتماّ باید به بار برسید. چون احتمالا وقتی قبر بغل ان را نیز بشکافید به همچین مسئله ای بر می خورید و این به خاطر خاک آن منطقه می باشد. 
چه بسیار هستند خاک هائی که ظرف چند روز جسد را تجزیه میکنند و خاکهائی که سالها زمان میبرد تا یک جسد کاملا تجزیه شود و خاکهائی که دانشمندان باستانی ما کشف کردند که جنازه در آن به هیچ عنوان تجزیه نمیشود. و مثل روز اول سالم میماند.

  • تذکر مهم : برای آشنایی با اسرار گنج یابی و آموزش دفینه یابی به کتاب های (پکیچ آموزش گنج یابی در ایران،  چشم طلایی ، اسرار کاوش ، میراث زرین و به ویژه پکیچ آموزش گنج یابی در ایران) در فروشگاهی که لینک و بنرش در داخل وبلاگ وجود دارد، مراجعه کنید...

    

   مجموعه کامل آموزش گنج یابی در ایران (پکیچ زیرخاکی و گنج مشک آبادی)‎ کاملترین و تنها اثر منحصر به فرد است که تمام منابع موثق آموزشی و کاربردی را یکجا دارد. کاملترین منبع تمام منابع گنج یابی است.
ارسال توسط ایرانیکان

آموزش عملکرد فلزیاب و گنج یاب


با گفتن كلمه فلزیاب، شما عكس‌العمل‌های متفاوتی از مردم خواهید دید. عده‌ای به جستجوی طلا در یك معبد قدیمی و عده‌ای به امنیت فرودگاه‌ها در پیدا كردن اسلحه تروریست‌ها فكر خواهند كرد و اگر شما در حال ساخت و تعمیر یك ساختمان قدیمی هستید، ممكن است به یافتن لوله‌ها و كابلهای قدیمی زیر خاك فكر كنید. حقیقت این است كه همه این سناریوها معتبر هستند. فلزیاب‌ها اكنون وارد بخشی از زندگی ما شده‌اند. آنها در فرودگاه‌ها، ساختمانهای اداری و زندانها بكار می‌روند تا كسی نتواند با اسلحه وارد این مكانها شود. در این بخش ما درباره فلزیاب‌ها و فن‌آوری بكاررفته در آنها بحث خواهیم كرد....

 

فلزیاب چیست؟ 
دستگاه فلزیاب وسیله ایست برای پیدا كردن اجسام فلزی مخفی شده درون زمین دیوار یا مواد دیگر. 

فلزیاب چگونه كار می كند؟ 
دستگاه فلزیاب یك میدان مغناطیسی در اطراف دیسك جستجوگر خود ایجاد می كند. در زمانی كه جسم فلزی در محدوده میدان مغناطیسی قرار گیرد شدت میدان مغناطیسی تغییر یافته ودستگاه فلزیاب با احساس این تغییرات متوجه وجود فلز در اطراف دیسك خود می شود و آنرا آشكار می كند. هر چه شدت میدان مغناطیسی تولید شده توسط دستگاه بیشتر باشد عمق كشف فلز بیشتر خواهد شد. لازم به ذكر است كه عمق كاوش توسط فلزیاب با توجه به جنس فلز اندازه و شكل فلز تغییر می كند(كمتر یا بیشتر می شود) 


انواع معمول فلزیاب: 

۱- فلزیاب های تفریحی:(VLF) 
این نوع فلزیاب ها معمولا خیلی سبك و كم حجم بوده و دیسك آنها كوچك(دیسك استاندارد آنها ۲۵ سانتی متر)است وعمق كاوش فلز آنها نیز معمولا كمتر از یك متر است. یعنی این كه یك فلز مربع شكل به اندازه ۱متر در ۱متر را حداكثر از فاصله یك متری می توانند پیدا كند. فلزیاب های تفریحی برای كشف فلزات در سطح خاك طراحی شده اند. این نوع فلزیاب ها دارای صفحه نمایشگری دیجیتالی و پیشرفته هستند. فلزیاب های تفریحی كه دارای نمایشگر دیجیتالی می باشند قدرت تفكیكی برابر با ۸۰ درصد دارند. یعنی فقط می توانند فلزات آهنی را از فلزات غیرآهنی با دقت ۸۰ درصد جدا كنند نمونه هایی از این مدل را در زیر میبینید.XLT ,DFX ,Explorer , Garrett ,GP-extremeووووووو 

۲- فلزیاب های حرفه ای:(PI) 
فلزیاب های حرفه ای دارای قدرت بسیار بیشتری نسبت به دیگر فلزیاب ها هستند. فلزیاب های حرفه ای دارای وزن سنگینی هستند زیرا در آنها به دلیل مصرف زیاد برق از باتری های اسیدی شبیه موتورسیكلت استفاده شده. و معمولا خود دستگاه یا باتری آنها یا هر دوی آنها به كمر شخص بسته می شود. فلزیاب های حرفه ای قدرت تفكیك ندارند و نمی توانند فلزات آهنی را از غیر آهنی جدا كنند و هر فلز یا آلیاژی را ببینند آشكار می كنند. فلزیاب های حرفه ای صفحه نمایشگر یا مانیتور ندارند و بسیار ساده می باشند. 

۳- فلزیاب های صنعتی: 
از فلزیاب های صنعتی در صنایع مختلف مانند فرش ماشینی-چوب بری و صنایع بسته بندی و كارخانه جات استفاده می شود. 

۴- فلزیاب های فرستنده وگیرنده:(TR) 
فلزیاب های فرستنده - گیرنده از یك دیسك فرستنده در جلو و یك دیسك گیرنده در عقب دستگاه كه معمولا به شكل مربع هستند تشكیل شده اند. این نوع فلزیاب ها قدرت تفكیك ندارند و فقط برای كشف فلزات بزرگ مانند لوله های آب و توده های بزرگ فلزی طراحی شده اند و به آنها گاهی انبوه یاب گفته می شود. كار كردن با این فلزیاب ها مشكل بوده و به دلیل دشوار بودن تنظیمدستگاه- خطای زیاد - گم كردن هدف - خطا در تعیین محل دقیق فلز - از استقبال عمومی برخوردار نبوده. 

اخطار: 

ازآنجایی كه فلزیاب در كشور ما صنعتی تازه و بی سابقه است و اخبار و اطلاعات فنی درباره آن كم می باشد به همین دلیل اكثر خریداران اطلاع كافی از سیستم های مختلف و كارایی آنها را ندارند و این مشكل زمینه سواستفاده و كلاه برداری بعضی شركتها را فراهم كرده بطوریكه در چند سال اخیر مشاهده شده دستگاه هایی مانند ولت متر - مولتی متر- فركانس متر- تستركابل و غیره را با تهیه كاتالوگهای دروغی و جعلی با عنوان فلزیاب و معدن یاب به افراد مختلف فروخته اند. دربالانام بعضی از آنها را ذ كرکرده ام. بسیار مراقب باشید. 

چند نكته: 

تفكیك در دستگاه های فلزیاب: 

به امكان تشخیص جنس فلز بوسیله فلزیاب تفكیك گفته می شود. 
اما ببینیم یك فلزیاب پیشرفته چه جنس فلزی را تفكیك می كند: 
گروه اول فلزاتی كه خاصیت مغناطیس شونده دارند مانند آهن - فولاد -چدن. كه بطور كل به این گروه فلزات آهنی می گویند. 
گروه دوم فلزاتی كه خاصیت مغناطیس شونده ندارند و غیر الكترومغناطیس هستند مانند سرب - قلع - نقره - مس - طلا - برنز - برنج - آلومینیوم-مفرغ كه بطور كل به این گروه فلزات غیر آهنی می گویند. 

توجه: 

یك فلزیاب دارای قدرت تفكیك فقط می تواند بگوید فلز زیر خاك آهن است یا غیر آهن آن هم با دقت ۸۰ درصد یك فلزیاب دارای قدرت تفكیك حتی نوع پیشرفته آن نمی تواند بگوید فلز زیر خاك طلا یا نقره است پس فریب تبلیغات را نخورید. 
عمق كاوش: 
عمق كاوش مهمترین نگرانی استفاده كنندگان از دستگاه فلزیاب است بطور كلی عمق كاوش به عوامل مختلفی بستگی دارد كه مهمترین آنها عبارتند از : 
۱- قدرت دستگاه - كه به نوع دستگاه و مدار الكترونیك آن بستگی دارد. 
۲- اندازه فلز- هر چه فلز بزرگتر باشد در عمق بیشتری قابل كشف است. 
۳- جنس فلز- حساسیت دستگاه ها نسبت به فلزات مختلف متفاوت است بطوریكه مقدار مشخصی از چند فلز مختلف در عمق های متفاوتی قابل كشف است. 
۴- تكنولوژی ساخت و جنس سیم پیچ دیسك جستجوگر- در ساخت دیسك های فلزیاب از فنون و آلیاژهای مختلفی استفاده می شود بعضی از دیسك های جدید عمق كاوش را تا ۳۰ درصد افزایش می دهند. 
۶- شكل فلز- عمق كاوش برای اشكال مختلف اجسام فرق می كند. 
۷- جنس زمین و خاك - در زمین های سنگی و سنگلاخی عمق كاوش كمتر است. 

فلزیاب چگونه كار می‌كند؟ 

با گفتن كلمه فلزیاب، شما عكس‌العمل‌های متفاوتی از مردم خواهید دید. عده‌ای به جستجوی طلا در یك معبد قدیمی و عده‌ای به امنیت فرودگاه‌ها در پیدا كردن اسلحه تروریست‌ها فكر خواهند كرد و اگر شما در حال ساخت و تعمیر یك ساختمان قدیمی هستید، ممكن است به یافتن لوله‌ها و كابلهای قدیمی زیر خاك فكر كنید. حقیقت این است كه همه این سناریوها معتبر هستند. فلزیاب‌ها اكنون وارد بخشی از زندگی ما شده‌اند. آنها در فرودگاه‌ها، ساختمانهای اداری و زندانها بكار می‌روند تا كسی نتواند با اسلحه وارد این مكانها شود. در این بخش ما درباره فلزیاب‌ها و فن‌آوری بكاررفته در آنها بحث خواهیم كرد. 

اجزاء فلزیاب عبارتند از: 

1- دستگیره تعادل (اختیاری): جهت حفظ تعادل دستگاه بهنگام جلو و عقب بردن آن بكار می رود. 
2- جعبه كنترل: شامل مدارات كنترلی، سیستم سخنگو، باطری و ریزپردازنده است. 
3- میله: جعبه كنترل را به سیم‌پیچ وصل می‌كند تا شما بتوانید سیستم را بدون خم‌شدن بكار برید. 
4- آنتن: بخشی است كه وجود فلز را حس می‌كند. 

همچنین بسیاری از این دستگاه‌ها یك گوشی متصل به سیستم سخنگو و یك صفحه نمایش كوچك هم دارند. كار با فلزیاب ساده است. وقتی دستگاه را روشن كردید ، قسمت سیم‌پیچ آن را به آرامی روی منطقه‌ای كه می‌خواهید جستجو كنید، بطرف جلو و عقب حركت دهید. هنگامی كه شما از روی یك فلز عبور می‌كنید، دستگاه یك علامت صوتی می‌فرستد. فلزیابهای پیشرفته نوع فلز و عمقی كه فلز در آنجا قرار دارد را توسط صفحه نمایش كوچك،‌ نمایش می‌دهند. 

فلزیابها از سه نوع تكنولوژی استفاده می‌كنند: 
- فركانس بسیار پائین 
- القاء پالسی 
- نوسان‌ساز یكنواخت 
در ادامه ما نگاهی به هر سه نوع تكنولوژی بكاررفته خواهیم انداخت. 

روش فركانس بسیار پائین: 
این روش رایج ترین تكنولوژی فلزیابی است. در این نوع فلزیابها 2 نوع سیم‌پیچ مجزا وجود دارد: 
1- سیم‌پیچ فرستنده: این سیم‌پیچ حلقه بیرونی است و جریان برق با فركانس 6/6 كیلوهرتز در آن جریان دارد. 
2- سیم‌پیچ گیرنده: این سیم‌پیچ حلقه درونی است. این سیم بعنوان آنتن گیرنده رفتار می‌كند. 


جریانی كه از سیم‌پیچ فرستنده عبور می‌كند، یك میدان الكترومغناطیسی به سمت پائین ایجاد می‌كند. فلزاتی كه در این میدان قرار می‌گیرند، بخاطر خاصیت القاء الكترومغناطیسی از خود میدان مغناطیسی ضعیفی تولید می‌كنند. سیم‌پیچ گیرنده این سیگنالها را دریافت می‌كند و پس از تقویت به جعبه كنترل می‌دهد تا سیگنالها در آنجا تجزیه و تحلیل شوند. فلزیاب بطور تقریبی باتوجه به قوی یا ضعیف بودن میدان القایی می‌تواند تشخیص دهد كه فلز در چه عمقی از زمین قرار دارد. 

این فلزیاب از كجا جنس فلز را تشخیص می‌دهد؟ 
فلزیاب از اختلاف فاز فركانس سیم‌پیچ فرستنده و گیرنده به نوع فلز پی‌می‌برد. چون فلزات مختلف مثل آهن و طلا اختلاف فازهای متفاوتی ( بهنگام القاء ) تولید می‌كنند و به این ترتیب فلزیاب می‌تواند بطور تقریبی نوع فلز مدفون‌شده را تشخیص دهد. 

روش القاء پالس: 
در این روش از یك یا چند سیم‌پیچ مشتركاً بعنوان فرستنده و گیرنده استفاده می‌شود. در این فن‌آوری با ارسال پالسهای كوتاه ولی قوی، میدان مغناطیسی شدیدی در جهت پایین ( زمین ) و بلافاصله در جهت عكس تولید می‌شود. این تغییر جهت میدان مغناطیسی باعث ایجاد یك میدان مغناطیسی القایی در فلز بطرف بالا می‌شود. سپس سیستم كنترلی باز به سرعت یك پالس دیگر می‌فرستند تا میدان مغناطیسی فرستنده، میدان القایی فلز را شكار كند! این نوع سیستم‌ها در تشخیص جنس فلز ضعیف عمل می‌كنند ولی برای استفاده در مكانهایی كه رسانایی بالا دارند مثل زمین‌های نمكی، خیس و حتی در اعماق زیاد به خوبی جواب می‌دهند. 


در Gateهای ورودی درب فرودگاه ها از این فن آوری ( روش القاء پالس ) برای یافتن اشیاء فلزی همراه مسافران پرواز استفاده می كنند تا دیگر حادثه ای شبیه 11 سپتامبر رخ ندهد. ! 


روش نوسان‌ساز یكنواخت: 
در این نوع دستگاه‌ها از دو سیم‌پیچ، یك سیم‌پیچ بزرگ در آنتن و یك سیم‌پیچ كوچك در داخل جعبه كنترلی استفاده می كند. هر سیم‌پیچ به یك تولیدكننده ارتعاش كه هزاران پالس در هرثانیه تولید می‌كند، وصل است. اختلاف فركانس تولیدی در سیم پیچ بزرگ و كوچك مقدار ثابتی است. با عبور سیم پیچ بزرگ از روی فلز ، میدان القایی در فلز ایجاد می‌شود . با تداخل میدان القایی با میدان سیم پیچ بزرگ، اختلاف فركانس بین سیم‌پیچ كوچك و بزرگ تغییر می كند ، سپس این اختلاف فركانس توسط سیستم شنیداری به بوق‌هایی تبدیل می‌شود و فرد متوجه می شود كه زیر خاك ، فلزی وجود دارد. 

این روش كم‌هزینه‌ترین روش است ولی توانایی دو سیستم قبلی زا در شناسایی نوع و عمق فلز ندارد. 

گنج‌های دفن‌شده: 
فلزیابها، ابزار خوبی برای یافتن اشیاء زیر خاك هستند. اغلب این فلزیابها قادرند در عمق بین 20 تا 30 سانتی‌متری نوع فلز را شناسایی كنند. فلزیابهای پیشرفته همچنین قادرند اندازه فلز مدفون‌شده مثلاً سكه كوچك یا بزرگ را از هم تشخیص دهند. 


علاوه بر استفاده تفریحی، فلزیابها كاربردهای فراوانی دارند. از فلزیاب‌ها در امنیت فرودگاه‌ها، زندانها، موزه‌ها، كشف میادین مین و بسیاری مكانهای دیگر استفاده می‌شوند.

  • تذکر مهم : برای آشنایی با اسرار گنج یابی و آموزش دفینه یابی به کتاب های (پکیچ آموزش گنج یابی در ایران،  چشم طلایی ، اسرار کاوش ، میراث زرین و به ویژه پکیچ آموزش گنج یابی در ایران) در فروشگاهی که لینک و بنرش در داخل وبلاگ وجود دارد، مراجعه کنید...

    

   مجموعه کامل آموزش گنج یابی در ایران (پکیچ زیرخاکی و گنج مشک آبادی)‎ کاملترین و تنها اثر منحصر به فرد است که تمام منابع موثق آموزشی و کاربردی را یکجا دارد. کاملترین منبع تمام منابع گنج یابی است.

 
ارسال توسط ایرانیکان
 توصیه به گنج یابان و حفاران دفینه
خیلی مهم
اولین چیزی كه در پروسه استخراج دفینه و حفاری با آن برخورد می كنیم، دستگاه های گنج یاب است كه در ایران با عنوان فلزیاب فروخته می شود . یكی، دو شركت در ایران این دستگاه ها را مونتاژ می كنند كه براساس شعاع، عمق و قدرت تفكیك آنها، قیمتشان هم متفاوت است. البته كارگاه های زیرزمینی فراوانی هم وجود دارد كه مدارها را كپی می كنند و پس از سوار كردن ic آنها را به حفارها می فروشند. این دستگاه ها در بیشتر موارد خطا دارند؛ مثلا نیكل را از طلا تشخیص نمی دهند یا بعد از اینكه فركانس ها به دلیل برخورد با فضای خالی تنورهای قدیمی زیرزمین، كوزه یا قبر برنگشت، این اشتباه را پیش می آورند كه دفینه ای با فلان اندازه وجود دارد. که البته نقش یک اپراتور با تجربه خیلی مهم و کلیدی می باشد.

دارندگان دستگاه های گنج یاب معمولا با چند روش كار می كنند كه یكی از این روش ها اجاره ساعتی است، اجاره بسته به نوع دستگاه هر ۱۲ساعت از ۵۰ هزار تومان تا ۳۰۰ هزار تومان نوسان دارد. لازم به توضیح است كسانی كه ناچارند از دستگاه استفاده كنند، در واقع افرادی هستند كه نسخه گنج ندارند به عبارت دیگر دو روش برای یافتن دفینه در میان حفاران معمول است:

۱ - استفاده از دستگاه گنج یاب با توجه به نشانه ها 
۲ - استفاده از نسخه های خطی توسط خط خوان یا نسخه خوان ها 


روش دیگری كه صاحبان دستگاه های گنج یاب با آن عمل می کنند، اخذ پول براساس تعداد مكان های كاوش است و در نهایت اینكه دارنده دستگاه با حفاران به شكل شراكتی از یك چهارم تا یك دوم كل دفینه قرار می گذارند. 
باید گفت: نشانه ها متفاوت هستند، اما مهمترین مسئله این است كه باید منطقه پیشنهاد شده، یك هفته پیش از حفاری كاوش شود. معمولا گروه یا چند نفر از آنها با یكی از افراد بومی منطقه طرح دوستی می ریزد، تا هم مردم محل احساس كنند رفت و آمدها به دلیل ارتباط فامیلی یا دوستی است و هم این امكان به وجود آید كه طی فرصت به دست آمده همه نشانه ها بررسی شود. در این ارتباط برخی واسطه ها كه از همه درصد می گیرند نقش تعیین كننده ای دارند، اما در مورد نشانه ها می توانم بگویم كه یك مسئله فنی است و با تجربه فراوان به دست می آید، اما آنچه كه معمولا مورد توجه كارشناسان قرار می گیرد، وجود درخت های خیلی قدیمی با قطر زیاد است، همچنین سرچشمه ها، درخت های تك و نایاب مثل سپیدارها، تپه هایی كه شكل و رنگ و موقعیتشان با تپه های طبیعی فرق می كند.
سنگ های قدیمی منقش مثل سنگ قبرها، سنگ های ورودی غارها یا سنگ هایی كه برای پی ساختمان های قدیمی كاربرد داشته. وجود زغال یا خاكستر، استخوان های زیرخاك و همچنین خاك رس كه نشان می دهد آنجا ساخت اشیای سفالی رواج داشته است. 
از آنجایی كه حفر یك تپه برای یك گروه حفار كه قرار است شبانه و مخفیانه كار كنند، امكان دارد هفته ها به طول بینجامد، به جای كندن كل تپه، بخشی از آن با توجه به علائم جانبی حفر می شود.
معمولا جهت غروب یا طلوع خورشید حفر می شود، اگر سنگ بزرگی بالای تپه باشد از بالا به سمت پایین چاه زده می شود كه معمولا به هواكش ها برخورد می كنند، همچنین وجود یك چشمه یا تك درخت می تواند جهت حفاری را تغییر دهد. باید عرض كنم كه ۹۹ درصد این شكل از حفاری ها هیچ سودی ندارد و حفاران را به سرمنزل مقصود نمی رساند، چون بسیاری از تپه ها، پیش از این، محل دیده بانی یا محل عبادت بوده كه حفاریشان نتیجه ای در برندارد . 
روش دیگری هم میان حفاران و كارشناسان برای دستیابی به گنجینه وجود دارد كه مطمئن تر از روش اول به نظر می رسد و آن روش نسخه ای است. ما دو جور نسخه داریم؛ شاهی و وزیری. لازم به ذكر است كه نسخه های وزیری معتبرتر از نسخه های شاهی هستند، چرا كه معمولا وزیران پس از آنكه شاه دستور به مخفی كردن گنجینه ها می داد و نسخه آن را با اطلاع وزیر تهیه می كرد، وزیران جای دفینه ها را تغییر می دادند و نسخه دیگری به شكل مخفیانه می نوشتند كه قاعدتا اعتبار بیشتری دارد. این نسخه ها را بر اساس مهر و امضا می توان تشخیص داد كه شاهی هستند یا وزیری، البته ما دو نوع دیگر نسخه داریم كه تقلبی هستند؛ یكی نسخه هایی كه توسط جاعلان نسخه روی پوست بز نوشته شده و برای آنكه كهنه به نظر برسد، دو هفته در آهك خوابانده می شود. ما این نسخه ها را با گازوئیل امتحان می كنیم كه ببینیم واقعی هستند یا تقلبی، چون نسخه های تقلبی با گازوئیل تازه می شوند.
دوم نسخه هایی هستند كه توسط مرتاض های هندی یا نمونه های ایرانی آنها نوشته می شوند، آنها اعتقاد دارند زیرزمین، موكلی در خدمتشان است كه جای دفینه را نشانشان می دهد، اما طلسم دفینه به نام خود آنها شكسته نمی شود. نسخه ها بین 300 تا یک میلیون تومان خرید و فروش می شوند و باید بگویم كه باز ۹۰ درصد آنها تقلبی هستند، چون نسخه های واقعی، داخل گنجینه های واقعی هستند. در واقع نسخه گنج بعدی را می توان درون گنج های واقعی كشف شده پیدا كرد كه بازگشایی رموز آنها هم كار هر كسی نیست. 
یك دسته از نسخه ها هم هستند كه به صورت شعر با رمز حروف ابجد و با خط كوفی بی نقطه نزد برخی افراد پیدا می شود. نسخه هایی كه نسل به نسل منتقل شده و حالا به صورت اسناد با ارزش دست خانواده هاست . 
حفاران اعتقاد دارند هر دفینه یك طلسم دارد، اینكه واقعا طلسم در مفهوم علمی چیست بماند، اما اكنون از این اصطلاح، حفاران بهره های فراوان می برند. انواع طلسم ها را می توان به طلسم مار، اژدها، ماهی، گربه و سوسمار تقسیم كرد. 
طلسم ماهی حس جاری شدن سیل را برای حفاران تداعی خواهد كرد یا افتادن در چاه، طلسم گربه به معنای از ما بهتران یا محافظی است كه در غیاب صاحب گنج، تا ۵ هزار سال از آن حفاظت خواهد كرد و... 
برخی از دارندگان دستگاه های گنج یاب پس از حفاری های طولانی توسط افراد بومی و اطمینان از اینكه دفینه دیگر در یك متری قرار دارد با اعلام اینكه گنج دارای طلسم سوسمار بوده و این طلسم چهارشنبه خواهد شكست، حفاران را از كار منع كرده تا شبی دیگر در فرصتی مناسب به ربودن و انتقال آن مبادرت ورزند و انواع و اقسام كلاهبرداری ها كه گاه منجر به تهدید با سلاح گرم یا كشته شدن افراد نیز خواهد انجامید. 
و حرف آخر اینکه در برخی كشورها دولت روی دفینه هایی كه به شكل اتفاقی یا برنامه ریزی شده توسط افراد استخراج می شود و همچنین عتیقه های خانوادگی كه باز اسناد ملی و سرمایه ملی تلقی می شوند، قیمت گذاری كرده و بنا به ارزش آن شی ء، مبلغی را به افراد پرداخت می كند، حتی گاه تا دو برابر قیمت یك شیء كه این سیاست می تواند بخوبی جلوی خروج و قاچاق سرمایه های تاریخی و فرهنگی كشور را بگیرد که البته این امر فعلا شامل حال ما نمی شود!!؟

  • تذکر مهم : برای آشنایی با اسرار گنج یابی و آموزش دفینه یابی به کتاب های (پکیچ آموزش گنج یابی در ایران،  چشم طلایی ، اسرار کاوش ، میراث زرین و به ویژه پکیچ آموزش گنج یابی در ایران) در فروشگاهی که لینک و بنرش در داخل وبلاگ وجود دارد، مراجعه کنید...

    

   مجموعه کامل آموزش گنج یابی در ایران (پکیچ زیرخاکی و گنج مشک آبادی)‎ کاملترین و تنها اثر منحصر به فرد است که تمام منابع موثق آموزشی و کاربردی را یکجا دارد. کاملترین منبع تمام منابع گنج یابی است.
تاریخ: چهار شنبه 24 آذر 1395برچسب: توصیه , گنج یابان, حفاران ,دفینه,گنج,,
ارسال توسط ایرانیکان

شناخت درست علائم گنج در حفاری دفینه و عتیقه

در حین حفاری امکان داره که با علائم و آثار زیادی مواجه بشوید که در اکثر مکان ها مشترک است و امکان داره با آثاری هم مواجه بشوید که تا حالا نمونه اش را از نزدیک مشاهده نکرده باشید و یا نشنیده باشید . معمولا این آثار برای مکانها و یا هدف های کوچک و متوسط صدق می کند .
اول اینکه در سطح زمین باید نشانه هایی وجود داشته باشد. مثلا تخته سنگی که بتواند نظرها را به خود جلب نماید، باید با بقیه سنگهای اطراف فرق داشته باشد و به راحتی نتوان آن را جابجا نمود و یا اینکه نوشته و نشانه هایی بر روی سنگ وجود داشته باشد و یا ...


توجه داشته باشید وجود تخته سنگ، درخت کهنسال، چشمه آب، تپه و تل خاکی، دلیل وجود حتمی و صددرصدی گنج و دفینه نیست!
بعضی از افراد فکر می کنند که هر تپه ای نشانه گنج است، در صورتی که از نشانه های وجود گنج در یک تپه این است که اولا خاک آن دستی بوده و نباید بکر یا طبیعی و دارای رگه های سنگی باشد. ثانیا تپه در محلی قرار گرفته باشه که در اون منطقه مشابه اون تپه کم باشد و در نزدیکی اون تپه آثاری همچون درخت کهنسال و چشمه آب و ... وجود داشته باشد. توجه داشته باشید که با دیدن درست آثار و علائم موجود و گمانه زنی درست و اصولی، می تواند شما را از حفاریهای بیهوده و مایوس کننده، تا حدود زیادی نجات دهد!

پس از شروع حفاری نیز توجه داشته باشید که ابتدا باید از خاک سطح عبور کنید و بسته به منطقه مورد نظر (کوهستانی، جنگلی، کشاورزی و ...) حداکثر تا عمق ۷۰ سانتیمتر، آثاری همچون ذغال، خشت یا تکه آجر، سنگ رودخانه ای و ... تا این عمق، دلیلی محسوب نمیشوند و حدودا از عمق یک متری به بعد است که باید آثار را کم کم مشاهده نمایید، مثل سنگ چین، خاک قبر یا جسد انسان، کوزه سفالی، ذغال چوب یکدست (حداقل ۷ سانتیمتر) و یا گلهای صابونی(روغنی) که در گذشته جهت عایق و جلوگیری از عبور آب و رطوبت و محافظت از اموال مورد استفاده قرار می گرفته و ...
اما وجود ذغال چوب یا سنگ هم از دلایل وجود صددرصد گنج و دفینه نیست، چرا که در گذشته امکان داشته چوپانی و یا فردی در آن مکان آتشی روشن کرده باشد و یا سقف چوبی و دیوار سنگی ساختمان و عمارتی بر اثر جنگ یا آتش سوزی فرو ریخته باشد. آن مکان وقتی تائید میشود که نشانه های دیگر هم وجود داشته باشند و به هیچ عنوان خاک بهم خورده و دارای لکه های مختلف نباشد.
از دیگر نشانه ها، سنگ چین با ملات یا وجود تخته سنگ یا سنگ های تراش خورده بزرگ در عمق حدودی یک و نیم متر به بعد است.
آجر و خشت های خام که بصورت مربع بوده و پلکانی یا منظم و بی دلیل چیده شده باشند بطوریکه مسکونی بودن مکان را تائید نکند، نیز می تواند از نشانه ها باشد و ...

  • تذکر مهم : برای آشنایی با اسرار گنج یابی و آموزش دفینه یابی به کتاب های (پکیچ آموزش گنج یابی در ایران،  چشم طلایی ، اسرار کاوش ، میراث زرین و به ویژه پکیچ آموزش گنج یابی در ایران) در فروشگاهی که لینک و بنرش در داخل وبلاگ وجود دارد، مراجعه کنید...

    

   مجموعه کامل آموزش گنج یابی در ایران (پکیچ زیرخاکی و گنج مشک آبادی)‎ کاملترین و تنها اثر منحصر به فرد است که تمام منابع موثق آموزشی و کاربردی را یکجا دارد. کاملترین منبع تمام منابع گنج یابی است.
تاریخ: چهار شنبه 24 آذر 1395برچسب:شناخت, درست, علائم گنج, حفاری, دفینه , عتیقه,
ارسال توسط ایرانیکان

 

غارهای گنج و دفینه دار ایران

در مورد غارهای ایران حرفی براتون نمی زنم چون اگه بخوام بنویسم خودش 10 تا وبلاگ می شه و فعلا فقط به دو مسئله کلی که به حفاری مربوط می شه بسنده میکنم و کروکی چند تا غار را براتون تو وبلاگ میزارم.

توجه داشته باشید که برای شناخت و کشیدن کروکی دقیق این غارها چیزی بیشتر از ده سال وقت توسط دوست خوبم داریوش صرف شده که ماه عسلش به سادگی در اختیار دوستان عزیز قرار میگیره.


موضوع کوچکی که میخواستم برای شما در مورد غارها بگم این 2 مسئله هست:

1- اکثرا غارهای ایران دفینه دارند (تقریبا 90%)
 
۲- غارهائی که طول آنها بیشتر از 30 متر باشد برای این منظور انتخاب می شدند و غارهائی که در زمان های قدیم محل سکونت بودند.
 
كروكی غارهای باستانی :
 
کروکی غار شیل گنج در به طول 13 متر
 
کروکی غار آق قایا
 
کروکی غار افغان به طول 174 متر
کروکی غار بورنیک کوچک
کروکی غار پودنیک به طول 51 متر
کروکی غار پیرزن خانی
کروکی غار دربند سمنان به طول 114 متر
کروکی غار زاغه بزرگ به طول 110 متر
کروکی غار شاگین به طول 350 متر
تعدادی از غارهای ایران را براتون نام میبرم و مکانهای آنها را نیز مینویسم تا بعد سر فرصت کروکی آنها را نیز در اختیار شما قرار دهم.
 

1- غار آب کناری در کوه خیص در کوهدشت
2غار آتشگاه در شمال غربی کاشمر
3غار آزاد در توسرکان
4غار آزاد خان در نزدکی محلات
5غار آسانگران در شمال غربی کوههای پرو کرمانشاه
6غار آسیی در نزدکی انجدان اراک
7غار آق قایا در جاده همدان
8غار آوازا در کرمانشاه
9غار اخلمه در نزدکی مشهد در دهی به همین نام
غار ارژنگ نزدیک دماوند
غار آوهزا در شنقر کلیایی
غار اسبول در کوهای رالون در نزدکی میگون
غار اسپند خورشید در فیروزکوه
غار استاد در نزدکی شیروان در دهی به همین نام
غار اسک در جاده آمل در دره هراز نزدیک آب اسک
غار اسکندر در دامنه کوه سهند
غار اشکف بلند در غرب شیراز
غار اصحاب کهف در کوه هفت تنال بختیار
غار افغان در مبارکه گرمسار
غار انبهون در زرین دشت
غار انجدان در شرق اراک در دهی به همین نام
غار اوله تاو در ارتفاعات سیوان در ایلام
غار ایوان در کوهای شهر ری
غار بابا جابر در محلات در دهی به همین نام
غار باغچه در قوچان به سمت دره گز در دهی بنام آسیاب
غار برج در طالاقان
غار بزلی در نزدکی قلعه دژ 
غار سفید نام در دهکده چیلک
غار بزمیدان در چناران مشهد
غار بگیچه در همدان
غار بنایی در یزد
غار بورنیک کوچک در مهاباد
غار بورنیک بزرگ در مهاباد
غار بیدخت در نزدکی گناباد در رشته کوهای کلاری
غار بیدک نزدیک بجنورد دهی به همین نام
غار بیمار آب در حدود 50 کیلومتری مشهد دهستان کارده دهی بنام 

کوشک آباد در مغرب آن
غار پراو در کرمانشاه
غار پرده رستم در جمع آب چناران مشهد
غار پرو یا پر آب در حدود 10 کیلومتری کرمانشاه
غار پری یاغی در حدود 30 کیلومتری شرق شیراز
غار پلنگ در 12 کیلومتری (کمهِ) از بخش سیمدم اصفهان
غار پلنگ در نزدکی فیروز کوه
غار پلنگان در کوه ستخرگزین در شمال غربی شیراز
غار پودنیک در نزدکی ساوه
غار پوستین دوز در 30 کیلومتری شمال غربی شیروان در روستای
لوجعلی
غار پهاوان اشگفت در یزد
غار قلعه دختر در قلعه دختر دهدشت
غار پیرزن خانی در نور و کوجور در نزدکی ده اوزکلاه
غار پیری در جنوب شیر کوه ِ شیروان در منطقه ای به نام اٌی سورمه
غار تاوان در 120 کیلومتری شرق شیراز به سمت جهرم
غار تارون در دامنه کوه تارون واقع در 40 کیلومتری جنوب شرقی
شاهرود
غار تایله نو یا تایوله در کرمانشاه

غار تخت در همدان در نزدکی دهی به نام قلی آباد تهران
غار ترخان در کرمانشاه در روستای سمتیان از بخش بیلوار
غار تشهید در جاده ملایر 
غار تعارچه آسیی به سمت انجدان
غار تک چای در جنوب محلات
غار تیره زرد در ایلام
غار چال نخجیر در 80 کیلومتری شمال شرقی دلیجان
غار چاه ارازه در قریه آب سنجد یا باقرآباد در شرق مورچه خورت
غار چاه پوده در 90 کیلومتری جنوب شرقی اصفهان در دهی بنام پوره
غار چاه پیرزن در نزدکی جاه قلعه بندر 
غار چاه حمزه در شهر ری
غار چاه زرده در کوه راسوند در اراک

غار چاه زنجیر در نزدکی میگون
غار چاه زندان در نزدکی تکاب در منطقه کردستان در نزدکی تخت سلیمان
غار چاه قلعه بندر (قهندژ) در شمال شرقی شیراز
غار چاه مرگ در 55 کیلومتری شیراز در دشمن زیاری در دهی بنام شول
غار چاه ودَمه در نزدکی اصفهان
غار چاه های راسوند در 35 کیلومتری جنوب اراک در کوهای راسوند

غار دامدام در نزدکی اراک
  • تذکر مهم : برای آشنایی با اسرار گنج یابی و آموزش دفینه یابی به کتاب های (پکیچ آموزش گنج یابی در ایران،  چشم طلایی ، اسرار کاوش ، میراث زرین و به ویژه پکیچ آموزش گنج یابی در ایران) در فروشگاهی که لینک و بنرش در داخل وبلاگ وجود دارد، مراجعه کنید...

    

   مجموعه کامل آموزش گنج یابی در ایران (پکیچ زیرخاکی و گنج مشک آبادی)‎ کاملترین و تنها اثر منحصر به فرد است که تمام منابع موثق آموزشی و کاربردی را یکجا دارد. کاملترین منبع تمام منابع گنج یابی است.
تاریخ: چهار شنبه 24 آذر 1395برچسب:غار, گنج , دفینه دار, ایران,,
ارسال توسط ایرانیکان

درختان گنج و دفینه دار ، عتیقه درختان

در ایران انواع مختلف درخت وجود دارد.

در گذشته درختانی كه عمر طولانی داشتند برای نشانه استفاده میشدند و در بیشتر جاهایی كه اموال گذاشته می شد درختی هم كاشته می شد كه بعدها پیدا كردن جا راحت باشد.

درختانی كه بیشتر برای اینكار استفاده می شد به ترتیب زیر میباشد.

بوته گز كه در حدود شش هزار سال عمر میكند.

درخت سرو كه در حال حاضر چهار هزار ساله آن وجود دارد.

درخت داغداغان كه در حال حاضر چهار هزار و پانصد ساله آن هست.

درخت آزاد كه دو هزار سال عمر میكند و در جنگلهای شمالی ایران به وفور یافت میشود.

درخت چنار كه حدود هفتصد سال عمر میكند و پس از آن هر سال یك بار خود كشی میكند و خود را میسوزاند تا از بین برود كه این خود سوزی هم چندین سال طول میكشد. مانند درخت چنار امامزاده صالح كه حدود نهصد سال قدمت دارد.

درخت نارون حدود پانصد سال عمر میكند.
درخت سنجد نیز حدود پانصد سال عمر میكند.
درختهایی با عمر طولانی اكثرا نشانه بار است و بار هر كدام از آنها با دیگری متفاوت است به فرض اموالی كه در نزدكی بوته گز یافت میشود با اموالی كه در كنار سرو یافت میشود همیشه متفاوت بوده است.
اینم یك مطلب در مورد درختان
ممكنه درختانی از قلم افتاده باشند ، ذهنم اینقدر یاری كرد ، به بزرگی خودتون ببخشید.

  • تذکر مهم : برای آشنایی با اسرار گنج یابی و آموزش دفینه یابی به کتاب های (پکیچ آموزش گنج یابی در ایران،  چشم طلایی ، اسرار کاوش ، میراث زرین و به ویژه پکیچ آموزش گنج یابی در ایران) در فروشگاهی که لینک و بنرش در داخل وبلاگ وجود دارد، مراجعه کنید...

    

   مجموعه کامل آموزش گنج یابی در ایران (پکیچ زیرخاکی و گنج مشک آبادی)‎ کاملترین و تنها اثر منحصر به فرد است که تمام منابع موثق آموزشی و کاربردی را یکجا دارد. کاملترین منبع تمام منابع گنج یابی است.
تاریخ: چهار شنبه 24 آذر 1395برچسب:درختان ,گنج, دفینه دار , عتیقه, درختان, زیرخاکی, ,
ارسال توسط ایرانیکان

خرید و فروش آزاد گنج یاب و  فلزیاب ؟


در میان دهه ی هفتاد سازمان میراث فرهنگی برای حفظ و نگهداری آثار و ابنیه باستانی به دنبال ممنوعیت صنعت فلزیاب ، اعم از تبلیغ و خرید و فروش و استفاده بود . نهایتا این امر که طی لایحه ای به مجلس شورای اسلامی ارسال شده بود ، طی ماده واحده به شرح زیر در تاریخ 15/12/1379 به تصویب قوه مقننه رسید.

قانون‌ ضرورت‌ اخذ مجوز برای‌ ساخت‌، خرید و فروش‌، نگهداری‌، تبلیغ‌ و استفاده‌ از دستگاه‌ فلزیاب‌
ماده‌ واحده‌ ـ ساخت‌، خرید و فروش‌، نگهداری‌، تبلیغ‌ و استفاده‌ از هرگونه‌ دستگاه‌ فلزیاب‌ و همچنین‌ ورود آن‌ به‌ کشور، منوط‌ به‌ اخذ مجوز از سازمان‌ میراث‌ فرهنگی‌ کشور می‌باشد.
تبصره‌ 1ـ دستگاههای‌ اجرایی‌ برای‌ انجام‌ وظایف‌ خاص‌ سازمانی‌ خود از شمول‌ این‌ قانون‌ مستثنی‌ می‌باشند.
تبصره‌ 2ـ متخلفان‌ از مفاد این‌ قانون‌، به‌ ضبط‌ و مصادره‌ دستگاه‌ مذکور محکوم‌ می‌شوند. چنانچه‌ دستگاه‌ فوقِ در حفاری‌ غیر مجاز به‌ قصد کشف‌ اموال‌ فرهنگی‌ ـ تاریخی‌ مورد استفاده‌ قرار گیرد علاوه‌ بر مجازات‌ فوقِ، مرتکب‌ به‌ یک‌ سال‌ تا سه‌ سال‌ حبس‌ مجازات‌ مقرر در ماده‌ (562) قانون‌ مجازات‌ اسلامی‌ ـ مصوب‌ 2/3/1375 ـ محکوم‌ می‌شود.
تبصره‌ 3ـ آئین‌‌نامه‌ اجرایی‌ این‌ قانون‌ شامل‌ نحوة‌ احراز صلاحیت‌ متقاضیان‌ مجوز، مدت‌ اعتبار آن‌ و دیگر موارد لازم‌، حداکثر شش‌ ماه‌ پس‌ از ابلاغ‌ این‌ قانون‌ توسط‌ وزارت‌ فرهنگ‌ و ارشاد اسلامی‌ پیشنهاد و به‌ تصویب‌ هیات‌ وزیران‌ خواهند رسید.
قانون‌ فوقِ مشتمل‌ بر ماده‌ واحده‌ و سه‌ تبصره‌ در جلسه‌ علنی‌ روز دوشنبه‌ مورخ‌ پانزدهم‌ اسفندماه‌ یکهزار و سیصد و هفتاد و نه‌ مجلس‌ شورای‌ اسلامی‌ تصویب‌ و در تاریخ‌ 25/12/1379 به‌ تایید شورای‌ نگهبان‌ رسیده‌ است‌. مهدی‌ کروبی‌ رئیس‌ مجلس‌ شورای‌ اسلامی‌
حال نکات زیر درباره قانون فوق قابل توجه است :
اولا : توجه قانونگذار به صنعت فلزیاب : با عنایت به این که تولید کنندگان دستگاه های فلزیاب از سال های قبل مشغول بکار بوده و انواع این سیستم ها را تحت عناوین فلزیاب ، معدنیاب ، بازرسی بدنی و ... که کاربرد های فراوانی داشته است را تولید مینمودند ، قانون گزاران محدودیت در تولید و فروش فلزیاب را به ما قبل از این قانون تسری ندادند.
همین امر نیز موجب خنثی سازی نیت و قصد سازمان میراث فرهنگی در جلوگیری از تبلیغات گسترده و فروش فلزیاب شد . آگهی های ریز و درشت بر در و دیوار شهر ها و فعالیت آشکار دفاتر فروش این شرکت ها گواه و مؤید این مدعاست.
ثانیا: ممنوعیت صنعت فلزیاب با چه قصدی ؟
بر خلاف نظر سازمان میراث فرهنگی که فلزیاب را وسیله تخریب آثار باستانی میداند ، این ابزار در موارد متعدد اعم از بازرسی بدنی و معدنیاب و کشاورزی و دامی(کشف فلز در علوفه دام) ردیابی لوله آب و گاز و خطوط برق ، تلفن ، زیر زمینی و... موثر است، بنابر این بر خلاف قصد و نیت سازمان میراث فرهنگی نه تنها این ابزار مفید ، مخل در امر حفاظت و صیانت در آثار باستانی نیست، بلکه مانند هر وسیله مفید دیگر مانند برق ، که نیاز به مدیریت در مصرف و جلوگیری از بروز خطر در آن دارد ، نگهداری از آثار میراث فرهنگی و تولید دستگاه فلزیاب دو مقوله جدای از هم می باشند و نیازمند فرهنگ استفاده و مدیریت می باشد.
ثالثا : قانون کار آمد و ساز و کار قانونی مبارزه با تخریب کنندگان آثار باستانی ماده 562 قانون مجازات اسلامی است که می گوید. هرگونه حفاری وکاهش به قصد بدست آوردن اموال تاریخی ، فرهنگی ممنوع بوده ومرتکب به حبس از شش ماه تا سه سال و ضبط اشیاء مکشوفه به نفع سازمان میراث فرهنگی کشور و آلات و ادوات حفاری به نفع دولت محکوم می شود . چنانچه حفاری دراماکن ومحوطه های تاریخی که در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است ، یا در بقاع متبرکه و اماکن مذهبی صورت گیرد علاوه بر ضبط اشیاء مکشوفه وآلات و ادوات حفاری مرتکب به حداکثر مجازات مقرر محکوم میشود .
تبصره 1 - هر کس اموال تاریخی ، فرهنگی موضوع این ماده را برحسب تصادف بدست آورد و طبق مقررات سازمان میراث فرهنگی کشور نسبت به تحویل آن اقدام ننماید به ضبط اموال مکشوفه محکوم میگردد .
تبصره 2 - خرید و فروش اموال تاریخی ، فرهنگی حاصله ازحفاری غیرمجاز ممنوع است و خریدار و فروشنده علاوه بر ضبط اموال فرهنگی مذکور ، به حبس از شش ماه تا سه سال محکوم می شوند . هرگاه فروش اموال مذکور تحت هر عنوان از عناوین بطور مستقیم یا غیرمستقیم به اتباع خارجی صورت گیرد ، مرتکب به حداکثر مجازات مقررمحکوم می شود .
چنانکه مشاهده میشود این ماده قانونی فراگیر بوده و دامنه آن جامع تر و فراتر از قانون ممنوعیت تولید دستگاه فلزیاب عمل می کند . و بنابر آنچه که گفته شد بر خلاف طراحان قانون ممنوعیت تولید فلزیاب از زمان تصویب قانون ، نه تنها فروش فلزیاب در جامعه کاسته نشده است بلکه عرصه بر تولید کننده داخلی محدود و بر وارد کننده (قاچاق) از خارج کشور به ویژه کشورهای همجوار فراخ گردیده چنانکه استیلا و فروش محصولات فلزیاب خارجی در بازار ایران غوغا کرده و ایران را بازار هدف قرار داده اند .
رابعا: این محدودیت عاملی برای عقب ماندگی فناوری صنعت فلزیاب در ایران شده و از آنجا که سایر کشورها به سرعت این فناوری را ارتقا داده و در زمینه های مثبت آن (بجز کاوش طلا وتخریب آثار باستانی!) اعم از سامانه های بازرسی در گمرکها و فرودگاهها و نهادهای امنیتی و.... بهره برداری می نمایند ، بنابراین نه تنها سودسرشار حاصل از تولیداتشان را در کشورهای دیگر به جیب زده بلکه فروش قاچاق این فناوری را به قیمتهای نجومی می رسانند چنانکه قیمت بعضی از آنها تا بیست میلیون تومان هم می رسد.
مصطفی ترک همدانی وکیل پایه یک دادگستری

  • تذکر مهم : برای آشنایی با اسرار گنج یابی و آموزش دفینه یابی به کتاب های (پکیچ آموزش گنج یابی در ایران،  چشم طلایی ، اسرار کاوش ، میراث زرین و به ویژه پکیچ آموزش گنج یابی در ایران) در فروشگاهی که لینک و بنرش در داخل وبلاگ وجود دارد، مراجعه کنید...

    

   مجموعه کامل آموزش گنج یابی در ایران (پکیچ زیرخاکی و گنج مشک آبادی)‎ کاملترین و تنها اثر منحصر به فرد است که تمام منابع موثق آموزشی و کاربردی را یکجا دارد. کاملترین منبع تمام منابع گنج یابی است.
تاریخ: چهار شنبه 24 آذر 1395برچسب: خرید, فروش, آزاد, گنج یاب , فلزیاب,گنج, دفینه, عتیقه,,
ارسال توسط ایرانیکان

قوانین و مقررات میراث فرهنگی درباره گنج و دفینه یابی و عتیقه

 
 
موادی از قانون مجازات اسلامی ( تعزیرات) ماده 558 – هر کس به تمام یا قسمتی از ابنیه ، اماکن ، محوطه ها و مجموعه های فرهنگی – تاریخی یا مذهبی که در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است ، یا تزیینات ، ملحقات ، تاسیسات ، اشیاء و لوازم و خطوط و نقوش منصوب یا موجود در اماکن مذکور ، که مستقلا نیز واجد حیثیت فرهنگی – تاریخی یا مذهبی باشد ، خرابی وارد آورد علاوه بر جبران خسارات وارده به حبس از یک الی ده سال محکوم می شود. ماده 559- هر کس اشیاء و لوازم و همچنین مصالح و قطعات آثار فرهنگی – تاریخی را از موزه ها و نمایشگاهها ، اماکن تاریخی و مذهبی و سایر اماکن که تحت حفاظت یا نظارت دولت است سرقت کند یا با علم به مسروقه بودن اشیای مذکور را بخرد یا پنهان دارد در صورتی که مشمول مجازات حد سرقت نگردد علاوه بر استرداد آن به حبس از یک تا پنچ سال محکوم می شود.

ماده 560- هر کس بدون اجازه از سازمانن میراث فرهنگی کشور ، یا با تخلف از ضوابط مصوب و اعلام شده از سوی سازمان مذکور در حریم اثار فرهنگی – تاریخی مذکور در این ماده مبادرت به عملیاتی نماید که سبب تزلزل بنیان آنها شود، یا در نتیجه آن عملیات به آثار و بناهای مذکور خرابی یا لطمه وارد آید ، علاوه بر رفع آثار تخف و پرداخت خسارت وارده به حبس از یک تا سه سال محکوم می شود. ماده 561- هر گونه اقدام به خارج کردن اوال تاریخی – فرهنگی از کشور هر چند به خارج کردن آن نیانجامد قاچاق محسوب و مرتکب علاوه بر استرداد اموال به حبس از یک تا سه سال و پرداخت جریمه معادل دو برابر قیمت اموال موضوع قاچاق محکوم می گردد. ماده 562- هر گونه حفاری و کاوش به قصد به دست آوردن اموال تاریخی – فرهنگی ممنوع بوده و مرتکب به حبس از شش ماه تا یک سال و ضبط اشیای مکشوفه به نفع سازمان میراث فرهنگی کشور و آلات و ادوات حفاری به نفع دولت محکوم می شود . چنانچه حفاری در اماکن و محوطه های تاریخی که در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است ، یا در بقاع متبرکه و اماکن مذهبی صورت گیرد علاوه بر ضبط اشیای مکشوفه و آلات و ادوات حفاری مرتکب به حداکثر مجازات مقرر محکوم می شود. تبصره 1- هر کس اموال تاریخی – فرهنگی موضوع این ماده را حسب تصادف به دست آورد و طبق مقررات سازمان میراث فرهنگی کشور نسبت به تحویل آن اقدام ننماید به ضبط اموال مکشوفه محکوم می گردد. تبصره 2- خرید و فروش اموال تاریخی – فرهنگی حاصله از حفاری غیر مجاز ممنوع است و خریدار و فروشنده علاوه بر ضبط اموال فرهنگی مذکور به حبس از شش ماه تا سه سال محکوم می شوند. هر گاه فروش اموال مذکور تحت هر عنوان از عناوین به طور مستقیم یا غیر مستقیم به اتباع خارجی صورت گیرد ، مرتکب به حداکثر مجازات مقرر محکوم می شود .ماده 563- هر کس به اراضی و تپه ها و اماکن تاریخی و مذهبی که به ثبت آثار ملی رسیده و مالک خصوصی نداشته باشد تجاوز کند به شش ماه تا دو سال حبس محکوم می شود مشروط بر آنکه سازمان میراث فرهنگی کشور قبلا حدود مشخصات این قبیل اماکن و مناطق را در محل تعیین و علامت گذاری کرده باشد. ماده 564 – هر کس بدون اجازه سازمان میراث فرهنگی و بر خلاف ضوابط مصوب اعلام شده از سوی سازمان مذکور به مرمت یا تعمیر ، تغییر ، تجدید و توسعه ابنیه یا تزیینات اماکن فرهنگی – تاریخی ثبت شده در فهرست آثار ملی مبادرت نماید ، به حبس از شش ماه تا دو سال و پرداخت خسارت وارده محکوم می گردد.ماده 565- هر کس برخلاف ترتیب مقرر در قانون حفظ آثار ملی اموال فرهنگی – تاریخی غیر منقول ثبت شده در فهرست آثار ملی را با علم و اطلاع از ثبت ان به نحوی به دیگران انتقال دهد به حبس از سه ماه تا یک سال محکوم می شود. ماده 566- هر کس نسبت به تغییر نحوه استفاده از ابنیه ، اماکن و محوطه های مذهبی – فرهنگی و تاریخی که در فهرست آثار ملی ثبت شده اند ، برخلاف شئونات اثر و بدون مجوز از سوی سازمان میراث فرهنگی کشور ، اقدام نماید علاوه بر رفع آثار تخلف و جبران خسارت وارده به حبس از سه ماه تا یک سال محکوم می شود. قانون مجازات اخلالگران در نظام اقتصادی کشور هر گونه اقدامی به قصد خارج کردن میراث فرهنگی یا ثروتهای ملی اگر چه به خارج کردن آن نیانجامد قاچاق محسوب و کلیه اموالی که برای خارج کردن از کشور در نظر گرفته شده است مال موضوع قاچاق تلقی و به سود دولت ضبط می گردد. قانون راجع به حفظ آثار ملی مصوب 12 آبان ماه 1309 شمسی ماده چهارم - مالک مال غیر منقولی که مطابق این قانون از آثار ملی می توان محسوب داشت و همچنین هر کس که به وجود چنین مالی پی ببرد باید به نزدیک ترین اداره مربوطه از ادارات دولتی اطلاع بدهد تا در صورتی که مقامات صالحه مقرر در نظام نامه اجرایی این قانون تصدیق نمودند که از آثار ملی است در فهرست آثار ملی ثبت می شود. ماده پنجم – اشخاصی که مالک یا متصرف مالی باشند که در فهرست آثار ملی ثبت شده باشد می توانند حق مالکیت یا تصرف خود را حفظ کنند و لیکن نباید دولت را از اقداماتی که برای حفاظت آثار ملی لازم می داند ممانعت نمایند درر صورتی که عملیات دولت برای حفاظت مستلزم مخارجی شود دولت از مالک مطالبه عوض نخواهد نمود و اقدامات مزبور مالکیت مالک را متزلزل نخواهد کرد . ماده ششم – عملیات مفصله ذیل ممنوع و مرتکبین آن به موجب حکم محکمه قضایی به ادای جزا نقدی محکوم خواهند شد و به علاوه معادل خساراتی که به واسطه عمل خود بر آثار ملی وارد ساختند می توان از ایشان اخذ نمود. الف – منهدم کردن یا خرابی وارد آوردن به آثار ملی و مستور ساختن روی آنها به اندود یا رنگ و رسم کردن نقوش و خطوط بر آنها. ب – اقدام به عملیاتی در مجاورت آثار ملی که سبب تزلزل بنیان یا تغییر صورت آنها شود ج – تملک و معامله بدون اجاره دولت نسبت به مصالح و مواد متعلقه به ابنیه مذکوره در فهرست آثار ملی اقدام به مرمت و تجدید بنایی از آثار ملی که در تصرف اشخاص باشد باید با اجازه و تحت نظر دولت واقع شود و الا مجازات سابق الذکر ممکن است به مرتکب تعلق گیرد. ماده نهم – هر کس مالک مال منقولی که در فهرست آثار ملی ثبت شده باشد اگر بخواهد آن را به دیگری بفروشد باید به اداره مربوطه دولتی کتبا اطلاع دهد دولت اگر بخواهد آن مال را جزء مجموعه های دولتی آثار ملی قرار دهد در ابتیاع آن با شرایط متساوری بر مردم دیگر حق تقدم دارد و لیکن در ظرف ده روز پس از رسید دادن به اعلام کتبی صاحب مال دولت باید قصد خود را در ابتیاع آن به مالک اعلام کند و اگر نکرد صاحب مال می تواند مال را به دیگری بفروشد در هر حال مالک این اموال به هر نحو از انحا آن را به دیگری منتقل کند باید پس از انتقال در ظرف ده روز اسم و محل اقامت مالک جدید را به اطلاع دولت برساند. اگر کسی مالی را که در فهرست آثار ملی ثبت شده بدون اطلاع وزارت معارف و یا نمایندگان او بفروشد محکوم به جزای نقدی معادل قیمت فروش آن مال خواهد شد و نیز دولت می تواند مال را از مالک جدید اخذ نموده و قیمتی را که مالک جدید ادا نموده به او پرداخت نماید خریدار نیز اگر از ثبت بودن مال در فهرست آثار ملی مطلع بوده و با وصف این خریده باشد مانند فروشنده مجازات خواهد شد مگر اینکه خود او به دولت اعلام کرده باشد. ماده یازدهم – حفر اراضی و کاوش برای استخراج آثار ملی منحصرا حق دولت است و دولت مختار است که به این حق مستقیما عمل کند یا به موسسات علمی یا به اشخاص یا شرکت ها واگذار نماید واگذاری این حق از طرف دولت باید به موجب اجازه نامه مخصوص باشد که محل کاوش و یا حدود و مدت آن را تعیین نماید و نیز دولت حق دارد در هر مکان که آثار و علایمی ببیند و مقتضی بداند برای کشف و تعیین نوع و کیفیات آثار ملی اقدامات اکتشافه بنماید . ماده دوازدهم – حفاری اگر فقط برای کشف آثار ملی و تحقیقات علمی باشد حفاری علمی و اگر برای خرید و فروش اشیای عتیقه باشد حفاری تجارتی است . اجازه حفاری علمی فقط به موسسات علمی داده می شود در ابنیه و اموال غیر منقول که در فهرست آثار ملی ثبت شده حفاری تجارتی ممنوع است. ماده سیزدهم - حفاری در اراضی که مالک خصوصی دارد گذشته از اجازه دولت استرضای مالک را نیز لازم دارد در محل هایی که در فهرست آثار ملی ثبت شده و یا دولت پس از اقدامات اکتشافیه آنها را در فهرست ثبت کند مالک حق امتناع از اجازه حفاری ندارد و فقط می تواند حقی مطالبه کند و ماخذ تعیین این حق ضعف اجرۃ المثل زمینی است که مالک به واسطه حفر از استفاده آن محروم می گردد به علاوه خسارتی که به مالک وارد می شود و مخارجی که بعد از حفاری برای اعاده زمین به حالت اولیه باید نمود. ماده چهاردهم - در ضمن حفاری علمی یا تجارتی آنچه در یک محل و یک موسم کشف شود اگر مستقیما توسط دولت کشف شده تماما متعلق به دولت است و اگر دیگری کشف کرده باشد دولت تا ده فقره از اشیایی که حیثیت تاریخی و صنعتی دارد می تواند انتخاب و تملک نماید و از بقیه نصف را مجانا به کاشف واگذار و نصف دیگر را ضبط کند هر گاه کلیه اشیاء زائد بر ده فقره باشد و دولت همه را ضبط کند مخارجی را که حفر کننده متحمل شده است به او می پردازد . ابنیه و اجزای ابنیه از تقسیم فوق مستثنی است و دولت می تواند تمام را متصرف شود. تبصره : مقصود از یک موسم یک دوره عملی است که مدت آن از یک سال بیشتر نباشد. ماده پانزدهم - اشیایی که در نتیجه حفاری علمی کشف شود آنچه سهم دولت باشد باید در مجموعه ها و موزه های دولتی ضبط شود و فروش آنها جایز نیست و آنچه سهم کاشف باشد متعلق به خود اوست . اشیایی که از حفاری تجارتی حاصل شده باشد دولت از قسمتی به خود او تعلق می گیرد هر چه قابل موزه باشد ضبط و بقیه را بهر نحو مقتضی بداند نقل و انتقال می دهد. فروش این اموال از طریق دولت به مزایده خواهد بود. ماده هفدهم - کسانی که بخواهند تجارت اشیای عتیقه را کسب خود قرار دهند باید از دولت تحصیل اجازه کرده باشند همچنین خارج کردن آنها از مملکت به اجازه دولت باید باشد و اگر کسی بدون اجازه دولت در صدد خارج کردن اشیایی که در فهرست آثار ملی ثبت شده برآید اشیای مزبور ضبط دولت می شود نسبت به اشیایی که بر طبق ( 14) این قانون سهم کاشف شده اگر در فهرست آثار ملی ثبت نشده دولت در دادن جواز صدور امتناع نخواهد نمود و اگر در فهرست مزبور ثبت شده مشمول مقررات ماده هیجدهم خواهیم بود. * قانون معافیت ابنیه و اماکنی که در زمره آثار ملی ثبت گردیده اند ، از پرداخت عوارض شهرداری ماده واحده : کلیه ابنیه ، اماکن و محوطه های تاریخی که در تصرف یا مالکیت سازمان میراث فرهنگی کشور می باشند و بناها و اماکنی که در تصرف یا مالکیت اشخاص حقیقی یا حقوقی است و طبق قوانین مربوط در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده اند یا می رسند و همچنین موزه های تحت پوشش سازمان مذکور ، از پرداخت عوارض شهرداری معاف می باشند. قانون امور گمرکی ممنوع الصدورها ماده 44 ق. ا. گ – صدور اشیای عتیقه و باستانی از کشور ممنوع است مگر با اجازه وزارت فرهنگ و هنر . قانون ضرورت اخذ مجوز برای ساخت ، خرید و فروش ، نگهداری ، تبلیغ و استفاده از دستگاه فلز یاب ماده واحده : ساخت ، خرید و فروش ، نگهداری ، تبلیغ و استفاده از هرگونه دستگاه فلزیاب و همچنین ورود آن به کشور ، منوط به اخذ مجوز از سازمان میراث فرهنگی کشور می باشد. تبصره 1- دستگاه های اجرایی برای انجام وظایف خاص سازمانی خود از شمول این قانون مستثنی می باشند. تبصره 2- متخلفان از مفاد این قانون به ضبط و مصادره دستگاه مذکور محکوم می شوند.چنان چه دستگاه فوق در حفاری غیر مجاز به کشف اموال فرهنگی – تاریخی مورد استفاده قرار گیرد علاوه بر مجازات فوق ، مرتکب به یک سال تا سه سال حبس مجازات مقرر در ماده (562 ) قانون مجازات اسلامی – مصوب 2/ 3/ 1375 – محکوم می شود. تبصره 3- آیین نامه اجرایی این قانون شامل نحوه احراز صلاحیت متقاضیان مجوز ، مدت اعتبار آن و دیگر موارد لازم ، حداکثر شش ماه پس از ابلاغ این قانون توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی پیشنهاد و به تصویب هیات وزیران خواهد رسید. قانون فوق مشتمل بر ماده واحده و سه تبصره در جلسه علنی روز دوشنبه مورخ پانزدهم اسفند ماه یکهزار و سیصد و هفتاد و نه مجلس شورای اسلامی تصویب و در تاریخ 25/ 25/ 1379 به تایید شورای نگهبان رسید.

  • تذکر مهم : برای آشنایی با اسرار گنج یابی و آموزش دفینه یابی به کتاب های (پکیچ آموزش گنج یابی در ایران،  چشم طلایی ، اسرار کاوش ، میراث زرین و به ویژه پکیچ آموزش گنج یابی در ایران) در فروشگاهی که لینک و بنرش در داخل وبلاگ وجود دارد، مراجعه کنید...

    

   مجموعه کامل آموزش گنج یابی در ایران (پکیچ زیرخاکی و گنج مشک آبادی)‎ کاملترین و تنها اثر منحصر به فرد است که تمام منابع موثق آموزشی و کاربردی را یکجا دارد. کاملترین منبع تمام منابع گنج یابی است.
ارسال توسط ایرانیکان

داستان گنج و دفینه و گنج نامه های دروغی

جویندگان گنج چگونه با کاغذهای کاهی راهی سرزمین های قدیم می شوند 


گروه شوك – فریبا خان احمدی: جویندگی گنج یك افسانه و داستان نیست چرا كه خیلی‌ها در این دنیای وسوسه‌آمیز به دل كوه‌ها و مناطق مرموز پای می‌گذارند به امید این‌كه ثروتی رؤیایی به‌دست آورند.
همیشه در داستان‌ها و فیلم‌ها دیده‌ایم كه جویندگان گنج نقشه‌هایی در دست دارند كه علایم خاصی روی آن دیده می‌شود و یك كارشناس می‌تواند با خواندن این علایم نقش راه بلد را بازی كند.
همین وسوسه‌ها كافی است كه گروهی شیاد دست به كار شده و با استفاده از طمع انسان‌ها گنج‌نامه‌هایی دروغین را وارد بازار سیاه كنند.

شاید باور نكنید كه از ابتدای هزاره دوم در قسطنطنیه و بغداد گنج‌نامه‌های قلابی از سوی گروه‌های زیرزمینی رواج پیدا كرد كه امروزه نمونه‌های تقلبی این نقشه‌ها در موزه ها نگهداری می‌شود. پژوهش‌ها نشان می‌دهد برخی از اسناد تاریخی مهم كه در گذشته‌های دور نگاشته شده است تنها وجود گنج‌های تقلبی را آشكار می‌كنند و تاكنون معلوم نیست كه گنج‌نامه واقعی باشد.

تاراج اشیای باستانی
هر نسل از انسان كه متولد می‌شود با سعی و تلاش برای پیشرفت و ترقی می‌كوشد تا یادگارهایی گرانبها و باارزش برای آیندگان به جا بگذارد.
سرزمین ما طلایه‌دار فرهنگ غنی بوده است كه بخش بسیار كوچكی از آن را می‌توان در گالری‌ها و موزه‌های مشهور اروپا و امریكا دید، میراثی كه متعلق به گذشتگان و آیندگانمان بوده كه به نوعی به یغما رفته‌اند.
در سال‌های گذشته گروهی فرصت‌طلب با رفتن به روستاها اشیای قدیمی و باارزش را با قیمت بسیار پایین می‌خریدند و سپس با بالاترین قیمت به دلالان اروپایی می‌‌فروختند و در تاریخ نیز آمده است كه بیشترین بخش گنج‌های ایرانی در زمان حمله اسكندر مقدونی به تاراج رفته ‌است این در حالی بود كه دلالی اشیای قدیمی با سوءاستفاده از ناآگاهی روستائیان و دیگر ناآگاهان افزایش یافت و در چند دهه گذشته خساراتی به میراث كشورمان وارد كرده است.
نباید از این موضوع بگذریم كه دست یافتن به طلا و جواهرات قدیمی و میراث گذشتگان برای خیلی‌ها وسوسه‌انگیز است، اشیایی كه شاید از عمر آن‌ها بیش از هزار سال یا خیلی بیشتر می‌گذرد. البته باید به این نكته نیز اشاره كرد كه خاك كشورمان غنی از گنجینه‌های گذشتگانمان است و به قول یك كارشناس اروپایی اگر خاك ایران 7 بار غربال شود باز هم باارزش است و پر از گنجینه.
شاید گذرتان به خیابان منوچهری تهران افتاده باشد، درست آنجایی كه مغازه‌هایی با ویترین اشیای قدیمی و باارزش در كنار یكدیگر مشتریان خاص خود را دارند وقتی سؤالی از آنان می‌كنید كه بر فرض این كاسه سفالی از كجا آمده است ادعا می‌كنند آن را از مشتری خریده‌اند یا اطلاعی ندارند و بعضی از آنان نیز دیگر جوابتان را نمی‌دهند تا از مغازه‌شان بیرون بروید!
برای بسیاری سؤالاتی به‌وجود می‌آید كه آیا گنج واقعیت دارد و این اشیای قدیمی اتفاقی پیدا شده‌اند یا گروهی گنج‌نامه و نقشه‌هایی داشتند كه توانسته‌اند به آنان دسترسی پیدا كنند و به فروش میلیونی و گاهی میلیاردی آن دست بزنند؟!
پاسخ دادن به این سؤالات سخت و دشوار بود چرا ‌كه یافتن كسانی كه به دنبال گنج هستند یا اطلاعاتی هر چند غیرواقعی از گنج‌نامه دارند كار ناممكنی است. تنها یك مرد كه چندین سال در این زمینه فعالیت داشت را پیدا كردیم قول دادیم هیچگاه مشخصاتش را فاش نكنیم تا رازهای پنهان گنج و نقشه‌های گنج را 
فاش كند.
از توهم تا واقعیت
آقای «م» با ادعای این‌كه گنج‌نامه وجود دارد و خود آن‌ها نیز جزو میراث باارزش هستند می‌گوید: «معمولاً گنج‌نامه‌ها در نسخه‌های وزیری و شاهی موجود هستند كه نسخه‌های وزیری نسبت به نسخه‌های دیگر از اعتبار بیشتری برخوردار هستند و روی پوست، الواح سنگی و طلا منقوش شده‌اند و بین 200 میلیون تا چندین میلیارد تومان فروخته می‌شوند و توضیحات یا راهنمای یافتن گنج نیز در متن نوشته‌ها قرار دارد البته نسخه‌های دروغین آن‌ها نیز در اختیار برخی افراد سودجو قرار دارد و آنان با قیمت‌های بالایی اینگونه گنج‌نامه‌ها را می‌فروشند و در واقع كلاهبرداری می‌كنند.
گنج‌یابی ماهواره‌ای
وی می‌افزاید: با به‌دست آمدن یك گنج‌نامه معتبر، قاچاقچیان عتیقه بستگی به مقدار اموالی كه به‌دست می‌آورند سهمی را برای مترجم نوشته‌های باستانی در نظر می‌گیرند و پس از ترجمه و مشخص شدن مكان گنج‌ تیم دیگری وارد عمل می‌شود كه در واقع جویندگان گنج هستند كه دستگاه‌ها و ابزارهای خاص این كار را دارند. بعضی از دستگاه‌های آنان به ماهواره‌هایی كه درجو قرار دارند، متصل هستند و با پرداخت هزینه آن به دلار به شركت خارجی می‌توان از نقطه‌یابی ماهواره‌ای استفاده كرد، سپس تیم دیگری كار خود را آغاز می‌كند، تیم حفاری كه وظیفه دارد تله‌های احتمالی را خنثی كند، تله‌هایی همچون شمشیر برگردان یا حوضچه‌های اسیدی و در آخر گنج به‌دست آمده پس از فروش به ارزش یك‌سوم خود به سهم مساوی بین اعضای این تیم تقسیم می‌شود.
خطر مرگ در مسیرگنج!
گاهی برخی قاچاقچیان برای به‌دست آوردن گنج پا در تله‌هایی كه در مسیر گنج‌ها از سالیان بسیار دور تهیه شده‌اند، می‌گذارند و ناخواسته به كام مرگ فرو می‌روند ولی عده‌ای نیز برای به‌دست آوردن ثروت بیشتر همدستان خود را به قتل می‌رسانند یا این‌كه هنگام فروش گنجینه دستگیر می‌شوند.
گاهی دیده می‌شود كه بعضی‌ها هنگام حفاری به قسمتی از گنجینه‌ها آسیب می‌رسانند و زمان استخراج آن‌ها را نابود می‌كنند به‌ویژه ظروف سفالی. از سوی دیگر گروهی نیز هستند كه وقتی در شرایط گرفتار شدن از سوی پلیس قرار می‌گیرند این ظروف را كه قاچاق آن مجازات سنگینی دارد از بین می‌برند.
گروه دیگر گنج‌یاب‌های ناشی هستند كه به‌صورت تصادفی گنجی را پیدا كرده‌اند و از ترس گرفتار شدن در چنگ قانون سكه‌های طلا یا مجسمه‌های زرین را كه شاید بیش از چند میلیارد ارزش دارد ذوب می‌كنند و به شكل شمش طلا درمی‌آورند كه شاید 100 میلیون تومان نیز ارزش نداشته باشد و با این كار ضربه بسیار سنگینی به میراث فرهنگی كشور
وارد می‌كنند.
پاداش بی‌ارزش برای یابندگان گنج
آقای «م» در این باره می‌گوید: در كشورهای اروپایی اگر كسی عتیقه یا اشیای قدیمی و با ارزش را پیدا كند آن را به اداره دولتی تحویل می‌دهد و كارشناسان روی آن ارزش‌گذاری می‌كنند و پاداش بسیار خوبی به یابنده گنج می‌دهند كه گاهی بین یك‌سوم یا نیمی از ارزش گنج است ولی در كشور ما تنها قدردانی از یابندگان گنج یك سفر زیارتی سیاحتی است! و همین انگیزه همكاری مردم با سازمان میراث را كم كرده و دامنه فعالیت در قاچاق اشیای عتیقه را گسترده‌تر می‌كند. اگر سازمان میراث فرهنگی با در نظر گرفتن پاداش‌های مناسب و اعطای امتیازات خوب به مردم آنان را تشویق به تحویل عتیقه‌جات میراث‌های گذشتگان كند، دیگر شاهد از بین رفتن این‌گونه میراث‌های گرانبها و نایاب نخواهیم بود.
برخی از قاچاقچیان اشیای به‌دست آمده را به یك سوم قیمت یا كمتر به دلالان می‌فروشند و خریداران نیز كسانی هستند كه در اروپا یا امریكا موزه یا گالری دارند و با به نمایش گذاشتن میراث كشورمان پول خوبی از این راه به‌دست می‌آورند.
گنج‌نامه در بین خارجی‌ها؟
نقشه گنج یا همان گنج‌نامه نشانه‌ای از محل گنج دفن شده، معدن از دست رفته و یك راز با ارزش یا یك مكان مخفی است. نقشه گنج بیشتر در داستان‌ها شایع است تا واقعیت! اما صرف نظر از استفاده ادبی گنج‌نامه‌ها در داستان‌ها و كتاب‌های تاریخی، هرچیزی كه مطابق با معیار نقشه‌باشد توصیف مناسبی از محل گنج است و گنج‌نامه نامیده می‌شود.
طبق منابع خارجی یكی از نخستین نمونه‌های شناخته شده سند گنج «طومار مس مدفون» است كه در میان دریای مرده – بحرالمیت در مرز اردن و فلسطین- در نزدیكی كومران Qumran در سال 1952 میلادی كشف شد.
گفته می‌شود این كتیبه بین سال‌های 50 و 100 میلادی نوشته شده است. این طومار شامل فهرستی از 63 جایگاه گنجینه‌های پنهان از طلا و نقره است. تاكنون هیچ گزارشی مبنی بر یافتن گنج طبق این طومار انجام نشده‌است.
پژوهشگران در‌حال انجام تحقیقاتی در این زمینه هستند كه آیا این معدن اشیای مسی نشان دهنده تدفین دروغین است؟
در انگلیس سه افسانه ادگارآلن پو، وآلفرت ویبر و جزیره گنج كه به‌نظر غیر واقعی می‌رسند درباره این نقشه‌ها در طرح‌های ادبی و خطوط متفاوتی طراحی شده‌اند و به‌نظر می‌رسد كه چیزی جز توهم نباشند.
مجازات گنج نامه نویسان
دكتر عزیز نوكنده كارشناس حقوقی و استاد دانشگاه درباره وجود گنج‌نامه‌ها و برخورد قانونی با‌
گنج نامه نویسی می‌گوید: اولاً طبق اطلاعات كاملی كه در این باره وجود دارد چیزی به‌نام گنج‌نامه یا نسخه‌های گنج یا محلی كه در آن طلا وجود داشته و گروهی محل آن را یادداشت كرده باشند وجود ندارد. زیرا حكومت‌های مختلف در طول تاریخ ایران وجود داشته و هرگز به تهیه گنج‌نامه دست نمی‌زدند تا افراد سود‌جو اشیای با ارزش آن‌ها را غارت كنند.
وی ادامه می‌دهد: گنج‌نامه یك امر موهومی است كه گروهی شیاد و كلاهبردار از ساده‌لوحی و طمع شهروندان سوءاستفاده می‌كنند. روش گنج‌نامه تقلبی عمل كلاهبرداری است زیرا كسی از راه حیله و تقلب مال دیگری را بگیرد و پولی بگیرد كلاهبرداری است. مطابق ماده یك قانون ارتشا، اختلاس و كلاهبرداری تهیه گنج‌نامه جرم و كلاهبرداری بوده و مجازات آن یك تا 7 سال حبس است و جزای نقدی معادل پولی كه از خریدار دریافت كرده‌است. كلاهبرداران گنج‌نامه‌ها را روی كاغذ كاهی و كهنه می‌كشند و با خطوط عجیب و غریب روی این كاغذها طراحی می‌كنند.
در واقع این كار نوعی صحنه‌سازی است. آن‌ها اشیای تقلبی را كه محل آن در نقشه گنج وجود دارد در محل‌های خاص پنهان می‌كنند و با دریافت پول‌های هنگفتی گنج‌نامه‌های تقلبی را می‌فروشند. كلاهبرداران بدل سكه‌های ساسانی را ضرب می‌كنند و در محل‌های خاص جاسازی كرده و روی آن را با خاك می‌پوشانند در واقع نوعی صحنه‌سازی باستانی تا طعمه‌هایشان را فریب دهند.
شناسایی پاتوق‌های وسوسه‌شدگان ثروت
دكتر نوكنده در این باره می‌گوید: ضرب سكه همیشه در طول تاریخ در اختیار دولت‌ها بوده است و آنان برای ایجاد توازن و بالانس اقتصادی و برای این‌كه ارزش پول پایین نیاید تعداد محدودی سكه ضرب كرده‌اند. ایران كشوری است كه از گذشته‌های دور پادشاهانی داشته است گاهی فلزهای مدفون آنان به‌صورت اتفاقی توسط قاچاقچیان كشف شده‌اند. قاچاقچیان با علامت‌ها و نشانه‌هایی كه روی تپه‌ها یا جاهای قدیمی وجود دارد آن‌ها را حفاری می‌كنند. البته هرچند گنج‌نامه‌ها غیرواقعی هستند ولی‌گنج‌نامه‌نویسان هرگز خودشان را نشان نمی‌دهند مگر این‌كه برخی افراد میراث‌دوست آن‌ها را لو بدهند.
دكتر رحیم ولایتی رئیس مؤسسه باستان شناسی دانشگاه تهران درباره افسانه‌های جعلی و گنج‌نامه‌ها می‌گوید: نقشه گنج چیزی جز خرافات نیست ولی متاسفانه به‌دلیل عدم آگاه‌سازی و آموزش عمومی در رابطه با غارت اموال باستانی و فرهنگی مردم دچار یك نوع عقب‌ماندگی، توهم و خرافات شده‌اند.
توده‌ای از مردم به‌دلیل وضعیت اقتصادی و كسب پول به نقشه‌هایی كه خیال می‌‌كنند یك شبه آن‌ها را ثروتمند می‌كنند، روی آورده‌اند. متاسفانه بیماری غارت اموال باستانی در جامعه همه‌گیر شده است و این تنها به‌خاطر آگاهی نداشتن درباره افسانه‌های جعلی است. وی در این باره به یك حادثه‌ای اشاره كرد و گفت: روزی در یكی از ماموریت‌های كاری متوجه شدم مردی سخت تلاش می‌كند تا سنگی را بشكافد وی كه یك كارگر شهرداری بود و از طریق مرد كفاشی در بازار تهران شنیده بود آن جا محل دفن گنج است به‌دل صحرا زده بود تا از زیر یك سنگ طبیعی گنج پنهان را پیدا كند. وی معتقد است گنج‌نامه‌ها تخیلات بیمارگونه هستند.
یك راهكار
دكتر ولایتی می‌گوید باید اطلاعات عمومی را در این زمینه به‌گوش مردم رساند. باید این جو بیمارگونه را كه از خیالات و دروغ پردازی‌ها ناشی می‌شود، از بین برد. اصولاً این آموزش‌ها از وظایف مؤسسه باستان شناسی خارج است و همكاری سایر سازمان‌ها بویژه میراث فرهنگی را می‌طلبد.
باید مردم را آگاه كرد كه اموال فرهنگی هویت فرهنگی ما است و به نقشه‌های گنج اعتماد نكنند. البته لازم است برای جلوگیری از غارت اموال فرهنگی قانونی بگذاریم تا برای جویندگان جایزه نفیسی را اهدا كنند.عده‌ای از افراد ناآگاه كه تنها دنبال طلا هستند سایر اشیای زیرخاكی و عتیقه را نابود می‌كنند و این خیانت به تاریخ كشورمان است. هیچ‌یك از نقشه‌هایی كه باترفند خاص از گنج نامه‌نویسان خریداری می‌شوند مورد تایید كارشناسان نیست و شاید وجود گنج افسانه نباشد اما گنج‌نامه‌ها افسانه‌ای بیش نیستند.

  • تذکر مهم : برای آشنایی با اسرار گنج یابی و آموزش دفینه یابی به کتاب های (پکیچ آموزش گنج یابی در ایران،  چشم طلایی ، اسرار کاوش ، میراث زرین و به ویژه پکیچ آموزش گنج یابی در ایران) در فروشگاهی که لینک و بنرش در داخل وبلاگ وجود دارد، مراجعه کنید...

    

   مجموعه کامل آموزش گنج یابی در ایران (پکیچ زیرخاکی و گنج مشک آبادی)‎ کاملترین و تنها اثر منحصر به فرد است که تمام منابع موثق آموزشی و کاربردی را یکجا دارد. کاملترین منبع تمام منابع گنج یابی است.
ارسال توسط ایرانیکان

گنج نامه و انواع نسخه دفینه و زیرخاکی
گنج نامه ها اکثرا روی سنگ است و بعد از آن به ترتیب روی پوست آهو و پوست گاو و گنج نامه های مهم که درباری بوده است بعد از سنگ بیشتر روی پوست کرگدن میباشد. ولی اکثر گنج نامه ها روی سنگ یشم حکاکی میشده است.
بیشتر نوشته های روی پوست را داغ میکردند و جوهر های مخصوصی بود که قابل شستشو بود و آب آنها را از بین نمیبرد که اکثر نوشته های روی پوست با این جوهر نوشته میشده است.
بعضی اوقات نوشته هائی رو میبینم روی پوست که با خون نوشته شده است.
اکثر نوشته های روی پوست با خون گنج نامه یا نسخه نیست و بیشتر آنها دعا هست و جزو طلسمات محسوب میشود و اکثرا با خون کفتر نوشته میشده است.
پس این مورد رو اشتباه نکنیم.
پوستها در زمان خود دباغی میشدند و مواد مخصوصی مانند رزین و روعن به آنها میخورده است که عمر پوست رو بالا میبرده و مقاومت آن را بسیار زیاد میکرده. این پوستها اگر در جای مناسب نگهداری شوند تا پنج هزار سال عمر میکنند.
پوستها را اکثرا در جای خشک یا داخل نی نگهداری میکردند و دو سر آن را می بستند و هر چه به پوست هوای کمتری برخور کند سالم تر میماند و عمر آن طولانی تر میشود.
ولی باز هم مگویم که هشتاد درصد گنج نامه ها روی سنگ نوشته میسده است.

 

  • تذکر مهم : برای آشنایی با اسرار گنج یابی و آموزش دفینه یابی به کتاب های (پکیچ آموزش گنج یابی در ایران،  چشم طلایی ، اسرار کاوش ، میراث زرین و به ویژه پکیچ آموزش گنج یابی در ایران) در فروشگاهی که لینک و بنرش در داخل وبلاگ وجود دارد، مراجعه کنید...

    

   مجموعه کامل آموزش گنج یابی در ایران (پکیچ زیرخاکی و گنج مشک آبادی)‎ کاملترین و تنها اثر منحصر به فرد است که تمام منابع موثق آموزشی و کاربردی را یکجا دارد. کاملترین منبع تمام منابع گنج یابی است.

 
تاریخ: چهار شنبه 24 آذر 1395برچسب:گنج نامه, انواع نسخه, دفینه , زیرخاکی,
ارسال توسط ایرانیکان

تاریخ گنج و دفینه و عتیقه در ایران


پولدار شدن یک شبه آرزوی هر کسی است. خاصه آنکه در جایی زندگی کنیم که گنج زیر پای هر کسی نهفته باشد.
ایران مهد گنجهای زیرخاکی است. از آثار عتیقه گرفته تا پولهای طلا و نقره نهفته شده در کوزه ها.

آثار باستانی در گذشته به کام فرنگیها بود و پولهای کوزه به کام مردم طالب ثروت. 
زمانی که اروپاییان پی به قدمت منطقه خاورمیانه و شرق و غرب بین النهرین بردند، وسوسه کشف آثار باستانی گریبان آنها را گرفت.
میسیونهای مذهبی و نظامیان اروپایی مأمور در ایران از اولین گروههایی بودند که به این امر علاقه نشان دادند.
کاوشهای باستانشناس و دانشمند انگلیسی- لوفتوس- در اواسط قرن نوزدهم در شهر باستانی شوش، شامه تیز فرانسویان را تحریک کرد.
فرانسویان علاقه مند و آشنا به تمدن ایران، هیئتهای مختلفی را گسیل کردند. از شانس آنان دوره، دوره اعطای امتیازنامه یا عصر امتیازات بود و ناصرالدین شاه سردمدار آن.
فرانسویان با دادن پشیزی در سال 1302ق «امتیاز انحصار اکتشاف آثار قدیم در تمام نقاط ایران» را به دولت دادند.
شیرین تر از این نمی شد، کل ممالک محروسه چندین برابر خاک فرانسه بود. ناصرالدین شاه در واقع گوشت را به گربه سپرده بود.
ناصرالدین شاه که به نظر تیزهوش می آمد چونان مردمان حریص بردن هر گونه اثر قدیمی از سنگ و چوب باستانی را مجاز شمرد مگر آنکه از طلا و نقره باشد. از دیدگاه وی طلا و نقره ارزش داشت نه سنگ نبشته حمورابی را که دُر یکتای شوش بود.
فرانسویان با کمال میل این شرط ساده لوحانه را پذیرفتند. در سال 1299 مدرسه لوور پاریس تأسیس شده بود که با امضای این قرارداد در 1302ق شعبه مطالعات فرهنگ ایران آن نیز گشایش یافت و بسیاری از آثار باستانی ایران به این شعبه منتقل شد و دریایی از تمدن ایرانی در آن موج می زند و اکنون نیز غنی تر از موزه های ایرانی است.
خروج بی حساب بسته ها و صندوقهای مالامال از آثار عتیقه که ارزنده تر از طلای ناب بودند از زمان ناصرالدین شاه معمول شد و حتی در سالهای ابتدایی دوران پهلوی نیز ادامه داشت.
مردم عادی در خرابه ها فقط دنبال طلا بودند. و هر از چندی راپورتچی ها، گزارشی از پیدا شدن دفینه ای در شهری دادند. کوزه سکه ای که صاحبان آن از ترس دزد و مأمور حکومتی در حیاط خانه یا دیوار دفن می کردند و چون فقط خود خبر داشتند با مرگ ناگهانی، خاطره آن را نیز در دل خاک می نهادند. و سرانجام با خراب شدن آن خانه و بنا و یا کند و کاو آدمی علاقه مند محتوای دفینه کشف می شد.

  • تذکر مهم : برای آشنایی با اسرار گنج یابی و آموزش دفینه یابی به کتاب های (پکیچ آموزش گنج یابی در ایران،  چشم طلایی ، اسرار کاوش ، میراث زرین و به ویژه پکیچ آموزش گنج یابی در ایران) در فروشگاهی که لینک و بنرش در داخل وبلاگ وجود دارد، مراجعه کنید...

    

   مجموعه کامل آموزش گنج یابی در ایران (پکیچ زیرخاکی و گنج مشک آبادی)‎ کاملترین و تنها اثر منحصر به فرد است که تمام منابع موثق آموزشی و کاربردی را یکجا دارد. کاملترین منبع تمام منابع گنج یابی است.
تاریخ: چهار شنبه 24 آذر 1395برچسب:تاریخ ,گنج , دفینه , عتیقه , ایران,گنج یابی , ,
ارسال توسط ایرانیکان
مومیائی اجساد در گنج و دفینه و عتیقه

در تمام قبرهای گبری حداقل یک کاسه آب و یک کاسه غذا گذاسته میشده است که کسی که میمیرد از گشنگی و تشنگی عذاب نکشد.
دربسیاری از قبرهای گبری لوازم مورد نیاز فرد نیز گذاشته میشده است که بستگیبه پول داری یا بی پول بودن مرده است. مردگان پول دار ظروف طلا و اجناسیمانند شمشیر زره وخیلی چیزهای دیگر به همراه دارند ولی مردگان بی پول و بیبضاعت اموال کمتری با خود به همراه دارند یا اموال آنها از فلزات ارزشمندنیست.
نوع دیگر قبرها قبر پیغمبری است که اگر شما آن را بشکافید هیچ چیزی درون آن یافت نمیشود نه جنازه نه اموال. این قبرها چند پوش هستند وتازه از قبر راهی دارد برای جایی دیگر که جنازه و اموال آن در آنجا هست.
قبرهایینیز وجود دارد که به صورت ایستاده است. این قبرها متعلق به یک سری ازایرانیان است که معتقد بودند آنها را باید ایستاده به خاک سپرد.

بسیاریاز خلاف کاران را نیز به صورت ایستاده در میان دیوارهای قلعه ها و جاهایدیگر زنده به گور میکردند که خود اینها به نوعی قبر ایستاده تبدیل شده است.
بعضی از قبرها به صورت کشویی است که مربوط به رومیان است که در ایران با آئین خودشان دفن شده اند.
یک نوع قبر هم داریم که به آن قبر دخمه ای گفته میشود که نمونه آن در تخت رستم پیدا شده است.
جنازه قبرهای خمره ای همیشه به صورت نشسته بوده است و جنازه آنها را به صورت نشسته در خمره میگذاشتند و دفن میکردند.
وقتیدر جنگها جنگجویان میمردند آنها را با اموال و لباسهایشان و زره دفنمیکردندکه نمونه این قبرستان در چهاربداران در نزدکی مرز ترکیه موجودمیباشد که شاه اسماعیل اول در جنگ با عثمانی شکست خورد و بیست و هفت هزارکشته داد که همه آنها با لباسهای رزمشان دفن شده بودند.
در گذشته ماگورستانهای دسته جمعی نیز داریم که متعلق به افراد مریض است. در جاهائی کهوبا یا طاعون میآمده جنازه افراد را به صورت دسته جمعی دفن میکردند. درهمینجا یک مطلب بسیار مهم را برایتان بگویم و آن اینکه کسانی که قبری رامیشکافند خیلی باید مواظب باشند و بفهمنه که جنازه مریض هست یا نیست وحتماٌ باید استخوان شناس باشند و یا بتوانند استخوان اشخاص مریض را ازاستخوان افراد سالم تشخیص دهند تا با مشکلی مواجه نشوند.
همیشه وقتی میخواهید قبری را باز کنید حتماٌ از دستکش و ماسک حسابی استفاده کنید.
جنازههایی که در غارها و ذاغه ها میباشد و جنازه هایی که در صحرا میباشد وجنازه هایی که در کوهستانها میباشد از نظر ماهیت کاملاٌ با هم متفاوت است.
هر قبرستان و هر کوری دارای اموال نمیباشد. چون بسیاری از مردم فقیر بوده اند و بدون اموال دفن میشدند.
درهر قبرستان تعدادی قبر سلطانی وجود دارد که دارای اموال میباشند که بایدنتوانید آنها را تشخیص دهید و از روی بعضی شواهد تشخیص آنها امکان پذیراست.
اکثر گورستانها در سینه کشی ها و کنار رودخانه ها میباشد. دربسیاری از قبرستانها یک چهارطاقی نیز میباشد که نشان میدهد در میان آنچهار طاقی شخص مهمی فوت کرده است و اکثرا دارای اموال میباشند.
درایران قبرهای یهودی نیز بسیار است که نوع قرار کرفتن سنگ آنها متفاوت استو میتوان از روی سنگ قبر فهمید که این قبر متعلق به یک یهودی است.(سنگ قبریهودیان دارای فلش است).a
و مطلب آخر در مورد کسانی که به حفاری میروندو میگویند در سه متری یا چهار متری یک طابوت طلا یا یک جنازه مومیایی پیداکرده ایم. اینها همه دروغ است. شخصیتهایی را که درش طابوت طلا یا نقره یاسنگ یشم میگذاشتند همیشه در عمق بالای بیست متر دفن میکردند. و در عمق کماینکار انجام نمیشد. برای این جنازه ها حتماٌ اطاقی از ساروج درست میکردندو آن را آنقدر پایین میبردند که از گزند جانوران خاک به دور باشد و همچنیندزدان نتوانند گزندی به جنازه و اموال آن بزنند. در کنار این جنازه هاحتماٌ اموال فراوان وجود دارد و کنیزان و نوکران آنها را نیز با جنازهاربابشان زنده به گور میکردند. پس اگر کسی گفت جنازه ای در آورده بدوناموال بدانید که احتمال دروغ گفتن آن زیاد است.

  • تذکر مهم : برای آشنایی با اسرار گنج یابی و آموزش دفینه یابی به کتاب های (پکیچ آموزش گنج یابی در ایران،  چشم طلایی ، اسرار کاوش ، میراث زرین و به ویژه پکیچ آموزش گنج یابی در ایران) در فروشگاهی که لینک و بنرش در داخل وبلاگ وجود دارد، مراجعه کنید...

    

   مجموعه کامل آموزش گنج یابی در ایران (پکیچ زیرخاکی و گنج مشک آبادی)‎ کاملترین و تنها اثر منحصر به فرد است که تمام منابع موثق آموزشی و کاربردی را یکجا دارد. کاملترین منبع تمام منابع گنج یابی است.

 
تاریخ: چهار شنبه 24 آذر 1395برچسب:مومیائی, اجساد , گنج , دفینه , عتیقه,
ارسال توسط ایرانیکان

ناپدید شدن اسرار آمیز گنج و دفینه بزرگ ،شهر عتیقه


40سال تحقیق بدون نتیجه و شگفتی باستان شناسان _ ساکنان پایتخت اسرار آمیز هخامنشیان به یكباره ناپدید شدند_150 تا 200 سال پس از ساخت شهر دهانه غلامان، ساكنان این شهر با یك برنامه‌ریزی دقیق تمامی اموال خود را جمع‌آوری كرده و از این شهر به مكان نامعلومی مهاجرت كردند لیلا میركمالی : علت مهاجرت برنامه‌ریزی شده ساكنان شهر «دهانه غلامان » یكی از مهم‌ترین پایتخت‌های ایالتی هخامنشیان در جنوب كشور، پس از گذشت دو هزار و پانصد سال در هاله‌ای از ابهام باقی مانده و باستان‌شناسان پس از 40 سال پژوهش در این منطقه هنوز پاسخی بر این مهاجرت اسرارآمیز پیدا نكرده‌اند. یكی از عجایب باستان‌شناسی در دوره هخامنشیان است. ساكنان این شهر در این منطقه در اوج عظمت زندگی می‌كردند و هنر و تبحر آنان از نوع معماری منحصر به فردشان در دهانه غلامان كاملا مشهود است. با این وجود ساكنان این شهر تنها در برهه تاریخی بسیار كوتاهی در این شهر زندگی كرده‌اند. 150 تا 200 پارسیان (شاپرزفا)سال پس از ساخت شهر دهانه غلامان، ساكنان این شهر با یك برنامه‌ریزی دقیق و از  پیش تعیین شده در یك فرصت مناسب و بدون هیچ شتابی تمامی اموال خود را جمع‌آوری كرده و از این شهر به مكان نامعلومی كه باستان‌شناسان حدس می‌زنند «پاكستان» باشد، مهاجرت كرده‌اند. دهانه غلامان در سال 1960 توسط باستان‌شناسان ایتالیایی شناسایی شد. عملیات حفاری در این محوطه بین سال‌های 1962 تا 1965 آغاز شد. اما از آنجایی كه ساكنان شهر دهانه غلامان هیچ اثری از خود باقی نگذاشته بودند باستان‌شناسان در جریان حفاری‌ها نتوانستند هیچ اثری را از منطقه به دست آورده و تنها به بررسی شواهد معماری بسنده كردند. دكتر «منصور سجادی»، باستان‌شناس و سرپرست تیم كاوش در «دهانه غلامان» و «شهر سوخته» درباره پژوهش‌های انجام شده توسط باستان شناسان ایرانی در این منطقه گفت: «یكی از نكات بسیار مهم در دهانه غلامان نبود هیچ اثری از برج و بارو، دژ و دیواری دفاعی در شهر دهانه غلامان است. همچنین از این محوطه هیچگونه اموال منقول و غیر منقول و حتی لایه‌های باستانی به دست نیامده است. این شواهد نشان می‌دهد كه ساكنان دهانه غلامان شهر را سریع، اما با آرامش و نظم تخلیه كرده‌اند و در متروك شدن آن عواملی چون جنگ و یا آتش‌سوزی و یا بیماری‌های مسری خطرناك وجود نداشته است. آنان به یك باره در یك برهه تاریخی با یكدیگر كاملا همداستان شده‌اند كه شهر را ترك كنند و هیچ اثری از خود به جای نگذارند.» . باستان‌شناسان حدس‌ها و فرضیات زیادی براساس شواهد و مطالعات خود مطرح كرده‌اند اما هنوز هیچ كس به درستی علت این مهاجرت اسرار‌آمیز را نمی‌داند. سجادی سه عامل را به عنوان دلایل این مهاجرت مطرح كرده است. به اعتقاد وی سه عامل عمده در تخلیه شهر دخالت داشته است. این مهاجرت به دنبال یك تصمیم ---------- بزرگ، طوفان عظیم شن و یا خشك شدن ناگهانی بستر رودخانه باشد كه به شهر آب می‌رسانده است. 
این باستان‌شناس گفت: «عامل اول كه برخی باستان‌شناسان آن را عامل اصلی می‌دانند با پژوهش ما كاملا رد می‌شود. چرا كه این منطقه در زمان هخامنشیان در اوج قدرت بوده و از زمان بنای شهر نیز بیش از 150 یا 200 سال نمی‌گذشته است و این كه یك تصمیم ---------- از بالا برای تخلیه این شهر گرفته شده باشد عجیب به نظر می‌رسد. چرا كه دهانه غلامان خود یك مركز ---------- و پایتخت ایالتی در دوره هخامنشیان بوده است.» . «سجادی» همچنین به بررسی دو عامل دیگر از سوی محققان پیشنهاد شده پرداخت و گفت: «عامل دوم، یعنی وقوع طوفان شن ناگهانی نیز در تخلیه این شهر موثر نبوده چرا كه از این شهر هیچ شی‌ای به دست نیامده و از طرفی وقوع طوفان شن امری طبیعی در منطقه بوده است. با این وجود شواهد نشان می‌دهد مردم شهر زمان كافی در اختیار داشته‌اند تا اموال و اثاثیه خود را به جای دیگری منتقل كنند. طبعا طوفان شن در مقیاسی كه بتواند مردم را به ترك خان و مان خود مجبور كند، خسارات مالی و جانی بسیاری ایجاد می‌كند و شواهدی را برای آیندگان بر جای خواهد گذاشت.» . به گفته سجادی، سومین عامل یعنی خشك شدن ناگهانی بستر رودخانه بهترین فرضیه به نظر می‌رسد. احتمال دارد به دلایل مختلفی یكی از سرشاخه‌های رود هیرمند كه آب مردم این شهر را تامین می‌كرده خشك شده باشد و مردم دهانه غلامان مجبور به ترك شهر شده باشند. «سجادی» در پایان همه این فرضیه‌ها را تنها احتمالاتی بسیار ضعیف خواند و تاكید كرد كه آرزوی باستان‌شناسان این است كه بدانند مردم دهانه غلامان به چه دلیل این شهر را اینچنین دقیق و برنامه‌ریزی شده ترک كرده‌اند. شهر «دهانه غلامان» در 44 كیلومتری شهرستان زابل قرار گرفته است. این شهر ابعادی به وسعت یك و نیم كیلومتر در 800 متر مربع دارد كه احتمالا در زمان هخامنشی بیش از این اندازه مساحت داشته است.

  • تذکر مهم : برای آشنایی با اسرار گنج یابی و آموزش دفینه یابی به کتاب های (پکیچ آموزش گنج یابی در ایران،  چشم طلایی ، اسرار کاوش ، میراث زرین و به ویژه پکیچ آموزش گنج یابی در ایران) در فروشگاهی که لینک و بنرش در داخل وبلاگ وجود دارد، مراجعه کنید...

    

   مجموعه کامل آموزش گنج یابی در ایران (پکیچ زیرخاکی و گنج مشک آبادی)‎ کاملترین و تنها اثر منحصر به فرد است که تمام منابع موثق آموزشی و کاربردی را یکجا دارد. کاملترین منبع تمام منابع گنج یابی است.
ارسال توسط ایرانیکان

بزرگترین گنج و دفینه مخفی جهان

گنجینه پنهان : گنجینه داریوش که قرنهاست از نظرها پنهان است.!
حتما شما خبری را که چندی پیش در رسانه های جهان بازتاب داشت را شنیده اید. ماجرای کشف گنجینه ای عظیم در یکی از معابد هندوستان که ارزش واقعی ان 20 تا 25 میلیارد دلار براورد شد.!! یکی از دلایل مهم مخفی کردن این گنجینه ها, جنگ بین کشورها بود .. هر گاه کشوری مورد تجاوز قرار میگرفت و حاکم ان احساس میکرد که شکست خواهد خورد دستور می داد تا خزائن و صندوق های طلا در زیر خاک و در جایی مطمئن از نظرها مخفی شود. در بسیاری از مواقع تمام کارگران و ناظرانی که خبر از جای این گنجینه ها داشتند کشته می شدند تا جز پادشاه و حاکم کسی از خزینه مخفی خبردار نباشد. یکی از بزرگترین گنجینه های مخفی – گنجینه داریوش سوم است, که تا امروز کسی انرا پیدا نکرده و بسیاری از جویندگان و باستان شناسان را ناکام گذاشته است.

گنجینه پادشاه بزرگ ایرانیان، داریوش سوم هخامنشی که در سالهای ۳۸۰ تا۳۳۰قبل از میلاد می زیست، شاید بزرگترین گنج تمام دوران ها باشد. بخشی ازاین گنج را امپراطور مقدونیان، اسکندر (۲۳۲ – ۳۵۶ ق.م ) زمانی که در سال هایحدود (۳۳۴ ق.م) کشور پادشاهی ایران را تسخیر و گنجینه های" شوش" ،" ایسوس" *، دمشق و تخت جمشید را چپاول کرد به تاراج برد.امپراتور فاتح تنها در تخت جمشید حدود ۹,۰۰۰ تالنت طلا و ۴۰,۰۰۰ تالنتنقره به غنیمت گرفت. هر تالنت با معیارهای امروزی حدود ۲٫۲۶ کیلوگرم بود،یعنی بیش از ۱۰۰۰ تن یا به حساب دیگر بیش از ۵۰ کاروان بزرگ از حیواناتبارکش که فقط غنیمت یکی از شهر های ایران را با خود حمل می کردند. اما آمار نهایی شهر های ایران کمی تکان دهنده است. مورخ و وقایع نویس باستانی یونان،»دیودور«چنین نگاشته است که “ اسکندر کبیر گنجهای حاصل از تمام گنج خانه های تسخیرشده ایران را بر بیش از ۳,۰۰۰ شتر بارکش و ۱۰,۰۰۰ جفت قاطر (بیش از ۲۳,۰۰۰حیوان بارکش) سوار کرد و به کشور خود برد. اسکندر در آن زمان در ایران بدوناحتساب بخشی از گنجینه ها که داریوش سوم به نقاط امن برده بود، ۷۵۰,۰۰۰تالنت (حدود ۱۹,۶۵۰ تن) یعنی تقریبا ۹۸۰ کامیون باری ۲۰ تنی پر از طلا ونقره به غنیمت گرفت، البته بدون محاسبه سنگ ها، جواهرات و هزاران شی گرانبهای دیگر.! ا بر نگارش های باستانی، وقتی که او بعد ها با ارتش خود به مصر لشکرکشی کرد، دستور داد که سپرهای حفاظتی سربازانش را با نقره خالص آب کاریکنند که نشان از عظمت غارت لشگر مقدونی در ایران بود.! "
. اما سرنوشت باقی گنجینه ها چه شد؟ داریوش با کاروان کوچکی از گنجهایش به اقامتگاه تابستانی خود در " هگمتانه "شهر همدان کنونی رفت. بنا به نگارش های باستانی “داریوش هخامنشی قبل ازآن که بمیرد دستور داد که تمام طلاها، نقره ها و اشیای قیمتی دیگر را درنزدیکی شهر دفن کنند. وقتی که اسکندر اقامتگاه تابستانی را به تسخیر درآورد، هیچ اثری از گنج بر جای نمانده بود. اسکندر نیروهایش را وادار کردهفته ها در اطراف شهر بدنبال گنج مدفون بگردند که جستجویی بی حاصل بود.” این گنجینه که به گفته کارشناسان حدودا نصف دارایی خاندان هخامنشی بوده،برای بازسازی ایران و جمع آوری لشکری انبوه توسط داریوش حمل می شده است. نزدیک به ۲۵۰ سال بعد، سردار رومی " مارکوس لیزینیوس کراسوس " (۵۳ – ۱۱۵ق.م) به جستجوی این گنجینه طلا پرداخت و برای آن حتی با پارتها، یکی دیگراز اقوام آسیای صغیر جنگ کرد؛ پارتها در آن زمان سلسله پادشاهی جدیدی را درایران بر پا کرده بودند (سلسله اشکانیان). سرداران رومی" ژولیوس سزار " ( ۴۴ – ۱۰۰ق.م) ، " مارکوس آنتونیوس "(۳۰ – ۸۳ ق.م) و همچنین امپراتور روم، " نرون " (۶۸ – ۳۷میلادی) نیز، همگی بدون هیچگونه موفقیتی به جستجوی گنج افسانه ایداریوش پرداختند. در سال ۱۹۷۳ (۱۳۵۲ شمسی) شاه وقت ایران دستور کاوش این گنج را داد؛ یکهیئت آمریکایی با پیشرفته ترین تجهیزات حفاری و اکتشاف به کار پرداخت، امانتوانست گنج را پیدا کند. به این ترتیب: گنجینه طلای داریوش تا به امروز همچنان در مکانی به شعاع۱۰۰کیلومتر، در اطراف شهر همدان خفته است. گنجینه ای که معلوم نیست کی وکجا بیدار شود و جهانیان را محو عظمتش کند. * ایسوس: شهری در کشور ترکیه کنونی

  • تذکر مهم : برای آشنایی با اسرار گنج یابی و آموزش دفینه یابی به کتاب های (پکیچ آموزش گنج یابی در ایران،  چشم طلایی ، اسرار کاوش ، میراث زرین و به ویژه پکیچ آموزش گنج یابی در ایران) در فروشگاهی که لینک و بنرش در داخل وبلاگ وجود دارد، مراجعه کنید...

    

   مجموعه کامل آموزش گنج یابی در ایران (پکیچ زیرخاکی و گنج مشک آبادی)‎ کاملترین و تنها اثر منحصر به فرد است که تمام منابع موثق آموزشی و کاربردی را یکجا دارد. کاملترین منبع تمام منابع گنج یابی است.
تاریخ: چهار شنبه 24 آذر 1395برچسب:بزرگترین, گنج , دفینه, مخفی, جهان,,
ارسال توسط ایرانیکان

گنج گرگان یا دیوار بزرگ دفینه

 قزل آلان یا مار سرخ (دیوار بزرگ گرگان) طولانی‌ترین اثر معمارى ایران باستان و پس از دیوار چین دومین دیوار تاریخى تاریخى قاره آسیا با 200 کیلومتر طول ، در دشت گرگان و ترکمن صحرا قرار دارد. این دیوار از شرق دریاى خزر در خواجه نفس شروع و از شمال آق‌قلعه و گمشیان گذشته پس از پیمودن شمال گنبد به طرف شمال غرب رفته و در کوه‌هاى پیش‌کمر محو می‌شود.در نوشته‌هاى تاریخى ، دیوار بزرگ گرگان را که مانعى در برابر بیابان‌گردان آسیاى میانه بوده به نامهاى سد سکندر ، سد انوشیروان ، سد فیروز ، دیوار دفاعى و … نامیده‌اند و مطالب گوناگونى در مورد آن بیان داشته‌اند.
نخستین پژوهشهاى باستان‌شناسى این دیوار توسط ژاک دمرگان فرانسوى درست در 100 سال پیش صورت گرفت که بخشى ار مسیر دیوار را از روى نقشه ترسیم نمود. بعد از او باستان‌شناس فرانسوى (آرن) در سال 1312 خورشیدى بخشى از دیوار گرگان را به صورت پیمایشى، شناسایى و معرفى کرد. در سال 1316 خورشیدى اریک اشمیت آمریکایى با پرواز بر فراز منطقه ، خط قرمز رنگى را بر روى زمین مشاهده کرد که با پیچ و تاب از دریا به سمت کوه‌‌هاى پیش‌کمر در شرق استان ادامه یافته است. او با دیدن این منظره عجیب این پرواز را بار دیگر تکرار کرد و با تهیه عکسهاى هوایى گام مهمى در شناسایى دیوار برداشت. بعد از ان دکتر محمد یوسف کیانى در سال 1350 با پرواز مجدد بر روى دیوار موفق به برداشتن عکسهاى جالب توجهى از دیوار شد و طول دیوار را 175 کیلومتر با 32 قطعه وابسته شناسایى کرد.
در سال 1378 با شروع ساخت سد گلستان بخشى از مسیر دیوار در و محدوده کانال آبیارى و زهکشى سد قرارگرفت و بنابر ضرورت حفظ دیوار آب سد از طریق دو کانال از زیر دیوار هدایت شد. بعد از آن در سال 1381 ، دیوار در شش فصل کاوش شد که اطلاعات فراوانى از آن به دست آمد. به طورى که هم اکنون باستان‌شناسان طول دیوار را 200 کیلومتر می‌دانند. از آنجایى که در برخى از نوشته‌هاى این دیوار تا مرو ادامه داشته ، باستان‌شناسان احتمال می‌دهند طول دیوار بیشتر از 200 کیلومتر باشد که در کاوش‌هاى آینده به جواب آن خواهند رسید. همچنین تا قبل از تخمین زده می‌شد اما بر طیق آخرین نمونه‌هاى آزمایش شده در آزمایشگاه‌هاى معتبر این دیوار مربوط به دوره ساسانى است.
دیوار گرگان در مناطق کوهستانى 2و در دشت 10 متر عرض داشته و آجرهاى بزرگ آن ابعاد 41 در 41 و قطر 10 سانتیمتر در دهها کوره آجرپزى پخت می‌شده است. بسته به خاک منطقه‌اى که آجر پخته می‌شد رنگ آن از نخودى تا قرمز فرق می‌کند. خندقى 30 مترى هم در جلوى دیوار کنده شده که آب از طریق آن به دشتها و کوره‌هاى مسیر مى رسید. از ارتفاعات پیشکمر تا روستاى زاو در پارک ملى گلستان که 35 کیلومتر است بخشهایى از دیوار سالم‌تر باقى مانده و با حفارى در چندین نقطه خوشبختانه بقایایى دیوار از زیر خاک بیرون آمده است.
در کاوش‌هایى که تا کنون انجام شده‌است 2 هزار متر مربع از دیوار حفارى گردیده‌است که درپی‌آن یک آتشگاه و استراحتگاه سربازان که فضا وابسته به دیوار بوده کشف شده‌است. همچنین دو قلعه از حدود 38 دژ تخمین زده در طول دیوار کاوش شده که به نظر محل سکونت سربازان بوده است. قلعه‌ها از اندازه‌هاى 120 در 120 متر شروع و بزرگترین آن به 240 در 300 متر می‌رسید. اکنون براى حفاظت دیوار در قسمت‌هایى از آن در دو طرف دیوار میله گذارى انجام شده تا حریم دیوار حفظ و از خرابى آن جلوگیرى شود. راندن خودروها بر روى آجرهاى ریخته از دیوار موجب شکستن و از بین آنها می‌شود و بعضى از اهالى از آجرهاى دیوار براى ساختمان‌سازى خود استفاده کرد‌ه‌اند. همچنین رعایت نکردن حریم دیوار از سوى سازمانهاى دولتى خسارتها‌ى فراوانى را به دیوار زده است.
بر طبق گزارشات مردمى نمونه‌هایى از آجرهاى دیوار نزدیک ساحل دریاى خزر و در داخل خلیج گرگان دیده است. در فصل آینده کاوش باستان شناسان قصد دارند باستان‌شناسى زیر آب دریاى را با کمک غواصان انجام دهند تا آثار معمارى احتمالى مدفون شده دیوار گرگان را در زیر آب بدست آورند. گفتنى است دیوار تمیشه دیوار دیگرى در جنوب دیوار بزرگ گرگان است که بخش شمالى آن در خلیج گرگان وجود دارد و احتمال اینکه دیوار بزرگ گرگان و تمیشه زمانى یک دیوار بوده است.

  • تذکر مهم : برای آشنایی با اسرار گنج یابی و آموزش دفینه یابی به کتاب های (پکیچ آموزش گنج یابی در ایران،  چشم طلایی ، اسرار کاوش ، میراث زرین و به ویژه پکیچ آموزش گنج یابی در ایران) در فروشگاهی که لینک و بنرش در داخل وبلاگ وجود دارد، مراجعه کنید...

    

   مجموعه کامل آموزش گنج یابی در ایران (پکیچ زیرخاکی و گنج مشک آبادی)‎ کاملترین و تنها اثر منحصر به فرد است که تمام منابع موثق آموزشی و کاربردی را یکجا دارد. کاملترین منبع تمام منابع گنج یابی است.
ارسال توسط ایرانیکان

كارشناسی گنج، عتیقه و اشیاء باستانی

1- شناخت مکانهای باستانی که ما به این قسمت اصلاً کاری نداریم.
2- شناخت اجساد که به صورت خلاصه برایتان توضیح دادم.
3- شناخت سنگ ها که خود به 3 بخش تقسیم میشود:
1- سنگهای دوران حجر
2- سنگهای بعد از دوران حجر
3- سنگهای میان دوره ای

4- شناخت سفال ها در دوره پنج هزار ساله

1- ساده ، قهوایی ، سیاه ، خاکستری
2- لعاب دار – لعاب بیرونی ، لعاب درونی
3- نقش دار که به رنگهای مختلف است و هر رنگ متعلق به یک دوران خاص
5- فلزات که بحث اصلی ما هستند که خود به پنج قسمت تقسیم میشوند.

الف- مس : که از تمام فلزات قدیمی تر است. مس را هم به تنهائی درست 
میکردند و هم در فلزات دیگر آلیاژ میکردند
ب - مفرغ : پس از مس مفرغ قدیمی ترین آلیاژ است. مفرغ ساده ساز دارد و نقش دار که بسته به حکومتها فلزات متفاوت میشود و قلم آنها فرق میکند مفرق بیشتر از کلیه فلزات مصرف میشد چون فلزی عادی بود و همه مردم میتوانستن آن را خریداری کنند. چون هم ارزان بود و هم فراوان و به همین دلیل است که در اکثر قبرهای قدیمی فلز مفرغ فراوان یافت میشود.
3- نقره که خود بر دو قسمت تقسیم میشود.
الف- نقره ساده : که از آن سکه و مجسمه های زیبا میساختند که اکثرآ با عیار بالا از آن استفاده میکردند و اصطلاحآ به آن نقره پنبه ای می گفتند.
ب - نقره طلاشور : که از آن بیشتر ظروف و مجسمه میساختند و به نقره چند خط طلا میزدند (عیار میکردند) که عمر نقره زیاد شود. شما میدانید که نقره وقتی به مدت طولانی بماند به صورت خاک نقره میشود و از بین میرود. نه اینکه ذات نقره از بین برود بلکه اکسید میشود و به صورت خاک نقره باقی میماند ولی نقره هائی که طلا شور میشدند بسیار سالمتر از نقره خالص باقی میماندند و به همین دلیل هست که کاهی اوقات در حفاری ها در خمر ها فقط خاک نقره یافت میشود.
4- طلا که به ذات خود نه تنها فلزی گرانبهاست که از استقامت بسیار بالائی برخوردار است و به هیچ عنوان از بین نمیرود.
همه میدانیم که وقتی فلزی به مدت طولانی در زیر خاک میماند جرم خاک به روی آن می نشیند که در اصطلاح میگویند پاتین بسته است و کاملاً هم درست است ولی طلا به ذات خود پاک است و به همین دلیل هم هست که طلا وقتی به مدت طولانی در زیر خاک میماند از خاک پاتین نمیبندد و اکثر کسانی که کار تقلبی میسازند در این قسمت کار مشکل دارند که نمیتوانند طلا را پاتین بندی کنند.
این را میگم که بدونید که پاتین طلا از خود طلا است که به صورت ذرات به روی کار مینشیند چون طلا همه چیز را از خود دور میکند بغیر از طلا.
5- هفت جوش : در زمانهای قدیم اجناسی را که میخواستند محکم درست کنند که از بین نرود و عمری طولانی داشته باشد ، هفت آلیاژ را با هم ترکیب میکردند که درجه ذوب آن بسیار بالا بود که و از نظر سختی به تیتانیوم فعلی معروف میباشد و از فلزات طلا ، نقره ، مس ، روی ، سرب ، آهن ، مسوار تشکیل می شد که قلم زدن هفت جوش بسیار سخت و طاقت فرسا بود و هنر مندان بسیار ماهری میخواست تا بتوانند این آلیاژ را بسازند و قلم بزنند. در مورد هفت جوش باید بگویم که از تمام فلزات سنگین تر است و چون ساخت آن بسیار سخت بود آن را قالب هم می ریختند.
6- سه جوش : بعد از اینکه سختیهای هفت جوش نمایان شد و برای همه هنرمندان کار با آن مشکل بود آلیاژ سه جوش درست شد که کار با آن بسیار راحت تر از هفت جوش بود. این آلیاژ از ترکیب طلا ، نقره و مس ساخته میشود که قلم خوردن آن خیلی راحت تر از هفت جوش بود ولی باز هم از فلزات دیگر محکمتر و سخت تر است و یکی از دلائلی که نقره را طلا شور میکردند همین سختی آلیاژ هفت جوش و سه جوش بود.

پس توضیحات کلی را دادیم فقط چند تا نکته ریز موند که در زیر براتون میگم.
فلز نقره طلا شور را اکثرآ هنرمندان برای خاندان دربار می ساختند.
طلا کوب با طلا شور فرق میکنه و این دو تا با هم قاطی نشوند.
بعضی از نقره ها را طلا کوب میکردند و بعضی از طلا ها را نقره کوب.
بعضی از مفرغ ها را طلا کوب میکردند.
بعضی از مفرغ ها را نقره کوب میکردند. که این نیز برای شکیل شدن کار بود و اکثرا هنرمندان این کار را برای درباریان انجام میدادند.

بغیر از این چهار عمل بالا ، عملی برای کوبیدن با فلزات دیگر انجام نمیشد
به صورت کلی برای شما در مورد فلزات گفتم و ادامه بحث را در همینجا در مورد کلیه مسائل کارشناسی میراث فرهنگی مینویسم و شما میتوانید در آینده در همینجا مطالب را دنبال کنید.
مقدمه سنگهای قیمتی
سنگهای قیمتی انواع مختلف دارند.
گاهی اوقات بعضی از سنگهای بسیار با ارزش در طبیعت معادل کم ارزش هم دارند و وقتی افراد نا آگاه که در شناخت سنگ تبحری ندارند به آنها نگاه میکنند به اشتباه سنگ کم ارزش را با سنگ قیمتی اشتباه میگیرند.
شیادان و افرادی سود جو از همین مسئله استفاده میکنند و با آن مردم را گول میزنند.
رشته جواهر شناسی شاخه ای مجزا از باستان شناسی میباشد و علم مربوط به خودش را دارد و بنده نیز اطلاعات کاملی از آن ندارم و ممکن است اشتباه کنم.
به هر حال اگه اشتباهی بود یا کم و کاستی داشت به بزرگی خودتون و بی سوادی من ببخشید.
این مطلب را نوشتم تا بتونید سنگهای نزذیک به سنگهای قیمتی را بشناسید و بدونید که چه سنگهائی نزذیک به رنگ و شکل سنگهای قیمتی هست.
جواهرات و سنگها
سنگ تورمالین : سنگی متبلور به رنگهای زرد ، سرخ ، بنفش که معادن آن در برزیل و برمه و آمریکا و سیبری وجود دارد
سنگ دُر دُر بر دو شکل کلی هست. کوهی و بیابانی و بشکل و رنگ بلور میباشد که دارای تللول میباشد و مروارید یکتا در صدف را هم دُر میگویند
سنگ زمرد یکی از اقسام آلومین به رنگ سبز که از سنگهای قدیمی هست و هر چه پر رنگ تر باشد گرانبها تر است
الماسیکی از سنگهای گرانبها که عبارت است از کربن خالص متبلور و در هندوستان ، برزیل ، آفریقا و برخی از کشورهای دیگر بشکل کریستال در کانها پیدا میشود گاهی بی رنگ و گاهی در رنگهای سبز ، سرخ ، آبی ، صورتی ، و سیاه یافت میشود. نوع بی رنگ آن در ردیف سنگهای گرانبها هست و فراوانتر از رنگهای دیگر میباشد ولی کلیه رنگهای آن گرانبها هستند. الماس هر چه درشت تر و پاک تر باشد گرانبها تر است. الماس همه اجسام را مخطط میکند و فقط با گرده های مخصوص خود صیقلی می شود. نوع صنعتی آن در شیشه بری به کار میرود.
یاقوتنوعی سنگ گرانبها هست که از معدن به دست می آید به رنگ سرخ ، زرد ، کبود ، سبز و سفید. نوع سرخ و شفاف آن بعد از الماس از بهترین سنگهای موجود میباشد و هر چه بزرگتر و خوش رنگ تر باشد گرانبها تر است در فارسی قدیم به آن یاکند هم میگفتند یواقیت جمع یاقوت است. رمانی= یاقوت درشت و سرخ رنگ شبیه انار یاقوت خام کنایه از لب معشوق می باشد.
زبرجدیک قسم آلومین رنگین مانند زمرد به رنگ زرد یا سبز که از سنگهای قدیمی است و در جواهر سازی بکار میرود و مشهور ترین آن سبز رنگ است در آمریکا و برزیل و استرالیا و روسیه یافت میشود
لعلیکی از سنگهای قیمتی به رنگ سرخ مانند یاقوت یک قسم آلومین رنگین است و در طبیعت پیدا میشود لعل بدخشان یکی از معروفترین آنها میباشد
کهرباصمغ برخی از درختان نوع سرو و کاج که از منۀ قدیمه تولید و مانند سنگ سفت و سخت شده و به رنگهای مختلف زرد و سرخ و سفید است و بر اثر مالش خاصیت الکتریسیته پیدا میکند و در 278 درجه حرارت ذوب میشود و سپس به شکل تیره رنگی میسوزد و در آب و الکل و جوهر سقز حل میشود. یکی از اقسام لینیت زغالی است سخت و براق و به خوبی جلا و صیقل پیدا میکند و در جواهر سازی بکار می رود
عقیق یک قسم کوارنز بی شکل به رنگهای مختلف است. نوع مرغوب آن به رنگ سرخ یا آلبالوئی است و مانند سنگهای قیمتی در زینت بکار میرود نوعی از آن که در یمن به دست می آید و سرخ رنگ است معروف به عقیق یمنی یا یمانی است که بیشتر نگین انگشتر میشود و واحدش عقیقه است
فیروزهیکی از سنگهای قیمتی به رنگهای آبی آسمانی که از معدن استخراج میشود و بیشتر نگین انگشتر از آن به دست می آید و در نیشابور و کرمان و فارس و آذربایجان به دست می آید. بهترین آن از معدنی از نیشابور به دست میآید و آن را فیروزه بواسحاقی میگویند.
یشمسنگی است شبیه عقیق یا زبر جد به رنگهای مختلف کبود ، سبز تیره و رنگ صابونی آن نیز یافت میشود.
لاجورداز سنگهای معدنی به رنگ آسمانی یا آبی پر رنگ که سائئده شده آن در نقاشی به کار میرود و در طب قدیم نیز کار برد داشته است. به عربی به آن لازورد میگویند.
مردار سنگ لیتارژ ، جوهر سرب ، جسمی است به رنگ سرخ یا زرد بیستر از سرب و قلعی گرفته میشود برای ساختن مرهم بکار میرود و به آن سنگ مردار هم گفته میشود.
مرواریدگوهری است سفید و درخشان که در داخل صدف رشد میکند. وقتی ذره شنی بین صدف و جبه او قرار می گیرد جانور کم کم ماده آهکی بدور آن ذره ترشح میکند و رفته رفته مروارید ساخته میشود. درشتی آن به اندازه دانه خنثی شروع میشود و تا اندازه تخم کبوتر آن وجود دارد و در خلیج فارس و اقیانوس هند صید میشود.
  • تذکر مهم : برای آشنایی با اسرار گنج یابی و آموزش دفینه یابی به کتاب های (پکیچ آموزش گنج یابی در ایران،  چشم طلایی ، اسرار کاوش ، میراث زرین و به ویژه پکیچ آموزش گنج یابی در ایران) در فروشگاهی که لینک و بنرش در داخل وبلاگ وجود دارد، مراجعه کنید...

    

   مجموعه کامل آموزش گنج یابی در ایران (پکیچ زیرخاکی و گنج مشک آبادی)‎ کاملترین و تنها اثر منحصر به فرد است که تمام منابع موثق آموزشی و کاربردی را یکجا دارد. کاملترین منبع تمام منابع گنج یابی است.
تاریخ: چهار شنبه 24 آذر 1395برچسب:كارشناسی, گنج, عتیقه, اشیاء باستانی,دفینه, ,
ارسال توسط ایرانیکان
طلا، گنج و دفینه در دوره باستان

در کلیه این زمانها اشیاء عتیقه از طلا وجود دارد بغیر از زمان کیانیان و پیشدادیان که هنوز طلا شناخته نشده بود و زمان اشکانیان که به خاطر جنگها و کشور گشائی های فراوان خزانه های مملکت خالی بود و طلای ساخته شده در این دوران بسیار کم است. و باید بدانید که هنوز سکه ضرب طلای این دوران یافت نشده است.
البته باید این مسئله را یاد آوری کنم که در ایران طلا به آن صورت زیاد نبود. مقدار زیادی در دوران هخامنشیان از کشورهای دیگر مانند روم و یونان و دیگر کشورها به غنیمت گرفته شد و به ایران آورده شد که مقداری از آنها ساخت زیبائی داشتند که به همان شکل ماندند که در بعضی از حفاریها می بینیم که اجناس رومی یا یونانی یا چینی و یا مصری و غیره از زیر خاک بیرون می آید و مقداری را در همان زمان ذوب کردند و هنرمندان ایرانی مجسمه و اشیاء گرانبهائی از آنها ساختند. و مقداری از هند اکتشاف کردند که ایرانیان استخراج و بعد از آن زیباترین اجناس عتیقهِ امروزی در زمانهای قدیم ساخته شد.بیشترین غنیمت در زمان هخامنشیان و ساسانیان گرفته شد که در دوران ساسانیان در ایران رونق اقتصادی فراوان داشتیم و دوران آسایش مردم ایران بود.
 
پس در ایران معدنی برای استخراج طلا شناخته نشده بود یا بسیار کم بود و کارهای ایرانی اکثرا با ذوب کارهای دیگر حکومتهای دنیا ساخته می شد.
شاید بعضیها این سؤال برایشان پیش بیاید که در زمان تمدن شهر سوخته یا جیرفت که طلا شناخته شده بود پس چرا تمامی کارهای آنجا از سنگ است؟ باید بگویم که جاهائی که طلای فراوان دارد یا معدنی وجود داشته که مردم آن زمان یاد گرفتند طلا را استخراج کنند و اشیائی از طلا بسازند یا مردمی جنگجو بودند که در جنگها غنائم بسیار میگرفتند ولی مردم جیرفت یا بقیه نقاط بیابان نه معدن طلا داشتند نه مردمی جنگ طلب بودند و نه کسی به آنها برای گرفتن بیابان بی آب و علف حمله میکرد. برای همین بود که گفتم بعضی جاهای ایران پر بار هست و بعضی کم بار.
  • تذکر مهم : برای آشنایی با اسرار گنج یابی و آموزش دفینه یابی به کتاب های (پکیچ آموزش گنج یابی در ایران،  چشم طلایی ، اسرار کاوش ، میراث زرین و به ویژه پکیچ آموزش گنج یابی در ایران) در فروشگاهی که لینک و بنرش در داخل وبلاگ وجود دارد، مراجعه کنید...

    

   مجموعه کامل آموزش گنج یابی در ایران (پکیچ زیرخاکی و گنج مشک آبادی)‎ کاملترین و تنها اثر منحصر به فرد است که تمام منابع موثق آموزشی و کاربردی را یکجا دارد. کاملترین منبع تمام منابع گنج یابی است.
ارسال توسط ایرانیکان

فلزیاب و گنج یاب

با توجه به اینکه درباره دستگاه فلزیاب به زبان فارسی در اینترنت یا مجلات داخلی چیزی پیدا نمی كنید و اگر هم چیزی باشد متعلق به شركت ها یا افرادی است كه از فروش فلزیاب فایده می برند بازار شایعات و دروغ و كلاهبرداری داغ است و شما هرگاه جنسی را خریدید و آن را امتحان كردید تازه به معایب یا محاسن آن آگاه می شوید من بعد از تجربه و آزمایش فلزیاب های مختلف و تحقیق علمی و عملی درباره آنها این مطالب را به زبان ساده و بدون استفاده از اصطلاحات و لغات فنی مربوطه تهیه کردم تا قابل استفاده برای همه باشد. 
  فلزیاب چیست؟ 

دستگاه فلزیاب وسیله ایست برای پیدا كردن اجسام فلزی مخفی شده درون زمین دیوار یا مواد دیگر. 

فلزیاب چگونه كار می كند؟ 
دستگاه فلزیاب یك میدان مغناطیسی در اطراف دیسك جستجوگر خود ایجاد می كند. در زمانی كه جسم فلزی در محدوده میدان مغناطیسی قرار گیرد شدت میدان مغناطیسی تغییر یافته ودستگاه فلزیاب با احساس این تغییرات متوجه وجود فلز در اطراف دیسك خود می شود و آنرا آشكار می كند. هر چه شدت میدان مغناطیسی تولید شده توسط دستگاه بیشتر باشد عمق كشف فلز بیشتر خواهد شد. لازم به ذكر است كه عمق كاوش توسط فلزیاب با توجه به جنس فلز اندازه و شكل فلز تغییر می كند(كمتر یا بیشتر می شود) 
انواع معمول فلزیاب: 
۱- فلزیاب های تفریحی:(vlf)
این نوع فلزیاب ها معمولا خیلی سبك و كم حجم بوده و دیسك آنها كوچك(دیسك استاندارد آنها ۲۵ سانتی متر)است وعمق كاوش فلز آنها نیز معمولا كمتر از یك متر است. یعنی این كه یك فلز مربع شكل به اندازه ۱متر در ۱متر را حداكثر از فاصله یك متری می توانند پیدا كند. فلزیاب های تفریحی برای كشف فلزات در سطح خاك طراحی شده اند. این نوع فلزیاب ها دارای صفحه نمایشگری دیجیتالی و پیشرفته هستند. فلزیاب های تفریحی كه دارای نمایشگر دیجیتالی می باشند قدرت تفكیكی برابر با ۸۰ درصد دارند. یعنی فقط می توانند فلزات آهنی را از فلزات غیرآهنی با دقت ۸۰ درصد جدا كنند.

۲- فلزیاب های حرفه ای:(pi)
فلزیاب های حرفه ای دارای قدرت بسیار بیشتری نسبت به دیگر فلزیاب ها هستند. فلزیاب های حرفه ای دارای وزن سنگینی هستند زیرا در آنها به دلیل مصرف زیاد برق از باتری های اسیدی شبیه موتورسیكلت استفاده شده. و معمولا خود دستگاه یا باتری آنها یا هر دوی آنها به كمر شخص بسته می شود. فلزیاب های حرفه ای قدرت تفكیك ندارند و نمی توانند فلزات آهنی را از غیر آهنی جدا كنند و هر فلز یا آلیاژی را ببینند آشكار می كنند. فلزیاب های حرفه ای صفحه نمایشگر یا مانیتور ندارند و بسیار ساده می باشند.

۳- فلزیاب های صنعتی:
از فلزیاب های صنعتی در صنایع مختلف مانند فرش ماشینی-چوب بری و صنایع بسته بندی و كارخانه جات استفاده می شود.

۴- فلزیاب های فرستنده وگیرنده:(tr)
فلزیاب های فرستنده - گیرنده از یك دیسك فرستنده در جلو و یك دیسك گیرنده در عقب دستگاه كه معمولا به شكل مربع هستند تشكیل شده اند. این نوع فلزیاب ها قدرت تفكیك ندارند و فقط برای كشف فلزات بزرگ مانند لوله های آب و توده های بزرگ فلزی طراحی شده اند و به آنها گاهی انبوه یاب گفته می شود. كار كردن با این فلزیاب ها مشكل بوده و به دلیل دشوار بودن تنظیمدستگاه- خطای زیاد - گم كردن هدف - خطا در تعیین محل دقیق فلز - از استقبال عمومی برخوردار نبوده. 
اخطار: 
ازآنجایی كه فلزیاب در كشور ما صنعتی تازه و بی سابقه است و اخبار و اطلاعات فنی درباره آن كم می باشد به همین دلیل اكثر خریداران اطلاع كافی از سیستم های مختلف و كارایی آنها را ندارند و این مشكل زمینه سواستفاده و كلاه برداری بعضی شركتها را فراهم كرده بطوریكه در چند سال اخیر مشاهده شده دستگاه هایی مانند ولت متر - مولتی متر- فركانس متر- تستركابل و غیره را با تهیه كاتالوگهای دروغی و جعلی با عنوان فلزیاب و معدن یاب به افراد مختلف فروخته اند. در زیر نام بعضی از آنها را ذكر می كنم. بسیار مراقب باشید. 
نام دستگاه های دروغی وبی ربط وبی فایده كه با نام فلزیاب در بازار موجود است: 
۱- لیزراسكن:
لیزراسكن دستگاهی است كه با ارسال امواج ماورابنفش به صورت نقطه ای اختلاف دمای سطحی اجسام را اندازه می گیرد و اعداد و ارقامی كه نشان می دهد نسبی است و بسته به شرایط زمانی و محیطی متغیر است. این وسیله جهت بعضی كارهای مهندسی و نقشه كشی و آزمایشگاهی كاربرد دارد وهرگز لیزر اسكن یك فلزیاب نیست.

۲-سیستم های آنتنی:(ldl)(lrl)
این دستگاه ها شامل دو عدد سیم ال شكل می باشند كه به آنها آنتن می گویند.این نوع دستگاه یك دروغ محض است و قسمت الكترونیكی آن كاری انجام نمی دهد. تمامی كسانی كه سیستم آنتنی خریده اند از خرید خود پشیمان شده اند. هرگز سیستم آنتنی یك فلزیاب نیست و هیچ چیزی را پیدا نمی كند.

۳- سیستم دوربینی:
برخی شركت های كلاهبردار دوربین های هندی كم كه دارای فیلتر مادون قرمز می باشند را به اسم فلزیاب به مردم می فروشند. هرگز فلزیاب دوربینی وجود ندارد و من تا كنون چند نمونه از این دوربین ها را دیده ام كه همگی كلاه برداری و دروغ محض بوده است.

۴- فلزیابی از راه دور:
هنوز دستگاهی كه بتواند از راه دورفلز را پیدا كند ساخته نشده و وجود ندارد. بنابراین: هرگز فلزیاب از راه دور وجود ندارد ولی چند نمونه دروغی و كلاهبرداری در بازار موجود است كه من همه آنها را آزمایش كرده ام و به شما تضمین می دهم كه هیچ كاری انجام نمی دهند.

۵- فلزیاب تصویری:
بطور كلی فلزیابی كه بتواند تصویری از فلز مدفون شده نمایش دهد وجود ندارد(اگر چه با بهره گیری ازبعضی فن آوریهای پیشرفته مانند اولتراسونیك و رادار امكان پذیر است اما بسیار پر هزینه) ولی بعضی از افراد و شركت ها فلزیاب هایی را كه نمایشگر ال سی دی دارند را به عنوان فلزیاب تصویری معرفی كرده اند. در این دستگاه ها بعضی از علایم مانند وضعیت شارژ باتری - وضعیت تنظیم و غیره روی صفحه نمایش داده می شود و در معدودی از فلزیاب های تفریحی فلزات كوچك تا عمق ۱۲ اینچ(۳۰ سانتی متر) بسته به شكلی كه دارند به صورت علامت مربع یا دایره یا خط نشان داده می شوند كه البته نمایش این علایم نیز با خطای زیادی همراه است. 
چند نكته: 
تفكیك در دستگاه های فلزیاب:
به امكان تشخیص جنس فلز بوسیله فلزیاب تفكیك گفته می شود.
اما ببینیم یك فلزیاب پیشرفته چه جنس فلزی را تفكیك می كند:
گروه اول فلزاتی كه خاصیت مغناطیس شونده دارند مانند آهن - فولاد -چدن. كه بطور كل به این گروه فلزات آهنی می گویند.
گروه دوم فلزاتی كه خاصیت مغناطیس شونده ندارند و غیر الكترومغناطیس هستند مانند سرب - قلع - نقره - مس - طلا - برنز - برنج - آلومینیوم-مفرغ كه بطور كل به این گروه فلزات غیر آهنی می گویند.
توجه:
یك فلزیاب دارای قدرت تفكیك فقط می تواند بگوید فلز زیر خاك آهن است یا غیر آهن آن هم با دقت ۸۰ درصد یك فلزیاب دارای قدرت تفكیك حتی نوع پیشرفته آن نمی تواند بگوید فلز زیر خاك طلا یا نقره است پس فریب تبلیغات را نخورید.
عمق كاوش:
عمق كاوش مهمترین نگرانی استفاده كنندگان از دستگاه فلزیاب است بطور كلی عمق كاوش به عوامل مختلفی بستگی دارد كه مهمترین آنها عبارتند از :
۱- قدرت دستگاه - كه به نوع دستگاه و مدار الكترونیك آن بستگی دارد.
۲- اندازه فلز- هر چه فلز بزرگتر باشد در عمق بیشتری قابل كشف است.
۳- جنس فلز- حساسیت دستگاه ها نسبت به فلزات مختلف متفاوت است بطوریكه مقدار مشخصی از چند فلز مختلف در عمق های متفاوتی قابل كشف است.( بطور مثال : اگر در کاتولوگ دستگاهی ذکر شده باشد که عمق کاوش ۳ متر است این به آن معناست که فلزات آهنی را حداکثر تا عمق ۳ متر می یابد و فلزاتی همچون طلا و نقره با همان ابعاد را حداکثر تا عمق ۱ متر می یابد.)
۴- تكنولوژی ساخت و جنس سیم پیچ دیسك جستجوگر- در ساخت دیسك های فلزیاب از فنون و آلیاژهای مختلفی استفاده می شود بعضی از دیسك های جدید عمق كاوش را تا ۳۰ درصد افزایش می دهند.
۵- شكل فلز- عمق كاوش برای اشكال مختلف اجسام فرق می كند.
۶- جنس زمین و خاك - در زمین های سنگی و سنگلاخی عمق كاوش كمتر است. 

اگر قصد خرید فلزیاب را دارید توصیه های زیر را جدی بگیرید: 
۱- قبل از خرید هر دستگاهی نسبت به سیستمهای مختلف و كارایی آنها از منابع مختلف و بیطرف اطلاعات لازم را كسب كنید.
۲- فلزیاب را فقط با امتحان و آزمایش بر روی زمین(خاك) خریداری كنید.
۳- قبل از خرید دستگاه از گارانتی و خدمات پس از فروش آن اطمینان حاصل كنید.
۴- از شركت های باسابقه و معتبر خرید كنید.
۵- از خرید دستگاه های بدون شماره سریال و فاقد برچسب و كارت خوداری كنید.
۶- قبل از خرید با افراد متخصص و باتجربه و شركت های مطرح در عرضه فلزیاب مشورت كنید.
۷- فریب ظاهر یا كاتالوگ یا مدل- خارجی یا ایرانی بودن فلزیاب را نخورید و قبل از هر چیز بسیار تحقیق كنید.
۸- برای كارها و مكان های مختلف نوع فلزیاب فرق می كند فلزیاب های مخصوص گنج یابی یا عتیقه وآثارباستانی با فلزیاب های مخصوص مین یابی و مناطق جنگی یا معدن یابی و غیره فرق می كند. پس قبل از هر چیز ببینید برای چه كاری و كجا می خواهید از فلزیاب استفاده كنید بعد متناسب با آن فلزیاب بخرید.

  • تذکر مهم : برای آشنایی با اسرار گنج یابی و آموزش دفینه یابی به کتاب های (پکیچ آموزش گنج یابی در ایران،  چشم طلایی ، اسرار کاوش ، میراث زرین و به ویژه پکیچ آموزش گنج یابی در ایران) در فروشگاهی که لینک و بنرش در داخل وبلاگ وجود دارد، مراجعه کنید...

    

   مجموعه کامل آموزش گنج یابی در ایران (پکیچ زیرخاکی و گنج مشک آبادی)‎ کاملترین و تنها اثر منحصر به فرد است که تمام منابع موثق آموزشی و کاربردی را یکجا دارد. کاملترین منبع تمام منابع گنج یابی است.
ارسال توسط ایرانیکان

احکام گنج و دفینه و فروش عتیقه در اسلام

در گنج شرط است که صاحب آن معلوم نباشد، خواه در سرزمین کفار یا در زمین موات(زمینی که مالکی ندارد) و یا در خرابه‌هاى کشورهای اسلامی، و چه اثر اسلام(نشانه ای از این که مثلا سکه ها، اسلامی هستند) بر آن باشد یا نه، و در همۀ این موارد، کسى که آن را پیدا کرده مالک است، و(در صورتی که به حد نصاب برسد)[1] باید خمس آن را بدهد.[2]

البته در مورد پیداکردن و یا خرید و فروش گنج، اگر در کشور اسلامی، قانونی وجود داشته باشد، باید بر طبق آن عمل شود.

ضمائم:

پاسخ مراجع عظام تقلید نسبت به این سؤال، چنین است: [3]

حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی (مد ظله العالی):

عنوان اولی در گنج ها آن است که با شرایطی، متعلق به صاحبان زمین و در اراضی مباح متعلق به یابنده آن است ولی هرگاه حکومت به خاطر مصالحی که در عناوین ثانویه می گنجد لازم ببیند که گنج در اختیار بیت المال اسلام قرار گیرد باید مطابق آن عمل شود.

حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی (مد ظله العالی):

چنانچه مالک خصوصی نداشته باشد فی نفسه مانعی ندارد.

حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی(مد ظله العالی):

طبق موازین شرعی و با شرایطی، گنج از آن پیدا کننده است مگر قانونی بر خلاف این وجود داشته باشد و حاکم اسلامی دستور خاصی داشته باشد.

حضرت آیت الله هادوی تهرانی (دامت برکاته):

هر چند یافتن گنج جز پرداخت خمس وظیفه ای برای یابنده ایجاد نمی کند ولی احتیاط واجب آن است که با قوانین کشورها به ویژه کشورهای اسلامی در این مورد مخالفتی نشود.  

 

[1] حد نصاب گنج: اگر قیمت آن به بیست دینار طلا و یا دویست درهم نقره باشد (1051 مثقال نقره یا 15 مثقال طلا)؛ چه از طلا و نقره باشد یا نه.

[2] امام خمینی، سید روح الله، نجاة العباد، ص 193،موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی،تهران، 1422.

[3]. استفتا از دفاتر آیات عظام: مکارم شیرازی، صافی گلپایگانی، نوری همدانی (مد ظلهم العالی) توسط سایت اسلام کوئست.

  • تذکر مهم : برای آشنایی با اسرار گنج یابی و آموزش دفینه یابی به کتاب های (پکیچ آموزش گنج یابی در ایران،  چشم طلایی ، اسرار کاوش ، میراث زرین و به ویژه پکیچ آموزش گنج یابی در ایران) در فروشگاهی که لینک و بنرش در داخل وبلاگ وجود دارد، مراجعه کنید...

    

   مجموعه کامل آموزش گنج یابی در ایران (پکیچ زیرخاکی و گنج مشک آبادی)‎ کاملترین و تنها اثر منحصر به فرد است که تمام منابع موثق آموزشی و کاربردی را یکجا دارد. کاملترین منبع تمام منابع گنج یابی است.
تاریخ: چهار شنبه 24 آذر 1395برچسب:احکام ,گنج , دفینه , فروش ,عتیقه , اسلام,
ارسال توسط ایرانیکان

خواص آیات قرآنی در گنج و دفینه یابی

شرح و خواص آیات مباركة -هر كس هر روز یكبار این شش آیه شریف را قبل و یا بعد از نماز صبح بخواند و بر این اساس مداومت نماید چنانچه دنیا را بلا گرفته باشد و جمله كاهنات بر علیه او اقدام نمایند بقدرت این آیات هیچ صدمه‏ای به او نخواهد رسید و جمله آنها دفع و رفع گردد.

2- دارنده این آیات همیشه در پناه خدا و موكلین این آیات خواهد بود و مهرش در قلوب آدمیان و موجودات خواهد افتاد و عاقبت بخیر باشد و رستگار از دنیا بیرون رود .

3-اگر كسی این آیات شریف را به مشك و زعفران نوشته همراه خود نگهدارد و یا هر روز صبح شش آیه را یكبار بخواند زبان دشمنانش بسته گردد و هیچ آزاری به او نتوانند برسانند.

4-اگر دختری را بخت بسته باشد و به شوهر نرود با مشك و زعفران نوشته در گوشة چادر خود بیاویزد و یا در زیز گیسوان خود مخفی سازد و نیز آن نوشته را در آب انداخته و از آبش بنوشد و قدری به سر و صورتش بمالد به اذن خدا در مدت 60 روز به خانه بخت برود.

5- اگر بیماری همراه خود نگهدارذ و یا بشوید و از آبش بنوشد به اذن خدا شفاء بگیرد.

6-اگر زنی همسر بد خلق و بد زبانی داشته باشد و یا اگر مردی زنی سلیطه داشته باشد این آیات به مشك و زعفران نوشته سپس در آب بشوید و از آن آب قدری به او بخوراند و روزها آن آیات را همراه خود نگهدارد و شبها در زیر بالین خود بگذارد به اذن خدا چنان بهم محبت نمایند كه انگشت نمای دیگران گردند.

7- اگر در مكانی شیاطین و ارواح پلید تجمع كرده باشند و یا خانه‏ای را تصرف نموده باشند و ساكنین آنرا آزار رسانده و یا بترسانند این آیات را نوشته در آن مكان بیاویزند و نیز شسته آبش را در آن مكان و یا خانه بپاشند به اذن خدا آن محل و خانه را ترك كرده و تا ابد برنگردند.

8-اگر بر روی دفین طلسم مار موكل باشد هنگام كاویدن در محل 60 قاف را 240 مرتبه بخوانند آن طلسم ظاهر نگردد و اگر هم ظهور نماید هیچ آسیبی نتواند برساند.

9-اگر بر روی دفین طلسم رعد باشد هنگام كار 60 قاف را 270 الی300 مرتبه بخوان باطل شود.

10-اگر بر روی دفین طلسم ماهی باشد هنگام كار دفین 60 قاف را 180 مرتبه بخوان باطل شود.

11-اگر بر روی دفین طلسم آب باشد هنگام كاویدن آن 60 قاف را 70 مرتبه بخوانند باطل شود.

12-اگر بر روی دفین طلسم افعی باشد هنگام عمل 60 قاف را 341 مرتبه بخوانند باطل شود.

13-اگر بر روی دفین طلسم پرندگان باشد هنگام كار 60 قاف را 200 مرتبه خوانده باطل شود.

14-اگر بر روی دفین طلسم آتش باشد هنگام كاویدن 60 قاف را 70 مرتبه بخوانند باطل شود.

15-اگر بر روی دفین طلسم گاو باشد هنگام كاویدن 60 قاف را 310 مرتبه بخوانند باطل شود.

16-اگر بر روی دفین طلسم سگ باشد هنگام كاویدن 60 قاف را 52 مرتبه بخوانند باطل شود.

17-اگر بر روی دفین طلسم شیر باشد هنگام كاویدن 60 قاف را 240 مرتبه بخوانند باطل شود.

18-اگر بر روی دفین طلسم اسب باشد هنگام كاویدن 60 قاف را 83 مرتبه بخوانند باطل شود.

19-اگر بر روی دفین طلسم گاو باشد هنگام كاویدن 60 قاف را 310 مرتبه بخوانند باطل شود.

20-اگر بر روی دفین طلسم اژدها باشد هنگام كاویدن 60 قاف را 8 مرتبه بخوانند باطل شود.

21-اگر بر روی دفین طلسم جن و پری و شیاطین موكل باشند هنگام كاویدن 60 قاف را 100 مرتبه بخوانند محل را ترك كرده و خواهند رفت.

22-اگر بر روی دفین هر گونه طلسمی باشد هنگام كار 60 قاف را 10 مرتبه بخوانند باطل شود.

خواندن و داشتن و بیان كردن خواص آیات شصت قاف برای مومنین موجب بركت و ثبت ثواب بسیار در اعمال او خواهد بود و جهت رفع تمام بستگیها و دفع جمله دشمنان و بدیها بسیار بسیار موثر و مجرب است و آیات كریمه این است.

 

((سورة مباركة بقره آیة شریفة 246 ))

بِسمِ اللهُِ الرَّحْمنِ الرَّحیمِ اَلَمْ تَرَ اِلیَ الْمَلَاءِ مِنْ بَنیَ اِسْرآئیلَ مِنْ بَعْدِ مُوسی اِذْ قالوُا لِنَبِیٍّ لَّهُمُ ابْعْثُ لَنا مَلِكاً نّقُاتِلْ فی سَبیلِ اللهِ قالَ هَلْ عَسَیْتُمْ اِنْ كُتِبَ عَلَیْكُمُ الْقِتالُ اَلَّا تُقاتِلوُا قالوُا وَ ما لَنا اَلَّا نُقاتِلَ فی سَبیلِ اِللهِ وَ قَدْ اُخْرِجْنا مِنْ دِیارِنا وَ اَبْنآئنا فَلَمّا كُتِبَ عَلَیْهِمُ الْقِتالُ تَوَلّوَْا الَّا قَلیلاً مِنْهُمْ وَاللهُ عَلیمُ بِالظّالمِینَ.

(( سورة مباركة آل عمران آیة شریفة 181))

بِسمِ اللهُِ الرَّحْمنِ الرَّحیمِ لَقَدْ سَمِعَ الله‏‏ُ قَوْلَ الّذَینَ قالوُآ اِنَّ اللهَ فَقیرَُ وَ نَحْنُ اَغْنِیآءُ سَنَكْتُبُ ما قالوُا وَ قَتْلَهُمُ الاَنبِیآءَ بِغَیْرِ حَقِّ وَ نَقُولُ ذُوقُوا عَذابَ الَحریقِ.

((سورة مباركة نسآء آیة شریفة 77 ))

بِسمِ اللهُِ الرَّحْمنِ الرَّحیمِ اَلَمْ تَرَ اِلیَ الّذَینَ قیلَ لَهُمْ كُفّوُآ اَیْدِیَكُمْ وَ اَقیمُوا الصَّلواهَ وَ آتُوا الزَّكواهَ فَلَمّا كُتِبَ عَلَیْهِمُ الْقِتالُ اِذا فَریقُ مِنْهُمْ یَخْشَوْنَ النّاسَ كَخَشْیَهِ اللهِ اَوْ اَشَدَّ خَشْیَهً وَ قالوُا رَبَّنا لِمَ كَتَبْتَ عَلَیْنا الْقِتالَ لَوْ لآ اَخّرَْتَنآ اِلی اجَلٍَ قَریبٍ قُلْ مَتاعُ الدُّنیا قَلیلُ وَاْلآخِرَهُ خَیْرُ لِمَنِاتّقَی وَ لا تُظلَمُونَ فَتیلاً.

 

 

((سورة مباركة المآئده آیة شریفة 27 ))

بِسمِ اللهُِ الرَّحْمنِ الرَّحیمِ وَ اتْلُ عَلَیْهمْ نَبَاَابْنَیْ آدَمَ بِالْحَقّ اِذْ قَرَّبا قُرْباناً فَتَقَبَّلُ مِنْ اَحَدِهِما وَ لَمْ یَتَقَبَّلَ مَنَ الْآخَرِ قالَ لَاَقْتُلَنَّكَ قالَ اِنَّما یَتَقَبَّلُ اللهُ مِنَ الْمُتَّقینَ.

((سورة مباركة الرّعد آیة شریفة 16 ))

بِسمِ اللهُِ الرَّحْمنِ الرَّحیمِ قُلْ مَنْ رَّبُّ السَّماواتِ وَاْلَارْضِ قُلِ اللهُ قُلْ اَفَاَتَّخَذْتُمْ مِّن دوُنِهِ اَوُلِیآءَ لا یَمْلِكوُنَ لِاَنْفُسِهِمْ نَفْعاً وَ لا ضَرّاً قُلْ هَلْ یَسْتَوِی اْلَاعْمی وَالْبَصیرُ اَمْ هَلْ تَسْتَوِی الضُّلُماتُ وَالنّوُرُ اَمْ جَعَلوُا للهِ شُرَكآءَ خَلَقوُا كَخَلْقِهِ فَتَشابَهَ الْخَلْقُ عَلَیْهِمْ قُلِ اللهُ خالِقُ كُلِّ شَیَُ وَ هُوَ الْواحِدُ الْقَهَّارُ.

((سورة مباركة المزمّل آیة شریفة 20 ))

بِسمِ اللهُِ الرَّحْمنِ الرَّحیمِ اِنَّ رَبَّكَ یَعْلَمُ اَنَّكَ تَقُومْ اَدْنی مِنْ ثُلُثَیِ اللَّیْلِ وَ نِصْفَهُ وَ ثُلُثَهُ وَ طآئفَه مِّنَ الّذَینَ مَعَكَ وَاللهُ یُقَدِّرُ اللَّیْلَ وَالنَّهارَ عَلِمَ اَنْ لَنْ تُحْصُوهُ فَتابَ عَلَیْكُمْ فَاقْرَؤُا ما تَیَسَّرَ مِنَ الْقُرْآنِ عَلِمَ اَنْ سَیَكُونُ مِنْكُمْ مَّرْضی وَ آخَروُنَ یَضْرِبُونَ فیِا الاَرْضِ یَبْتَغوُنَ مِنْ فَضْلِ اللهِ وَ آخَروُنَ یُقاتِلوُنَ فی سَبیلِ اللهِ فَاقْرَؤا ما تَیَسَّرَ مِنْهُ وَ اَقیموُا الصَّلواهَ وَ آتوُا الزَّكوهَ وَ اَقْرِضوُا اللهَ قَرْضاً حَسَناً وَ ما تُقَدِّمُوا لاَنْفُسِكُمْ مِّنْ خَیْرٍ تَجِدُوُه عِنْدَاللهِ هُوَ خَیْراً وَ اَعْظَمَ اَجْراً وَ اسْتَغْفِروُا اللهَ اِنَّ اللهَ غَفُورَُرَحیمُ .

  • تذکر مهم : برای آشنایی با اسرار گنج یابی و آموزش دفینه یابی به کتاب های (پکیچ آموزش گنج یابی در ایران،  چشم طلایی ، اسرار کاوش ، میراث زرین و به ویژه پکیچ آموزش گنج یابی در ایران) در فروشگاهی که لینک و بنرش در داخل وبلاگ وجود دارد، مراجعه کنید...

    

   مجموعه کامل آموزش گنج یابی در ایران (پکیچ زیرخاکی و گنج مشک آبادی)‎ کاملترین و تنها اثر منحصر به فرد است که تمام منابع موثق آموزشی و کاربردی را یکجا دارد. کاملترین منبع تمام منابع گنج یابی است.
تاریخ: دو شنبه 22 آذر 1395برچسب:خواص, آیات قرآنی, گنج , دفینه یابی,,
ارسال توسط ایرانیکان

مهره مار در گنج و حفاری دفینه

جزابتر شدن و مقبوليت اجتماعي و فردي عموما طرفدار و جستجو كننده دارد و يكي از اصلي ترين موارديكه مهره مار را معروف نموده است خاصيت وي‍ژه آن در جذاب تر و گيراتر نمودن افراد است .مهره مار در ميان عامه چنين معروف است كه با خاصيت جادوئي خود فرد را در مقابل دارنده آن خلع صلاح مي نمايد و افراد نمي توانند در مقابل دارنده مهره مار خصومت كنند و يا در مقابل خواسته هاي او مقاومت نمايند .

 بنوعي كه اين خاصيت موجب عبور دارنده مهره مار از مبادي اي ميشود كه بدون داشتن مهره مار غير قابل انجام است و شرايط بي نظير و غير قابل وصفي پديد مي آورد . برخي آنرا براي مقاصد شرم آور جنسي و .. ميشناسند و برخي آن را موجب ژيشرفت در تجارت و داد و ستد ميداند  برخي نيز به فراخور شرايط كاري خود آن را كليد پيمودن پله هاي ترقي كاري و پيشرفت شغلي و كنار آمدن با رييس خو و تعدادي نيز آنرا شاه كليدي براي دلربايي دائمي از همسر و خانواده همسر ميشناسند . البته تاحدود بسيار زيادي اين موارد وجود واقعي دارند ولي دليل آن چيست و آيا مهره مار واقعيت دارد و چگونه مي توان مهره مار واقعي و اصل را از مهره مار بدل و ساختگي شناخت و هزاران سئوال ديگر كه در اين مورد مطرح است . تمامي اين موارد در خاصيت مغناطيسي بالاي مهره مار بايد جست ولي چگونه اين خاصيت مي تواند جذابيت فردي اجتماعي و شغلي و خانوادگي و عشقي ايجاد ميكند ؟ مهره مار نيروي متافيزيكي و مغناطيسي بي مانندي ايجاد ميكند  كه افراد مقبل را تحت تاثير قرار داده و  موردتسلط رواني و غير قابل مقاومت قرار ميدهد و  امتيازات ويژه را بوجود ميآورند كه افراد به فراخور نيات خود از آن به نفع خود بهره ميبرند . ثروت و قدرت و دلربايي از مواردي است كه همواره در فرهنگ عاميانه همراه و همزاد مهره مار است و هركجا نامي از مهره مار مي شنويم حتما با موارد ياد شده مطرح ميشود . در مورد مهره مار بسيار مي گويند و لي هر قولي شنيدني و باوركردني نيست . خرافات آميخته با مهره مار را بايد زدود و اصل و واقعيت آنرا بايد شنيد . برخي براي آزمايش كردن مهره مار  و دانستن اصل از بدل مي گويند وقتي آنرا به همراه داري و به نانوايي مي روي نان به تنور نچسبد بايد در جواب گفت كه اگر يگ ژنراتور بسيار قوي هم  در جيب داشته باشي)( محال ) باز اين اتفاق نخواهد افتاد و موارد بي تعداد از اين دست .متافیزیک که از جمله علوم پیشرفته  بشریت است وواقعیات پنهان بسیاری از موضوعات را کشف واثبات مینماند و روش شناختی متفاوتی از علوم تجربی دارد وعلم سنگ درمانی یکی از شاخه های بسیارجزیی آن است که امروزه توانسته است بسیاری از مشکلات بظاهر لاینحل بشر را حل کند درخصوص مهره مار متافیزیک اینگونه اظهار نطر میکند : تمامي اشياء در جهان هستی بواسطه جوهره ساختاری خود نیرویی مغناطیسی دارد و برآیند این انرژی های پنهان منتشر شده از اجسام واشیاء بشكل فوق العاده تاثيرگذار و قابل مشاهده نظمی را در جهان هستی پدید می آورند که در قرآن مبین نیز از آن یاد شده که در آیاتی به نگاه داشته شدن ستارگان وزمین درآسمانها با ستونهای نامریی به اذن خداوند قادرمتعال یادشده است .مارهای نر وماده به علت وضعیت خاص آناتومیک خود ازشرایط متفاوتی برخوردارند تا انگیزش برای آمیزش را پیداکنند وبر آن وضعیت فائق آیند .وبا این عمل ادامه بقاء یابند .خداوند متعال متابولیسم بدن مار را بگونه ای آفریده است که درطول سال یک ترشح استخوانی ازجنس شاخ بر روی سرخود همانند پینه ترشح مینماید که دارای بیشترین بار مغناظیسی نسبت به سایر اجسام واشیاء است وبصورت تک قطبی است که آن را بنام مهره مار میشناسیم . مهره مار درمارهای نر بار مثبت ومهره مار در مارهای ماده حامل بار انرژی منفی هستند که مانند آهنربایی متابولیک  و طبیعی دوجفت را بسوی هم جذب می نماید ومقاربت برای ادامه نسل را موجب میشود .اندازه این مهره ها حدودا به قدر 2 عدد لپه معمولی است .بعد از عمل جفت گیری این مهره ها ازسرمارجداشده وبرزمین میافتد اگرفردی بتواند این مهره ها را که متعلق به دو مار جفتگیری کننده را از آن خودنموده و40 روز باخود دارد مغناطیس طبیعی بدن با مغناطیس مهره مار هماهنگ شده وتقویت میشود سپس وفرد دارنده بواسطه آن میدانی بمراتب وسیع تر وقویتر نسبت به فرد عادی فاقد مهره مار حول خود ساتع مینماید که آثار بیشماری را برای آن ناشی میگردد.

  • تذکر مهم : برای آشنایی با اسرار گنج یابی و آموزش دفینه یابی به کتاب های (پکیچ آموزش گنج یابی در ایران،  چشم طلایی ، اسرار کاوش ، میراث زرین و به ویژه پکیچ آموزش گنج یابی در ایران) در فروشگاهی که لینک و بنرش در داخل وبلاگ وجود دارد، مراجعه کنید...

    

   مجموعه کامل آموزش گنج یابی در ایران (پکیچ زیرخاکی و گنج مشک آبادی)‎ کاملترین و تنها اثر منحصر به فرد است که تمام منابع موثق آموزشی و کاربردی را یکجا دارد. کاملترین منبع تمام منابع گنج یابی است.
ارسال توسط ایرانیکان

اهمیت مومیایی و گنج و دفینه یابی

 

-موميائي مي تواند قسمتهائي از بافت هاي نرم بدن خود را كه در دوران حيات داشته است حفظ كند. بيشتر اين قسمتها شامل پوست و اندامهاي ماهيچه اي مي شوند . شايان ذكر است كه حفظ اين بافتهاي نرم يا با دخالت انسان ويا به صورت تصادفي ميسر خواهد بود و در هر دو حال زماني رخ مي دهد كه باكتريها و قارچها نتوانند در روي جسد رشد كنند و باعث فساد آن شوند.

-موميائي مي تواند قسمتهائي از بافت هاي نرم بدن خود را كه در دوران حيات داشته است حفظ كند. بيشتر اين قسمتها شامل پوست و اندامهاي ماهيچه اي مي شوند . شايان ذكر است كه حفظ اين بافتهاي نرم يا با دخالت انسان ويا به صورت تصادفي ميسر خواهد بود و در هر دو حال زماني رخ مي دهد كه باكتريها و قارچها نتوانند در روي جسد رشد كنند و باعث فساد آن شوند.

-از لحاظ تاريخي معمولي ترين روش موميائي خشك كردن سريع است ، زيرا باكتريها و قارچها قادر نيستند در محيط فاقد آب زندگي كنند. موميائي را مي توان با گرماي خورشيد ، آتش ، دود و يا مواد شيميايي خشك كرد . از آنجا كه بيشتر باكتريها و قارچها نمي توانند در دماهاي انجماد بالا زندگي كنند ، انجماد مداوم مي تواند منجر به تشكيل موميائي شود قرار دادن بدن در محيط عاري از اكسيژن مثل با تلاقي از زغال سنگ نارس « تورب » ممكن است سبب تشكيل موميائي شود ، زيرا ميكرواركانيسمها « موجودات ذره بيني و ميكروسكوبي » نمي توانند در محيط بدون هوا زندگي كنند . راه ديگر تشكيل يك موميائي دفن كردن بدن در خاك شامل نوعي مواد شيميايي است كه قارچها و باكتريها را مي كشد .

-بعضي از مشهورترين موميائي هاي جهان به صورت تصادفي و بدون دخالت انسان خلق شده اند. در توضيح اين مطلب بايد گفت ، وقتي بدن در محيطي قرار مي گيرد كه فرآيند طبيعي فساد رخ نمي دهد ، منجر به تشكيل چنين موميائي هايي مي شود -در بسياري از فرهنگها موميائي كردن اجساد مرسوم بوده است .

!sفرآيند مصنوعي حفظ بدن از فساد موميائي كردن ناميده مي شود و راههاي مورد استفاده در اين عمل به اندازه ي تنوع فرهنگها متفاوت است.

موميائي هاي طبيعي :

-بعضي از موميايي هاي خارق العاده به صورت كاملاً تصادفي به وجود آمده اند.

-در سال 1991 ميلادي ، يك كوهنورد آلماني بدن منجمد شده اي را در بالاي يك توده ي يخ طبيعي نزديك مرز ايتاليا و اطريش پيدا كرد .

-ابتدا كه كارشناسان پليس و پزشكي قانوني وارد صحنه شدند قادر به تشخيص سن موميايي نبودند . آن موميائي يك شال از جنس علوفه بر تن داشت و يك كمان به همراه چندين تير در كنارش بود ، كفشها را به جهت گرم بودن از علوفه انباشته بودند.

-بعدها به وسيله ي سن يابي كربن پرتو زا « كه در اين روش به وسيله كربن پرتو زا سناشياء تشخيص داده مي شود » مشخص شد كه اين جسد يخي در دوران بين 3300 تا 3350 سال پيش از ميلاد مسيح جان باخته است .

-لازم به ذكر است كه اين موميايي را قديمي ترين موميائي حفظ شده در دنيا دانسه اند.

-در سال 1972 ميلادي صيّادان تعدادي از بهترين اجساد حفظ شده ي طبيعي را در يك منطقه ي متروك شده ي استثنايي كه به « كلاكيتساك Qilakitsoq» موسوم است پيدا كردند.

موميايي هاي مصنوعي :

-موميايي كردن مصنوعي قبل از هر چيز ديگر علل مذهبي داشت.

-ليكن در كنار آن شكل ويژه اي از ياد بود مردگان و دلايل علمي نيز در موميايي اجساد نقش داشتند.

دلايل مذهبي :

-بسياري از اقوام فقط هنگامي مي توانستند ادامه ي حيات پس از مرگ را تصور كنند ، كه جسد شخص متوفي سالم نگهداري مي شد . مثلاً مصريان قديم اين گونه فكر مي كردند.

-بنا بر اين خويشاوندان و اقوام شخص مرده با موميايي كردن او كه وظيفه ي شرعي و ديني و مراقبت از مرده را به جا مي آوردند ، زيرا آنها با ان روش ادامه ي حيات عزيزان خود را در قبر و يا در دنياي ديگر تضمين مي كردند.

-[دلايل علمي :

!در جايي كه دلايل مذهبي يا يادبود ويژه ي مردگان نقشي در موميائي كردن اجساد نداشت ،در گذشتگان فقط به اين دليل موميايي مي شدند كه امكان خاك سپاري فوري وجود نداشت .

اغلب اتفاق مي افتاد كه شخصي در سرزميني دور از وطن خود فوت مي كرد و بايد از مسافتهاي دوري به گورستاني در وطن خود انتقال مي يافت .

با اينكه مراسم خاكسپاري مرسوم و متداول هفته ها طول مي كشيد ، ضمن آنكه جسد در طول اين مدت بايد در معرض ديد عموم قرار مي گرفتچنين مراسم تشريفاتي به خاك سپاري درباره ي پاپها « بالاترين مقام مذهبي مسيحيان كاتوليك » يا پادشاهان اسپانيا، فرانسه و انگلستان در دورانهايي طولاني ، متداول و مرسوم بود . به هر حال مي توان گفت كه حداقل از قرن دوازدهم ميلادي موميايي كردن در اروپا متداول شده است .

- موميايي كردن در نقاط مختلف دنيا :

-موميايي كردن در بعضي مناطق جنبه تشريفاتي و در جاهاي ديگر ناشي از شناخت و طرز تفكر انسانها درباره مرگ و زندگي پس از مرگ بوده است .

-پژوهشهاي انجام شده در تاريخ مصر باستان ، اقوام پروي باستان ، سكاها و چيني ها نشان داده كه اقوام مذكور اجساد مردگان خود را موميايي مي كردند.

مصر باستان :

-[iمصر باستان از دير باز به عنوان « امپراتوري موميايي ها » در تاريخ شناخته شده است زيرا در مصر در طول قرنها عمل موميايي كردن ابعاد يك صنعت همه جانبه و فراگير را به خود گرفت .

ifبعد از ميلاد و مسيحي شدن بيشتر مصريان ، موميايي كردن متوقف شد . اما حدس زده مي شود كه در يك دوره ي-

موميايي برنادت مقدس :

-گفته و نوشته اند كه « برنادت سوبيروس » دختر 14 ساله ي يك آسيابان از روستاي « لورد » در جنوب فرانسه در تاريخ 11 فوريه ي سال 1858 ميلادي برابر با « 22 بهمن ماه 1236 هجري شمسي » در جنوب فرانسه ديداري شگفت و باور نكردني داشت :

-در غاري در كنار رودخانه ي كوچك گاوه « GAVE » بانويي در لباسي سفيد و درخشان « نوراني » بر او ظاهر شد كه با آرامش و سكوت به او تبسم مي كرد و پس از چند لحظه ناپديد شد .

-به هر حال هنوز سه روز از اين ديدار نگذشته بود كه بانوي زيباي ناشناس دوباره در همان محل بر او ظاهر شد و از آن تاريخ تا 16 ژوئينه « 25 تيرماه 1273 هجري شمسي » شانزده بار ديگر نيز بر او ظاهر شد .

-در تاريخ 18 فوريه «29 بهمن ماه » در سومين ديدار بانوي نوراني براي نخستين بار برنادت را مورد خطاب قرار داد ، و جملاتي به او گفت. -در 25 فوريه « 16 اسفند ماه » او چشمه اي را كه در كف غار پنهان بود به « برنادت » نشان داد
-در 26 ماه مارس « 6 فروردين ماه » او خود را به « برنادت » معرفي كرد : به عنوان مادر مسيح ، « مريم مقدس »

-او چندين بار به دختر سفارش كرد كه نزد كشيش دهكده رفته و به او بگويد ، شايسته است كه در محل ظهور آن بانوي نوراني و در نزديكي چشمه كليسايي بنا شود و سفرهاي زيارتي براي توبه و كفاره ي گناهان و همچنين نذورات به آن محل به طور منظم به اجرا در آيد .

if !sسخنان برنادت در اين باره ، ابتدا با ديرباوري و شك و ترديد و تكذيب مردم روبرو شد . ولي دختر جوان حتي در سخت ترين بازپرسي ها بر روي اظهارات خود اصرار مي ورزيد.

-كمي بعدنخستين شفا يافتن بيماران در كنار چشمه اتفاق افتاد.

-اين مساله بيش از هر چيز ديگر باعث شهرت آن دهكده ي كوچك گرديد.

-تعداد بيشماري مي آمدند ، تا در اينجا از مادر مقدس كمك و شفا طلب كنند.

-[ifامروزه « دهكده لورد » بزرگترين زيارتگاه مريم مقدس در جهان است

مكان اميد ، مكاني كه امروزه هنوز هم بيماران در تماس با چشمه دوباره سلامت خود را باز مي يابند ، آن هم برخي اوقات به طوري ، كه علم و دانش غالباً توجيهي براي آن ندارد.

-ديدار با مادر مقدس در غار « لورد » زندگي « برنادت سوبيروس » كوچك را كاملاً تغيير داد .

-او كه از تجربه ي ديدارهاي خود با مادر مقدس سخت تكان خورده بود ، تصميم گرفت راهبه شود .

-برنادت در سال 1866 ميلادي « 1245 هجري شمسي » ، در سن 22 سالگي ، در شهر همجوار روستاي خود به نام « نورز NEVERS » وارد « صومعه ي سن جيلدار » گرديد.

-برنادت در 16 آوريل 1879 ملادي « 27 فروردين 1258 هجري شمسي»در حالي كه تازه سي و پنج ساله شده بود ، بر اثر سل استخوان در گذشت .

-تابوت او سه روز پس از مرگ در يك عبادتگاه كوچك در باغ صومعه به خاك سپرده شد .

[جسد برنادت پيش از سي سال در اين مكان بود . اما هنگامي كه مقدمات
« اثبات تقديس» او فراهم آمد و تحقيق در اين باره آغاز شد ، مقامات كليسا در تاريخ 22 سپتامبر 1909 ميلادي « 31 شهريور 1288 هجري شمسي » اجازه دادند تابوت او در حضور دو پزشك و چند نفر ديگر باز شود .

!مشاهده جسد برنادت باعث شگفتي حاضرين در آنجا شد . برنادت بدون هيچ گونه تغييري بر بستر خود آرميده بود .

-يكي از بانواني كه شاهد عيني جلسه گشودن تابوت بوده است بعداً مشاهدات خود را اين طور بيان كرد:

كوچكترين نشاني از عفونت ، كمترين اثري از بوي بد در جسد نبود چنين به نظر مي رسيد كه او خوابيده است .

ifپس از انجام تشريفات اداري جسد را لباس نو پوشانيدند و آن را همراه تمام مدارك رسمي معاينه در يك تابوت مسي در بسته حفظ كردند .

گزارش كميسيون تحقيق در اذهان عامّه ي مردم مورد قبول مومنان قرار گرفت ، اما برخي نيز به اين گزارش با شّك و ترديد نگريستند . حتي تعداد كمي از روزنامه ها اسقفي را كه مسئول تحقيق در اين مورد بود متهم به خيانت كردند .

[ifآنها ادعا كردند كه اسقف دستور داده است بلافاصله پس از مرگ برنادت جسد او را موميايي كنند ، زيرا كليسا در واقع به چنين« معجزه اي» احتياج دارد تا بتواند تشكيلات زيارتگاهي در « لورد » را همچنان فعال و زنده نگه دارد .

ifبراي رفع اين اتهام روند « اثبات تقديس » از سر گرفته شد و ادامه يافت .

[ifدر 3 آوريل 1919 ميلادي « 14 فرودين 1298 هجري شمسي » ، جسد برنادت براي بار دوم و در« 18 آوريل 1925ميلادي » «29 فرودين 1304 هجري شمسي » براي بار سوم مورد معاينه قرار گرفت . ولي باز هم جسد هيچگونه تغييري نكرده بود ، به استثناي پوست ، كه در طول نخستين معاينهدر سال 1909 تغييير رنگ داده و در جلوي چشم شاهدان رنگ تيره به خود گرفته بود .

در سوم اوت 1925 ميلادي « 12 مرداد 1304 هجري شمسي » موميايي برنادت طي مراسم رسمي به « صومعه سن جيلدار » منتقل شد .

iاز آن زمان تاكنون او در آنجا با لباس رسمي راهبگي خود ، با صورت و دستهايي كه با پوشش مومي نازكي پوشانيده شده است ، در يك تابوت شيشه اي به آرامش ابدي سپرده شده است .

- اثبات تقديس : پيروان دين حضرت مسيح ( ع) در شاخه هايمذهبي « كليساي رومن كاتوليك » معتقد هستند كه پس از مرگ انسانهايي كه در طول زندگي داراي كرامت بوده و موجب شفاي بيماران و مواردي از اين قبيل شده اند ، با انجام مقدمات و تحقيقاتي اصلح است او را به لقب{مقدس } مفتخر نمود و درمعرض ديد عام گذاشت .

[-بازگشايي تابوت « برنادت مقدس » نيز به همين منظور انجام شد .

لوله فاضلاب بود مانند ميزهاي كالبد شكافي امروزي قرار مي گرفت .

-آماده سازي براي دفن شامل 5 مرحله بود .

1-نگهداري امعاء و احشاء :

-امعاء و احشاء يعني اجزاي داخلي بدن « روده ها ، كبد ، معده و ششها » كه جداگانه موميايي شده بودند، يكايك و جدا از هم ريسمان پيچ و در چهار خمره ي مخصوص امعاء و احشاء كه « كانوپ » ناميده مي شد ، گذاشته مي شدند.

-در « دوره ي پاياني » تاريخ مصر باستان « سلسله ي بيست و پنجم تا سي و يكم فراعنه يمصر » حدود « 713 تا 332 قبل از ميلاد » به مدت
« 381 سال » ، هر يك از پسران چهارگانه ي خداوند « هوروس » نگهبان يكي از خمره ها محسوب مي شدند.

-مجسمه ي سرهاي اين پسران خدا درپوشهاي خمره ها را تشكيل مي داد. بنا به دلايلي نامعلوم ، در طول دورانهاي بين « سلسله ي بيست و يكم و بيست و پنجم » { 1080 تا 659 قبل از ميلاد } امعاء و احشاء در خمره هاي مخصوص نگهداري نمي شد ، بلكه پس از بسته بندي دوباره درون شكم خالي جسد قرار داده مي شد .

2-پرسازي :

-هدف از اين كار اين بود كه بدن موميايي شده تا حدّ امكان به حالت طبيعي آن بازسازي شود .

-براي اين منظور تمام فضاي خالي جسد با دقت با گل ، شن ، گلسنگ خشك ، موم يا باند صمغ آلود « مثلاً صمغ گياهان » پر مي شود .

-گاهي اوقات نيز زير نقاط خاصي از پوست بدن با خمير گل رس نرم پر مي شد ، تا بتوانند به آن نقاط از بدن فرم و شكل خاصي بدهند ، درست مانند مجسمه سازي كه در كارگاه هنري خود به مجسمه هايش با خمير مجسمه سازي شكل مي دهد . در اين مرحله از سرخاب و ديكر رنگها نيز استفاده مي شد .

 

گلسنگ يا « ليخن » : رستني هايي كه جزو شاخه ي ريسه داران بوده و خود رده ي جداگانه اي را تشكيل مي دهند.

-گلسنگ در اصل از زندگي همزيستي بين يك جلبك و قارچ حاصل مي شود و معمولاً بر تخته سنگها و همچنين ديوار و تنه ي درختان به صورت ورقه هاي زرد يا خاكستري مايل به سفيد و مايل به سبز مي رويد .

-از انواع آن : اوسنه ، كلادني ، آمبيليكر ، پارملي ، راملين و گلسنگ شاخ گوزني مي باشد .

3-باند پيچي :

-در اين مرحله كه بر حسب مقررات و قواعد واجب مذهبي به اجرا در مي آمد يك راهب يا فرد روحاني با ماسك كلّه شغالي خداوند « آنوبيس » نظارت عالي بر مراسم را به عهده داشت .

-در اين مراسم ابتدا بدن ، سر و اعضاي حركتي مرده « دستها و پاها » ، نخست جدا از هم ، و سپس با همديگر با نوراهاي پارچه اي نازك و بلند
« اغلب به طول حدود 150 يارد
هريارد 90 سانتيمتر است » ، پيچيده مي شود و اين نوارها معمولاً به موميا و يا صمغ گياهان آغشته بودند.

-راهبان در لابه لاي لايه هاي نوار طلسمهايي را كه سلامتي آور بودند و نيروي جادويي « البته به عقيده ي آنها » داشتند جا مي دادند.

4-اندود سازي :

-براي پوشاندن و حفاظت كامل جسد در برابر دنياي خارج ، جسد باندپيچي شده را با لايه اي محافظ مي پوشاندند.

اين لايه از موادي مانند گچ ، موميا ،گل ، صمغ ، موم و يا سريشم بود .

-طلسم : تكه ي كاغذ يا قطعه اي فلزي كه جادوگران يا فالگيران در روي آن خطها يا جدولهايي مي كشند ، يا حروف و كلماتي مي نويسند و بر اين باورند كه براي محافظت كسي يا چيزي ، و دفع بدي و آزار موثر است .

5-مرحله ي ماسك گذاري :

 

-در بسياري از موارد ، به خصوص براي شخصيتهاي بزرگ علاوه بر مراحل ذكر شده ، سر شخص موميايي شده با « ماسگ مرگ » پوشانيده مي شد .

-براي فراعنه اين ماسك از طلاي ناب بود . در هر صورت ماسكهاي متداول از خمير مومي كاغذي مجسمه سازي ساخته و روي آن نقاشي يا با طلا پوشانده مي شد .

-بعدها ، هنگامي كه مصر استقلال خود را از دست داد و به صورت يكي از ايالات روم درآمد « بعد از سال 30 قبل از ميلاد» اين سنت در ميان آنها رواج يافت كه بالاي سر باند پيچي شده ي مرده به اصطلاح « نقش موميايي » را مستقر نمايند .

-تصويري از سر شخص ، كه در آن سر شخص مرده با چشماني بزرگ و نگاهي جدّي به ديدار كننده ي خود مي نگريست -زندگي دوباره ي موميايي شده ها :

-در زندگي ما انسانهاي امروزي ، اين تصور كه مي توان در اين دنيا به مرده زندگي دوباره داد ، انحرافي و اشتباه است . اما در نظر انسانهاي باستان اين گونه نبود .

-براي آنها موميايي محفظه و ظرفي گران قيمت و پر ارزش محسوب مي شد كه خدايان در وقتي معلوم زندگي نو در آن مي ريختند .

-پس از آن شخص مرده به طريقي اسرار آميز آرامگاه خود را با حضور خود روح مي بخشيد و پر مي كرد ، با روح هاي خود ارتباط و رفت و آمد برقرار مي كرد و به وسيله ي آنها با جهان خارج و جهان خدايان تماس برقرار مي كرد.

-به هر حال بر اساس عقايد مصريان ، پيش در آمد و شرط اين كار اين بود كه مراسم جادويي و هدف دار انجام شود : « زندگي دادن دوباره به موميايي » .

اين مراسم نوعي استغاثه و سوگند دهي بود ، كه كارشناسان تاريخ مصر باستان آن را با نام « مراسم مذهبي دهان گشايي » مشخص مي كنند.

-اين مراسم را كاهنان و روحانيون بلافاصله و درست قبل از خاكسپاري موميايي اجرا مي كردند و طيّ اين مراسم با شور و اشتياق ذكر خدايان خوانده و به درگاه آنها نيايش مي شد .

-سوگواران در ستوني پر شكوه و جلال به « شهر مرگ » در كناره ي كويرراه مي پيمودند.

-كاهنان و روحانيون ، سورتمه اي كه گاوميشها آن را مي كشيدند و روي آن تابوت در بسته با موميايي داخل آن قرار داشت ، خويشاوندان شخص مرده ، زنان سوگوار و تعزيه خوان كه با ناله و فرياد خاكستر بر سر خود مي ريزند ، تخت رواني كه بر دوش برده ها حمل مي شود و « صندوق كانوپها » روي آن قرار داشت .

-همچنين خدمتكاراني كه مبل و صندلي ، صندوق ، مجسمه هاي كوچك و مواد غذايي حمل مي كنند همه در تصاوير روي ديوارهاي آرامگاه هاي باستاني ديده مي شوند.

-با نمايان شدن ساختمان آرامگاه ، ستون بدرقه كنندگان موميايي از حركت باز مي ايستاد .

تابوت گشوده مي شد و موميايي را از درون تابوت بيرون مي آوردند . كاهني با ماسك « آنوبيس » موميايي را به صورت عمودي ، رو در رو و چشم در چشم عزا داران نگاه مي داشت .

-يك گاوميش قرباني مي كردند و آوازهاي نياش و سوگواري طنين انداز بود.

-بر روي جسد موميايي شده آب نطهير مي پاشيدند و عود و كُندُر دود مي كردند و در اين حالت مراسم به نقطه ي اوج خود مي رسيد .
-كاهني در برابر موميايي قرار مي گرفت و با ابزاري ملاقه اي شكل و ساير ابزارهاي مذهبي چشمها ، گوشها ، بيني و دهان « ماسك مرگ » موميايي را لمس مي كرد .

-خويشاوندان موميايي با دستهايي كه ملتمسانه و مصّرانه به آسمان بلند بود در برابر موميايي زانو بر زمين مي زدند .

اين لحظه اي است كه هدف و مقصود نهايي موميايي كردن جسد بوده است : تبديل و تحول و آغازي جديد.

-نيرويي اسرار آميز در بدن مرده جريان پيدا مي كند.

-از اين لحظه به بعد او مي تواند به رغم پوششي كه دارد ، دوباره ببيند ، بشنود ، ببويد ، بچشد ، حس كند و محيط اطراف خود را با تمام حواس خود درك كند.

-آنگاه موميايي را با جلال و شكوه تمام در آرامگاه « منزل جاوداني » خود قرار مي دادند.

ifعقيده ي مصريان باستان ، مردگان در قبر خود مانند زندگان در خانه ي خود زندگي مي كردند.

-براي اثبات اين اعتقاد شواهد و قراين متعدد و چشمگيري وجود دارد .

-مثلاً آرامگاه داراي يك در خيالي بود كه شبيه به در ورودي خانه هاي واقعي بود .

-در داخل آرامگاه نيز بسياري از اتاقها مانند اتاقهاي قابل سكونت براي انسانها تزئين شده بود .

در شهر « تبسThebes » « پايتخت باستاني مذهبي و سياسي مصر عليا در ساحل رود نيل و در 720 كيلومتري جنوب قاهره « پايتخت كنوني مصر » آرامگاهي كشف شد كه در آن براي شخص مرده نه تنها چندين اتاق ، بلكه يك حمام و يك آبريزگاه نيز در نظر گرفته شده بود .

-در بعضي آرامگاهها صندوق خانه ، گنجه ها و تاقچه ها ، سقف هاي منحني و ديوارهاي داراي نقاشيهاي افسون كننده ، چنان محيط زنده و پرباري از زندگي ايجاد مي كرد كه اين محيط زندگي كاملاً طبيعي احساس مي شد .

موميا چيست ؟

-موميا ، ماده اي است قهوه اي يا سياه رنگ كه در نتيجه ي اكسيد شدن هيدروكربن هاي نفتي « كه از كربن و هيدروژن تشكيل شده اند » در شكافها و شكستگيهاي طبقات زمين كه در مجاورت ذخاير نفتي زير زميني وجود دارند پيدا مي شود .

-موميا در حقيقت يك نوع قير طبيعي است كه غالباً مخلوط با شن و خاك مي باشد و بناباين نوعي آسفالت طبيعي است .

-موميا در 100 درجه حرارت ذوب مي شود .

-چگالي آن در حدود 2/1 گرم بر سانتيمتر مكعب است .

-در تركيب موميا علاوه بر هيدروكربن ، اكسيژن و نيتروژن « ازت » و گاهي گوگرد هم وجود دارد .

-از حل كردن موميا در روغن ماده ي نرم و خميري شكلي به دست مي آيد كه سابقاً بر روي پوست بدن در نقاط ضرب ديده مي ماليدند.

-اسامي ديگر موميا « موميايي » ، قير طبيعي ، زفت رومي ، قير معدني ، عرق الجبال ، زفت يا بس ، زفت البحر ، كفراليهود ، فقر اليهود و آسفالت معدني است.

در كوههاي فارس ، بهبهان و لرستان از شكافهاي سنگها بيرون مي آيد .

[iنوشيدن محلول آن در روغن ها و ضماد آنجهت شكستگي اعضاء و ضرب ديدگي مفاصل و پاره شدن زردپي و ماهيچه در طب قديم تجويز مي شد .

-در عصر صفويه موميايي فارس ممتاز بود و تمام محصول آن كه از كوهي نزديك جهرم به دست مي آمد متعلق به شاه بود . كه يا آن را مي فروخت و يا به رسم هديه براي حكّام و بزرگان و پادشاهان ديگر می فرستاد.

  • تذکر مهم : برای آشنایی با اسرار گنج یابی و آموزش دفینه یابی به کتاب های (پکیچ آموزش گنج یابی در ایران،  چشم طلایی ، اسرار کاوش ، میراث زرین و به ویژه پکیچ آموزش گنج یابی در ایران) در فروشگاهی که لینک و بنرش در داخل وبلاگ وجود دارد، مراجعه کنید...

    

   مجموعه کامل آموزش گنج یابی در ایران (پکیچ زیرخاکی و گنج مشک آبادی)‎ کاملترین و تنها اثر منحصر به فرد است که تمام منابع موثق آموزشی و کاربردی را یکجا دارد. کاملترین منبع تمام منابع گنج یابی است.
تاریخ: دو شنبه 22 آذر 1395برچسب:اهمیت, مومیایی , گنج , دفینه یابی,,
ارسال توسط ایرانیکان

مشکل ساروج در گنج یابی

ساروج از ابتکارات معماران ایرانی در دوران بسیار کهن است. برای ساختن آن نخست خاک رس و آهک را به نسبت شش و چهار مخلوط می‌کنند و گلی سفت می‌سازند و دو روز آن را ورز می‌دهند. بعد، قسمتی از خاکستر کوره‌های حمام را با مقداری مواد الیافی لوئی (تخم و پرزهای نوعی نی است) به آن اضافه می‌کنند و مخلوط تازه را با چوبهایی به قطر ده سانتیمتر می‌کوبند تا به خوبی باهم عجین شوند.

در دروان گذشته، ساروج از اهمیت خاصی برخوردار بوده و جهت ساختن حوض ، پل، آب انبار، برکه گرمابه و بنای خانه و سد کاربرد داشته‌است. ساروج یکی از مصالح قدیمی مصرف شده در ایران و بعضی کشورهای کنارهٔ خلیج فارس می‌باشد که تاریخ شروع کاربرد دقیق آن را نمی‌توان حدس زد، ولی نمونه‌هایی ۷۰۰ ساله از ساروج هم‌اکنون در نقاط مختلف ایران یافت می‌شوند.

تعدادی از عزیزان راههای شکستن ساروج را درخواست کرده بودند که میتوان از دینامیت یا اسید یا گازوئیل برای شکستن ساروج استفاده کرد.

  • تذکر مهم : برای آشنایی با اسرار گنج یابی و آموزش دفینه یابی به کتاب های (پکیچ آموزش گنج یابی در ایران،  چشم طلایی ، اسرار کاوش ، میراث زرین و به ویژه پکیچ آموزش گنج یابی در ایران) در فروشگاهی که لینک و بنرش در داخل وبلاگ وجود دارد، مراجعه کنید...

    

   مجموعه کامل آموزش گنج یابی در ایران (پکیچ زیرخاکی و گنج مشک آبادی)‎ کاملترین و تنها اثر منحصر به فرد است که تمام منابع موثق آموزشی و کاربردی را یکجا دارد. کاملترین منبع تمام منابع گنج یابی است.
تاریخ: دو شنبه 22 آذر 1395برچسب:مشکل, ساروج , گنج یابی,گنج, دفینه , زیرخاکی,,
ارسال توسط ایرانیکان

اهمیت علائم شناسی در گنج و دفینه شناسی

خیلی کوتاه در مورد علائم شناسی

توصیه بسیار مهم به گنج یابان و حفاران دفینه:

کسانی که به دنبال حفاری میروند باید علائم شناسان خوبی باشند.

اگر علائم شناس خوبی نباشید حفار خوب و موفقی نخواهید بود. چون هر علائمی برای خودش داستان و حکایتی دارد مانند خطهای تصویری که هر کدام از آنها حرفی برای گفتن دارند.

به طور مثال باید بدانید که سگ یا گاو یا هر تصویری چه مفهومی دارد تا بتوانید حفار خوبی شوید.

  • تذکر مهم : برای آشنایی با اسرار گنج یابی و آموزش دفینه یابی به کتاب های (پکیچ آموزش گنج یابی در ایران،  چشم طلایی ، اسرار کاوش ، میراث زرین و به ویژه پکیچ آموزش گنج یابی در ایران) در فروشگاهی که لینک و بنرش در داخل وبلاگ وجود دارد، مراجعه کنید...

    

   مجموعه کامل آموزش گنج یابی در ایران (پکیچ زیرخاکی و گنج مشک آبادی)‎ کاملترین و تنها اثر منحصر به فرد است که تمام منابع موثق آموزشی و کاربردی را یکجا دارد. کاملترین منبع تمام منابع گنج یابی است.
تاریخ: یک شنبه 21 آذر 1395برچسب:اهمیت, علائم شناسی , گنج , دفینه شناسی,
ارسال توسط ایرانیکان

کشف سکه توسط فلزیاب و گنج یاب

در اینجا عکسی از سکه و گنج های بسیار ارزشمند که در حین گنج یابی و کاوش دفینه توسط فلزیاب یا دستگاه گنج یاب کشف شده آورده شده است. سکه های یافت شده توسط دستگاهها در ایران

  • تذکر مهم : برای آشنایی با اسرار گنج یابی و آموزش دفینه یابی به کتاب های (پکیچ آموزش گنج یابی در ایران،  چشم طلایی ، اسرار کاوش ، میراث زرین و به ویژه پکیچ آموزش گنج یابی در ایران) در فروشگاهی که لینک و بنرش در داخل وبلاگ وجود دارد، مراجعه کنید...

    

   مجموعه کامل آموزش گنج یابی در ایران (پکیچ زیرخاکی و گنج مشک آبادی)‎ کاملترین و تنها اثر منحصر به فرد است که تمام منابع موثق آموزشی و کاربردی را یکجا دارد. کاملترین منبع تمام منابع گنج یابی است.
تاریخ: یک شنبه 21 آذر 1395برچسب:کشف, سکه , فلزیاب , گنج یاب,دفینه, گنج,
ارسال توسط ایرانیکان

سکه های گنج و دفینه

یکی از کشفیات بسیار مهم در گنج یابی سکه ها اعم از طلا و نقره و... است که از نظر تاریخی و دفینه بسیار ارزشمند هستند لذا برای آشنایی گنج یابان  یکسری سکه ها رو که یافت شده قرار داده ام :

  • تذکر مهم : برای آشنایی با اسرار گنج یابی و آموزش دفینه یابی به کتاب های (پکیچ آموزش گنج یابی در ایران،  چشم طلایی ، اسرار کاوش ، میراث زرین و به ویژه پکیچ آموزش گنج یابی در ایران) در فروشگاهی که لینک و بنرش در داخل وبلاگ وجود دارد، مراجعه کنید...

    

   مجموعه کامل آموزش گنج یابی در ایران (پکیچ زیرخاکی و گنج مشک آبادی)‎ کاملترین و تنها اثر منحصر به فرد است که تمام منابع موثق آموزشی و کاربردی را یکجا دارد. کاملترین منبع تمام منابع گنج یابی است.
ارسال توسط ایرانیکان

لیست کتابهای کمک رسان در گنج یابی

اگر نگاهی به وبلاگ بیندازید فهرستی از کتابهای گنج یابی و یا بنرهایی را می بینید که شما را به سمت کتابهای آموزش گنج یابی معرفی می کند در اینجا فهرستی از کتب قدیمه نیز جهت آگاهی گذاشته شده است:

لیست برخی کتب علوم قدیمه:

اسرار قاسمی

گوهر شب چراغ

کبریت احمر البته به زبان عربی

علم حروف میرداماد

مجموعه علوم جفر

۷۲ دیو

و علوم رمل

و...........................

البته این کتب دارای فرمول و رموز بسیار بسیار زیادی است که برای فهمیدن یا یاد گرفتن حتی یک رمز به ساعتها و روزها زمان احتیاج هست. 

 

  • تذکر مهم : برای آشنایی با اسرار گنج یابی و آموزش دفینه یابی به کتاب های (پکیچ آموزش گنج یابی در ایران،  چشم طلایی ، اسرار کاوش ، میراث زرین و به ویژه پکیچ آموزش گنج یابی در ایران) در فروشگاهی که لینک و بنرش در داخل وبلاگ وجود دارد، مراجعه کنید...

    

   مجموعه کامل آموزش گنج یابی در ایران (پکیچ زیرخاکی و گنج مشک آبادی)‎ کاملترین و تنها اثر منحصر به فرد است که تمام منابع موثق آموزشی و کاربردی را یکجا دارد. کاملترین منبع تمام منابع گنج یابی است.

 
تاریخ: یک شنبه 21 آذر 1395برچسب:لیست ,کتابهای, کمک رسان , گنج یابی,
ارسال توسط ایرانیکان

مطالب آموزشی گنج و دفینه و زیرخاکی

ساروج

در زمانهاي قديم كه چيزي به نام بتون وجود نداشت ، براي ساختن جاهاي مستحكم از موادي به نام ساروج استفاده مي شد. امروزه به اشتباه مردم فكر ميكنند كه ساروج براي نگهداري عتيقه بوده است در صورتي كه اينطور نيست.

ساروج براي پل سازي ، ساخت قلعه هاي محكم ، سد سازي ، و راه براي آب و نگهداري عتيقه و بسياري از اين مواري استفاده مي شده است.

ساروج انواع مختلف دارد كه محكمترين آن به ترتيب از ساروج سياه شروع ميشود و بعد از آن ساروج سفيد و ساروج طوسي و ساروج كرم است. بعضي از ساروجها با موادي بنام سيلكس و بعضي با سرب و مس ذوب شده درست مي شدند. اينها استقامت ساروج و محكمي آن را بالا ميبرد.

در ساروجهايي كه براي جلوگيري از نفوذ آب ساخته ميشد از پشم شتر و موي بز استفاده ميشد كه ساروج را براي جلوگيري از نفوذ آب مستحكم ميكرد.

تا چند سال پيش شصدو دو نوع ساروج شناخته شده است كه از اين تعداد پنجاه و يك نوع آن بدون اموال (زير خاكي) ميباشد و از باقيمانده انواع ساروج همه داراي طلا نميباشد. در حفاريهاي انجام شده اكثرا از سه نوع ساروج بار طلا بيرون آمده است و الباقي داراي نقره و مفرق و اجناس ديگر بوده اند.

كليه ساروجها از مواد اصلي زير درست شده اند.

شن و ماسه ، آهك و سفيده تخم مرغ و...

مواد ديگري هم به انواع ساروج اضافه ميشد كه در بالا نام برديم.

طريقه خرد كردن هركدام از اين ساروجها متفاوت است ولي به طور كلي ميتوان آنها را خرد كرد و از بين برد. براي مثال يك الماس را فزض كنيد كه ميخواهيد آن را خرد كنيد. اگر با پتك هم روي آن بزنيد خرد نميشود ولي اگر بدانيد كه ضربه را به كجاي الماس وارد كنيد به راحتي خرد ميشود و به قطعات كوچك تقسيم ميشود. ساروج هم مانند همين الماس است ، اگر مواد آن در دسترس نباشد بايد بدانيد كه از كجا شروع به شكستن آن بكنيد تا بهتر نتيجه بگيريد.

براي ساخت مواد جهت خرد كردن ساروج بايد نمونه ساروج وجود داشته باشد و مواد براي آن نمونه ساخته شود يا اينكه بدانيد ساروج شما از چه نوعي است.

از بين بردن ساروجهايي كه به صورت عمودي ميباشد با استفاده از مواد بسيار سخت تر است ولي نشدني نيست. اول بايد دور جايي را كه ميخواهيم مواد بريزيم با خمير گرفته و آن را كاملا آبندي كنيم و بعد از مواد ساروج استفاده كنيم.

حالا كه بحث ساروج را تمام كرديم چند خط هم در مورد سنگ برايتان بگويم.

سنگ را نيز اگر از نقطه ضعيف آن كار كنيم به راحتي شكسته ميشود و ميتوان سنگهاي چند تني را خرد كرد ولي اگر به پست سنگي خورديد كه هم قطر داشت هم رگه نداشت كه بتوان با قلم و چكش خردش كرد ، بايد به روش زير عمل كنيم.

چند سوراخ در يك امتداد و به فاصله هاي مشخص در سنگ ايجاد ميكنيد و در داخل آنها موادي به نام كترا ميريزيم (نوع ايراني آن بهتر از نوع خارجي آن عمل ميكند) و بعد با چوب سوراخها را كاملا از نفوذ هوا ميپوشانيم و محكم ميكنيم. از بیست و چهار ساعت تا چهل و هشت ساعت بعد كترا در داخل سوراخ حجم ميگيرد و باعث ترك خوردن سنگ ميشود و سنگ را خرد ميكند.

اين مطلب در همينجا به پايان رسيد اگه مشكلي داشتيد با من در ميان بگذاريد.

 

درخت و انواع آن:

در ايران انواع مختلف درخت وجود دارد.

در گذشته درختاني كه عمر طولاني داشتند براي نشانه استفاده ميشدند و در بيشتر جاهايي كه اموال گذاشته مي شد درختي هم كاشته مي شد كه بعدها پيدا كردن جا راحت باشد.

درختاني كه بيشتر براي اينكار استفاده مي شد به ترتيب زير ميباشد.

بوته گز كه در حدود شش هزار سال عمر ميكند.

درخت سرو كه در حال حاضر چهار هزار ساله آن وجود دارد.

درخت داغداغان كه در حال حاضر چهار هزار و پانصد ساله آن هست.

درخت آزاد كه دو هزار سال عمر ميكند و در جنگلهاي شمالي ايران به وفور يافت ميشود.

درخت چنار كه حدود هفتصد سال عمر ميكند و پس از آن هر سال يك بار خود كشي ميكند و خود را ميسوزاند تا از بين برود كه اين خود سوزي هم چندين سال طول ميكشد. مانند درخت چنار امامزاده صالح كه حدود نهصد سال قدمت دارد.

درخت نارون حدود پانصد سال عمر ميكند.

درخت سنجد نيز حدود پانصد سال عمر ميكند.

درختهايي با عمر طولاني اكثرا نشانه بار است و بار هر كدام از آنها با ديگري متفاوت است به فرض اموالي كه در نزدكي بوته گز يافت ميشود با اموالي كه در كنار سرو يافت ميشود هميشه متفاوت بوده است.

اينم يك مطلب در مورد درختان

ممكنه درختاني از قلم افتاده باشند ، ذهنم اينقدر ياري كرد ، به بزرگي خودتون ببخشيد.

 

گنج نامه

گنج نامه کتابهایی بوده است که حاوی مکانهایی است که در آنجا گنجی دفن میباشد.

تمام کسانی که صاحب گنج نامه بوده اند همه دارای علوم غریبه و علوم قدیمی میباشند.

تعدادی از گنج نامه ها به شرح زیر است: گنج نامه الوان هندی ، گنج نامه احمد وزیر ، گنج نامه ملاصدرا ، گنج نامه قائم مقام فرهانی ، گنج نامه میرزا مکتب خان تبریزی ، گنج نامه باگواس و گنج نامه شیخ بها (که به دو خط شجر ایستاده و شجر خوابیده نوشته شده است).

همچنین موبدان قبل از اسلام همگی دارای گنج نامه بوده اند. چون همگی آنها در زمان خودشان امانت دار بوده اند و از اموال مردم حفاظت میکردند. موبدان خود به دو قسمت تقسیم میشوند. اول موبد که اموال مردم نزد آنها به امانت گذاشته میشده است. و موبد موبدان که از اموال درباریان و پادشاهان حفاظت میکردند و نقش امین و کاتب شاهان را نیز بر عهده داشتند.

به همین دلیل است که قبر موبد موبدان همیشه بارهای نفیسی در خود دارد و جزو قبرهای بسیار با ارزش است.

گنج نامه ها چه آنهایی که توسط اشخاص نوشته شده است و چه آنهایی که موبدان آنها را نوشته اند همگی به رمز است و طلسمات سنگینی نیز دارند و چون افرادی که این گنج نامه ها را نوشته اند به علوم غریبه آشنا بوده اند رموز سنگینی برای گنج نامه ها گذاشته اند و ترجمه آنها کار استادانی است که به خط شناسی و طلسمات آگاهی کامل داشته باشند.

این هم یک مطلب در مورد گنج نامه که یکی از بچه های خوب حفار تقاضا کرده بود

 

گورستانها و انواع قبرها

از بهترین جای آن شروع میکنیم که گورستان گبریان است.

خیلی از مردم عقیده دارند که قبرستان گبریان متعلق به کافران است ولی این موضوع درست نیست.

گبر یعنی غیر مسلمان و به کسانی که غیر مسلمان بوده اند بی دین گفته نمیشود. گبریان دین زردتشت داشتند.

حال میخواهیم ببینیم که قبرهای دوران قبل از اسلام به چه شکلی بوده اند و نوع دفن کردن اجساد به چه صورت بوده است. در زمان پیش از اسلام قبر زنها گرد و مدور بوده است و قبر مردها به صورت مستطیل بوده و قبر بچه ها به صورت مثلث بوده است. بعضی ها را نیز در خمره میگذاشتند.

در تمام قبرهای گبری حداقل یک کاسه آب و یک کاسه غذا گذاسته میشده است که کسی که میمیرد از گشنگی و تشنگی عذاب نکشد.

در بسیاری از قبرهای گبری لوازم مورد نیاز فرد نیز گذاشته میشده است که بستگی به پول داری یا بی پول بودن مرده است. مردگان پول دار ظروف طلا و اجناسی مانند شمشیر زره وخیلی چیزهای دیگر به همراه دارند ولی مردگان بی پول و بی بضاعت اموال کمتری با خود به همراه دارند یا اموال آنها از فلزات ارزشمند نیست.

نوع دیگر قبرها قبر پیغمبری است که اگر شما آن را بشکافید هیچ چیزی درون آن یافت نمیشود نه جنازه نه اموال. این قبرها چند پوش هستند و تازه از قبر راهی دارد برای جایی دیگر که جنازه و اموال آن در آنجا هست.

قبرهایی نیز وجود دارد که به صورت ایستاده است. این قبرها متعلق به یک سری از ایرانیان است که معتقد بودند آنها را باید ایستاده به خاک سپرد.

بسیاری از خلاف کاران را نیز به صورت ایستاده در میان دیوارهای قلعه ها و جاهای دیگر زنده به گور میکردند که خود اینها به نوعی قبر ایستاده تبدیل شده است.

بعضی از قبرها به صورت کشویی است که مربوط به رومیان است که در ایران با آئین خودشان دفن شده اند.

یک نوع قبر هم داریم که به آن قبر دخمه ای گفته میشود که نمونه آن در تخت رستم پیدا شده است.

جنازه قبرهای خمره ای همیشه به صورت نشسته بوده است و جنازه آنها را به صورت نشسته در خمره میگذاشتند و دفن میکردند.

وقتی در جنگها جنگجویان میمردند آنها را با اموال و لباسهایشان و زره دفن میکردندکه نمونه این قبرستان در چهاربداران در نزدکی مرز ترکیه موجود میباشد که شاه اسماعیل اول در جنگ با عثمانی شکست خورد و بیست و هفت هزار کشته داد که همه آنها با لباسهای رزمشان دفن شده بودند.

در گذشته ما گورستانهای دسته جمعی نیز داریم که متعلق به افراد مریض است. در جاهائی که وبا یا طاعون میآمده جنازه افراد را به صورت دسته جمعی دفن میکردند. در همینجا یک مطلب بسیار مهم را برایتان بگویم و آن اینکه کسانی که قبری را میشکافند خیلی باید مواظب باشند و بفهمنه که جنازه مریض هست یا نیست و حتماٌ باید استخوان شناس باشند و یا بتوانند استخوان اشخاص مریض را از استخوان افراد سالم تشخیص دهند تا با مشکلی مواجه نشوند.

همیشه وقتی میخواهید قبری را باز کنید حتماٌ از دستکش و ماسک حسابی استفاده کنید.

جنازه هایی که در غارها و ذاغه ها میباشد و جنازه هایی که در صحرا میباشد و جنازه هایی که در کوهستانها میباشد از نظر ماهیت کاملاٌ با هم متفاوت است.

هر قبرستان و هر کوری دارای اموال نمیباشد. چون بسیاری از مردم فقیر بوده اند و بدون اموال دفن میشدند.

در هر قبرستان تعدادی قبر سلطانی وجود دارد که دارای اموال میباشند که باید نتوانید آنها را تشخیص دهید و از روی بعضی شواهد تشخیص آنها امکان پذیر است.

اکثر گورستانها در سینه کشی ها و کنار رودخانه ها میباشد. در بسیاری از قبرستانها یک چهارطاقی نیز میباشد که نشان میدهد در میان آن چهار طاقی شخص مهمی فوت کرده است و اکثرا دارای اموال میباشند.

در ایران قبرهای یهودی نیز بسیار است که نوع قرار کرفتن سنگ آنها متفاوت است و میتوان از روی سنگ قبر فهمید که این قبر متعلق به یک یهودی است.(سنگ قبر یهودیان دارای فلش است).

و مطلب آخر در مورد کسانی که به حفاری میروند و میگویند در سه متری یا چهار متری یک طابوت طلا یا یک جنازه مومیایی پیدا کرده ایم. اینها همه دروغ است. شخصیتهایی را که در طابوت طلا یا نقره یا سنگ یشم میگذاشتند همیشه در عمق بالای بیست متر دفن میکردند. و در عمق کم اینکار انجام نمیشد. برای این جنازه ها حتماٌ اطاقی از ساروج درست میکردند و آن را آنقدر پایین میبردند که از گزند جانوران خاک به دور باشد و همچنین دزدان نتوانند گزندی به جنازه و اموال آن بزنند. در کنار این جنازه ها حتماٌ اموال فراوان وجود دارد و کنیزان و نوکران آنها را نیز با جنازه اربابشان زنده به گور میکردند. پس اگر کسی گفت جنازه ای در آورده بدون اموال بدانید که احتمال دروغ گفتن آن زیاد است.

اینهم یک مطلب برای شما دوستان عزیز در ارتباط با گورستانها

 

پوست وانواع نوشته ها و نسخه ها

گنج نامه ها اکثرا روی سنگ است و بعد از آن به ترتیب روی پوست آهو و پوست گاو و گنج نامه های مهم که درباری بوده است بعد از سنگ بیشتر روی پوست کرگدن میباشد. ولی اکثر گنج نامه ها روی سنگ یشم حکاکی میشده است.

بیشتر نوشته های روی پوست را داغ میکردند و جوهر های مخصوصی بود که قابل شستشو بود و آب آنها را از بین نمیبرد که اکثر نوشته های روی پوست با این جوهر نوشته میشده است.

بعضی اوقات نوشته هائی رو میبینم روی پوست که با خون نوشته شده است.

اکثر نوشته های روی پوست با خون گنج نامه یا نسخه نیست و بیشتر آنها دعا هست و جزو طلسمات محسوب میشود و اکثرا با خون کفتر نوشته میشده است.

پس این مورد رو اشتباه نکنیم.

پوستها در زمان خود دباغی میشدند و مواد مخصوصی مانند رزین و روغن به آنها میخورده است که عمر پوست رو بالا میبرده و مقاومت آن را بسیار زیاد میکرده. این پوستها اگر در جای مناسب نگهداری شوند تا پنج هزار سال عمر میکنند.

پوستها را اکثرا در جای خشک یا داخل نی نگهداری میکردند و دو سر آن را می بستند و هر چه به پوست هوای کمتری برخور کند سالم تر میماند و عمر آن طولانی تر میشود.

ولی باز هم مگویم که هشتاد درصد گنج نامه ها روی سنگ نوشته میشده است.

 

آتشکده ها

 

 

آتش کده از زمان ظهور حضرت زرتشت که پیامبر ایرانیان فبل از اسلام بود درست شد.

بعضی ها به اشتباه فکر میکنند که ما ایرانیان در زمان قدیم آتش پرست بودیم در صورتی که این صحیح نیست. ایرانیان در زمان زرتشت به آتش احترام میگذاشتند و آن را سمبل میدانستند ، ولی در همان زمان هم یکتا پرست بودند. و به همین خاطر سمبل بودن آتشکده ها برپا شد و موبدینی در آتشکده ها شروع به خدمت کردند.

آتشکده ها با هیزم و روعن چراغ همیشه روشن بودهاند. و اگر آتشکده ای خاموش میشد موبد آن مجازات میشد.

موبدان از نظر قدرت دسته کمی از حکومت وقت نداشتند و حرف آنها در دربار بسیار برش داشت. و همچنین برای مردم.

اکثر آتشکده ها نوشته ای دارند به زبان پهلوی و تعداد کمی از آنها نوشته ای دارند به خط میخی.

آتشکده ها در آن زمانها به صورت امانت سرا نیز بوده است. اولین امانت آتشکده ها همان آتش برافراشته آن بوده که هیچ وقت نباید خاموش می شد. و دومین امانت آتشکده ها امانت مردم بوده است که به موبد در آتشکده سپرده میشد.

در آن زمانها چون بانکی وجود نداشت و موبدان مورد احترام و اعتماد مردم بودند ، مردم اموال اضافی خود را به آنها می سپردند یا زمانهائی که میخواستند به سفر بروند امانات خود را به موبدان میدادند و هر وقت که احتیاجی به آنها داشتند یا از سفر بر میگشتند آن را تقاضا میکردند و پس میگرفتند.

در زیر آتشکده ها مکانهائی بنا شده بود که از اموال مردم در برابر دزدان حفاضت کند و موبدان اموال امانتی مردم را در این مکانهای امن میگذاشتند. و رسیدی برای افراد صادر میکردند که بعد از مراجعت با نشان دادن رسید مال خود را دریافت کنند و موبد اموال را در مکانی مشخص دنفن میکرد و یک نوشته (نسخه) از اموال میکشید و در جائی محفوظ میگذاشت که اگر زمان طولانی شد مکان فراموش نشود و خیلی از نسخه ها به این صورت نوشته شد. که هم موبد مرد و هم صاحب مال نیامد و این سند باقی ماند و به صورت نسخه در آمد.

این اسناد جمع میشد و به فردی که به آن موبد موبدان میگفتند تحویل میشد که کل موبدان زیر نظر او بودند.

به طور مثال وزیر خسرو پرویز که خود یکی از موبدموبدان بوده است سلمان فارسی میباشد. و مطلب دیگر در مورد موبد موبدان این هست که آنها دانشمندان زمان خود بوده اند.

اوج شکوفائی آتشکده ها در زمان ساسانی میباشد و کل آتشکده ها دارای اطاقی در زیر خود بود که همیشه آتش در آنجا روشن بود.

نودو هشت درصد آتشکده ها دارای بار میباشند (البته اگر بار آنها نرفته باشد) در بهضی از مناطق که دزدان زیاد به آتشکده ها حمله میکردند و اموال آن را به سرقت میبردند ، اموال آتشکده در بیرون آن مدفون هست.

بیشتر آتشکده ها همیشه در روی بلندی بنا میشد که مردم بتوانند آتش رو ببینند.

تعدادی از آتشکده ها در زمانی که اعراب به ایران حمله کردند و مردم ایران مسلمان شدند به امامزاده تبدیل شد و اکثرا این امامزاده ها شجره ندارند.

در امام زاده هائی که کندوکاو میشود و در زیر آن اطاقی پیدا میشود که در آن دوده فراوان هست نشان میدهد که جزو همین آتشکده ها بودهاند.

در بعضی از آتشکدهها موبدان در آتشکده دفن میشدند و در بعضی از آنها در بیرون آتشکده و اکثر آتشکده ها در زیر خود راهرو و اطاقهای فراوان دارد که به جاهائی در اطراف میرود. و بارها و جنازه موبدان در آنها گذاشته می شده است.

تا اواخر دوران ساسانی و قبل از حمله اعراب به ایران آتشکده ها ساخته میشده است و زمانی که دین اسلام دین رسمی ایرانیان شد ، آتشکده ها از رونق افتادند

به خاطر اینکه مردم به زیارت آتشکده ها نروند و مورد احترام مردم نباشد ، بیشتر به صورت امامزاده در آمد و اشخاص مومن و با ایمان و یا زنان مومنه در این آتشکده ها دفن شدند که از آن به بعد مسلمانان به زیارت آنها میرفتند.

شکل ظاهری آتشکده ها مانند امامزاده های امروزی میباشد و اکثرا دارای گنبد و بارگاه بوده اند.

در آخر در مورد جائی دیگر که مورد پرستش ایرانیان بوده بگم و این مطلب رو به پایان ببریم. قلعه هائی که قلعه دختر نامیده میشود در اصل بنام یکی از خدایان (آناهیتا) بوده است و این قلعه ها نیز جای بسیار مقدسی برای ایرانیان زمان خویش بوده است.

 

 

فلزیاب

شاید برای خیلی از شما دوستان سوال پیش اومده باشه در گذشته که فلزیاب نبوده پس به چه روش هایی گنج های زیر زمین رو پیدا می کردند و خیلی چیزهای دیگه در این رابطه .....

درسته که در گذشته مثل الان دستگاهای گنج یاب یا فلزیاب پیشرفته وجود نداشته اما کاشفان گنج در روزگاران بسیار دور هم برای خود روش های داشتند که خیلی از شما دوستان تا به حال نشنیده اید یکی از این روش ها شاقول است . البته شاقول هایی که در موردش می خواهیم در اینجا صحبت کنیم دستگاههای فلزیاب شاقولی امروزه از گذشته سر چشمه گرفته شده . در گذشته به این روش رایج بوده که یک قطعه طلا مثلا به اندازه ی یک انگشتر در زیر زبانشان قرار می دادند و یک قطعه طلای دیگر که به آن یک زنجیر طلا یا مس نصب می کردند تقریبا طول سیم مس یا زنجیر طلا به اندازه ی ۳۰ cm و نزدیک محل که می شدند بلافاصله از این روش استفاده می کردند . کار این شاقولی ها این طور بوده که وقتی نزدیک هدف می شد قطعه طلای نصب شده به سیم مس خودشو می کشه به سمت هدف مثل یک آهن ربا و اگر روی هدف قرار می گرفت به صورت دایره شروع به چرخش می کرد و اگر غیر اینصورت بود به صورت لوزی یا تخم مرغی شروع به چرخش می کرد .

در گذشته چند روش دیگری رایج بوده برای نقطه یابی هدف . و فکر می کنم تا همین جا کافی باشه .

 

طلسم خون تا به حال به شکل های مختلفی دیده شده و برای هر کدام راه حل های مختلفی نسبت به نوع طلسم خون پیشنهاد داده شده که باید اول نوع اون رو ذکر کنید تا من راه حلشو براتون بگم . اما در مورد طلسم نفاغ و کینه روش شناسایش به این شکل است که در نزدیک ترین آبادی به محل دفینه دعوایی در اون آبادی رخ می ده که اگر طلسم باطل نشه کار به خون ریزی کشیده خواهد شد . که افراد حاضر در محل دفینه سریع یک نفر به داوطلب چند قطره از خون خود را باید به زمین بریزد تا جنگ و دعوا بخوابه . راه حلش سادست اما اگر شرایط باطل کردن طلسم رعایت نشه فجایع وخیمی رخ خواهد داد ...

 

و اما در مورد از بین بردن سنگ .دوست عزیزمون نوع سنگ اول باید مشخص بشه کا آیا ساروج است یا غیر ساروج . و اینکه اگر ساروج است نوع اون رو باید مشخص کرد . برای از بین بردن ساروج راه حل های زیادی وجود داره که من به چند مورد از اون اشاره خواهم کرد . ( استفاده از کتراک و اسید و ... )

که در بخش ساروج با روش ها ی ساده تر از بین بردن ساروج توضیحات بیشتر داده ام .

اما در مورد طلسم سگ .که نوع سگ های اون هم باید مشخص بشه . که یک سری راه حل داره که باید مرحله به مر حله انجامش بدی که از گفتنش در این پست سرفه نظر می کنم به دلیل خطراتش

( کله سر ) نامی هست آشنا برای افرادی که از علوم غریبه سر رشته ای دارند . کله سر در علوم غریبه یعنی کیمیا ...لیمیا ...هیمیا ...سیمیا ... ریمیا ... که همان پنچ علوم غریبه هستند که نام کله سر متشکل شده از این علوم . و فکر می کنم که کمتر کسی بتونه طلسم این تپه یا غار درون کوه رو بشکنه و باطلش کنه . با توجه به اسمش و طلسماتی که روی این تپه گذاشته شده به نظر می یاد که بار سنگینی هم در اونجا وجود داشته باشه . باطل کردن این طلسم کار هر کسی نیست و بهتر که بی خیالش بشید .

پ.۶- من تا حالا این کتاب رو از نزدیک ندیدم و نشنیدم اما کتاب های زیادی در این زمینه وجود داره که شاید شما هم یکی مشابه از این کتاب ها رو داشته باشید . اما شما به تنهایی و تنها متکی به این کتاب نخواهید توانست فوتو فن طلسمات رو یاد بگیرید . به دلایل مختلف «۱» شما تا حالا با این علم هیچ گونه آشنایی نداشته و ندارید . و امکان گمراه شدنتان وجود دارد . «۲» در بین این راه با راه های فرعی بسیار زیادی مواجه خواهید شد که اگر استادی وجود نداشته باشد مسلما از همه لحاظ از قبیل روحی و روانی و جسمی و مالی و..... آسیب خواهید دید به دلیل اینکه وارد دنیای موجوات عجیب و قریبی خواهید شد که تا حالا هیچ گونه برخوردی باهاشون نداشته اید . و.... خیلی چیز های دیگه که توصیم اینه این کارو شما بسپارید به استادادن فنون و اگر واقعا شما با طلسمی مواجع شده اید در حین حفاری اگر با کمک نسخه یا راهنمای گنج اقدام کرده باشید که باید به عرضتون برسونم که در تمامیه نسخه های گنج روش باطل کردن طلسم رو هم یاداوری کرده ( توضیح کامل داده شده ) و در اصل راهنمای گنج یا همان نسخه ی گنج برای همین منظور تعبیه شده که شما برای بدست آوردن گنج سختی کمتری بکشید . اگر در این رابطه سوالی داشتید در قسمت نظرات یا به ایملم مطرح کنید ...

اکثرا افراد سوالاتی مبنی بر اینکه در محلی مشغول حفاری هستند و یکی از دلایل حفاری هاشون اینه که با یک نسخه حالا یا کپی گرفته شده از روی اصلی یا اینکه الان اصلش در دستشون نیست و دست کسی دیگر است و یا اصلا با در دست داشتن اصل دارند حفاری می کنند ولی هنوز نتیجه نگرفته اند و از بنده در خواست دارند که راهنمایشون کنم ....

اما باید در جواب این دوستان بگم که چه کوپی گرفتن از روی اصل نسخه گنج یا اینکه الان اصلش در دستمان نیست ولی از نزدیک اصلشو دیدم و آدرسو می دونیم کجاست یا اصلا نسخه ی گنج اصلیشو در دست داریم ولی هنوز نتییجه نگرفته ایم چند حالت وجود دارد ... «۱» یا نتوانسته اید درست ترجمه کنید . «۲» یا هنوز آدرسه دقیق دفینه رو نتونسته اید پیداکنید و به اشتباه دارید جای دیگرو که مشابه است حفاری می کنید .«۳» یا نسختون اصلی نیست و ساخته ی دست امروزه «۴» یا بارو قبلا کسی دیگه خالی کرده و برده و شما کمی دیر متوجه شده اید که در این مکان گنجی نهفته شده . و... اما قابل توجه همه ی دوستان : نسخه ی گنج در اصل یعنی آدرس محل دقیق قرار گرفتن و آگاه ساختن شخصی که به دنیال گنج بوده از خطر های احتمالی ( یعنی طلسم و تله های مکانیکی ) و خیلی چیز های دیگر که اگر آثار به هم نخورده باشه احتیاجی به دستگاه هم نیست چون که در نسخه عمق و محل دقیق قرار گرفتن دفینه رو اشاره کرده و خیلی چیزهای دیگر .... امیدوارم که با صحبت های پوچ وقت ارزشمند خودشونو سپری نکنند و بیشتر دنبال حقیقت باشند که به هدف نزدیکترشون بکنه .

اکثر افراد ایمیل می فرستند و راه حلی برای باطل کردن طلسم می خوان . سوالم اینجاست که اکثرا افرادی که ایمیل می زند آیا تا به حال طلسم رو از نزدیک دیدند و یا اینکه نقل و قول کسی دیگرو می کنند که جایی مشغول حفاری بودند و با طلسم بر خورند و دست از کار کشیدند و یا اغلب دیدم که مثلا می گن بابامون تعریف کرده که فلان جا طلسم داره و یا فلان کس خواب دیده که فلان جا یه مالی داره و طلسمش مثلا مار است ...........

کسی نیست به این افراد بگه آخه آدمه حسابی شما تا وقتی که با چشم خودت ندیدی چرا بیخودی اراجیف اونارو میگی .؟ من منکر طلسم نیستم اما توصیم اینه تا وقتی طلسم رو با چشمانه خودتون ندیدید و یا توی نسخه نخونید باور نکنید . اکثر این طلسم هایی که بین مردم صحبتش است به مثال اینه که مثلا برای اینکه یک بچه رو از رفتن و یا دست زدن به یک شئی منعش کنید بهش اینطوری می گید که اگر دست بزنی به لولو خورخوره می گم بیاد بخورتد یا از این جور صحبت ها که برای باز داشتند یک نفر ازکاری ......

خیلی وقتها همین افکار پریشان و کذب باعث شده که افراد دست از کار بکشند و کسی دیگه بیاد هدفشونو در بیاره و حالشو ببره در حالی که زحتمشو یکی دیگه کشیده اما به خاطر بی کفایتی فرد این اتفاق افتاده. اما سعی کنید تمام این حرفارو کنار بزارید و به هدفتون بچسبید و دست ازش برندارید . اما تا وقتی که شما با طلسم در نیافتید طلسم هیچ آسیبی به شما نخواهد رسوند در واقع طلسم برای این منظور قرار داده شده که اگر فردی قصد جابه جایی مال رو داشت باهاش مقابله کنه و مانع این کار بشه . و طلسم فقط و فقط به چشم و گوش کسی دیده و شنیده می شه که قصد جابه جایی بار رو داشته باشه . ( هیچ گاه با حرفای دروغ خودتون رو گول نزنید و عمرتونو هدر ندید) .

 

گاز طلا :

یکی از خطر ناکترین گازهای شناخته شده است که شخص مواجه شده با این گاز اگر اقدامات لازم برای مداوا انجام ندهد منجرب به مرگ شخص خواهد شد در ظرف کمتر از ۷ الی ۱۵ روز . به تمام افرادی در حین حفاری توصیه می کنم که دقت عمل به خرج بدهند تا از این گاز سمی در امان باشند . راه بسیار ساده وجود داره که در این پست به اون اشاره می کنم . البته افراد فوق حرفه ای و باستان شناسان اغلب از لوازم مخصوص حفاری استفاده می کنند که تهیه برخی از این لوازم برای افراد معمولی مقدور نسیت یکی از این لوازم لباس مخصوص حفاری برای جلوگیری از ورود گاز و تماس با شخص کاوشگر. مهمترین تاثیری که این گاز می تونه داشته باشه اینه که از راه تنفس وارد شش های شما بشه و تاثیر خودشو بزاره . شما باید در حین حفاری یک دستمال یا پارچه و یک بطری سرکه به همراه داشته باشید که وقتی احساس کردید با گاز طلا یا بوی عجیب و غریب مواجه شده اید سرکه رو به دستمال آغشته کنید و به جلوی بینی خود بگیرید . این روش تا مدتی می تونه کار ساز بشه و شما به کارتون ادامه بدید . سعی کنید اگر با بار یا کوزه یا صندوقچه ی گنج رو به رو شدید در فضای آزاد و باز درشو باز کنید تا به کسی آسیب نرسونه . به علت گستردگی این موضوع تا همین جا اکتفا می کنم . ( همشهری )

 

منشور حقوق بشر کوروش کبیر

 

منشور حقوق بشر کوروش در موزه بریتانیا

 

 

اینک به یاری اهورمزدا تاج سلطنت ایران ، بابل و کشورهای چهارگانه را بر سر گذاشته ام اعلام می کنم تا روزی که زنده هستم و اهورمزدا پادشاهی را به من ارمغان می کند کیش و آیین و باورهای مردمانی را که من پادشاه آنها هستم را گرامی بدارم و نگذارم که فرمانروایان و زیر دستان من ، کیش و آیین و دین و روش مردمان دیگر را پست بدارند و یا آنها را بیازارند .

من که امروز افسر پادشاهی را بر سر نهاده ام ، تا روزی که زنده هستم و مزذا پادشاهی را به من ارزانی کرده هرگز فرمانروایی خود را بر هیچ مردمانی به زور تحمیل نکنم و در پادشاهی من هر ملتی آزاد است که مرا به شاهی خوذ بپذیرد یا نپذیرد و هرگاه نخاهد ، مرا که ، پادشاه ایران و بابل و کشورهای چهار گانه هستم ، نخواهم گذاشت که کسی به دیگری ستم کند و اگر کسی ناتوان بود و بر او ستمی رفت من از وی دفاع خواهم کرد و حق او را گرفته و به او پس خواهم داد و ستم کاران را به کیفر خواهم رساند .

من تا روزی که پادشاه هستم نخواهم گذاشت کسی مال و اموال دیگری را با زور یا هر روش نادرست دیگری از او بدون پرداخت ارزش واقعی آن بگیرد .

من تا روزی که زنده هستم نخواهم گذاشت کسی ، کسی را به بیگاری بگیرد و به او مزد نپردازد .

من اعلام می کنم که هر کسی ازاد است هر دین و آیینی را که میل دارد بر گزیند و در هر جا که می خواهد سکونت نماید و به هر گونه که معتقد است عبادت کند و معتقدات خود را به جا آورد و هر کسب و کاری را که می خواهد انتخاب نماید ، تنها به شرطی که حق کسی را پایمال ننماید و زیانی به حقوق دیگران وارد نسازد .

من اعلام می کنم هر کس پاسخگوی اعمال خود می باشد هیچ کس را نباید به انگیزه ایکه از بستگانش خلاف کرده است مجازات کرد و اگر کسی از دودمان یا خانواده ای خلاف کرد تنها همان کس را به کیفر برسد و با دیگر مردمان و خانواده کاری نیست .

تا روزی که من زنده هستم نخواهم گذاشت مردان و زنان را به نام برده یا نام های دیگر بفروشند و این رسم زندگی باید از گیتی رخت بر بندد .

از مزدا می خواهم که مرا در تعهداتی که نسبت به ملت های ایران و ممالک چهار گانه گرفته ام پیروز گرداند .

من که امروز افسر پادشاهی را بر سر نهاده ام ، تا روزی که زنده هستم و مزذا پادشاهی را به من ارزانی کرده هرگز فرمانروایی خود را بر هیچ مردمانی به زور تحمیل نکنم و در پادشاهی من هر ملتی آزاد است که مرا به شاهی خوذ بپذیرد یا نپذیرد و هرگاه نخاهد ، مرا که ، پادشاه ایران و بابل و کشورهای چهار گانه هستم ، نخواهم گذاشت که کسی به دیگری ستم کند و اگر کسی ناتوان بود و بر او ستمی رفت من از وی دفاع خواهم کرد و حق او را گرفته و به او پس خواهم داد و ستم کاران را به کیفر خواهم رساند .

من تا روزی که پادشاه هستم نخواهم گذاشت کسی مال و اموال دیگری را با زور یا هر روش نادرست دیگری از او بدون پرداخت ارزش واقعی آن بگیرد .

من تا روزی که زنده هستم نخواهم گذاشت کسی ، کسی را به بیگاری بگیرد و به او مزد نپردازد .

من اعلام می کنم که هر کسی ازاد است هر دین و آیینی را که میل دارد بر گزیند و در هر جا که می خواهد سکونت نماید و به هر گونه که معتقد است عبادت کند و معتقدات خود را به جا آورد و هر کسب و کاری را که می خواهد انتخاب نماید ، تنها به شرطی که حق کسی را پایمال ننماید و زیانی به حقوق دیگران وارد نسازد .

من اعلام می کنم هر کس پاسخگوی اعمال خود می باشد هیچ کس را نباید به انگیزه ایکه از بستگانش خلاف کرده است مجازات کرد و اگر کسی از دودمان یا خانواده ای خلاف کرد تنها همان کس را به کیفر برسد و با دیگر مردمان و خانواده کاری نیست .

تا روزی که من زنده هستم نخواهم گذاشت مردان و زنان را به نام برده یا نام های دیگر بفروشند و این رسم زندگی باید از گیتی رخت بر بندد .

از مزدا می خواهم که مرا در تعهداتی که نسبت به ملت های ایران و ممالک چهار گانه گرفته ام پیروز گرداند .
 
 
قالیچه های پرنده
 
خلفای اموی و عباسی و همچنین موقولها در سركوب تكنولوژی ساخت قالیچه های پرنده نقش
اساسی را داشتند بعد نیست این موضوع رو دنبال کنید و بعد خودتون قاضی بشید که تاریخ ایران چقدر مورد آسیب قرار گرفته و چه اتفاقات زیادی بر سر مردم و سرزمین ایران در گذشته تا امروز افتاده و ایرانیان باستان چه جایگاهی در گذشته بین ملت های دیگر داشتند و امروزه جایگاهشون در بین دیگر ممالک از چه رتبه ای برخوردار است
 

هنری بك در سرداب های زیرزمینی قلعه الموت، در نزدیكی دریای خزر، طومارهایی یافته است كه شواهد جدیدی در مورد قالیچه های پرنده به دست می دهد.این طومارها كه به طرز خارق العاده ای سالم مانده اند، در اوایل قرن سیزدهم میلادی توسط یك محقق یهودی به نام اسحاق بن شریره نوشته شده است.

پس از آن كه پروفسور جی. دی . سپتیموس، زبان شناس مشهور، این متون را از زبان فارسی به انگلیسی ترجمه كرد، این دست نوشته ها باعث جنجال های زیادی در جامعه علمی جهان شدند. مدت كوتاهی پس از انتشار ترجمه این متون، كنفرانسی با حضور كارشناسان برجسته بین المللی در مدرسه مطالعات شرقی و آفریقایی لندن برگزار شد. بسیاری از مورخان با حمله به بك، این دست نوشته ها را جعلی خواندن. اما پروفسور سپتیموس كه به خاطر عدم شركت بك در این كنفرانس به خاطر تولد فرزندش دفاع از او را به عهده داشت، گفت كه این متون باید به طور دقیق مورد بررسی قرار بگیرند.

قدمت این دست نوشته ها اكنون در انستیتوی لئوناردو داوینچی شهر تریست، به كم روش رادیو كربن در حال تعیین است.

بنا بر نوشته های بن شریره، حكام مسلمان متعصب آن زمان قالیچه های پرنده را وسیله ای شیطانی می دانسته اند و به همین خاطر دانش و سازندگان آن را سركوب كرده اند و ردپای آن را از تاریخ به دقت پاك كرده اند.هر چند قالیچه های پرنده تا اواخر قرن سیزدهم میلادی بافته و فروخته می شده اند، اما استفاده از آن در انحصار افراد خاصی بوده است.

بنابر یادداشت های بن شریره، نخستین اشارات به قالیچه های باستانی در دو متن باستانی صورت گرفته است. یكی از این كتاب ها، مجموعه ای از ضرب المثل ها است كه توسط شامشاد، وزیر نبوكدنزر پادشاه بابلی جمع آوری شده است و منبع دیگر، مجموعه ای از گفتگوهای باستانی است كه توسط شخصی به نام ژوزفوس نگاشته شده است.

بر اساس نوشته های بن شریره، قالیچه های پرنده ای كه می توانستند چند متر بر فراز زمین شناور باشند، نخستین بار توسط كیمیاگران و صنعت گران دربار ملكه صبا ساخته شد و ملكه صبا آن را به نشانه عشق خود برای حضرت سلیمان فرستاد. اما وقتی ملكه صبا خبر برخورد سرد حضرت سلیمان را با هدیه اش شنید، دل شكسته شد و صنعت گران خود را از دربار بیرون كرد. این صنعت گران در نهایت در ناحیه بین النهرین و در نزدیكی شهر بغداد ساكن شدند و كسب و كار خود را ادامه دادند.

 

بن شریره در یادداشت های خود به توضیح چگونگی كار این قالیچه های پرنده می پردازد، اما متأسفانه اكثر اصطلاحات و عبارات فنی به كار رفته در این قسمت قابل فهم نیست. اما از قسمت های قابل خواندن متن چنین بر می آید كه قالیچه های پرنده هم مانند قالیچه های معمولی روی دار بافته می شده اند و تفاوت آنها با قالیچه های معمولی در مرحله رنگرزی بوده است. صنعتگران دربار ملكه صبا گل مخصوصی «به دست آمده از چشمه های كوهستان» كشف كرده بودند كه هنگامی كه در معرض حرارت شدید، «داغ تر از آتش حلقه هفتم جهنم» در ظرفی محتوی روغن یونانی قرار می گرفت، خاصیت ضد مغناطیسی پیدا می كرد. با توجه به مغناطیس بودن كره زمین، وجود میلیون ها محور مغناطیسی كه از قطب جنوب تا قطب شمال كشیده شده اند، قالیچه هایی كه الیافشان به این گل آغشته می شد می توانستند از سطح زمین فاصله بگیرند. این فاصله با توجه به غلظت و میزان گل به كار رفته، از یك متر تا چند ده متر می رسید. محورهای مغناطیسی مانند ریل های هوایی عمل می كردند و قالیچه می توانست در امتداد این محورها پیش رود.

براساس یادداشت های بن شریره، كتابخانه اسكندریه تعداد زیادی از این قالیچه های پرنده را در اختیار داشته است و آن را برای گردش میان قفسه های مملو از پاپیروس كتابخانه، در اختیار مراجعه كنندگان به كتابخانه می گذاشته است. این كتابخانه كه در یك زیگورات قرار داشته است، بیش از 40 هزار طومار خطی در اختیار داشته است كه توسط سیصد نسل از كاتبان نگاشته شده بود. سقف این كتابخانه آن قدر بلند بوده است كه بسیاری از مراجعه كنندگان ترجیح می داده اند به حالت شناور در هوا و روی قالیچه های پرنده مطالعه كند. براساس یادداشت های بن شریره، ساخت قالیچه های پرنده در سرزمین های اسلامی به دو دلیل سركوب شد.

نخست این كه حكام متعصب مسلمان می گفتند بشر قرار نیست پرواز كند و قالیچه های پرنده باعث به هم خوردن نظم امور می شوند. دلیل دوم بیشتر اقتصادی بود. بسیاری از اشراف و ثروتمندان عرب ثروت خود را مدیون گله های شتر و اسب خود بودند و دلشان نمی خواست چند صنعتگر فقیر و بی چیز با ساخت قالیچه های پرنده كسب و كار آنها را نابود كنند.

قالیچه های پرنده در زمان حكومت خلفای اموی و عباسی به شدت سركوب شدند و در نهایت در سال 1226 میلادی و با حمله مغول به آسیای مركزی، در هرات و بلخ و بخارا حمام خون به راه افتاد. مغول در جریان غارت و تاراج خود، چند قالیچه پرنده هم پیدا كردند و هنگامی كه مردی به آنها گفت این قالیچه ها تیزروتر از اسب های پاكوتاه مغول هستند، چنگیرخان چنان از این توهین برآشفته شد كه سر مرد را از تنش جدا كرد و دستور داد تمام قالیچه های پرنده قلمروی وسیعش را جمع آوری و نابود كنند

امکان اینکه از این قالیچه بازم وجود داشته باشه است .

 

بعضی از افراد سوالی مبنی بر اینکه به مکانی بر خوردیم که از استحکام بالایی بر خوردار است و برای ادامه و پیشروی کار با مشکل مواجه شده ایم . لطفا مارا راهنمایی کنید ....

در پاسخ به این افراد و راه حلهایی که به ذهنم تا اینجا خطور می کرده در سایت به همشون اشاره کردم . اما از آنجا که تهیه برخی از وسایل مورد نیاز برای رفع این مشکل برای عموم مشکل است و یا قابل دست رسی نیست و یا از هزینه ی بالایی برخوار است راه حل های دیگری درخواست شده که امروز به یکی از اونها اشاره خواهم کرد . استفاده از مواد منفجره بی صدا است که چند سالی است از این نوع مواد استفاده می شه و صدای این نوع انفجار برای مثلا ابعاد ۲متر در ۲ متر چیزی به مشابه صدای دو کف دستانتان است که فکر می کنم برای اغلب مکانهایی که افراد در حال حفاری هستند مناسب باشه . اغلب افراد هم از این نوع انفجار رازی بودند به علت کارایی بالا و سرعت عمل سریع و صدای کم و هزینه ی مرقوم به صرفه . اگر کسی در این زمینه اطلاعات بیشتری خواست با ایمیل وب سایت در ارتباط باشه و نوع درخواستشو نسبت به عمق و حجم گود برداری بگه تا اطلاعات دقیق تری در اختیارش قرار بدم .

علائم و نشانه های موفقیت در حفاری

همونطور که قبلا قولشو داده بودم که درباره ی علائم و نشانه هایی که در حین حفاری امکان داره با اون مواجه بشید اطلاعاتی در اختیارتون قرار بدم .

در حین حفاری امکان داره که با علائم و آثار زیادی مواجه بشید که در اکثر مکان ها مشترک است . و امکان داره با آثاری هم مواجه بشید که تا حالا نمونشو از نزدیک مشاهده نکرده باشید و یا نشنیده باشید . اما این آثار برای مکان و یا هدف های کوچک و متوسط صدق می کنه .

اول اینکه در سطح زمین باید نشانه هایی وجود داشته . مثلا تخته سنگی که نظرتونو جلب کنه و با بقیه سنگهای منطقه فرق داشته باشه و یا نوشته و نشانه هایی بر روی سنگ وجود داشته باشه و یا موارد دیگر . درخت کهن سال . چشمه ی آب . تپه خاکی . بعضی از افراد فکر می کنند که هر تپه ای نشانه ی بار است . در صورتی که از نشانه های بار داشتن یک تپه اینه که جنس تشکیل دهنده ی تپه از خاک باشه نه از سنگ . تپه در محلی قرار گرفته باشه که در اون منطقه مشابه اون تپه کم باشه و در نزدیکی اون تپه آثاری همچون درخت کهن سال و چشمه ی آب . همه ی این علائم برای اینه که با آثار و شواهد و دلیل و انگیزه ی بیشتری برای حفاری داشته باشید نه صرف تائید بار داشتن تمامیه هدف هاتون .....

 

دیگر نشانه ها از این قبیل است که در عمق یک الی یک و نیم متری آثار خودشو کم کم نشون بده مثلا سنگ چین . جسد انسان . سفال و کوزه های شکسته . زغال چوب و با سنگ که در قدیم جهت عایق از عبور آب برای محافظت از اموال استفاده می کردند . اما وجود زغال چوب یا سنگ هم از دلایل وجود بار نیست . چون در گذشته امکان داشته چوپانی و یا فردی در آن مکان آتشی روشن کرده جهت رفاه و رفع نیاز . تاوید زغال چوب در آن مکان وقتی تائید می شود که دیگر نشانه ها وجود داشته باشد و صرف تنها زغال چوب کافیست نیست . از دیگر نشانه ها سنگ چین یا وجود سنگ های بزرگ طبیعی و هم غیر طبیعی در عمق های یک و نیم به بالا است . با رنگ و شکل های مختلف از قبیل سیاه . سفید و سبز رنگ و یا دیگر رنگ ها که اغلب این چند رنگ به وفور مشاهده و یافت می شود و دیگر نشانه ها آجر و خشت های خام و به صورت مربع و یا مستطیل است که به صورت پله کانی یا منظم و بی دلیل چیده شده باشد که درصد اینکه این مکان مسکونی بوده رو تائید نکند . و دیگر نشانه ها وجود آهک و یا گل آهک است که اغلب جهت مقاومت و جلوگیری از نشست خاک بدین منظور استفاده می شده .

موارد دیگری هم است که بنا به سوالاتی که در این باره می شود باید پاسخ داد . تمامیه این موارد امکان دارد که درمحلی همه را مشاهده کنید و در بعضی از اماکن هم امکان داره که تمامیه این آثار مشاهد نشود که اونم بستگی به تجربه ی شما داره تا از مشاهده ی این آثار چه نتیجه و تصمیم گیری کنید .

  • تذکر مهم : برای آشنایی با اسرار گنج یابی و آموزش دفینه یابی به کتاب های (پکیچ آموزش گنج یابی در ایران،  چشم طلایی ، اسرار کاوش ، میراث زرین و به ویژه پکیچ آموزش گنج یابی در ایران) در فروشگاهی که لینک و بنرش در داخل وبلاگ وجود دارد، مراجعه کنید...

    

   مجموعه کامل آموزش گنج یابی در ایران (پکیچ زیرخاکی و گنج مشک آبادی)‎ کاملترین و تنها اثر منحصر به فرد است که تمام منابع موثق آموزشی و کاربردی را یکجا دارد. کاملترین منبع تمام منابع گنج یابی است.
تاریخ: یک شنبه 21 آذر 1395برچسب:مطالب, آموزشی, گنج ,دفینه, زیرخاکی,درخت گنج,
ارسال توسط ایرانیکان

کارشناسی گنج و دفینه

 

۴- شناخت سفال ها در دوره پنج هزار ساله

1- ساده ، قهوایی ، سیاه ، خاکستری

2- لعاب دار – لعاب بیرونی ، لعاب درونی

3- نقش دار که به رنگهای مختلف است و هر رنگ متعلق به یک دوران خاص

5- فلزات که بحث اصلی ما هستند که خود به پنج قسمت تقسیم میشوند.

1- مس : که از تمام فلزات قدیمی تر است. مس را هم به تنهائی درست

میکردند و هم در فلزات دیگر آلیاژ میکردند

2- مفرغ : پس از مس مفرغ قدیمی ترین آلیاژ است. مفرغ ساده ساز دارد و نقش دار که بسته به حکومتها فلزات متفاوت میشود و قلم آنها فرق میکند مفرق بیشتر از کلیه فلزات مصرف میشد چون فلزی عادی بود و همه مردم میتوانستن آن را خریداری کنند. چون هم ارزان بود و هم فراوان و به همین دلیل است که در اکثر قبرهای قدیمی فلز مفرغ فراوان یافت میشود.

3- نقره که خود بر دو قسمت تقسیم میشود.

1- نقره ساده : که از آن سکه و مجسمه های زیبا میساختند که اکثرآ با عیار بالا از آن استفاده میکردند و اصطلاحآ به آن نقره پنبه ای می گفتند.

2- نقره طلاشور : که از آن بیشتر ظروف و مجسمه میساختند و به نقره چند خط طلا میزدند (عیار میکردند) که عمر نقره زیاد شود. شما میدانید که نقره وقتی به مدت طولانی بماند به صورت خاک نقره میشود و از بین میرود. نه اینکه ذات نقره از بین برود بلکه اکسید میشود و به صورت خاک نقره باقی میماند ولی نقره هائی که طلا شور میشدند بسیار سالمتر از نقره خالص باقی میماندند و به همین دلیل هست که کاهی اوقات در حفاری ها در خمر ها فقط خاک نقره یافت میشود.

4- طلا که به ذات خود نه تنها فلزی گرانبهاست که از استقامت بسیار بالائی برخوردار است و به هیچ عنوان از بین نمیرود.

همه میدانیم که وقتی فلزی به مدت طولانی در زیر خاک میماند جرم خاک به روی آن می نشیند که در اصطلاح میگویند پاتین بسته است و کاملاً هم درست است ولی طلا به ذات خود پاک است و به همین دلیل هم هست که طلا وقتی به مدت طولانی در زیر خاک میماند از خاک پاتین نمیبندد و اکثر کسانی که کار تقلبی میسازند در این قسمت کار مشکل دارند که نمیتوانند طلا را پاتین بندی کنند.

این را میگم که بدونید که پاتین طلا از خود طلا است که به صورت ذرات به روی کار مینشیند چون طلا همه چیز را از خود دور میکند بغیر از طلا.

5- هفت جوش : در زمانهای قدیم اجناسی را که میخواستند محکم درست کنند که از بین نرود و عمری طولانی داشته باشد ، هفت آلیاژ را با هم ترکیب میکردند که درجه ذوب آن بسیار بالا بود که و از نظر سختی به تیتانیوم فعلی معروف میباشد و از فلزات طلا ، نقره ، مس ، روی ، سرب ، آهن ، مسوار تشکیل می شد که قلم زدن هفت جوش بسیار سخت و طاقت فرسا بود و هنر مندان بسیار ماهری میخواست تا بتوانند این آلیاژ را بسازند و قلم بزنند. در مورد هفت جوش باید بگویم که از تمام فلزات سنگین تر است و چون ساخت آن بسیار سخت بود آن را قالب هم می ریختند.

6- سه جوش : بعد از اینکه سختیهای هفت جوش نمایان شد و برای همه هنرمندان کار با آن مشکل بود آلیاژ سه جوش درست شد که کار با آن بسیار راحت تر از هفت جوش بود. این آلیاژ از ترکیب طلا ، نقره و مس ساخته میشود که قلم خوردن آن خیلی راحت تر از هفت جوش بود ولی باز هم از فلزات دیگر محکمتر و سخت تر است و یکی از دلائلی که نقره را طلا شور میکردند همین سختی آلیاژ هفت جوش و سه جوش بود.

 

پس توضیحات کلی را دادیم فقط چند تا نکته ریز موند که در زیر براتون میگم.

فلز نقره طلا شور را اکثرآ هنرمندان برای خاندان دربار می ساختند.

طلا کوب با طلا شور فرق میکنه و این دو تا با هم قاطی نشوند.

بعضی از نقره ها را طلا کوب میکردند و بعضی از طلا ها را نقره کوب.

بعضی از مفرغ ها را طلا کوب میکردند.

بعضی از مفرغ ها را نقره کوب میکردند. که این نیز برای شکیل شدن کار بود و اکثرا هنرمندان این کار را برای درباریان انجام میدادند.

بغیر از این چهار عمل بالا ، عملی برای کوبیدن با فلزات دیگر انجام نمیشد

به صورت کلی برای شما در مورد فلزات گفتم و ادامه بحث را در همینجا در مورد کلیه مسائل کارشناسی میراث فرهنگی مینویسم و شما میتوانید در آینده در همینجا مطالب را دنبال کنید

 


 

مقدمه سنگهای قیمتی

سنگهای قیمتی انواع مختلف دارند.

گاهی اوقات بعضی از سنگهای بسیار با ارزش در طبیعت معادل کم ارزش هم دارند و وقتی افراد نا آگاه که در شناخت سنگ تبحری ندارند به آنها نگاه میکنند به اشتباه سنگ کم ارزش را با سنگ قیمتی اشتباه میگیرند.

شیادان و افرادی سود جو از همین مسئله استفاده میکنند و با آن مردم را گول میزنند.

رشته جواهر شناسی شاخه ای مجزا از باستان شناسی میباشد و علم مربوط به خودش را دارد و بنده نیز اطلاعات کاملی از آن ندارم و ممکن است اشتباه کنم.

به هر حال اگه اشتباهی بود یا کم و کاستی داشت به بزرگی خودتون و بی سوادی من ببخشید.

این مطلب را نوشتم تا بتونید سنگهای نزذیک به سنگهای قیمتی را بشناسید و بدونید که چه سنگهائی نزذیک به رنگ و شکل سنگهای قیمتی هست.

 

جواهرات و سنگها

سنگ تورمالین : سنگی متبلور به رنگهای زرد ، سرخ ، بنفش که معادن آن در برزیل و برمه و آمریکا و سیبری وجود دارد

سنگ دُر دُر بر دو شکل کلی هست. کوهی و بیابانی و بشکل و رنگ بلور میباشد که دارای تللول میباشد و مروارید یکتا در صدف را هم دُر میگویند

سنگ زمرد یکی از اقسام آلومین به رنگ سبز که از سنگهای قدیمی هست و هر چه پر رنگ تر باشد گرانبها تر است

الماس یکی از سنگهای گرانبها که عبارت است از کربن خالص متبلور و در هندوستان ، برزیل ، آفریقا و برخی از کشورهای دیگر بشکل کریستال در کانها پیدا میشود گاهی بی رنگ و گاهی در رنگهای سبز ، سرخ ، آبی ، صورتی ، و سیاه یافت میشود. نوع بی رنگ آن در ردیف سنگهای گرانبها هست و فراوانتر از رنگهای دیگر میباشد ولی کلیه رنگهای آن گرانبها هستند. الماس هر چه درشت تر و پاک تر باشد گرانبها تر است. الماس همه اجسام را مخطط میکند و فقط با گرده های مخصوص خود صیقلی می شود. نوع صنعتی آن در شیشه بری به کار میرود.

یاقوت نوعی سنگ گرانبها هست که از معدن به دست می آید به رنگ سرخ ، زرد ، کبود ، سبز و سفید. نوع سرخ و شفاف آن بعد از الماس از بهترین سنگهای موجود میباشد و هر چه بزرگتر و خوش رنگ تر باشد گرانبها تر است در فارسی قدیم به آن یاکند هم میگفتند یواقیت جمع یاقوت است. رمانی= یاقوت درشت و سرخ رنگ شبیه انار یاقوت خام کنایه از لب معشوق می باشد.

زبرجد یک قسم آلومین رنگین مانند زمرد به رنگ زرد یا سبز که از سنگهای قدیمی است و در جواهر سازی بکار میرود و مشهور ترین آن سبز رنگ است در آمریکا و برزیل و استرالیا و روسیه یافت میشود

لعل یکی از سنگهای قیمتی به رنگ سرخ مانند یاقوت یک قسم آلومین رنگین است و در طبیعت پیدا میشود لعل بدخشان یکی از معروفترین آنها میباشد

کهربا صمغ برخی از درختان نوع سرو و کاج که از منۀ قدیمه تولید و مانند سنگ سفت و سخت شده و به رنگهای مختلف زرد و سرخ و سفید است و بر اثر مالش خاصیت الکتریسیته پیدا میکند و در 278 درجه حرارت ذوب میشود و سپس به شکل تیره رنگی میسوزد و در آب و الکل و جوهر سقز حل میشود. یکی از اقسام لینیت زغالی است سخت و براق و به خوبی جلا و صیقل پیدا میکند و در جواهر سازی بکار می رود

عقیق یک قسم کوارنز بی شکل به رنگهای مختلف است. نوع مرغوب آن به رنگ سرخ یا آلبالوئی است و مانند سنگهای قیمتی در زینت بکار میرود نوعی از آن که در یمن به دست می آید و سرخ رنگ است معروف به عقیق یمنی یا یمانی است که بیشتر نگین انگشتر میشود و واحدش عقیقه است

فیروزه یکی از سنگهای قیمتی به رنگهای آبی آسمانی که از معدن استخراج میشود و بیشتر نگین انگشتر از آن به دست می آید و در نیشابور و کرمان و فارس و آذربایجان به دست می آید. بهترین آن از معدنی از نیشابور به دست میآید و آن را فیروزه بواسحاقی میگویند.

یشم سنگی است شبیه عقیق یا زبر جد به رنگهای مختلف کبود ، سبز تیره و رنگ صابونی آن نیز یافت میشود.

لاجورد از سنگهای معدنی به رنگ آسمانی یا آبی پر رنگ که سائئده شده آن در نقاشی به کار میرود و در طب قدیم نیز کار برد داشته است. به عربی به آن لازورد میگویند.

مردار سنگ لیتارژ ، جوهر سرب ، جسمی است به رنگ سرخ یا زرد بیستر از سرب و قلعی گرفته میشود برای ساختن مرهم بکار میرود و به آن سنگ مردار هم گفته میشود.

مروارید گوهری است سفید و درخشان که در داخل صدف رشد میکند. وقتی ذره شنی بین صدف و جبه او قرار می گیرد جانور کم کم ماده آهکی بدور آن ذره ترشح میکند و رفته رفته مروارید ساخته میشود. درشتی آن به اندازه دانه خنثی شروع میشود و تا اندازه تخم کبوتر آن وجود دارد و در خلیج فارس و اقیانوس هند صید میشود.

  • تذکر مهم : برای آشنایی با اسرار گنج یابی و آموزش دفینه یابی به کتاب های (پکیچ آموزش گنج یابی در ایران،  چشم طلایی ، اسرار کاوش ، میراث زرین و به ویژه پکیچ آموزش گنج یابی در ایران) در فروشگاهی که لینک و بنرش در داخل وبلاگ وجود دارد، مراجعه کنید...

    

   مجموعه کامل آموزش گنج یابی در ایران (پکیچ زیرخاکی و گنج مشک آبادی)‎ کاملترین و تنها اثر منحصر به فرد است که تمام منابع موثق آموزشی و کاربردی را یکجا دارد. کاملترین منبع تمام منابع گنج یابی است.
ارسال توسط ایرانیکان